Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 95 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: *MESLEĞİMİZ,TFRS,TTK VE VERGİ*

Müdavim Üye
    İSMMMO'nun sitesinde 03 Nisan tarihli Kurumlar Vergisi adlı videoda
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanının söylediği bir söz aslında bizim
    mesleğin devlet ve millet nezdinde yerini söylüyor. İVDB önümüzdeki
    aylarda, geriye dönük 5 yıl boyunca vergilerini düzenli ödeyenlere bir
    teşekkür belgesi vermeyi düşündüklerini söyledi. Olay bundan sonra
    başlıyor. Çünkü beni ilgilendiren kısım bundan sonrası. İVDB bu
    şekildeki mükellef sayısının afaki rakamlar olmadığını, bizzat kendinin
    ıslak imzayla imzalayacak kadar az olduğunu söyledi. Kendiside verdiği
    örnekte halk tabiriyle "enayi" öyle sanıldığı gibi çok fazla değil.
    Üstadlarım şimdiki hükümetin bile (maksadım siyaset değil yanlış
    anlamayın) kendi çıkardığı 5510'da bile en az 3 değişikliğin yapıldığı
    ve bugüne kadar vergi kanunlarımızın ve politikalarımızın seçimlere
    endekslendiğini düşündüğümüzde mesleğimizin nerelerde olacağı apaçık
    ortada.(Bugüne yapılan vergi muhasebesi olduğu için bunları söylüyorum
    tabiki)

Şimdi biz bu forumda üstadlarımla TFRS,BD,TTK konuşuyoruz. Tamam güzel paylaşımlar olmuyor değil. Ama yukarıdaki durumu gözden gelerek bu ülkede TFRS filan uygulanacağını zannetmiyorum. Sayın başkanda söylediği gibi bu bir zihniyet problemi. Ne alakası var diyeceksiniz vergi ile TFRS'nin. Böyle Zihniyette bir mükellefe anlatabiliyormusunuz Ortaklar cari hesabını, ve daha nicelerini. Ben uygulanmasın demiyorum. Ben gerçekleri görmeden bu işe başlamanın yanlış olacağını düşünenlerdenim.

Burada anlatmak istediğim devletin bir vergi politikasının olmayışı yada oynaklığı. ve devletin bütün bunlara rağmen meslek mensuplarından birşeyler beklemesi,ekonomide ilk 10'a 5'e girme gibi hedefleri meslek camiası düşünülmeden girilmeye çalışılması.
    Kolay Gelsin.

Ziyaretci
    Önce bir not: daha bizim cebimize girmeden kesilen %20 lerden doğan iadelerden mahsuben vergi ödemelerimizde işlemlerini zamanında yapmayan vergi idaresinin kayıtların bizler "vergisini düzenli ödeyen" ler arasında yer almayız.Halbuki o ödenmesi gerekn vergi 1 yıl öncesinden beri maliyenin kasasındadır.
    ---------------------------------------------------
    Bir mesleği 25-30 yıl kesintisiz yapan artık o işin erbabı,ustası,üstadı olmalıdır, ama bu meslekte bu mümkün değildir, çünkü siz mesleği kesintisiz yaparsınız ama uymanız gereken mevzuat habire kesilir, yamanır, yapıştırılır, eklenir.... bu kadar yıl sonra dahi işinizi hala mayın tarlasında yapmakta oldunuz hissi sürer, o yüzden ben birbirine üstat diyenler gülerim, bana hele üstat denmesini hiç kabul etmem.
    -----------------------------------------
    Ve Sn Avcı farklı yönlerden bakıyor olsakta sizin şu "Böyle Zihniyette bir mükellefe anlatabiliyormusunuz Ortaklar cari
    hesabını, ve daha nicelerini. Ben uygulanmasın demiyorum. Ben gerçekleri
    görmeden bu işe başlamanın yanlış olacağını düşünenlerdenim."
    ifadenize aynen katılıyorum, ben ve benim gibi düşünen ama buralara yazmaya vakti olmayan yada üşenenlerin çoğuda bu yeni sistem iyidir güzeldir ama toplumsal kabul için kademeli geçiş gerekir,hemen istisnasız uygulanması hayali kuranlar "gerçekleri görememekte" ya da gerçek yaşamın dışında farklı bir ortamda yaşamaktadırlar, demekteler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    TTK ile ilgili olarak :Bakanlıktan açıklama için gelen İmdat bey Mesleki Şirket yapılanması olayından bahsetti ve İkincil mevzuata işaret etti.
    Neden bu konu diyebilirsiniz.
    Gelen birleşin diyor.Giden Şirketleşin diyor.Ve devamında Bakkal AVM örneklerini anlatıyor.
    Bizde bu konuya zaman ayırdık.
    UBD şirketi ortağı YMM Sn.Ö.Necdet Aydemir sağ olsun geldi sözlü açıklamalarda bulundu.
    Her şeyden önce belirteyim.
    Kaliteli ve ekonomik bir sonuç ile beraber Özgürlüğünde mevcudiyetini
    gördük.
    Bu konu ile ilgili Sakarya da yaptığımız TTK çalışmasına ilave,Mesleki şirket ve işleyişi hakkında toplantı isteğini Sakarya SMMM odasına ileteceğiz.
    Kısaca önce biz ne olmalıyız ve ne yapmalıyızı masaya ciddi olarak yatıralım.
    Sonrası İyi olacak tır.

