Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YTTK VE BLANÇO ÇIKARMAK......

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

muhterem meslektaşlarım işte gene geldi mart ve nisan aylarında blançoları çıkaracağız ve soruyorum her kese ve elini vicdanına koysun ve desin benim çıkardığım blançolar doğrudur ve firmanın gerçek değerlerini reel olarak gösteriyor desin ve diyebiliyormu ve % de kaçtır bu rakam ben söyleyeyim adam akıllı gayri faal olmayan 500.000 şirket varsa burda rakam %5'i geçermi bence geçmez ve suçlu kimdir bizmiyiz evet biziz ama sadece biz değiliz ve burda suçlu sırası ile maliye(gib),tacirler,meslek odası,meslektaşlardır ve diğer etkenlerdir ama tabi sadece biz suçluyuz gibi lanse edilmesi hepimizi üzüyor ve haklıyızda uğraşıyoruz ama ancak bu kadar diyoruz,şimdi doğru dürüst adam gibi gerçek şeffaf ve okunabilir bir blanço ve muhasebe yok dendiğinde haydı hemen kızıyoruz ama niye kızıyoruz tamam bu sözleri söyleyenler ileri gitmiş olabilir ki bana görede gitmiştir ve buna gene tepkimi gösteriyorum ama olmayan şeylerede varmı diyeceğiz yok arkadaşlar yok ve ben 20 senedir bu meslekteyim yok,yok,yok ve bunu kabul edelim,blanço okuyucusu eline aldığında blançoyu o şirket hakkında adam gibi ve gerçek bir bilgiye sahip olmalıdır ve tabi dipnotları adam gibi açıklayıcı olmalıdır ki bizler şuan bunu açıklayıcılığı bırakın matbu klasik bilgileri kopyala yapıştırla yerine düzgünce koyuyoruz ve dipnot varmı var evet diyoruz bakanda evet var diyor,şimdi o kadar çok şey varki söylenecek ve zaten yeri geldikçe söylemeyede çalışıyorum ama ne olur kızmadan ve elini vicdanına koyarak her kes bu yazımı okusun ve eleştireceksede dediklerimi çürüterek desin ve ben elini öpeyim,yabancılar adam gibi muhasebe yok ve blançolar uyduruk dediğinde mesele yok ama içimizdekiler dediğinde sorun var ve bu ise hiç anlaşılır değil,kolay gelsin hayırlı geceler.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye

Sayın Hadisat burda asıl sorun, hiçbir tarafın kendi payına düşen hatayı kabul etmemesidir.Burdaki taraflar ne tam suçlu ne de tamamem suçsuzdur.Önemli olan ders alıp hataları minimize etmektir.İşe hatalarımızı kabul edip düzeltmeye çalışmakla başlamalıyız.Herkes kendi mükellefini bilgilendirmeli, ilerdeki sürecin ne gibi sorunlara yol açacağını anlatmalı, hem kendisi hem de mükellefi hem de kamuyu düşünerek bir yol haritası çizmelidir.Eğer bu raporlarla devem edersek ilerde hiçbir mükellefin basel II (01.07.2012 tarih itibariyleBDDK yürürlüğe koyacağını açıkladı) ve daha sonrada Basel III kriterlerine göre 1 kuruş dahi bankalardan kredi çekemeyeceğini bilmeli ve bu duruma göre gardımızı almalıyız.Kısacası Doğru rapor = düşük faizli, hızlı, ipoteksiz kredi.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Gerçeğe uygun bilançoları görmek için önce vergi ve sigorta primlerinin makul oranlara çekilmesi gerekir.Küçük ve orta çaptaki firmalar karşısında güçlü holding tipi, bir kısmı yabancı sermayeli firma bunlarla mücadele edecek.Aynı zamanda Çin gibi ülkelerden gelen kalitesiz ve ucuz ürünlerle mücadele edilecek.Diğer taraftan girdilerin pahalı olduğu,enerji fiyatlarınınörneğin elektrik-doğalgaz,akaryakıt pahalı olduğuTürkiye'de imalatçı olmak ne kadar zor farkındamıyız.Tüm bu olumsuzluklar karşısında küçük ve orta ölçekli firmalar ayakta kalabilmek için ister istemez kayıtdışına çıkabilmekteler.Yttk-Tfrs bizim ülkemiz için bir gömlek büyük diye düşünüyorum.Hükümet AB uyum yasasına göre Yttk - Tfrs çıkardı ama sonuçta kendi kayıtdışı uğraşmak yerine firmayı-muhasebeciyi ve denetçiyi birbirleriyle çarpıştırarak kazanan taraf olacak gibi geliyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı fatihgke Nickli Üyeden Alıntı

