Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SİZCE BEN Mİ HATALIYIM

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    İyi çalışmalar Ustatlarım

Kdvnin son günleri olan bu gunlerde malesef bizim işimizin en acı olan yüzüyle karşılaştım.olayı siz meşlektaşlarımla paylaşmak istiyorum.
    her ay kdvnın son günü müşteri faturalarını getirir bana.faturalarını girişleri çıkışları var der. çeker gider.bende son gun sebebiyle fazla dikkat etmem işlerim.Gecici vergiyi yaptıgımda fark ettimki alışlarım az.şatışlarım fazla.bu durumda yüksek vergi çıktı.Bu durumda müşteri sürekli beni telefonda ofıste rahatsız edip sen bana eksik oldugunu soylemedın.bana cok vergı çıkardın diyip haddini aşan ithamlarda bulundu.Sizlere sorarım.Ben adamın getırdıgını işlerım.adama vergiyi düşürmek ıcın uyarı yapmak zorunda mıyım ? Lütfen söyleyin bana...Edited by: BETÜŞ

Kıdemli Üye
    Nereden
    ÜNİVERSİTE
    ben şahsen son gün fatura getiren müşteriye bak fatura son gün geliyor bu konuda doğacak hatalardan bana herhangi bir ithamda bulunamazsın diye restimi çekerim ve o mükellefide karşımda konuşturmam sayın meslektaş bu konuda sormuş oklduğun soruda haklısın muıhasebeci geleni işler onun yapmış olduğu ticaret meslektaşı ilgilendirmez ama hem son gün fatura getirip hem de ithamda bulunuyorsa buradada sen haksızsın azının payını vermen lazımdı

Kıdemli Üye
    Sn. betüş ben bu problemi işe ilk başladığım sıralarda çok yaşıyordum.
    Son 2 gün kala faturalarını işleyip ödemelerini bildirince, yok niye şimdi haber ediyorsun bu saatten sonra nasıl fatura bulacam (sanki fatura bulup var olan ödemeyi düşürmesi legalmiş gibi) şeklinde tartışmalarımız oldu.
    Baktım bu bi kaç ay bu şekilde gidiyor aradım bu adamları ve kestiğiniz kadar fatura toplayın o zaman dedim ve olayı bitirdim. Bundan sonra ödeme çıktığında kestiğiniz kadar toplamamışsınız diyerek topu onlara atıyorum. Ne kadar erdemli bir davranış! değil mi?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    haklısın myaren.bende toplama başladım defterlerini

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin

Sn. Betüş,<div></div><div>Uğradığınız muamele ne kadar yanlış ise sizin tavrınız da o kadar yanlıştır. Öncelikle bizim görevimiz sadece verileni işlemek ve vergiyi tespit etmek kadar yalın değildir. 3568 sayılı yasaya bakarsanız;</div><div>

MESLEĞİN KONUSU

Madde 2- A) Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu:
    Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;
    a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço, kar-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.
    b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.
    c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.
    <div>Ahkam kesmek ya da hayal satmak değilyapmak istediğim. Yalnızca özelşştiri yapmanızı sağlamak ve sonrasında mesleğinizin özel olduğunu, kanundan güç aldığını, mesleği icra ederek özel kişiler arasında olmanın sorumlulukları olduğunu anlatmak. Sizin verdiğiniz tavizler sizi üzmeye devam edecektir ve farkında olmadan özel halinizi sıradanlaştıracak, özel mesleğinize de zarar verecektir. Burada yöntem aramaya gerek yoktur, mükellef nezdinde verdiğiniz kadar alırsınız. Siz sadece dört işlem yaptığınızı gösterirseniz onlar da bunu hızlı yapmanızı ve dahasını isteyeceklerdir. </div><div></div><div>Verilen emek yoğundur, son günlerde çok fazla çalışmak, stres vb durumlara maruz kalmak sizin gibi özel insanlara reva değildir. Nacizane görüşüm sisteminizi sorgulayın, ne verdiğinizi ve onların gözünde ne olduğunuzu sorgulayın ve olmanız gerekeni sağlamak için planlama yapın.</div><div></div><div>Hayırlı günler.....</div></div>
    İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır....

Müdavim Üye

Kdv'nin son günü başıma benzer bir olay geldi. Kredi kartlı satışlarından düşük fatura kesen mükellefim son dakikada durumun farkedilmesiyle yüksek miktarda kdv ödemek zorunda kaldı. Nerdeyse pos makinesinin de hesaabını bize soracaklardı. ))

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    öneriniz için teşekkur ederim.sizde taktir edersiniz ki bazı müşterilere ne kadar durumu anlatsanızda malesef idrak edemiyorlar.

Ziyaretci

SİZ HATALI DEGİLSİNİZ. ANCAK HERŞEYİ DOĞRU YAPAN MUHASEBECİ OLURSANIZ DEFTER SAYINIZ ARTMAZ. MÜKELLEFİNİZİN TÜM ÖDEMELERİNİ YAPACAKSINIZ. EMLAK VERGİSİNİ BİLE BEN SİZDEN ALIR ÖDERİM DİYECEKSİNİZ. SONRA MÜKELLEF NASIL İSTIYORSA ÖYLE DEFTERİ BAĞLAYACAKSINIZ, NASIL OLSA İNCELEME ORANI AZ EN İYİ MUHASEBECİ SİZ OLURSUNUZ. ODA KARARLARINA UYUYOR GÖRUNUP MESLEKTAŞLARINIZA KAZIK ATIP DEFTER SAYINIZI ARTIRACAKSINIZ.MESELA DEFTER TASDİK PARALARINI TOPLARKEN KARAR 600TL AMA BEN 200TL ALIYORUM DİYECEKSİNİZ BÖYLECE 600TL İSTEYEN MESLEKTAŞINIZ MÜKELLEFLE KÖTÜ OLUP DEFTERINI SİZE GETİRECEK ALLAH İCİN DEYIN YALANMI USTADLAR BU MESLEK ÖYLE BİRŞEY İŞTE SAYGILAR

Kıdemli Üye

Mükellefden faturalarını almayı son güne bıraktığınız için hatalısınız. KDV nin son gününden en az 4-5 gün önce faturaları teslim almaya alıştırmalıydınız mükellefi. Ona bırakırsanız hiç vermez faturları.