Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 50 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞIMSIZ DENETÇİLİĞE GEÇİŞ NASIL OLMALI

Ziyaretci

KGK web sitesinden yapmış olduğu açıklamada sınavkoşullarına ilişkin düzenlemeler önümüzdeki günlerde duyurulacaktır demesine rağmen, 3 aydan fazla süre geçmesine rağmen herhangi bir açıklamada bulunulmamıştır.<div>Sayın Yahya Arıkan seminer açış konuşmalarında sınav olmamalı, Avrupada böyle birşey yok yorumlarını duyuyoruz. </div><div>Yeni TTK nın yürürlüğe girmesine iki ay kaldı. Sizce bağımsız denetçi olabilmek için sınav olmalımı, bu sınav neyi ölçmeli, ayrıca yükseköğrenim, staj ve kıdemdende bahsediliyor. Kısaca Bağımsız Denetime geçiş nasıl olmalı.</div>

Ziyaretci
    Bağımsız denetim bugüne dek smmm ve ymm lerin yaptığı işler aynen devam edecek olsa sınavsız olmalı idi, ve gerçektende o pozisyonda denetçi olmak için smmm ve ymm lere sınav şartı konsa idi bu bir nevi hakaret olurdu hepimize,
    ama,
    şu an bağımsız denetçinin yapacağı denetim kobi tfrs sistemine bağlanmış durumda,
    kobi tfrs ise uygulanmayan ve aslında kobilerden pek çoğunun, çok özel bir duruma bağlı ihtiyacı olmadıkça uygulamasına gerek de olmayan "acaip" bir sistem,
    şimdi bu sistem herkese deniyor,
    ve herkesin bunu hatasız ve sürekli uyguladığınıda bağımsız denetçiler denetleyecek,
    bu yeni bir durum olduğundan sınava tabi olmalı tabi,
    ama burada bir ince nokta daha var,
    denetim genel olarak sadece denetlenecek alanı bilenlerin yapacağı bir uygulama değildir,
    denetçi olabilmek için sadece "bilgi" yetmez,
    denetimin sadece bir cezalandırma sistemi değil, aslında sistemin düzgün çalışmasını uygulanmasını sağlama disiplini olduğunuda unutmamak gerek,
    denetçinin denetimi tüm amaçlarına göre yapabilmesi için "deneyimi" de olması gerekir,
    bu yüzden bir sonraki yeni kadrolarda denetçinin bir staj dönemide şart koşulacaktır muhtemelen,
    ama ilk denetim kadrosu nasıl belirlenecek?
    işte bu ilk kadro konusunda smmm ve ymm lerden bir bölümü ayrılarak farklı bir sınava tabi tutulabilirler,
    aslında denetim için yapılan sınav test usulü olmamalıdır,
    ama birde fiili maddi durum var, ilk başvuruda bir yoğunluk olacaktır,
    bu yüzden ilk birkaç sınav test usulü daha sonra olması gerektiği şekilde klasik olarak yapılmalıdır.

Ziyaretci

Sayın Ali bey,<div>Görüşlerinize katılıyorum. Takvim oldukça daraldı. Türmob devre dışı, Tek yetkili KGK, KGK da bütün açıklamalarınıyasa yürürlüğe girince yapacak sanırım . Bir kargaşa ortamı olmayacakmı,</div><div>kim hangi konulardan nasıl sınav olacak, Turmob eğitimleri haricinde eğitim verilecekmi? sanal ortamdan verilecek eğitimlerle meslektaş kendini nasıl hazırlayacak gibi sorular hala önümüzde duruyor.</div>

