Ben farklı bir açıdan dikkat çekmek istiyorum.

Yani uygulanabilir, uygulanamaz vb hususlarından ziyade birde şu durum var. Önümüzdeki sene için kayıt tekniği - raporlama açısından bir iş yükümüz mevcut. Bunlar ile ilgilide çalışmaları planlamak, mümkün ise yazılım firmalarınında çalışmalarını takip etmek ve/veya destek vermek gerekir kanaatindeyim.

Aklıma gelenler,
Örneğin şu an Vuk'da sadece kıst amortisman binek otolar için gerekli, IFRS standartı için tüm yıliçi sabit varlık alımları kıst amortismana tabi. Ayrıca şirketin kendisinin faydalı ömür belirlemesi mevzusuna girmeden, şirketimizin vuk'ndaki faydalı ömür oranlarını kabul ettiğini varsayarak, (ki şirketimiz farklı faydalı ömür oranları kabul edecek ise duran varlık amortismanı olarak iki vuk ve serbest şeklinde iki oranı kayıt ve takip metodununda gündeme alınması gerekebilir)

Amortisman listesinin Vuk'a göre cari yıl amortismanı ve IFRS 'ye göre cari yıl amortismanı sütunu hesaplaması iki kolon olması gerektiğini düşünüyorum.

Bordrolama yazılımımızın aylık bordro hesaplaması yaptığımızda isteğe bağlı / zorunlu bir kolon olarak aylık kıdem tazminatı yükü hesaplaması yapması gerekir. (ilave sosyal hak vb ilavelerini yok varsayarak çok zor bir hesap olmadığını düşündüm)

Vadeler reeskont vs uygulamalar ile ilgili muhasebe yazılımıza sadece direk muhasebe fişi kaydı ile kayıt oluşturmamızın kısa süreç sonunda yetersiz kalacağı kanaatindeyim.

Bu sebepten bize özel yani muhasebe bürolarına ait yazılımlar olsa dahi mini bir ticari paket gibi bir seçeneğin yazılımlar tarafından dikkate alınması, yani genel bilinirliği ile mali müşavir muhasebe paketlerinin fatura - çek senet - banka - stok detaylı olarak ticari detaylarıda kapsayabilir şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.