Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: B FORMUNUN ELDEN VERGİ DAİRESİNE VERİLMES

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  14.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  23

  Bir Arkadaişımın baktığı firma yanlışlıkla internet ortamında verilmesi gereken B formunu vergi dairesine elden vermiş Şimdi vergi dairesi internet ortamında vermek gerekiyordu elden vermişsin diye 1080.-ytl ceza kesmiş.


  Vergi dairesi formu elden aldığına göre kendiside konuyu altlamış.Vergi dairelerinin kendi hatalarından doğan cezalar düzeltme yoluyla terkin edilmesi lazım.Bu hususta bana arkadaşımza ulaştırılmak üzere açıklama gönderirseniz sevinirim.


  Selamlar,


  Yaşar Avcı 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  13.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  5


  Merhabalar Yaşar Avcı;


  Sanırım Mustafa üstadımızın yayınlamış olduğu şu alıntı size detaylı açıklamayı yapıyor;

  "


  Elektronik ortamda verilen beyanname ve ceza uygulaması


  BİZE GÖRE / Veysi Seviğ

  Ülkemizde vergi idaresine elektronik beyanname verilmesine yönelik uygulama hem yükümlüler ve hem de idare açısından önemli kolaylıklar sağlamış bulunmaktadır. Bu bağlamda beyannamelerin elden teslim edilmesi veya posta aracılığı ile gönderilmesi halinde ortaya çıkan sorunlar ve de uyuşmazlıklar sona ermiştir.


  5398 sayılı yasa ile Vergi Usul Yasası'nın mükerrer 257'nci maddesinin sonuna eklenen fıkra uyarınca; kanuni süresi geçtikten sonra kendiliğinden veya pişmanlık istemli olarak verilen beyannamelerin elektronik ortamda gönderilmesi üzerine elektronik ortamda düzenlenen tahakkuk fişi ve/veya ihbarnamelerin mükellef, vergi sorumlularına veya bunların yetkililerine iletilmesi gerekmekte olup, bu iletinin tahakkuk fişi ve/veya ihbarnamenin muhatabına tebliğ yerine geçeceği kabul edilmiştir.


  Diğer yandan mükerrer 355'inci madde de yapılan düzenleme ile de elektronik ortamda beyanname verilmesi zorunluluğuna uyulmaması halinde uygulanması gereken özel usulsüzlük cezası miktarları belirlenmiştir. Buna göre beyannamenin yasal olarak verilmesi gereken süresinin sonuna başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını izleyen 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanması gerekmektedir.


  Yasal düzenleme gereği olarak Maliye Bakanlığı'na verilen yetki uyarınca elektronik ortamda verilmesi zorunluluğu getirilen beyannamelerin yasal sürelerinden sonra da elektronik ortamda verilmesini ve bu bağlamda verilen beyannamelerin kabul edilebilmesine yönelik teknik altyapı oluşturulmuştur. Bu nedenle 13 Ekim 2005 tarihinden sonra, zorunluluk kapsamına giren yükümlüler tarafından ister yasal süreleri içersinde isterse yasal süresinden sonra kendiliğinden veyahut da Vergi Usul Yasası'nın 371'inci maddesinde yer alan pişmanlık hükümlerinden yararlanmak üzere beyannamelerin elektronik ortamda kabul edilmesi ve dolayısıyla verilmesi (gönderilmesi) mümkün olabilecektir. Bu bağlamda gecikmeli olarak verilen bu beyannameler için verilme tarihleri dikkate alınarak, gerekmesi halinde adlarına Vergi Usul Yasası'nın mükerrer 355'inci maddesi çerçevesinde özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.