Ziyaretci
    İstanbul odası kurumlar vergisi seminerinde genç ve heyecanlı vergi dairesi başkanının benim 10 BİN elemanım var. Sizde 38 bin kusursunuz sizde elemanımsınız dediğinde bu sözü alkışlayan smmm 'ler neyi alkışladıklarının farkındamıydı?
    biride çıkıp sen ne diyorsun bile diyemedi! Sonrada forumda bazı cengaverler çıkıp atıp tutuyor.İdare önünde ise ceket ilikleyipsüt dökmüş kediye dönüyorlar.Başka emriniz varmı diyorlar
    Ayıptır Ayıp.
    Katipseniz katipliğinizi bilin denetim sizin neyinize!

Ziyaretci
    Bu toplantıda İstanbul smmm odası başkanı, toplanan kurumlar vergisinin yarısının ilk yüz mükelleften toplandığını söylüyor. Toplanan tüm vergilerin % 65'i dolaylı vergi(kdv,ötv) ,
    % 35 direktvergi (gelir vergisi, kurumlar vergisi) Bu durum hükümetlerin vergi politikasından kaynaklanıyor. Yani vergi alma oy al, vergi alma borç al mantığı devam ediyor. Şu anda 6111'le bir miktar ek vergi toplandı. Bedelli askerlik devreye girdi, şimdi de 2b konuşuluyor. Bunlar bitince tüm nüfusu gelir vergisi mükellefi yapan sistem devreye girecektir. Yeni gelir vergisi ve vergi usul kanunu tasarılarının Haziran ayı gibi meclise sunulacağı konuşuluyor.

Müdavim Üye

Alıntı deneme1 Nickli Üyeden Alıntı
    Bu toplantıda İstanbul smmm odası başkanı, toplanan kurumlar vergisinin yarısının ilk yüz mükelleften toplandığını söylüyor. Toplanan tüm vergilerin % 65'i dolaylı vergi(kdv,ötv) ,
    <div>% 35 direktvergi (gelir vergisi, kurumlar vergisi) Bu durum hükümetlerin vergi politikasından kaynaklanıyor. Yani vergi alma oy al, vergi alma borç al mantığı devam ediyor. Şu anda 6111'le bir miktar ek vergi toplandı. Bedelli askerlik devreye girdi, şimdi de 2b konuşuluyor. Bunlar bitince tüm nüfusu gelir vergisi mükellefi yapan sistem devreye girecektir. Yeni gelir vergisi ve vergi usul kanunu tasarılarının Haziran ayı gibi meclise sunulacağı konuşuluyor. </div>
    Sayın deneme1 üstadım sizce bu durumlar karşısında nasıl temiz muhasebe,nasıl SMMM, nasıl TFRS uygulanabilir? Ondan sonra çıkıp 331-Ortaklar cari hesabının günah keçisi SMMM'ler oluyor.? Benim anladığım devlet diyor ki 2 telden de oynacaksın...! Bugüne kadar da öyle yaptırılmış ve yapılmış,yapmaya devam ediyoruz. Ne yazık ki.
    (Özeleştiri diğer forum konularında yapıldığı için bunu geçtim. Yoksa kendi içimizdede çürük elmalar yok değil)

Ziyaretci
    <TABLE id=tableOrdered border=1 cellSpacing=1 cellPadding=1 align=center>
    <T>
    <TR =even>
    <TD>2012-ŞUBAT</TD>
    <TD colSpan=3>
    <CENTER>1.041.527</CENTER>
    </TD></TR>
    <TR =odd>
    <TD></TD>
    <TD>2012-MART</TD>
    <TD colSpan=3>
    <CENTER>1.352.698</CENTER>
    </TD></TR>
    <TR =even>
    <TD colSpan=3></TD></TR>
    <TR =odd>
    <TD></TD>
    <TD colSpan=3>KAYNAK : GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI</TD></TR>
    <TR =even>
    <TD></TD>
    <TD colSpan=3>UYGULAMA ve VERİ YÖNETİMİ D.BŞK.LIĞI(I)</TD></TR></T></TABLE>maliye 300.000 nin üzerinde yeni müekellef yakaladı... gib istatistikte ilk kez şirket sayısı azalmış...temmuz gelmeden dökülmeler başladı..bakınız..
    https://www.gib.gov.tr/fileadmin/use...d/VI/20122.htm

