Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetçinin cezai durumu

Müdavim Üye

YTTK ile şirketlere bağımısız denetim zorunuluğu geliyor ve bağımsız denetçiler şirketlerin hesapları için görüş bildirecek
    Örneğin, Denetçi firmanın hesaplarına olumlu görüş bildirdi yani hesaplarının doğruluğunu onayladı ancak ileride bu hesaplardan mesela 101 alınan çekler hesabı 200.000 Tl gözükürken aslında 28.000 Tl olduğu yada stoklarında hesaplarda 470.000 Tl olduğu ve denetçi tarafından onaylanmasına rağmen gerçekte 125.000 Tl olduğu anlaşılırsa yada 331 ortaklara borçlar hesabının hesapta 46.000 Tl gözükmesine rağmen gerçekte 230.000 Tl olduğu anlaşılırsa
    Bu durumda denetçi olumlu görüş vermesine rağmen hesapların aslında denetçi tarafından onaylanan tutarlarla farklı olduğu anlaşılırsa denetçinin cezai sorumluluğu ne olur?
    Örneğin, banka şirkete kredi verecek ve denetçi tarafından onaylanmış hesaplara göre 500.000 Tl kredi veriyor ancak şirket krediyi ödeyemeyince banka alacağı için mahkemeye gittiğinde aslında hesaplarda gözüken stokların, alınan çeklerin ve ortaklara borçların çok farklı olduğu ve bu sebeple banka denetçiden şikayetçi olsa denetçinin cezai sorumluluğu ne olur? Çünkü banka hesaplar gerçeği yansıtsaydı kredi tutarı 500.000 Tl yerine sadece 120.000 Tl olacaktı
    Bu gibi durumarda denetçi sorumluluğu cezai veya diğer yönlerden nelerdir?
    Saygılar

Üye

Böyle bir durumda denetçi asla olumlu görüş vermez.

Müdavim Üye
    Çok güzel bir cevap
    Denetçiler haksız yere olumlu görüş bildiriyor dedirtemezsiniz bize.

Ziyaretci
    Böyle bir durumda denetçi elbette olumlu görüş vermez de veremez zaten krediler geri ödenmezsebankalar denetçi bizi yanıttı diyedava edeceklerini şimdiden açık açık söylemektedirler. Tabi bu durumun tespiti çok zor ve çok karışık hukuki bir dava gündeme gelecektir. Şirket denetiçin denetiminden önce mi kötü durumdaydı yoksa sonra mı o duruma düştü bunların belirlenmesi esaslı bir inceleme ve belge tespitini gerektirecektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

100.000 tl ve 300.000 tl ceza uygulancak denetçi ve/veya denetim firmasına

Müdavim Üye
    Denetçinin böyle yaptığı hatalar tabi ki onun canını biraz yakacaktır.Peki düzgün amortisman uygulamasını IFRS'ye göre yapmayan,stok değerlemesi düzgün uygulamayan muhasebecinin cezai sorumluluğu ne olacak?(TTK'da Finansal Tabloların Düzenlenmesi yönetimin sorumluluğunda dese de) sadece hesap planına uymama cezasına mı tabi olacak onu merak ediyorum.Lütfen şimdiki mantıkla değil de; 2 adet finansal tablo düzeyleyeceğimizi düşünerek ve diğer ek tabloları da hesaba katarak cevaplar mısınız?

Eğer bu sistemi düzgün uygulamayan Denetçiye kallavi ceza varsa kendini yetiştirmeyen ve düzgün muhasebe yapmayana da ceza kallavi olmalıdır;Defterlerin gitmesi haricinde.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Evet.işte bu güzel yaklaşım.

Ehil bir Muhasebeci de Ehil bir Bağımsız Denetçi hata yapmaz.Yapamaz.Yapmamalıdır.

Kıdemli Üye
    Denetçi herhangi bir rakamdan (100 tl 1000 tl olmuş 1000 tl 5000 tl olmuş) dolayı sorumlu tutulamaz. Denetçinin sorumluluğu ancakmali tablo kullanıcı zarar görmüş ise ortaya çıkar diyelimki gördü şirket sağlam dediniz mali yapısını ortaya koydunuz şirket iki gün sonra battı ve sizin var dediğiniz varlıkların hiç birisi yok.