Ziyaretci
    Yasa yürürlüğe girmeden 2.mevzuat açıklanamaz diyordu bir ara Sn Bakan,
    sınav ve diğer uygulama boşluklarını doldurmak için kgk eğer yürürlüğe girme tarihini bekliyor ise , ben diyeyim artık bilemiyorum, aklıma ilk gelenleri yazsam moderatörler rahatsız olurlar,
    bunda usul esas teamül meamül hepsini bırakın kenara bu kadar insan merakla bekliyor ve soruyorlar olayın ciddiyetini kavramış olanlar, Ne olacak?
    insanlar , yine vurgulayalım akibetin ne olabileceğini görenler, bekleşiyorlar, kızılot sağlı sollu aparkat korşe direkt kafaya karına vuruyor, Ne olacak?
    Öncelikle KGK nın türmob eğitimlerine itibar edeceğini sanmıyorum, maliye kökenli ağırlıklı bu kurul ymm sınavlarındaki yaklaşımını değiştirmeyecektir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    10

Geçenlerde bizim odanın düzenlemiş olduğu Yeni TTK eğitiminde gördüm. Eğitime katılanların yaş ortalaması emin olun 50 nin üzerinde idi. Oda başkanı açış konuşmasında içinizde kaç kişi bağımsız denetçi olmak istiyor el kaldırsınlar dedi. salonda bulunan herkes el kaldırdı. Eğitmen de başkan bir de bu soruyu vereceğim eğitimden sonra sor dedi peki dedi başkan. neyse eğitim bitti bu sefer aynı soruyu eğitmen sordu. peki şimdi kaç kişi bağımsız denetçi olmayı düşünüyor. yine salondakilerin tamamı el kaldırarak bağımsız denetçi olmak istediklerini gösterdiler.geçen seneaynı odanınKESİN MİZANIN bildirimi ile ilgili seminerine katılmıştım ordabaktım yaşlı muhasebeci abiler yav bu nedir nerden çıktı kesin mizan nedir nasıl düzenlenir diye bir birlerine sorup durdular ve hiç bir şey anlamadıklarını söylediler.Demek istediğim Muhasebe mesleğinin bu kadar ayağa düşmüş olmanın sebebi itibarının sıfıra yakın olduğunun sebepleri bilgisizliktir kendiniyetiştirmemektir. Ülkemizde şimdiye kadar Vergi için Muhasebe yapıldı. hatta bazı bölgelerde en çok vergi kaçıran muhasebeciyi en iyi muhasebeci yaptılar. Yeni Ticaret kanunu bazı yerlerde bunun önüne geçmeye çalışacaktır. KOBİ TFRS yi bu camiada dört dörtlük uygulayabilecek mali müşavir çok azdır. sorumluluğu da büyük olacaktır. millet bilmeden araştırmadan sormadan öğrenmeden bağımsız denetçi olacakmış. olsun herkes olsun ama hakkıyla olsun.şahsen ben TÜRMOB un aracılığıyla sınavlı yada sınavsız olanına karşıyım. TÜRMOB aracılığıyla olduğu zaman Bağımsız Denetim Müessesinin Mali müşavirlik gibi ayağa düşeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bağımsız denetim KOBİ TFRS bağlantılı olarak yapılacak bu da analitik düşünceyi gerektirir tecrübe ve bilgi gerektirir. her babayiğidin yapacağı bir iş değildir. onun için bırakın sınavlı olmalı ve sınavı da Kamu Gözetimi Kurumu yapmalı diyorum ben. son olarak TÜRMOB un verdiği eğitimlerle yada dağıttığı Cd lerle KOBİ TFRS öğrenilemeyeceği gibi Bağımsız Denetçi de olunmaz. her kese kolay gelsin.
    Doğruların Yemin Etmeye İhtiyacı Yoktur.

