Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: %10 Prim Kesintisi Ödeyen Enayi mi?

  1. #1
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,609


    Değerli Forumdaşlar,


    Bilindiği üzere 02.08.2003 resmi gazetede yayınlanan 4956 sayılı kanunun 44. maddesi gereği (Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananlardan, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefiyeti devam edenlerden, sosyal yardım zammı dahil tahakkuk eden aylıklarından, aylığın bağlandığı veya tekrar çalışmaya başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.) %10 primin kesilmesi yürürlüğe girdi. (Şirket ortaklarınada 28.01.2004 den sonra getirildi)


    Ardından dilekçeler istendi. Maaşlarımızdan kesilsin diye. Fakat ne maaşlarından bir kesinti yapıldı nede emekliler gidip yatırdı. Bu gün ise sadece dilekçe verenlere yazılar gelmeye başladı. 1,200,00 YTL borcunuz var diye.


    Bağkur il müdürüne , yazı yazmayanlarada borç yazısı gönderecekmisiniz diye sorduk. Şuan için bunun mümkün olmadığını fakat sistem yakın bir zamanda onları tespit edeceğini söyledi. Ayrıca müşterilerin ilerde bize teşekkür edeceğinden bahsetti.


    Biz, müşterilerimizi yazı yazmaları konusunda yönlendirdik ve şimdi müşteri bize söyleyemesede ima ediyor "BİZİ ENAYİ YERİNE KOYDURDUN" diye.


    Bu olayı paylaşmak istedim.








    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  2. #2
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    06.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    155


    Sayın Gülşen,


    Bağ-Kur emeklilerinden maaşlarından yüzde 10 kesiliyor.


    SSK ve Emekli Sandığı emeklilerden Bağ-Kur Prim ve Kesenek Tutarları 12.Dilimin yüzde 10 u yani standart olarak 57,43 YTL Bağkur'a yatırmamız isteniyor.


    Benim Ekim-Kasım-Aralık/2003 senesine ait yatırdığım primi yatrmadın diyerek tefeci faizinden ödememi aksi halde icra edeceklerini yazdılar.tüm banka ödeme dekontlarını 6 kez yanlış duymuyorsnuz 6 kez göndermeme rağmen yok görünmüyor ödeyin dediler biraz daha ödeme çıkartttlar.Sayın Çalışma Ve sosyal güvenlik Bakanına bizzat bildirdikten sonra yaptığım ödemeyi buldular da rahatladım.Tabiödediğim faizi ile parayı şubat-mart/2005 de ödememeyle hakkımı almış alıyorum.Sıkıntısı caba....


    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    09.Nisan.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    11
    aynı hataya bende düştüm. Bazı müşterilerimize dilekçe vermesi konusunda telkinde bulunduk. ve dediğiniz gibi yazılar geldi. Bu konu ile ilgili olarak sayın çalışma ve sosyal güvenlik bakanımıza birkaç ay aralıklarlamailler gönderdim.