Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşçinin ücretli izin hakkını nakit verme

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Temmuz.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  128 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Temmuz.2011
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  128


  İşcinin kullanmadığı ücretli izninin işveren nakit ödemek istiyor. Matrahsgk Aylık prim tavanını geçiyor. Ssk primini ödemek için Aylık prim ve hizmet bildirgesinde matrahı nasıl yazayım. Bilemedim bir türlü. Aylık brüt ücretini ücrete, kalanı ikramiyeyemi yazayım. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.<div></div>

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  23.Temmuz.2010
  Nereden
  Mali Müşavir
  Mesajlar
  432
  Yıllık İzin Ücretleri

  4857 sayılı İş Kanunu gereğince hak edilen yıllık izin ücretleri, 506 sayılı Kanunun 77 nci maddesinin (a) fıkrası kapsamına giren ücretler meyanında bulunduğundan,

  a) Sigortalıların hak kazanıp da kullanmamış oldukları izin süresine ait ücretlerin, 4857 sayılı İş Kanununa göre, akdin feshedilmesi halinde ödenmesinin zorunlu olduğu, dolayısıyla akdin feshinde hak edildiği nazara alınarak, sigortalılara ödendiği ayın kazancına dahil edilmek suretiyle sigorta primlerine tâbi tutulacaktır.

  b) İş Kanununda akdin feshinde, sadece kullanılmayan yıllık izine ait ücretin ödenmesi öngörülmüş olup, izin kullandırılacağına dair bir açıklık bulunmadığı ve izin ücretinin ödenmesi prim ödeme gün sayısında bir artışı doğurmadığı için, izin ücreti için aylık prim ve hizmet belgelerinde ayrıca bir süre gösterilmeyecek, ancak,sigorta primine esas günlük kazanç, o ay içinde ücret alınan gün sayısı nazara alınarak hesaplanacaktır.

  c) İzin ücretinin akdin feshinden sonra ödenmesi halinde ise, izin ücretine akdin feshinde hak kazanılmış olduğundan,akdin feshedildiği ayın kazancına dahil edilerek ve ek prim belgesi düzenlenmek suretiyle sigorta primi kesilecektir.

  Diğer taraftan, 4857 sayılı İş Kanununda, sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden işkazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin,Sosyal Sigortalar Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam olunacağı belirtilmiş bulunmaktadır.

  Bu hükme göre, yıllık izin ücretlerinden, işkazaları ile meslek hastalıkları sigortası primi kesilmeyecek, ancak, diğer sigorta kollarına ait primler kesilecektir.
  SORUNUN KENDİNDE OLDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLAR,
  ÇÖZÜMÜ BAŞKALARININ HUZURUNU BOZMAKTA BULUR.

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  Çalışana izin kullandırmayıp, hak ettiği izin süerelerinin ücretini ödemek yasaktır. Ancak iş akdinin feshi halinde kullandırılmayan izinlerin karşılığı nakit olarak ödenebilir.

 5. #5
  Ziyaretci
  normal ücret gibi hesaplayacaksınız

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •