Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SÖZLEŞMELERE DAMGA VER. YOK (BARTIN ÖZELGESİ)

Kıdemli Üye
    10 uncu maddesinde damga vergisinin nispi veya maktu olarak alınacağı, nispi vergide, kağıtların nevi ve mahiyetlerine göre bu kağıtlarda yazılı belli paranın, maktu vergide kağıtların mahiyetlerinin esas olacağı, belli para teriminin, kağıtların ihtiva ettiği veya bunlarda yazılı rakamların hasıl edeceği parayı ifade edeceği; 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasında da, belli parayı ihtiva eden mukavelenamelerin değiştirilmesi halinde artan miktarın aynı nispette vergiye tabi olacağı belirtilmiştir
    buradan hareketle önceki sözleşme ile yeni düzenlenen yada ücret artışı nedeniyle ek yapılan sözleşmelerde aradaki farkın damga vergisinin yatırılmasını daha doğru gibi geliyor bana ama sizce ne kadar doğrudur fikri olan var mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    T.C.
    Gelir İdaresi başkanlığı
    İstanbul vergi dairesi başkanlığı
    mükelllef hizmetleri diğer grup müdürlüğünün
    vermiş olduğu özelgeyi
    resim formatında olduğu için buraya kopyalayıp yapıştıramıyorum
    bunu sitede nasıl yayınlarız

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    ben burdan kopyalayıp yapıştırmıyırum fakat istan bulda buna benzer özelge verilmiş
    bakmak isteyen bu adresi ziyaret edebilir
    https://www.burhaneray.com/formlar/OZELGE.pdf

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M.

ARKADAŞLAR BİZİM ODALARIMIZIN BİZE SATTIĞI (DAYATTIĞI)SÖZLEŞMELERDE SÜRE SONUNDA KENDİLİĞİN DEN UZAR DİYE BİR İBARE YOK. KALDIKİ SÖZLEŞMLERDE BOŞ YERE SÜRE YAZMA ZORUNLULUĞU VAR. BURAYA 1 YILDAN FAZLA ZAMAN YAZAMIYORUZ. ŞAYET 1 YILDAn FAZLA SÜRE YAZSAYDIK OZAMANDA GEÇEN YIL SÖZLEŞMEDE BELİRTTİĞİMİZ SÜRENİN KARŞILIĞI OLAN BRÜT TUTAR ÜZERİNDEN TAHAKKUK EDEN D.V SİNİ ÖDEmİŞ OLURDuK. BEN BU ÖZELGELERDEn İKNA OLAMADIM BİR TÜRLÜ. SAYGILaRIMLA
    GAYRET BİZDEN SEBEP ALLAH (C.C.)TAN

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    https://www.burhaneray.com/formlar/OZELGE.pdf
    bğ özlegenin son pragrafında sözleşmeye herhangi bir yazılı ek konulmadığı sürece damga vergisi verilmesine gerek yoktur demekte
    ama istanbul odsının hizmet sözleşme örneklerinde her sürenin sonunda ücret yazılı ek ile uzar denilmektedir.
    dolayısıyla istanbul odasının sözleşmlerini olduğu gibi kullanan meslektaşlar her yıl damga vergisi beyannamesini vermek zorundadırlar diye düşünüyorum
    \"Can neye ulaşır ise akıl da ona harcolur,Gönül neyi sever ise dil onu şerh etse gerek\"

Ziyaretci
    benim anladığım şu şekilde 01.01.2011 de sözleşme yaptım damga vergisini ödedim tekrar 01.01.2012 tarihinde sözleşme yapmıyorum dolayısıyla damga vergisi beyannında bulunmuyorum doğrumudur. ayrıca dilekçe vererek sürekli mükellefiyet verdiğim damga vergidi beyannamesi ay içinde sözleşme yaparsam beyanname gönderiyorum.sözleşme olmayınca boş göndermiyorumdur üstadlardan yorum bekliyorum

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Sözleşmede ücret kısmının değişmesi bence yeni bir sözleşmenin hazırlanmasını gerektirdiğinden , damga vergisi devam eder görüşündeyim.Çünkü sözleşmedeki verilerden biri değiştiriliyor.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    net bir kanun gerek bence.
    Son nefese kadar eğitim.

Arkadaşlar Bu Sözleşme Meselesinin En Pratik Yolu Sözleşmenin Diğer Hususlar Bölümüne ''Sözleşmenin BitimiTarihinde Tarafların İtirazı olmadığı takdide Sözleşme Hükümleri Devam Eder'' gibi bir madde yazılırsa problem kalmaz.(Problem kalmaz derken Ücret Artışı sonucu art tan ücretin DV si Benimde Kafamda Soru İşareti)<div></div><div>Bazı Arkadaşlarımız Sözleşmeleri Muhasebeciler odasından aldıklarını,bunları bedel ödediklerini belirttiler.Bu sıkıntıyı bizde yaşadık ama artık muhasebeciler odasından almıyorum,internet sitelerinde aynı formatta sözleşmeler bulunmakta,Ben onları kullanıyorum nihayetinde aynı sözleşme,kendim tarih sayı verip kullanıyorum.Bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim.</div><div></div><div>İyi Çalışmalar Dilerim.</div>
    SMMM.Lokman EREN / Batman