Ziyaretci

Hükümetlerin vergi politikası vergi alma, oy al olunca böyle oluyor. Geçenlerde İstanbul ymm odası yeni ttk eğitim seminerinde bu politikanın gerekçesi olarak kobileri büyük şirketlere karşı korumak için kayıt dışına göz yumulduğu mealinde bir şey söylenmişti. Milletvekillerinin bizzat kendileri veya onları seçtirenlerin büyük kısmının iş dünyasından geldiğini biliyoruz. Herhalde kendi ayaklarına kurşun sıkmayacaklardır. Şimdi denebilirki, o zaman kendilerine zararı olacak yeni ttk nasıl oldu da çıktı? Öncelikle, ne getirip ne götüreceği pek anlayamadan aceleye getirilerek ve değiştirmek isteyenlere de nasıl olsa uygulamaya girmesi için 18 ay olacak bu dönemde gerekli değişiklikler yapılır diyerek onaylattılar. İş dünyasının uzmanları ve danışmanları hemen harekete geçerek bu değişiklikleri gündeme getirmeye başladılar. Gerek iş dünyası, gerek meslek mensupları olarak bizler vede devlet bu sistemi değiştirecek ve kayıt dışını önleyecek bir yapı oluşması için hep göstermelik düzenlemelerden öte bir şey yapmadık. Bu işlere göz yumanların ahirette nasıl hesap vereceklerini bilmiyorum. Allahbile her şeyimizi görüp bildiği halde, katibin melekleri amel defterimizi yazmaktadır.Amel defterlerinin kıyamet günü açılacağını, zamanaşımı ve torba kanunların işlemeyeceğini biliyoruz herhalde. Öncelikle helalinden kazanmayı ve harcamayı ilke edinelim. Ülkemizde % 90 müsliman var diyoruz ama müsliman gibi yaşamıyoruz. Okulda muhasebe bilgi için yapılır diye öğren, piyasaya çık, en yi muhasebeci en az vergi verdiren diye karşılaş peki bu işin sonu ne olacak? Hangi muhasebeci yaptığı muhasebe işinden memnun, hep ayarlamalarla muhasebe olur mu? Bana ne kardeşim vergi çıkıyorsa, demek ki kazanmışın diyebiliyormuyuz? Günah keçisi olmaya devam. Hem bu dünya için hem ahiret için. Muhasebecinin göz yumduğu durumla veya alet olduğu durumlavergi kaçıranın suçundan, muhasebeci, vebalini, yani günahınınasıl ödemeyi düşünüyor?

Müdavim Üye
    Şimdi yine bir teşvik açıklandı. Ama kapsamlı bir teşvik. sanki bunu uzaydan biri gelip yapacak. Acaba devlet bu teşviğinin arkasını soruyormu? Gerçekten yatırım amaçlı kullanılmış mı diye? Bana göre devlet burda kayıtdışını finansman ediyor. Siz şimdi bütün bu olanlara TFRS'de bir yer ayırın ayırabiliyorsanız. Ne dersiniz üstadlar?

Ziyaretci
    Kurumlar vergisi beyannamlerinin son kontrollerini yapıyoruz,
    firma bir önceki stok affında o zamanın parası ile 1,5 trilyon TL ek stok beyan etmişti,
    bu 6111 de de 1,350,000TL ek stok beyan etti,
    çalışanların gerçek aylıkları başka, beyan edilip kayda geçen başka,
    daha 6 ay önce stok affı uygulanmış
    şimdi önüne
    herşey ince ince kaydedilecek
    kaydetme kalınmayacak gelecekle ilgili tahminler yapılacak
    ve aralıksız istisnasız sürekli denetime tabi tutulacaksın diye anlatalım
    dinlesin inansın ikna olsun hayali kuruluyor,
    şok tedavisimi bu,
    özel bir terapi mi,
    hani bir kaynar su tutarsın
    yada çok sıcak odaya kapar çıkıncada buzlu su dökersin tepesinden,
    olacak ve olamayacak diye değerlendirme yapabilmek gerek,
    Olamayacak derken, böyle olamayacak,
    bu plan bu program dahilinde olması mümkün olmayanlara heves etmek yanlış,
    Olmalı ama önce çevrede bunu uygulamaya başlayan kendinden daha büyük, daha faal örnek aldığı firmaları görmeli iş sahibi.
    Hemen herkes bunu uygulayacak diye ısrar eden öndekilerde,
    çevresindekilere göre biraz daha fazla tfrs
    ve hatta hiç kimsenin bilmediği duymadığı xbrl biliyorum diye heyecan yapan daha geridekilerde
    yanlış yapıyorlar,
    olmalı ama sürece yayılmalı,
    ki zaten o köy göründü kılavuzda gözetim kurumu,
    talimat verende başbakan.