Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetim Eğitimleri Başladı

Ziyaretci
    İstanbul ymm odası denetim eğitimlerine başladı.İstanbul smmm odasıyaya kaldı!

Müdavim Üye

Hepsi TFRS sonrası sınavı geçmiştir kesin.Oda'nın yaptığı sınav böyle eleyici oluyor işte.Sonra da KGMDSK'nun yapacağı sınavı eleştiriyoruz.Herkesin kazandığı sınavın ne önemi var o sınav sınav değildir.Daha doğrusu sınav adında bir uygulamanın yapılması mantıksız.Herkes geçeceğine göre...
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Üye
    içimde bir his var, şöyle veya böyle bu pastayı bize yedirmezler belkide ucundan azıcık
    bizler (türmob) bu işte geç kaldık, pastayı yiyecekler yine ymmm.ler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın nefer yazında çelişki var türmob geç kaldı ve pastayı YMM ler yer diyorsun (katılmasamda bu söze)ama bu YMM ler Türmobun hakimi değilmi zaten,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci

Turmob başkanı ve istanbul smmm odası başkanı bizzat maliye bakanlığı, tobb ve turmob işbirliği ile yapılan yeni ttktanıtım ve bilgilendirme toplantılarına katılarak gerek turmob (ymmler için) gerekse ismmmo (smmmler için) bağımsız denetim yetkisinin meslek mensuplarına sınavsız olarak ( en azından 10 yıllık smmm ve ymmmler için) verilebilmesi için canla başla çalışıyorlar. Bunu bir ölçüde de olsa başaracaklarını tahmin etmeye başladım. Nereden derseniz XI.Vergi Konseyindeki Gümrük ve Ticaret Bakanının sözlerinden çıkarmaya başladım. https://www.youtube.com/watch?v=C3JY...feature=relmfu
    https://www.youtube.com/watch?v=Wu6a...feature=relmfu

Ziyaretci
    <!--if gte mso 9>
    <w:Word>
    <w:View>Normal</w:View>
    <w:Zoom>0</w:Zoom>
    <w:Hyphenati&#111;nZ&#111;ne>21</w:Hyphenati&#111;nZ&#111;ne>
    <w:Punctuati&#111;nKerning/>
    <w:ValidateAgainstSchemas/>
    <w:SaveIfInvalid>false</w:SaveIfInvalid>
    <w:IgnoreMixed>false</w:IgnoreMixed>
    <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
    <w:Compatibility>
    <w:BreakWrappedTables/>
    <w:SnapToGridInCell/>
    <w:WrapTextWithPunct/>
    <w:UseAsianBreakRules/>
    <w&#111;ntGrowAutofit/>
    </w:Compatibility>
    <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel>
    </w:Word>
    <!--><!--if gte mso 9>
    <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156">
    </w:LatentStyles>
    <!--><!--if gte mso 10>

/* Style Definitions */
    table.MsoNormalTable
    {mso-style-name:"Normal Tablo";
    mso-tstyle-rowband-size:0;
    mso-tstyle-colband-size:0;
    mso-style-noshow:yes;
    mso-style-parent:"";
    mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
    mso-para-margin:0in;
    mso-para-margin-bottom:.0001pt;
    mso-pagination:widow-orphan;
    font-size:10.0pt;
    font-family:"Times New Roman";
    mso-ansi-language:#0400;
    mso-fareast-language:#0400;
    mso-bidi-language:#0400;}

<!-->

SMMM ünvanı meslek yasası
    ile tanındı bilindi,</span>

ilk geçişte müktesep
    haklar dikkate alındı, </span>

daha sonra eğitim staj
    sınav şartları ile bu ruhsat ve ünvan alındı, </span>

her meslekte olduğu gibi
    bu işi iyi yapanlar kötü yapanlar oldu.</span>

Dillere dolanan sm den
    smmm geçiş sınavı o ara hep konuşulan neden iki ayrı ünvan var tartışmasına
    merhem olsun diye 20 yıl sonra yapıldı.

Meslekte iki önemli dönem yaşandı tdhp ye geçiş ve enflasyon muhasebesi
    uygulaması.Tdhp ye geçiş olumlu bir ilerle idi tek dil kullanmak ve belirlenen
    ilkeler bağlı kurallar. </span>

Destekledik.

