Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 117 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3568/2 ve 12.md.ler ve Bağımsız Denetim.....

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Değerli arkadaşlar,3568 sayılı yasa çıkmadan önce firmaların defterlerini tutan muhasebeciler vardı ve bu yasa yürürlüğe girdiğinde eğitim,yapılan işin kapasitesive vs.kriterler hesap edilerek SM,SMMM,YMM ruhsatları verildi sınavsız ve bu o günün şartlarında normaldi esasında sınav olsa daha iyiydi ama genede bunu anlamak zor değildi çünkü zaten bu kişiler bu işi yapıyordu ve kanunla daha düzene girileceği için ruhsatların bu şekilde verilmesini anlamak makul ve mantıklı gelebiliyordu,şimdi SMMM,YMM lere sınavsız Bağımsız denetim lisansı verme düşüncesinin haklılık tarafını arayalım varmı acaba,şimdi YMMler kamudan geçen maliye kökenli kişiler ve parayı bilirler her ne kadar bankacılar kadar olmasada,SMMM ler ise muhasebecilik yaparlar ve SPK kapsamındakiler hariç genelimiz bu şekildedir,şimdi bu yeni düzen aynen 3568 dönemi ile aynıdır ama o dönemde zaten bu işi yapan kişilere bu ruhsatlar sınavsız verildi ve bir geçiş o şekilde sağlandı ama burda eğer ordaki gibi olacaksa sadece SPK kapsamında bağımsız denetim yapan kıdemi yılı ve nerden geçtiği önemli değil olan kişilere yani burdaki YMM ve SMMM lere bu muafiyet tanınabilir ve bu bile tartışılabilir ama olacaksa bu bence makul ve anlaşılır olabilir ama bunların dışındaki kişilere YMM ve SMMM lere 3,5,7,15 ne ise kıdemi muhasebecilikte olanlara hiç buna bakmadan kesinlikle sınavla bu belge verilmelidir ve hatta sınav yetmez ve mülakat,pratik ve vs.gibi destekleyici çalışmalar bile yaptırılarak bu belgeyi hak ediyorsa ona verilmelidir,şimdi söyleyeceklerimiz makul ve mantıklı olmalıdır ve ben eğer hak etmiyorsam bu belgeyi bana yılmış ve kıdemmiş diyerek vermesinler niye vermesinler çünkü bu bağımsız denetim işini illaki herkes yapacak diye bir şey yok ve hak eden yapsın ve bu mesele sadece burayı etkilemiyor ve esas itibari ile muhasebeciliği ve oranın kalitesinide ilgilendiriyor ve burdaki arkadaşlarında yaptıklarının değerinide bağımsız denetim ölçecek bir nevi bu bence bundan daha önemlidir şuan itibari ile,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    1- Sınav kesinlikle olmalı. (Sınav sınav diye yapılmamalı, eleyici olmalı.)
    2- Sınav sonrası mülakat olmalı. (Bu mülakat değerlendirmesi nasıl,kim,nerde yapacak bilmiyorum.)
    3- Her 3 yılda bir yeterlilik sınavı yapılmalı.

En azından bu 3 madde uygulanmalı ki sistem sağlıklı yürüsün.
    Aslında son madde SMMM mesleğini icra edenlere de uygulanmalı ya neyse...

Üstadlarım kanaatlerini yazıyorlar/yazıyoruz. YTTK,TFRS,BD konularında önceden umudum vardı ancak şimdilerde o umudum yavaş yavaş sönmekte. Nedeni ise Hüseyin abinin bahsettiği gibi SMMM ruhsatlarının meslek yasasının ilk çıktığı yıllarda verildiği gibi bu işide ona benzetecek olmalarından....

Nereden
    Kartal/İstanbul

murat bey kardeşim aksine umudun sönmesin dahada yeşersin çünkü bir yerde hareketlilik varsa,yapıcı eleştiri varsa,durağanlık yoksa,o mesele yani yeni anlaşılmaya başlandı ise toplumda ve müntesiplerinde işte orda umut artar eksilmez ve sendede artsın bende artıyor çünkü dahada kalite gelecek ve meslek çok güzel yerlere gelecek noktasında hiç karamsar değilim ve oğluma bile iktisat veya ekonomi okumasını tavsiye ediyorum ve bunu düşünüyor gerçi hukukta düşünüyor ve ben onuda destekliyorum ama o tabi baba sizin meslek çok iç açıcı ve parlak değil diyor ama ben ona şimdilik böyle ama bir kaç sene sonra her kesin koşacağı bir meslek olacak diyorum ve bunada gidiyor,bazıları inanmasada,kolay gelsin.(not:şimdi yapıcı eleştiri nerde güldürme demeyin bence çok ama üslup sıkıntımızdan dolayı görülemiyor ve buda düzelecek inşallah.)