Sayın Hadisat burda asıl sorun, hiçbir tarafın kendi payına düşen hatayı kabul etmemesidir.Burdaki taraflar ne tam suçlu ne de tamamem suçsuzdur.Önemli olan ders alıp hataları minimize etmektir.İşe hatalarımızı kabul edip düzeltmeye çalışmakla başlamalıyız.Herkes kendi mükellefini bilgilendirmeli, ilerdeki sürecin ne gibi sorunlara yol açacağını anlatmalı, hem kendisi hem de mükellefi hem de kamuyu düşünerek bir yol haritası çizmelidir.Eğer bu raporlarla devem edersek ilerde hiçbir mükellefin basel II (01.07.2012 tarih itibariyleBDDK yürürlüğe koyacağını açıkladı) ve daha sonrada Basel III kriterlerine göre 1 kuruş dahi bankalardan kredi çekemeyeceğini bilmeli ve bu duruma göre gardımızı almalıyız.Kısacası Doğru rapor = düşük faizli, hızlı, ipoteksiz kredi.
    Keşke bankalar şimdi bu kuralı uygulasada biraz millet kendine gelse.Ne yazıkki bankalar kredi satmak zorunda olduğundan , mali verileri birşekilde makyajlayıp , ipotek alarak kefillere bakarak kredi veriyorlar ve bunu yapmaya devam edeceklerdir.Geçen ay senelik cirosu 300,000-Tl olan firmanın kredi dökümlerini aldım 1,200,000-TL kredi kullanmış.Sonra bana kimse cari hesabı sormasın.....
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Kıdemli Üye
    Peki bir soruda ben sorayım.

Mevcut yürürlükteki, mali müşavire verilen kanuni hak ve sorumluluklar çerçevesinde, tüm mali müşavirlerin kollektif olarak aynı düzgün iradeyi göstereceği varsayımıyla, kayıtdışını %90 azaltma imkanımız varmı?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sayın Meco ,

Aslında var ama yok.Ben belgeye dayalı işlem yapıyorum.Ortalıkta belgesiz iş dönüyor biliyorum ama ticari işlemler esnasında müşteri ile gezmediğim için nerde bilebilirimki.Müşteri 10 tane mal alıp 10 tane sattım derse (fatruralar ) ama gayriresmi olarak 50 tane alıp satarsa ne yapabilirim.Firmalar arası danışıklı dövüş var mı var..... Kısacası vicdan meselesi herkes elini vicdanına koyup ticaret yaparsa haktan hukuktan korkarsa biter.

SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Ziyaretci

Meslektaş açısından meselenin özü <div>Ekonomiktir, mükellefin bilinçsizliğidir, meslekte fiyatta rekabettir</div><div>bahsettiğiniz mali tabloları çıkarmak zor değildir, zor değildir ama çok fazla zaman ve emek harcamayı gerektirir.</div><div>Adamın yıllık 50 bin müşteri carisi var 5000 satıcı carisi 5 ayrı banka banka kredisi,</div><div>bu iş büro işi olmamasına rağmen büroda tutulursa, mali tablolar gerçikçi olamaz.</div><div>Ruhsatını alan herkes büro açarsa ben bağımlı çalışmam derse, bağımlıdan alacağım ücret beni tatmin etmez derse, bu işler bürolarda tutulmaya devam edildiği sürece sonuç çok fazla değişmeyecektir.</div><div></div><div></div>