Müdavim Üye
    Size şimdiden olabilecekleri yazayım.Temmuz ağustos ayındaki sınav bilgisayar ortamında yapılacak olup aynı soruların hem ingilizcesinin ve Turkçesinin yanyana olması muhtemel çünkü uluslararası geçerliliği olan iç denetçi sınavı öyle.Ve sınavda çan eğrisi sistemi uygulanması muhtemel.Sınav sonuçları da anında öğrenilecek.Geçme notununda 70 olması muhtemel.Sınavı geçene kadar girmek de muhtemel dahilinde.Sınava ayrım gözetmeksizin herkes katılacak smmm,ymm spk lisansı olanlar dahi.Sadece spk sınav modüllerinde müfredat dahilinde belli test grubunda muafiyet tanınabilir.Sistem oturuşana kadar (en az 2 yıl) yıl şartı aranmayacak.Bu süreden sonra da staj süre zorunluluğu olması muhtemel.Ayrıca SPK lisansının Kobi denetimlerinde hiçbir geçerliliği olmayacak olup sadece spk denetimi yapabilecekler.Kobi denetim lisansı alsa bile 2 si arasında seçim yapıp sadece 1 lisansı kullanabilecektir.Yeni sistemde SPK lisansı almak isteyenler kobi haricinde ek spk konulu testleri de çözme durumunda kalacaktır.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    smmm
    bir çok meslek mensubu arkadaşımın hatta akranımın diğer meslek mensubu arkadaşları özelliklede yaşça kendisinden büyük deyim yerindeyse tecrübeli olan meslektaşları yerin dibine sokmaya çalışmasını onları bilgisizlikle nerdeyse cahil tiplermiş gibi yazılar yazmasını esefle kınıyorum.AYIPLIYORUM.
    FATİH BEY SÖZ GÜMÜŞSE SÜKUT ALTINDIR.SİZİ SÜKUTA DAVET EDİYORUM.YETER. ARTIK
    YAZDIKLARINIZBİLGİ VERMİYOR ZİHİN VE ORTAM KİRLİLİĞİNE NEDEN OLUYOR.

Ziyaretci

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Değerli Meslektaşlarım burası Türkiye her an herşey olabilir.Ülkemizde hiçbir zaman dere görmeden paça sıvanmaz.

Daha bundan 15-20 gün önce yeni ttk ile işçilerin kıdem tazminatları yükünü öngereceğimi bunun nasıl olacağını tartışırken , ÇSGM bakanı kıdem tazminatı fonu oluşturulacağını ve APHB ile her ay fona ödeme yapılacağı yönünde çalışmaları olduğu yazıldı çizildi ve açıklandı.Kısacası ülkemizde merak etmeyin herşey kanunla çıkar yürür yürümez 10 kere revizyona uğrar üstüne 3-5 kanun yapılır olmadı yönetmelikler, genelgeler derken bir bakmışsınız tam sistem oturuyor yada kalkıyor derken ........ bir anda yeni birşey çıkar .Haaa bu süreçte olan biz bürocau meslek mensuplarına olur.Stresini biz yaşarız.

SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Ziyaretci
    Sn Elaziz elinizdeki ruhsat eğer serbest çalışıyorsanız
    kapınızdaki kartvizitinizdeki ünvan ve meslek odanız ve bağlı olduğunuz
    birlik sizin için bir değer olmalı, olumsuz yeteneksiz bilgisiz
    meslektaş her meslekte her alanda vardır, niye kendinizi de sahip
    olduğunuz değerlerinizi kötülerken, dibe itiyorsunuz? Sınavda türmob
    olmasın demek türmob üyesine mi düşer?

Sn Fatihgke, ingilizce de mi yer alacak sınavlarımızda, ne ilginç beklentiler bunlar,

Sn Yüksel, haklısınız genel olarak bunları hep (bir dejavu gibi)
    yaşarızi ancak kıdem fonu konusu gerek işverenler (işten kendi isteği
    ile ayrılanlara halihazırda kıdem ödenmemekte olduğundan) gerekse
    işçiler (şimdiki uygulamada baz aylık en son aylık olduğundan) bu fon
    olayına hiçte sempati ile bakmıyorlar, sadece BES şirketleri ellerini
    oğuşturarak bekleşiyorlar, acaba meclis çoğunluğu ile böyle toplumsal
    bir karşı duruşa rağmen bu fon ile ilgili yasa çıkarmı? Ben hemen yakın
    zamanda bu fonun bu şekilde yasallaşmayacağını tahmin ediyorum.