Kıdemli Üye
    Uzmanlığınıalmış bir doktorun bir daha sınava girdiğini duymadım
    Yada avukatın ruhsatını aldıktan sonra tekrar sınava girdiğini

Neden serbest piyasa kurallarına güvenmiyoruz orda zaten mesleki anlamda yeterli ve yetersizler otomatikmen belli oluyor

Niye illada herşeyi devletten veya kurullardan bekliyoruz. Vatandaş ruhsatını almış ise onu sorgulamak mükellefine ve mükellefin işlemlerini yaptığı ilgili devlet dairesine düşer.

Biraz kendimize güvenelim... Devletçilik nereye kadar

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı sdem Nickli Üyeden Alıntı
    Uzmanlığınıalmış bir doktorun bir daha sınava girdiğini duymadım
    Yada avukatın ruhsatını aldıktan sonra tekrar sınava girdiğini

Neden serbest piyasa kurallarına güvenmiyoruz orda zaten mesleki anlamda yeterli ve yetersizler otomatikmen belli oluyor

Niye illada herşeyi devletten veya kurullardan bekliyoruz. Vatandaş ruhsatını almış ise onu sorgulamak mükellefine ve mükellefin işlemlerini yaptığı ilgili devlet dairesine düşer.

Biraz kendimize güvenelim... Devletçilik nereye kadar
    bu görüşe katılmıyorum.
    şayet herkes tam yetkin olsa dediğiniz doğru.
    ama bundan 20 yıl önce belgesini almış kişi ile şimdi almış kişi arasında farklar aşikardır.
    94 den önceki muhasebe sistemi ile şimdikini kıyaslamak,
    yeni çıkacak olan kobi tfrs ile hele bunları kıyaslamak tamamen anlamsız olur.
    o nedenle sınav olması gerekli.
    avukat, doktor ile kıyaslanması da doğru değil düşüncesindeyim
    çünkü avukat kendini yenilemez ise davayı kaybeder, (anlık bir takip sözkonusudur)
    doktor eğer yeniliği takip etmez ise hasta ölür

ama bu zamana kadar bizim yaptığımız işin kontrolü yok idi
    zaten denetimin amacı da bu
    artık yapılan bütün işlemler kontrol edilip denetimden geçecek
    anında görüntü diyebilecğeimiz bir olgu bu

bu nedenle bu işin eğitimi ve sınavı illaki olmalı.
    saygılar

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın sdem veli bey kardeşim güzel açıklama yapmış ama bir iki kelimede ben söyleyeyim ama tabi tamamen konunun anlaşılmasına katkı babında,şimdi eğer bizim doktorlarımız ben uzmanım artık ve uzmanlığımı aldım deseydi ve bununla kalsaydı ki Allah(cc)dan demedi ve bugün el kol ayak ve yüz nakli yapmaya kalkıyor ve sürekli kendini yeniliyor ve en önemlisi ise uzmanlık sınavını verdi ama ilerlemede o dalda devam ediyor ve ayrı bir dalda değil ve bu önemli konuyu anlama açısından ve eğer durağan kalsaydı sistemi zaten onu devre dışı bırakırdı ve aynen burdaki gibi Avukatlığıda düşünebiliriz ve aynısı geçerlidir,ama mali müşavirlik böylemi değil ve aldığımız belgelerin ne demek olduğu her ne kadar 3568/2.madde ve 12.maddede anlatılmış olsada orda anlatılan hiç bir şey tam olarak yapılmadığı gibi orda anlatılanlarla yeni gelen sistem uyuşmuyor ve sorun var ve işte bu sorun varken o maddelerle yeni sistemi uyuşturmaya çalışmak bence en büyük hatadır ve kesinlikle var olanı bile arayacağımız günlerin özlemini çekeceğimiz duruma getirir bizleri ve bu inhiraftan yanılgıdan ve bu durumdan çıkmamız vebu uykudan uyanmamız lazım,kolay gelsin.