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

Şimdi bilanço yapalım .............. Bilanço nasıl olmalıdır,bilanço kalemleri nedir,İyi bilanço iyi verilerle olur ,sonuç biz yıllardır tüm meslektaşlarım iyi birer bilanço yapıcılarıdır.Tartışılmaz kanudur bu.Bizim bilançolarımızı bilanço okuyucuları ançak kendileri a.z uğraşır bilanço yaparlarsa onlarda hemen diyecekler ki Ben iyi bir bilanço yapıyorum.Neden bu % deler biz kendimizden emin değilmiyiz ,Eminiz biz bize verilen verileri doğru işleyerek en doğru bilançoları yıllardır yaptık ve yıllarcada bu meslek grubu yapacaktır.her zamanda doğru yapacaktır.Doktorlar tedavi ederler % kaç doğru tedavi diye kendinin güvensizliğe iten ifadeler kullanırlar mı?Biz iyi birer bilanço yapanlarız.Bizi bu konuda kimse ,kimse eleştiremez.Bu meslek 3 sene staj yapanlarla dolu,Avukat 6 aylık staj döneminden sonra mesleğe giriyor ,mühendis ,mimar,dişhekimi,diplomalarını aldıkları zaman hemen mesleğe başlıyorlar acaba kaç meslektaş kaç meslektaş muhendise bizim binalarımızın sorumlusu biziz biz yanlış hesablamalarımızdan binalar çökecek dediğini duydunuz. Bizim gençlerimiz 4 sene ticaret lise,4 sene yüksek okul,3 sene staj 11 sene içinde bilançoyu gözleri kapalı yapıyorlar böyle eğeitimli meslek grubu hangi meslek grubunda var.
    BİZ BİLANÇOLARI BİZE VERİLEN VERİLERE GÖRE 0 HATASIZ YAPIYORUZ

Saygılarımla

Kemal GÜNER
    .

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın kemalguner sadece verilen verilerle doğru ve güvenilir blanço çıkarılırmı tamam veriler açısından doğruluk olur ama burda dediğim bu değildir en basitinden blançoda olmazsa olmaz nedir kısaca sınıflandırmadır ve doğru hesaba kayıt etmektir MSUGT.leri açısından bu olaya bakıyorum UFRS,UMS açısından girmiyorum ve ben sadece bu noktadan kaç tane doğru ve güvenilir blanço vardır ve bunu konuşalım tek düzen hesap planını adam gibi uygulayan ve dipnotunda bir kaç cümle bile olsa o firma ile ve sektörle alakalı ve blanço sonrası olaylarla ilgili ve en az 1 sene sonrasını blançoya dipnotu ile beraber bakarak o firma hakkında sağlıklı yorum yapılabilir ve kaç tane böyle firma vardır......,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Arkadaşlar Türkiyedeki Avukatlar Uluslararası standartlar (baro sınav ve staj süreleri)dışında mesleğe adım atıyorsa onları mı örnek alıcaz.Bana bir AB ülkesi ABD,Veya iyi gelişmiş Uzakdoğu ülkesi gösterin baro sınavlarını geçmeden Avukat olmuş. Orda Üniversiteyi bitermen Avukat olacağın anlamına gelmiyor hem uzun süren staj vezor baro sınavları var.Kısacası Ülkemizde Avukat bolluğunun farkında değilsiniz sanırım2-3 yıl içinde onlar bu sınavların olmasınıve staj sürelerini yükseltilmesini kendileri isteyecek.Eskiden 5 üniversitede Hukuk Fakultesi varken.Şimdi Ülkemizde 172 üniversite olduğunu ve yarısında Hukuk Fakültesi olduğunu düşünürsek durumu siz anlayın artık.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)