Devletin bu dönemde yeterli bulduğu şekilde çalıştık hep beraber ve tabi bu
    süreç içinde pek çok genç arkadaşımızda eğitimlerini tamamladıkça staj yapıp
    sınava girerek aramıza katıldılar.

Şimdi önümüzde bütün bildiklerimizi silmemizi, </span>

herşeye tamamen farklı bir
    şekilde bakmamızı, </span>

yeni ilkeleri öğrenmemizi,
    </span>

vergi açısından yine
    denetlenecek ve bu yönden yine eskisi gibi matrah hesaplayacak olmamıza rağmen,
    </span>

tüm işletmelerin yararına
    olduğu iddia edilen farklı bir çalışmaya uyum sağlamamızı istiyor birileri.</span>

Ne gerek var dediğimizde </span>

bu daha iyi deniyor, </span>

eskisinden bu yönde bir
    rahatsızlık yoktu diyenlere </span>

sen bilmezsin bu herkes
    için iyi olacak deniyor.</span>

Hani hiçbir şikayeti
    olmayan doktorun artık sürekli bu ilacı kullan sana iyi gelecek demesi gibi bir
    şey.</span>

Ama bakıyorsun o ilacı
    piyasaya sürenler </span>

ve hemen bayilik
    kapacağına inanlar sürüm artsın diye </span>

bunda israr ediyormuş gibi
    durum var.</span>

Tamam o ilaç iyi ama
    ihtiyacı olana.</span>

Halka açık olana, </span>

yabancı sermaye ile
    evlenecek olana </span>

çok yüksek krediler
    kullanmaya hevesi olana </span>

bu ilaç iyi ama </span>

sadece bunlara yarayacak
    ilacı neden hep birlikte ve sürekli yutmak dayatılıyor?

Türmob elinizdeki ruhsatınız ve ünvanınız kıymetlidir diyor.</span>

Dışarıya bu ruhsat ve
    ünvanı değerlidir diyor.</span>

Ama elinde bu ruhsat ve
    kapısında kartında bu ünvan olanların içinden çıkan bir takım bu gelişmedem
    özel farklı menfaat beklentisi içinde olanlar bu ruhsatı ve bu ünvanı daha
    düşük değerli göstermek için saçmasapan yorumlar yapıyorlar.

Evet bu sistem iyidir.</span>

Ama bu sistem süreç içinde
    gerek olan sektörlerde </span>

ve gerek olan yapılardaki
    şirketlerde uygulanarak </span>

zamanla alanı genişletecek
    bir sistemdir </span>

ve zaten ne alt yapısı </span>

ne de uygulayıcı kadrosu
    yoktur </span>

bu genişlikte uygulanması
    için.<br style="mso-special-character:line-break">
    <br style="mso-special-character:line-break">
    </span>