Ziyaretci

Kesinlikle sınavla verilmelidir düşüncesinde olanlar için söylüyorum.<div>Neyinize güveniyorsunuz? Sınav olduğu taktirde kendinizi ne kadar şanslı hissediyorsunuz.</div><div>Hem bağımsız denetçilik yeni diyorsunuz bilgi olarak herkes eşit şartlarda start alacak bu sınav kimin nasıl üstün olduğunu belirleyecek.</div><div>Yapılacak sınav neyi ölçecek veya ölçmeli?</div><div>SPK nın geçmişte sınavda sorduğu soruların çoğuna göz attım, eğer bu şekilde sorular sorulacaksa, bu sınavı herkes verir. Ben bu 6 ay içinde daha çok çalışırım benim ezberim daha iyidir. </div><div>Bu 6 aylık dilimde kim daha fazla çalışma zamanı bulursa odanın eğitimleri yetmez, bende para çok özel hocalardan dershanelerden ders alırım diyenler daha şanslımı olacak? Sorumluluğunun bilincinde olanlar, bu zamana kadar mesleğinde başarılı olanlar için bu sınav basit iştir.Denetçilik yapyacak olsa bile girecektir herkes.</div><div>o zaman Hodri meydan.</div><div></div><div></div>

Ziyaretci
    Elle gelen düğün bayram.

ekşi sözlükten:
    basa gelen kötü bir olayin cevremizdeki insanlara da olmasi durumunda o
    kadar da kötü algilanmamasi, hatta eglenceli bile olmasi anlamina gelen
    bir söz. babam cok kullanir.
    örnegin:tüm sinifin disipline gönderilmesi,
    milli macin kaybedilmesi (cevremizdeki herkesin milli takimi destekledigini dusunuyoruz),
    askerlikte tüm bölügün hafta sonu izin cezasi almasi,

gibi
    olaylar sadece kendi basimiza geldiginde insana daha cok koyarken,
    cevremizdeki herkes ayni dertten muzdarip oldugu zaman bizi de o kadar
    etkilemez, hatta olaydan eglence bile cikarilabilir.
    -------
    Ekleyeyim, çevrene de bakacaksın, sınavmı yapılacak, illaki mi yapılsın deniyor, eee yapılsın o zaman kaç tane hem teknik üniversite hemde iktisat mezunu smmm var, kaçı ymm sınavlarına girmiş, almış sınavla ruhsatı, kaçı kılpayı alamamış ama kendini yenilemiş sınav sürecinde, sınav deneyimini canlı sürdürmüş, kaçının kaç yıllık mesleki deneyimi var? Sonra aynaya bakacaksın oh iyi iyi elle gelen düğün bayram diyeceksin.

Ziyaretci

Alıntı aliismettekin Nickli Üyeden Alıntı
    Elle gelen düğün bayram.

ekşi sözlükten:
    basa gelen kötü bir olayin cevremizdeki insanlara da olmasi durumunda o
    kadar da kötü algilanmamasi, hatta eglenceli bile olmasi anlamina gelen
    bir söz. babam cok kullanir.
    örnegin:tüm sinifin disipline gönderilmesi,
    milli macin kaybedilmesi (cevremizdeki herkesin milli takimi destekledigini dusunuyoruz),
    askerlikte tüm bölügün hafta sonu izin cezasi almasi,

gibi
    olaylar sadece kendi basimiza geldiginde insana daha cok koyarken,
    cevremizdeki herkes ayni dertten muzdarip oldugu zaman bizi de o kadar
    etkilemez, hatta olaydan eglence bile cikarilabilir.
    -------
    Ekleyeyim, çevrene de bakacaksın, sınavmı yapılacak, illaki mi yapılsın deniyor, eee yapılsın o zaman kaç tane hem teknik üniversite hemde iktisat mezunu smmm var, kaçı ymm sınavlarına girmiş, almış sınavla ruhsatı, kaçı kılpayı alamamış ama kendini yenilemiş sınav sürecinde, sınav deneyimini canlı sürdürmüş, kaçının kaç yıllık mesleki deneyimi var? Sonra aynaya bakacaksın oh iyi iyi elle gelen düğün bayram diyeceksin.

<div>[img]smileys/smiley32.gif[/img]</div>

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar sınav olsun derken neyinize güveniyorsunuz kelimesini söylemek tamamen ben odaklı söylenmiş bir kelimedir ama burda ben yok ve biz var ve bu belgeye ulaşmak zor olsunki ve sayısı az olsunki bir değeri olsun ve bu değerde aynı zamanda mali müşavirliğe değer katsın ve hemen demeyin zaten değeri var,yok ve yok ısrarla söylüyorum yok istisna durumlar hariç yok ve ben 20 senedir görmedim ve özellikle son 10 yıldır hele hiç kalmadı ve adı katip oldu duymayanlara duyurulur ve onun için kendimizi kandırmayalım lütfen ve bu bağımsız denetçilik belgesinide kağıt parçası haline getirmeyelim lütfen yoksa yazık olacak bu kadar yaklaşılmışken mesleğe ve meslektaşa değer katma fırsatı yazık çok yazık,kolay gelsin.