Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: s.m sınavı hakkında

Yeni Üye

3568 sayılı kanunda s.muhasebeci olmanın şartları zikrederkensınav şartı aranmaksızın ibaresi yer alıyor. ama uygulamada epey zor sorularla belge vermemek için elinden geleni yapıyorlar.meslekte kullanılmayan sorular soruluyor. bunun sebebiyle özellikle iki yıldır sınavı rahatlıkla geçtim diyen bir kişiye raslamadım.

saygıdeğer forumdaşlardan istediğim bu konu hakkında kazanılış yargı kararı mevcutmudur. eğer mevcutsa lütfen onu bildirsin.
    afa

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın ?

Mesleğin içinde biri olarak, soruya tarafsızca yaklaşmaya çalışacağım.

50,000 meslek mensubu ve 80.000 stajyeri olan bir camiayız. Eğer bu zorlaştırmalar olmassa(sizde bu camianın içine girdiğinizde bunu anlayacaksınız) bu meslek yapılmaz hale gelir.

Sınavlar "Rahatlıkla geçtim" haline gelirse bu mesleği sizde yapamazsınız. Size bununtarafsızca yazıyorum. Bende bu sınavlarla mücadele ettim ve sonunda kazandım. Her sınava giren kazanacak olursa bu sınavların ne anlamı olurki. Mesleğin kaliteli meslektaşlara ihtiyacı var. Bunu anlayışla karşılamanız ümidiyle.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Değerli arkadaşım ;

Bende hali hazırda bu sınavlara girerek belge sahibi oldum. Girdiğim her iki sınavda da (B,C) ilk hakkımda geçtim. Sınavlara hazırlığımda sadece 2 günümü almıştı. Sorular güncel muhasebe uygulamaları olmayabilir ama zor olduğuda söylenemez.

Sayın Gülşen'in de belittiği gibi her sınava giren kazanacak olursa bu sınavların ne anlamı olur. Sonuçta hak edenin sınavları kazanacağını ve kazandığını çevremden biliyorum. Diğer bir husus mahkeme kararı olduğunu duymadım ve böyle bir kararın olduğunu zannetmiyorum.

Herkes muhasebeci olacak diye de bir kural yok. Kendim belgemi aldım ancak bir muhasebe bürosunda bağımlı olarak çalışıyorum. Yani demek istediğim sınavı kazanıp belgeyi almaklada iş bitmiyor. Sana öncelikle hayatta sonra sınavlarında başarılar dilerim.Edited by: truva_17
    yasamak bir agac gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardescesine

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    SINAV ASLINA BAKARSAN ZOR DEĞİL ÇAN EĞRİSİ VAR VE BU YÜZDEN ELENİYORUZ AMA SADECE BENİM YETKİLİLERDEN RİCAM 59.5 GİBİ KOMİK RAKAMLARLA BIRAKMA OLMAMALI ZOR OLMASINA KAŞI DEĞİLİM MESLEĞİMİZ DAHA SAYGIN BİR YERE GELECEĞİNE İNANIYORUM
    Freesel

Ziyaretci
    Sayın meslekdaşım ;

Biliyorsunuzki bu sınavda çan eğrisi var evet. Ancak bir ufak nokta daha varki birde odalar sınava girenler arasından sadece %10'luk bir kısmını alıyorlar. Sizler yani 59,90 gibi puanlarla kalan arkadaşlar aslına şansına küsmeli arkadaşlar.Çünkü o arkadaşlar aslında o puanı almıyorlar belkide çok daha yüksek alıyorlar ama %10'luk barajın dışında kaldıkları için kazanamamış sayılıyorlar. Yani başka bir değişle belkide sınava igrewnler arasında bikaç kişi daha az soru yapmış olsa siz kazanacaktınız.
    Kötü şans ama gerçekten geçilmesi zor bir sınav. Herkese başarılar diliyorum... Ben başlatmayı geçtim 3.girişimde ama bakalım bitirmelerde nolcak....