Meslektaş bugün meslek
    odasının arkasında durmalıdır.</span>
    </span>

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Değerli meslektaşlarım 24 yıldır muhasebe mesleğinin içinde ve 14 yıllık kendi adına çalışan bir meslek mensubu olarak..sizlerin sınavsız olarak denetim lisansının verilmesini bu kadar çok istemenizin nedenini anlamıyorum...dahada önemlisi yıllarını bu mesleğe vermiş benim yaşımda yada benden büyük meslektaşlarım sınavsız olarak denetçi olunması yönünde istek ve arzuları var....bakıyorum genç meslektaş arkadaşlarım sınav isterken bizim gibi uzun yıllarını bu mesleğe vermiş meslek mensupları nedenki sınavsız olsun diye tutturuyorlar....Bence sınav olmalı hemde iyi bir sınav baştan savma değil bilenle bilmeyenler ayrılsın bu işi herkes değil gerçekten bilgi birikimi ve donanımlı meslektaşlar yapsın bende veremezsem ben yapmayayım yanlışmı dostlarım...Ülkemizde 3.000 küsur YMM varken yaklaşık 90.000 SMMM var elini sallasan SMMM çarpıyor.YMM'lerin 30 katı SMMM var tabi ondan saygı görmez bu meslek nerde çokluk varsa onların içinde iyiside olur kötüsüde...bunun gibi herkes denetçi olacak diye birşey yok.. herkes girsin sınava alan alır kalan sahalar bizimdir....Yine yıllarını veren meslek mensuplarına şunu diyorum herkes değil tabi bazı meslek mesnupları genç meslek mensuplarını tecrübesizler diye itham ediyorlar ben bunlar çok rast geldim buradada bazıları açık açık bazılarıda üstü kapalı bunu ima ediyorlar..o zaman bu düşünce içinde olan PEK TECRÜBELİ bu düşünce içinde olan meslektaşlarım sizin tecrübeleriniz var o zaman o tecrübeyle bu sınavı ŞIP DİYE alırsınız değilimi sınavndan korkmak niye yok en az 10 yıllık şartta nedir...ben öyle benden genç meslek mensupları biiyorumki bu TECRÜBESİYLE ÖVÜNEN meslke mesnuplarını cebinden çıkarır...bırakın sınav olsun burası er meydanı madem kendine güveniyorsun gir sınava bileğinin hakkıyla al..yoo eğer derlerseki bizim YILLARIN TECRÜBESİ var ama bu sınavı vermem imkansız o zaman ben bu meslektaşlarıma naçizane tavsiyem gözünüz denetçilikte olmasın hakeden yapsın miras yediler gibi sınavsız beleşten yok öyle ...İşte o zaman denetçilik muhasebeciler gibi olmaz hakettiği yeri alır yoksa sınavsız denetçi olursa çok değil 10 yıl sonra denetçilik muhasebecilikten çok daha itibar görmeyen bir meslek olru nedenmi ? ...Çünkü bankalar maliye ve diğer kuruluşlar hangi mali tabloya elini atsalar elinde kalacak.... bilgisiz meslek mensuplarının denetiminden geçen sözde mali tablolara kimse güvenmeyecek ve Ülkemiz yeni sistemlerin peşinde koşacak buda ülkemize daha uzun yıllar kaybettirecek..o yüzden ben diyorumki SıNAV ŞART ....saygılarımla

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın nadir bey tebrikler bende sürekli bunu anlatıyorum muhasebeciliğin içini hep beraber boşalttık ve itibarsız hale getirdik hiç olmazsa bağımsı denetim bu hale gelmesin ve aynı zamanda bu bağımsız denetim muhasebe mesleğinede yeniden itibar kazandıracak ve bu açıdan çok önemli diyorum ısrarla ve şahsiliği bir kenara bırakarak rica ediyorum ve lütfen diyorum bu fırsatı kaçırmayalım ama tabi bu sözler her zamanki gibi anlayana of of of kolay gelsin.

Ziyaretci
    muhasebe mesleğinin hepbirlikte içini boşalttıysanız ve de itibarsız hale getirdiysenizbi zahmet denetim alanından uzak durun.Sizmuhasebenin içini boşalttığınız gibi aynı şekildedenetiminde içini boşaltırsınız.
    eski smmm'lerin itirafları;3 yıl staj yapan staja başlama ve yeterlilik sınavlarına giren kişiler duyun!mesleğin içini boşaltan ve itibarsız hale getirenler denetim alanına da el atarlarsa o işi de eski alışkanlıklarıyla heder edecekler...

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar burda bu işin adı öz veri ise ben bunu yapıyorum ve şunu diyorum ben bu mesleği bilmiyorum ve onun için bağımsız denetiminde içini boşaltmamak için yaşı40'ın üstünde olanlar yani bende dahil bu bağımsız denetime girmemiz engellensin ve yeni vede dinamik arkadaşlar eğitilsin sınavdan geçsin mülakattan geçsin adına ne derseniz deyin bu kapsamdan geçsin ve bu işi bunlar yapsın ve ben inanın samimane buna varım çünkü ben mesleğimi seviyorum ve bu mesleğin hak ettiği değeri almamış olması beni yıllardır gerçekten çok üzüyor ve bu fırsatı kaçırmayalım diyorum ve inşallah bu sözlerimide başka yerlere çekmezler,kolay gelsin.