Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Derecelendirme Kuruluşlarının Yetkilendirilmesi

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    DERECELENDİRME KURULUŞLARININ YETKİLENDİRİLMESİNE VE<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    ……………….
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Derecelendirme faaliyeti[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">MADDE 23 –[/B] (1) Yetkili derecelendirme kuruluşları yetkilendirildikleri derecelendirme faaliyetlerini aşağıda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yürütürler:
    a) Derecelendirme uzmanlarının Kuruma bildirilen ve kamuoyuna açıklanan derecelendirme metodolojilerine veya bilgi paylaşımı sözleşmesine uygun olarak bilgi toplamalarını ve bu bilgileri önyargısız analiz etmelerini sağlayacak yazılı süreçler belirlenmelidir.
    b) Müşterinin ve derecelendirme faaliyetinin niteliğine göre, müşteri ile derecelendirme ücretine ilişkin yapılan görüşmelere katılanlar dışından seçilecek gerekli sayıda ve yeterlilikte derecelendirme uzmanı tahsis edilmelidir.
    c) Kredi değerliliğinin derecelendirmesinde, bağımsız denetim kuruluşlarınca veya 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre ruhsat almış, denetim yetkisine sahip meslek mensupları tarafından Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunca belirlenmiş muhasebe ilkelerine uygunluğu onaylanmış finansal tablolar esas alınmalıdır.
    …………
    ……………….
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/04/20120417-11.htm

Kıdemli Üye
    Demek ki neymiş?
    Denetimde kademeli geçiş bile olsa.
    Kanunen denetim kapsamına girmesede.
    Bankadan kredi alabilmek için gönüllü olarak denetime giren firmalar olabilecek.

Müdavim Üye

Mesleğimiz adına hayırlı olsun.Bir tane daha iş kolu çıktı.Burda Çalışacak kişilerin Bağımsız Denetim Lisansı Olan arkadaşlar olacağı ve denetim firmalarında belli yıl çalışma şartı gerektiriyor.Çalışma alanlarımız çok çok arttı.Önemli olan bu alanları dolduracak meslektaşların gelecek yıldan itibaren 5 yıl içindeki süreçte kendilerini çok çok iyi yetiştirmeleri gerekiyor.Beyanname düzenlemeyi Meslek olarak gören arkadaşlara uyarım çok yakın zamanda beyanname düzenleme yetkimiz sistemler tarafından alınacaktır.Yani e-defter sürecinde oluşan kayıtlardan sistemin kendisi beyannameleri kesmeye başlayacaktır.Bilgilerinize.E-defter uygulaması tam uygulanmaya başladığında bununda olacağını bilmeniz açısından.Yani yapacağımız tek şey gerçek finansal raporlar oluşturmak.Firmayla ilgili bütün kişi veya kuruluşların hakkını gözetmek düzgün rapor düzenleyen meslektaşlar ve işin uzmanı olan denetçilerin ana görevidir.Ben bilmiyorum deme şanşımız yok.
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Alıntı meco Nickli Üyeden Alıntı
    Demek ki neymiş?
    Denetimde kademeli geçiş bile olsa.
    Kanunen denetim kapsamına girmesede.
    Bankadan kredi alabilmek için gönüllü olarak denetime giren firmalar olabilecek.
    <div>*</div><div>Sayın meco kademeli geçiş olayını anlamadım zaten.Bankadan kredi alacaksın ama ben kademeli geçiştenim benden Bağımsız Denetim Raporu istemeyin ben size ipotek göstereyim gibi bir mantık olabilir mi ? Böyle konuları ortaya atıyorlar ama biraz da mantık çerçevesinde olmalıdır.Bence Bankadan Kredi alacak firmalar otomatikmen Bağımsız Denetime Tabi olacağıdır.</div>Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    ben anlayamadım kredi derecelendirme kuruşu yayınlamış ama belge nerden alıncak spk mı vercek kamu gözetimmi kargaşa var gibi.

Müdavim Üye
    Ne belgesi ? Adı üzerinde bu kredi derecelendirme kuruluşlarından bahsediyor ve BDDK yayınlıyor.SPK'nın ne alakası var.Bu olay Bankalara verilecek kredi notlarının sağlayacak firmaların kuruluşu açısında.Uluslararası Kredi Derecelendirme Şirketleri gibi.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    bağımsız denetimden geçmiş tablolar gale alınır derecelendirme çalışmalarında diyor ve ne güzel olması gerekende zaten bu olmalıdır ve burda bu işi kim yaparsa yapsın iş bağımsız denetime dayanıyor ne ala,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    SİVAS
    Arkadaşlar yanlız bu yönetmeliğin çıkması demek her kredi kullanan firma kredi notu alacak anlamına gelmiyo BDDK nın sitesine göz atarsanız kredi derecelendirme şu anda ihtiyari görünüyor
    1
    BDDK Atatürk Bulvarı No:191 B Blok 06680 Kavaklıdere/ANKARA Tel: (312) 455 65 00 Faks: (312) 424 17 33
    Bu dokümana www.bddk.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
    Basel II Geçiş Süreci

Sıkça Sorulan Sorular
    Soru No: 79
    Cevaplanma Tarihi: 26.03.2012
    İlgili Hüküm: Yönetmelik Taslağı1 4 üncü madde ikinci fıkra
    Konu: Derecelendirme Notlarının Dikkate Alınmaması
    Soru:
    Bankamız Basel II'de standart yönteme göre raporlama yapacaktır. Basel II geçiş
    sürecinde eşleştirme tablosu Kurulca açıklanıncaya kadar KR500AS formunda karşı tarafları
    derecesiz olarak raporlamaktayız. Daha önceki dönemlerde kredi riski raporlamalarında
    rating kullanmayıp bütün riskleri 100% grubunda raporlayabiliyorduk. 2012 yılından itibaren
    başlayacağımız Basel II raporlamalarında da bu şekilde raporlama yapmamız yani risk
    ağırlıklarına dağılım kısmında bütün riskleri 100% grubunda raporlamamız mümkün müdür,
    yoksa karşı taraf derecelendirmelerini kullanmak zorunlu mudur?
    Cevap:
    Yönetmelik taslağının 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre risk ağırlıklı tutar
    hesabında, bankalar derecelendirme kuruluşlarının müşterilerine verdikleri derecelendirme
    notlarını kullanabilmeleri mümkün olmakla birlikte2, bu notların hiçbirini dikkate almamaları
    da mümkündür. Diğer bir ifadeyle bankalar, Kurulca yetkilendirilen veya notlarının
    kullanılmasına izin verilen derecelendirme kuruluşlarının müşterilerine verdikleri
    derecelendirme notlarını dikkate almadan, tüm müşterilerini derecesiz kabul
    edebileceklerdir. Bu durumda tüm alacaklara %100 risk ağırlığı uygulanmayacak olup,
    (örneğin Yönetmelik taslağı Ek-1’in 27 ve 29 uncu fıkraları) %100’den daha düşük veya daha
    yüksek risk ağırlığı (örneğin Yönetmelik taslağı Ek-1’in 38 inci fıkrası) Yönetmelik taslağında
    belirtildiği koşullar altında uygulanabilecektir.
    1 Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı

2 Ayrıca, Yönetmelik taslağı Ek-1 İkinci Bölümün birinci fıkrasına bakınız.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Derecelendirme kuruluşlarının nasıl not vermesi gerektiği hakkında BBDK nın tespit ettiği rutin bir uygulama bence yeni bir şey yok birtakım belgeler yanında tasdikli mali tablolarında kontrol edilmesini istemesi kadar normal birşey olamaz