Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sn.Seyit Ahmet Baş açıklama yapmalıdır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Değerli Meslek Mensubu forum katılımcısı arkadaşlar.

Öncelikle hayırlı günler dilerim.

Puslu havalarda oluşan bilgi kirliliğine meydan vermemek için:
    Kamu Gözetimi , Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanı Seyit Ahmet BAŞ'ın açıklamaları olarak aşağıdaki bilgiler verilmiştir.

"1.Bağımsız Denetim Lisansını alacakların SINAVA gireceklerini,(Birilerine Muafiyet varmı açıklama yapmadı)

2.Eğitimlerle ilğili;Türmob Başkanı Nail SANLI nın ısrarına rağmen bir açıklama yapmayarak YAPILACAK EĞİTİMLERİ KABUL VE ÖN ŞART OLARAK görmediklerini,

3. TTK nın uzayacağını ve maddelerinin değişeceğini;

4. Bağımsız denetime tabi olacak firmaların Muhasebe ücretlerini zor ödediğini,üstüne birde Bağımsız Denetim Ücretini ödeyemeyeceğini o yüzden KADEMELİ GEÇİŞİ düyşündüklerini süreninde sanki uzayacağı gibi net olmamakla beraber ifade etti...

5.Bu Süreçte Kurulun kurulmasıyla SMMM ve YMM lerin bu pastadan yabancılara göre daha fazla pay almasının sağlanması gerektiği bence anlamı çıkacak açıklamalarıyla Bürüksel Odaklı yetkilendirmeyle Kurulun tanınacağını ve yetki alacağını, bizlerinde bu sayede Tüm Raporlarımızı dünya ölçütünde kabul gören bir duruma getireceğimiz ve denkliğimiz olacağı ifadelerinde bulunmuştur...."

Bu durumda Biz SMMM 'ler olarak :3568 Saylı Mesleki Kanunumuz , Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Turmob ve bağlı odaların talep ve direktifleri ile şahsınızın olduğu söylenen açıklamalara göre ne şekilde hareket edeceğiz veya etmeliyiz.

Bizler Ülkemizde meşru olarak mesleğini icra eden ve etmekte olan bir
    meslek mensubuyuz.
    Kurulunuzun Biz Meslek Mensuplarını bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bilgilenme ihtiyacımız giderilmediği müddetçe oluşan puslu hava bizleri
    rahatsız etmektedir.
    Nihayetinde Kurulunuz ile ilgili KHK'de SMMM ünvanının bulunması bizlerle beraber bu görevlerin yerine getirileceğini gösterdiğinden
    yapacağınız açıklamalar ile biz Meslek Mensuplarının yol haritası oluşacaktır.
    Buna göre kısa bir zaman diliminde kişisel kararların verilip Ülke Ekonomisinin bir bölümünde ve çözümünde yerimizi almak durumundayız.

Sayın Başkan,Biz SMMM ler sizden yeterli ve gerekli açıklama yapmanızı
    arz ve talep ediyoruz.

Ziyaretci

Seyit Ali Baş Maliye bakanlığındaki çok çeşitli görevlerden geçerek oraya atandı.<div>Oda "vergi muhasebesi ve vergi denetiminden anlıyor" hayatında hiç bağımsız denetim görmedi.</div><div>Sabredin öğrensin mutlaka kararını verir. Hayatında hiç denetim yapmamış kişiler denetim işinin başınada. </div>

Kıdemli Üye
    Nereden
    10

Israrla konuşmak istemiyorlar. biz de buralardan hep tahminlerimizi yazıyoruz. gerçekçi olmakta fayda var. orta da haddinden fazla bilgi kirliliği var. şu bi gerçek ki çıkarılan yasa ile getirilen bağımsız denetimi türkiye de uygulamak çok ama çok güç. neredeyse ekonominin %50 ye varan kısmı kayıt dışı. gerçek bir bağımsız denetim müessesesinden bahsetmek için önce bu kayıt dışının kısmen de olsa kayıt altına alınması gerekiyor. bu doğrultuda istek varsa da uygulama yok. Adil bir vergi düzeni olmadığı müdetçe kimi denetliyeceğiz. bana dediler ki sen bağımsız denetçi oldun hadi git. gidip kimi denetliyecem. iki yıldır spk onaylı bağımsız denetim lisansım var. bununla bu güne kadar ne iş yapılır anlamış değilim. niye aldım ki ben bunu bazen kendi kendime soruyorum. sorun ben de değil yanlış anlamayın sorun yasa ve yönetmeliklerde. alt yapısı oluşturulacak ki ben de gidip denetimi mi yapayım. yoksa adam çift defter uyguluyor. ben buna ne diyecem. gel ey hükümet bu iki defter mi kullanıyor diyeyim. öbür taraftaadamın hiç defteri falan bile yok. çalıştırıdığı sigortalıların hepsi kaçak.onun için YahyaArıkan ın yaptığı açıklama doğru dur bence. diyor ki. ancak Kamu yararını gözeten kurumları bu şekildedenetliyebilirler. diğerleri mümkün değil.ancak sermaye şirketleri denetim kurullarında bir SM Yada SMMM bulundurur oda istediği gibi denetim raporunu hazırlarGenel KuruldaYönetim kurulunu ibra eder iş bitmiş olur. bu işin geleceği nokta burasıdır. bence biz meslek mensubu olarak bu denetim işini haddinden fazla abartmış oluyoruz. sonra hayal kırıklığı yaşarız bu da kötü olur. onun için temkinli olmak lazım. bir kurul oluşturmuşlar.maliye bakanlığına bağlamışlar. maliye bakanlığı da başbakana ordan da bakanlar kuruluna bu işler öyle kolay işler değil. kurul başkanı çıkıp ne diyecek ki. ipler hükümetin elinde.
    Doğruların Yemin Etmeye İhtiyacı Yoktur.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.El-Aziz,
    Hayırlı günler.
    Sizinde yazınızda belirttiğiniz üzere fazlasıyla bilgi kirliliğine şahit olmaktayız.Önceleri Sn.Tekinalp biz Meslek Mensuplarını öyle veya böyle hedef aldı.Bizleri küçültücü sıfatları uygun buldu.
    Sonrada ortalık bir daha durulmadı.
    Şindi sorarım.
    -TTK'nın içini konuşabiliyormuyuz.Hayır İkincil Mevzuat ortada değil.
    -Yeni Muhasebe sisteminin temeli Standartları konuşabiliyormuyuz.Hayır Oda yukarıdaki ile bağlantılı.
    -Bağımsız Denetim sistemini konuşabiliyormuyuz.Hayır O tam bir muamma.Oraya birde SPK müdahil olmaya çalışıyor.
    Kısaca belirttiğim üzere bu kadar bilinmeyene karşı bilgi kirliliği var.
    Bunuda Sn.Seyit Ahmet Baş ve Başında bulunduğu kurul aydınlatacak,yol gösterecek ve biz Meslek Mensuplarından bekleyecek.
    Biliyorum ki bu yazılar okunuyor.
    Kendisine tekrar arz ve talep ediyorum.
    Yeterli açıklama yapınız.

Kıdemli Üye
    Acele etmeyin sayın Yüksekkaya,

Piyasa anca yerine oturuyor. Yasa çıkalı bir yılı geçti. 8 ay önce ile 2 ay öncesi aynımıyız? 2 ay sonra çok daha farklı olacağız. Onlarda bizi tartıyorlar bir oturuyoruz bir kalkıyoruz en son bir karar noktasına gelince onlar bir parmak yukarısından paça ölçümüzü alacaklar

Kıdemli Üye
    Nereden
    10

Sayın Yüksekkaya sizin bu çağrınızı destekliyorum. Ama dediğim gibi bu mesele sadece Seyit Ahmet Başı ilgilendiren bir mesele değil. çok geniş düşünmek lazım.
    Doğruların Yemin Etmeye İhtiyacı Yoktur.