Budurumda mali tablo kullanıcısı örneğin banka denetçiye dava açar. Böyle bir durumda da denetçinin kusurunun iddia eden makam tarafından ispatlanması gerekir. Yani bu adam olumlu görüş verdi şirket battı diye dava açamaz denetim şirketinin denetlemediğini denetim yapmadan rapor verdiğini ispat etmesi gerekir. bunu da ispat etmek çok kolay değildir.

Bazı hukukçular masumiyetini denetçi ispatlamalıdır yani ispat külfeti denetçide olmalıdır demektdir. Ancakbu da denetçinin bağımsızlığı ilkesine aykırıdır böyle birolayın ispat külfeti denetçiye bırakılırsa denetçi bağımsız çalışamaz sırf kendini güvence altına almak içinbağımsızlıktan uzaklaşır.

o zaman nedir mahkeme kusurlu olduğunun ispatını isterse kanun ispat külfetini mali tablo kullanıcısına yıkmışsane olacak denetçi yırtacakmı hayır

Kamu Gözetim Kurumu'nun varlığı işte tamamen bu sebepledir. Denetçinin çalımalarını incelemek işini doğru yapmıyorsa en ağır ceza olan denetim yetkisini iptal etmek kamu gözetim kurumunun işidir. Mali tablo kullanıcısı ancak bu cezalandırmayı dayanak yaparak dava açarsa denetçiden zararını karşılama şansı elde eder.

o zaman mali tablo kullancısı denetçiden dolayı zarar gördüğüne inanıyorsa kamu gözetim kurumuna başvurur kamu gözetim kurumu inceler, denetçi kusurlu görürse cezalandırır ve mali tablo kullanıcısı bu cezalandırmayı dayanak yapar denetçiyi dava eder aksi teoride olsa da pratikte çok mümkün değildir.Edited by: cengio

Kıdemli Üye
    Muhasebecinin hatası sorulmuş.
    Denetçinin onayından geçmemiş mali tablo yok hükmündedir.
    Denetimden geçmiş bir mali tablodan muhasebeci sorumlu olabilirmi?
    Denetimden geçmemiş ise, yok hükmünde olan bir mali tablodan muhasebeci nasıl sorumlu tutulur?
    Tabii bu söylediklerim denetim kapsamında şirketler ve mali tabloları için.

Müdavim Üye

Benim demek istediğim Olumsuz Rapor durumunda raporun olumsuz olmasının bir kısım nedeni de muhasebeciye dayanıyorsa, onun cezai sorumluluğu?? Yoksa Denetim Raporundan Geçmemiş Finansal Tablolar Yok hükmünde; o kabul ona birşey dediğimiz yok.Burda yönetim kurulu muhasebeden anlamıyorsa (çoğunlukla öyle) Muhasebecisi kendisini yetiştirememiş veya güncelleyememişse bu olumsuz raporun sorumluluğu tamamen yönetim kurulunun üzerinde mi kalır.Defterin değişmesini es geçtim.Örneğin arka arkaya değiştirilen muhasebecinin bir kaçının aynı şekilde olduğunu sayarsak burda firma yönetiminin suçu ne.Sürekli 6 ay finansal tabloyu düzeltmekle mi geçirecek ömrünü.Öyle olursa zaten iflas eder.Bence buna da bir cezai şart konulmalı.Biliyorsunuz ki finansal tablolarının doğruluğu yaşa tecrübeye pek de bakmaz aslında.Doğruysa doğrudur yanlışsa da yanlış.Doğru yapılmışsa o arkadaş genç ama şansa mı doğru yapmış diyicez.Benim sürekli demek istediğim;yaşı yerinde ama yanlış yaptıysa istemeyerek;gençse ama doğru yaptıysa şansa mı diyeceğiz gelecek süreçte.Birazda bunun üzerinde kafa yoralım isterseniz.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)