Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tam tastik yapan YMM ye bağımsız denetimde serbest

Müdavim Üye
    Bugün ismmmo nun eğitimine gittim 7 saatlik sözde eğitimden sonra eğitmen efendim SMMM ler tuttuğu defterlere bağımsız denetim raporu yazamaz ancak YMM ler tam tastik raporu yazdıkları şirketlere bağımsız denetim raporu yazabilirler dedi.
    Ben anlamadım ama eğitmen YMM yada denetim şirketi sahibimi neydi işte efendim başta bu kötü görünebilir ancak tam tastik başka birşey bağımsız denetim başka birşey biri kurumlar vergisi denetimi diğeri yatırımcılara istinaden yapılan bir denetim dedi sağa baktım tık yok sola baktık tık yok ve bende şalterler attı.
    Söz aldım ve aynen şunları söyledim hocam dedim o iş sizin dediğiniz gibi değil YMM ler tam tastikle firmalara şifre aldırıp defter tutuyorlar hatta sözleşemelerinde defteri kendilerinin tutacağı her ay 2-3 gün elemanlarının müşteriye gideceği ibareleride bulunuyor siz şimdi Tam Tastikle defter tutan YMM lerin tuttukları defterlere bağımsız denetim raporu yazacağını söylüyorsunuz peki ozaman bize ne ihtiyaç var dedim ne yazıkki koskoca sınıftan çıt çıkmadı.
    Hoca bozuldu tabiki kötüyü örnek vermeyin dedi cevap olarak ne örneği bunların %90 ı bunu yapıyor diyince bir daha bozuldu ve baktı olmadı konuyu değiştirdi.
    Ben bugün şunu anladım biz 100.000 kişilik bir sürüyüz ve bu sürünün çok büyük bir kısmı bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor, bugün o sınıfta yahu bu nasıl bir şeydir YMM ler nasıl tam tastikle tuttuğu defterlere bağımsız denetim raporu yazabilir diyen bir Allahın kulu çıkmadı neden çünkü bizim millete bu müstahak arkadaş.
    İlerde olacak şey ne YMM ler bu sayede güçlerini dahada arttıracak ve LTD yada AŞ kalan firmalara tam tastik silahıyla girip üstüne bağımsız denetim raporunuzuda biz yazarız dedikleri anda biz SMMM lere tornacı sebahattinler YMM lere LTD ve AŞ ler düşecek.
    Bugün sınıfta milletin tek derdi neydi son olarak onuda diyeyim herkesin derdi elindeki LTD leri yada AŞ leri nasıl şahısa çeviririz nasıl bağımsız denetimden kurtarırızdı başkada birşey değil.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım hiç korkmayın o hocanın eğitmenin dediği olmayacak ve oda görecek ve şirketler meseleyi anlayınca ve işin ciddiyeti tam olarak anlaşılınca tam tasdik diye bir şeyde kalmayacak aynen A.Ş.lerde artık murakıplık sistemi yeni kanunla kalmadığı gibi ve hem tam tasdik için yıllık 20.000 lira hemde bağımsız denetim için aynı parayı vermeyecekler ve birde tam tasdik yapan YMM'lerde bağımsız denetimi su gibi içeriz ve yaparız diyorlarsa ki mantık çerçevesinde diyorlar ama öyle olmadığını görecekler ve onlarda bağımsız denetimi yapma noktasında yetersiz kaldığını görünce zaten ya adam gibi öğrenecekler yada bizde resmi olarak defter tutalım ve bu engel kalksın diyecekler gerçi zaten tutanı çokta ama kanunide bu engel kalksın diyecekler,yani öyle tam tasdiğin yanında birde bağımsız denetim raporu yazarlar ve sorun olmaz kısmıda ortadan kalkar defter tutmaya başlayınca o yasakta onlar içinde gelir bağımsız denetimi bilsede yapabilsede,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''