Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KARSIZ FATURA

Üye
    Arkadaşlar ve üstadlar kolay gelsin. Otel işletmesi içindeki restaurantı başka bir firmaya kiralıyor. Alkol (Bira) alım faturaları azda olsa diğer içiecek faturaları önce otele, otelde aynı meblağda işletmeye fatura kesiyor. Ben bu işletmeye yeni başladım.
    Kanımca karsız fatura kesememesi lazım herhalde. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler..

Ziyaretci

Firma gerçekten başka bir firma ise elbette belli bir karla satması gerekir aksi ticari gerçeklere uymaz ayrıca şirket ise transfer fiyatlandırması çerçevesinde yanlış olacaktır

Üye
    Otel işletmesi A.Ş., restaurant işletmesi ltd.şti.. Gerçekten firmalar ayrı firmalar. Bildiğiniz konular ve görüşlerinizi bekliyorum lütfen. Kanun veya tebliğ varsa bu konuda numarasınıda verseniz olur.

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Faturaları direkt restoranta kestirin tekrar fatura kesmekle uğraşmayın en iyisi bu.

Üye
    otel işletmesinin kotalı satış sözleşmesi imzalamış. (alkol satan firmayla)

Yeni Üye
    bu konuda bızımde sıkıntımız var. aynı sektorden ıkı fırma var. prım alabılmek ıcın butun faturalar bırıne kesılıyor. o da dıgerıne kesıyor ama karsız işlenebilirmi. bu fırmalar karı koca boyle bı muafıyet falan varmı yardımcı olursanız sevınırım

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İşletmeler kat etmek için kurulur ne kadar karsız desende primdem istifade ediyor indirimli fiatla alıyor veya bayilik hakkık olmayan firmaya aracılık yapılmış oluyor yani bir şekilde menfeatı var.

Üye
    Nereden
    izmir
    Karı koca olan firma kurum ise emsaline göre düşük işlem yaptığından dolayı taransfer fiyatlandırması yönünden başı derde girer. Şahış isletmesi ise problem olmaz.

Karsız kesilebilir. Hatta aldığı bedelden düşük fiyata da kesebilir. Burada usulsüz bir işlem de yok, vergi kayıp ve kaçağı da yok. Malı ilk alan firma karlı satış yapsaydı fazla vergi ödeyecekti. Bu durumda onun ödeyeceği vergiyi malı düşük fiyatla satın alan firma ödüyor.

-VUK’ nun 3/B maddesinde “İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır” hükmüne yer verilmiştir.

Bunu şöylede düşünebiliriz, gerçekte de olay böyle; Emtianın uygun bedelle alınması için, Güç birliği yapılması olayıdır diyebiliriz.