  Vergi Usul Yasası uygulaması ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 346 sıra numaralı Vergi Usul Yasası Genel Tebliği'nde aktif ve ciro toplamları belirtilen hadleri aşan ve bu nedenle elektronik ortamda beyanname vermeleri zorunluluğu getirilen yükümlülerin söz konusu beyannamelerin elektronik ortamda göndermeleri zorunludur. Buna rağmen söz konusu beyannameleri elektronik ortamda göndermeyen veya gönderemeyen yükümlülere, bu beyannamelerin verilmesi gereken yasal sürelerin sonuna kadar vermeleri halinde Vergi Usul Yasası'nın mükerrer 355'inci maddesinde yer alan özel usulsüzlük cezaları uygulanacaktır.


  Bir başka anlatımla Maliye Bakanlığı'nın 351 sıra numaralı Vergi Usul Yasası Genel Tebliği ile yapılan yönlendirme gereği olarak beyannamelerini elektronik ortamda vermek zorunda oldukları beyannamelerini yasal süresi içersinde vermeyip, bu sürenin sonundan başlayarak birinci onbeş günlük süre içersinde ve elektronik ortamda vermeleri halinde Vergi Usul Yasası'nın mükerrer 355'inci maddesinin 1, 2 ve 3'üncü bentlerinde belirtilen miktarların 1/4 oranında; bunu izleyen ikinci 15 günlük süre içersinde vermeleri halinde ise bu ceza miktarları 1/2 oranında uygulanacaktır.


  Beyannamelerinin elektronik ortamda vergi zorunluluğu getirilen yükümlülerin elektronik ortamda vermek zorunda oldukları beyannamelerini yasal süresi içersinde vermemekle beraber, yasal süresinin sonundan başlayarak birinci ve ikinci 15 günlük sürelerin dolmasından sonra elektronik ortamda göndermeleri halinde ise Vergi Usul Yasası'nın mükerrer 355'inci maddesinin 1, 2 ve 3 numaralı bentlerinde yazılı olan ve mükelleflerin durumuna uyan özel usulsüzlük cezaları uygulanmak suretiyle işlem yapılacaktır.


  Elektronik ortamda beyanname gönderilmesi halinde, mükellefler beyannamelerin vergi dairesine ulaşımından emin olarak işlemlerini tamamlamış ve beyanname göndermenin sağladığı hukuksal olanaklardan yararlanmış olmaktadırlar. Bilindiği üzere beyannamenin vergi dairesine verilmesi esas olup, beyanname üzerine tarh ve tahakkuk edene verginin mali olanakların elvermemesi halinde bilahare gecikmeli olarak ödenmesi de mümkün olabilmektedir."


  Ama bu tabii ki mükellefin hatasıdır. Onlar beyanname almakla görevli kişiler sizin hadleri aşıp aşmadığınızı bilmeleri mümkün değil


  Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi çalışmalar, hoşçakalın.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  1,432


  Sayın Avcı,


  Sayın Gülşen'in sitesi üyeliğimizi henüz kabul edebildiğinden, sanırız cevabımız gecikmemiştir.


  Sayın Murat Özer'in alıntı yaptığı Sayın Seviğ'in yazısının konusu b formu değil, e-beyannamedir. Bu sizi yanıltmasın.


  Arkadaşınızın firmasının ihbarnamesini tebliğ aldığı günden itibaren 30 günü geçmemiş ise ve öncesindede, firmaya b formunun neden internetten vermedin gibi, bir soru yazısı tebliğ edilmemiş se,


  VUK'unun 355 maddesindeki "


  Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.


  "hükmüne aykırı salınan cezanın terkini talebi ile vergi mahkemesinde dava açacak ve kazanacaktır.


  Saygılarımızla.

 4. #4
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Merhaba Değerli Üstadım,


  Yazınız ile forumu onurlandırdığınız için teşekkür ederim.


  Üstteki konu sayın Murat Özer gibi benimde gözümden kaçmış. İş yoğunluğunda böyle dalgınlıklar olabiliyor.


  Neyseki siz değerli üstadların gözetiminde olmak bizleri rahatlatıyor.


  İzmir'e saygı ve sevgilerimi sunuyorum...


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •