Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FİYAT FARKI FATURASI

Üye
    Nereden
    Turkey

Merhabalar Formdaişlar

Bazı Firmalara Kestiğimiz ürünlerde KDV %8 ve %18 Ürünlerde uyguladığımız %8 lik kdv ye istinaden firmalar Fiyat farkı faturası kesmektedir.Fakat fiyat farkı faturasına %8 KDV uygulamaktadırlar.Fiyat farkı faturalarında KDV %18 Olması gerekmiyor mu bu konuyla ilgili Bilgisi olan formdaşlardan cevablarını bekliyorum

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Gökgüloğlu,

Emtianın KDV si neyse fiyat farkıda o olmalıdır. Fakat son değişen KDV oranlarından dolayı değişen bir KDV olabilir. Eğer böyle bir durum yoksa Malın oranı ile aynı olmalıdır diye düşünüyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen ve Formdaşlar

YAKLAŞIM Yayınları SAYI ;147 MART 2005 Dergisinde okudum KDV Kanunun 35.Maddesi gereği düzeltici bir işlem olduğundan iade edilen mallar nedeniyle alıcı tarafından düzenlenecek faturada daha önce satıcı tarafından düzenlenen satış faturasında yer alan mal bedeli ve malın tabi olduğu KDV Oranı esas alınacaktır.Dolayısıyla Düzeltme işlemi satış faturasındaki bedel ve KDV oranı üzerinden gerçekleştirilecektir.Diğer bir ifadeyle satın alınan malın iadesinde malın iade edildiği değil satın alındığı tarihte uygulanan KDV Oranı uygulanacaktır deniyor
    SORUM;
    Firma olarak %1 %8 %18 KDV tabi ürün satmaktayız.Alıcı bu ürünü iade ettiğinde almış olduğu ürünün KDV Oranı üzerinden İade faturası kesiyor fakat O ürünle ilgili FİYAT FARKI Faturası kestiğinde KDV Oranı %1-8-18 mi olacak yoksa Fiyat Farkı faturası olduğu için KDV Oranı %18 mi olacak.KDV Kanuna göre görüşü olan formdaşlardan cevab bekliyorum.Burda FİYAT Farkı faturalarında uygulama böyle olur diye bir şey yazmıyor.Böyle bir kaydı işleme aldığımızda gerekçe ne gösterilecek KDV Kanunun 35.maddesimi yoksa başka bir maddemi ?