Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kobi TFRS Fin.Durum Tab.Sınıflandırma Hk.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar Kobi tfrs bölüm.4 finansal durum tablosu 4.4-4.8 kısımlarında kısa ve uzun vade ayrımına yani sınıflandırmaya değiniyor,burdaki kısımı aşağıya ekliyorum ve herkesin ne anladığını paylaşmasını istiyorum,örneğin 2013/4.ayda doğrudan gider olmayansigorta poliçesinin finansal durum tablosuna dönen ve duran varlık olarak yansıyacak bu verininde nasıl işleme tabi olacağınıda paylaşırsanız konu dahada anlaşılmış olur,çünkü geçen hafta kobi tfrs eğitimi veren hocanın dedikleri bana çok enterasan geldi MSUGT.leri ve Kobi TFRS kapsamında söyledikleri bu konu hakkında,kolay gelsin.(not:tabi elimizde yeni hesap planı olmadığından şuanki mevcut hesap planına göre 180,280,380,480 kapsamında düşünmek lazım.)

<DIV style="BORDER-BOTTOM: black 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 4pt; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid black .75pt">

<DIV style="BORDER-BOTTOM: black 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 4pt; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-element: para-border-div; mso-border-bottom-alt: solid black .75pt">
    Kısa vade - uzun vade ayrımı
    4.4 Likidite esasına göre sunumun güvenilir ve ihtiyaca daha uygun bilgi sağladığı durumlar haricinde, dönen ve duran varlıklar ile kısa ve uzun vadeli borçların 4.5-4.8. paragrafları uyarınca finansal durum tablosunda ayrı sınıflar şeklinde sunulmaları gerekir.Likidite esasına göre sunuma imkân veren istisnanın uygulanması durumunda, tüm varlık ve borçlar yaklaşık likidite düzeylerine göre sıralanarak (en az likitten en çok likide veya en çok likitten en az likide) sunulur. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Dönen varlıklar
    4.5 Bir varlık aşağıdaki durumlarda dönen varlık olarak sınıflandırılır:
    (a) İşletmenin normal faaliyet döngüsü içerisinde paraya çevrilmesinin, satılmasının veya tüketilmesinin beklenmesi,
    (b) Alım satım amacıylaelde tutulması,
    (c) Raporlama tarihini takip eden on iki ay içerisinde paraya çevrileceğinin beklenmesi veya
    (d) Nakit veya nakit benzeri bir varlık olması (raporlama tarihini takip eden en az on iki aylık süre içerisinde takas edilmesi veya borç ödemesinde kullanılması kısıtlanmış olanlar hariç).
    4.6 Diğer tüm varlıklar duran varlık olarak sınıflandırılır. Normal faaliyet döngüsünün açık olarak belirlenemediği durumlarda, sözü edilen sürenin on iki ay olduğu kabul edilir.
    Kısa vadeli borçlar
    4.7 Aşağıdaki özelliklerden birini taşıyan borçlar kısa vadeli borç olarak sınıflandırılır:
    (a) İşletmenin normal faaliyet döngüsü içerisinde ödeneceğinin öngörülmesi,
    (b) Alım satım amacıylaelde tutulması,
    (c) Raporlama tarihini takip eden on iki ay içerisinde ödeneceğinin öngörülmesi veya
    (d) İşletmenin ödemeyi raporlama tarihinden en az on iki ay sonrasına kadar koşulsuz olarak erteleyebilme hakkının bulunmaması. <O:P></O:P>
    4.8 Diğer tüm borçlar uzun vadeli borç olarak sınıflandırılır.

Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    hoca aynen şöyle dedi,mesela nisandaki poliçe 12 aylık sürede tahakkuk edilip giderleşme yapılacağı kesin burda zaten sorun yok ama hesap ve sınıf ayırımında tamamının 180 hesaba atılması çünkü 12 aylık süreden bahsediyor Kobi TFRS dedi ve hatta MSUGT.lerinde bile öyle olduğunu ve şuana kadar yanlış kayıtlar yapıldığını söyledi ama yukarda verdiği Kobi TFRS bölüm 4.4-4.8 arası kısmına göre hiçte hocanın dediği gibi değildir ve atladığıda ve yanlış yorumladığıda aşikardır ve 12 aylı süreden bahsediyor kısa vadeli ile ilgili ama finansal durum tablsunun çıkarılmasından sonra yani dönem sonunda bu süreye bakılır diyor standart ve gerçekten bana enterasan geldi bu hocanın dedikleri ve birde bu hoca üniversitede ya doçentti yada proftu ve bu dersleri veriyormuş birde,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    (c) Raporlama tarihini takip eden on iki ay içerisinde ödeneceğinin öngörülmesi

denildiğinde , kısa vade ve uzun vade ayrımına gitmek gerekir diye düşünüyorum.Size katılıyorum yorumda hata hata var bence....

ESEZGIN

Ziyaretci
    Merhaba,

12 aylık sigorta poliçesinin KOBİ TFRS çerçevesinde muhasebeleştirilmesi konusu... Dönen varlık mı duran varlık mı?

4.5 (a)İşletmenin normal faaliyet döngüsü içerisinde paraya çevrilmesinin, satılmasının veya tüketilmesinin beklenmesi,

halinde dönen varlık sınıfına alınmalıdır.

Hali hazırdaki uygulamada da böyle yapmıyor muyuz?