Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: geç gelen fatura

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    21.Ekim.2005
    Mesajlar
    72
    selam,
    09/2005 dönemine ait kdv beyannamesini verdikten sonra elimize 9.aya ait bir fatura geçti. henüz geçici vergisini hesaplamadık.bu faturayı 10.ay kayıtlarına mı almalıyız ya da 9. ay kayıtlarına alabilir miyiz?alırsak kdv si ne olacak?

    iyi çalışmalar
    semra YAVUZASLAN-İST.

  2. #2
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,608


    Sayın Yavuzaslan,


    Sonuçları değerlendirmek için;


    - Fatura emtia mı yoksa gider faturasımı?


    -Fatura elinize nasıl geç ulaştı? İspat edilebilirmi? PTT veya kargo belgesi varmı?


    bBu soruların cevaplarından sonra tekrar düşünelim.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    21.Ekim.2005
    Mesajlar
    72


    sayın gülşen,


    fatura emtia faturası. geç gelmesinin nedenide mükellefin ihmalkarlığı.
    semra YAVUZASLAN-İST.

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    28.Ekim.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    76


    faturayı 9.aya kayıt altına alınabilir ancak kdvsiz olarak kdv sini kullanamayız veya 10.aya kayıt altında alabiliriz diye düşünüyorum..

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    21.Eylül.2005
    Nereden
    Türkiye
    Mesajlar
    5


    9.ayın faturası elinize geç geldiğine göre ve 9.ay beyannameleri de verildiğine göre ;


    1-9.aya ait düzeltme KDV beyannamesi verebilirsiniz. Dilekçe ekinde ve neden geç geldiğini açıklayarak.Eğer 9.ay KDV ödemesi çıktıysa vergi dairesi bu olaya pek sıcak bakmayabilir.


    2-Bu fatura eğer stok faturasıysa kdv sini 10.ayda indirim konusu yapnak kaydıyla fatura meblağını9.aya işleyebilirsiniz.


    3-Eğer giderfaturasıysa ve işlenmesi G.Vergi açısından çok önemliyse dilekçe ekinde başvurarak 9.ay düzeltme KDV beyannamesi verebilirsiniz.

  6. #6
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    31.Ekim.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    8
    DEFTERE GEÇ KAYDEDİLEN KDV.LERİN İNDİRİMİ:
    deftere geç kaydedilen KDV.nin indirim konusu yapılıp yapılmayacağı uzun süre tartışılmıştır. bu konudaki farklılıkları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.
    1.KDVK.daki düzenleme: KDVK.nn 34. maddesinde fatura ve belgelerde gösterilen K.D.V .nin indirim konusu yapılabilmesi için bu fatura ve belgelerin defterlere işlenmiş olmaları koşulu getirilmiştir.
    2. V.U.K.na göre: fatura ve belgelerin en geç 10 gün içinde yasal defterlere işlenmesi gerektiğinden söz edilmiş ayrıca yükümlülerin ya da yetkililerinin imzasını taşıyan ve muhasebede 45 günlük bir süreden de sözedilmektedir( V.U.K. mad.219)
    3. uygulamada belgelerin: ticari defterlere kaydı nedeniyle Vergi daireleri KDV.nin indirimine izin vermemektedir.
    4. ancak yargı kararlarında alış belgelerini ilgili bulunduğu yılın sonuna kadar ticari defterlere kayıt edilmiş olmaları koşuluyla hasılat KDV.den indirim konusu yapılabileceği yolunda kararlar verilmiştir. ( danıştay 11.daire E:1996/2486- K:1997/1212 07.04.1997 TARİHLİ KARAR)
    AYNI YIL İÇİNDE YASAL DEFTERLERE İŞLENMEYEN KDV İNDİRİM KONUSU YAPILAMAZ
    e.aktürk
    İnsanların varlığını belirleyen şey,
    onların bilinçleri değildir; tam tersine,
    onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •