Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tehlikenin farkındamısınız ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Eskiden muhasebe işlemlerini yaparken zevk alıyordum. Şöyle rahat rahat masama oturuyor, hesapların ıncığını cıncığını çıkartıyordum. Bundanda keyif alıyordum. İtiraf etmem gerekirse şimdi işler yetişecek derdine düştüğümüzden o zevki tadamıyorum. Şöyle bir mizanı kontrol ediyorum şu tamam bu tamam. Sonra son günde beyannamele yetişiyor. Beyannameleri yetiştirelim derken muhasebe ücret alacaklarımızı ihmal ediyoruz. Kimi getirir, kimine adamını yollarsın kimine kendin gidersin. Bunlarıda yapamaz duruma geldik yani işleri yetiştirelim derken ücretlerimizi tahsil edememe durumuna geldik. (samimi olmak gerekirse kimsede size para hazırladım gönderiyorum veya gelin alın demiyor.) Sonra ücretler birikiyor tahsilat sorunumuz doğuyor.
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    zannedersem bu sorun herkezde mevcut hale geldi. Oldu olacak devletin neredeyse bütün işlerini yapar hale geldik bu kadar işlerini bize yıktılar onlarda ücretlerimizi tahsil etsinler de bizde yaptığımız işin zevkini almaya çalışalım.Hoş zevk alacak bir tarafı kalmadı ama durum kaçınılmaz oldu zevk almaktan başka çare yok......
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    İşin garibi bütün işler bize yıkılıyor fakat birde böyle tablo hazırlanıyor

• 2007 Mali Rehberi
    Beyanname İmzalatma Zorunluluğu (SM,SMMM için)

<TABLE =smaller cellSpacing=1 cellPadding=0>
    <T>
    <TR =#f3f3f3>
    <TD width=374>

Birinci Sınıf Tüccarlar </TD>
    <TD width=268>
    Sınır Yok Kapsam İçinde </TD></TR>
    <TR =#d9d9d9>
    <TD>

2006 Takvim Yılı Serbest Meslek Hasılatları </TD>
    <TD>82.855 YTL </TD></TR>
    <TR =#f3f3f3>
    <TD>

2. Sınıf Tüccarlar' ın Alım-Satım-İmalatta 2006 Yılı satış tutarları </TD>
    <TD vAlign=top>

118.365 YTL </TD></TR>
    <TR =#d9d9d9>
    <TD>

2. Sınıf Tüccarlar' ın Alım-Satım-İmalat dışındaki (Hizmet) 2006 Yılı hasılat tutarları </TD>
    <TD>

59.182 YTL </TD></TR>
    <TR =#f3f3f3>
    <TD>

Zirai Kazançlarda İşletme esasına göre defter tutunların 2006 Yılı hasılatı </TD>
    <TD>

118.365 YTL </TD></TR></T></TABLE>
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Ziyaretci
    https://www.mustafagulsen.com/forum/...s.asp?TID=9954

BU SORUNUN DA Bİ CEVABI OLMASI LAZIM ..

Üye
    Nereden
    Ordu
    BENCE BURADA BİZ HATALIYIZ.HERŞEYİ YAPMAK ZORUNDA MIYIZ?YAPARSAN YÜKLERLER.ANGARYALARI YAPMAYALIM DEYİNCE BU SEFER KENDİ MESLEKTAŞLARIMIZ RAKİP OLUP BİZ YAPIYORUZ.HERTÜRLÜ GETİR GÖTÜR BİZE AİT DİYEREK MÜŞTERİ ÇALIYOR.
    DÜN DAİREDE GÖRDÜM MUHASEBECİNİN ELEMANI VEZNEDE DURUYOR VE SIRAYA GİRMİŞ NUMARASI YAPIYOR.GELENE GİDENE MUHASEBECİN KİM? DİYE SORUYOR.VE HEPSİNE SIRAYLA AYNI CEVABI VERİP KART VERİYOR.CEVAP ŞU.YAV NERDEN BULDUN O ADAMI?MAHVOLURSUN YANARSIN BİTERSİN.EN KISA SÜREDE BIRAK BİZE GEL.
    HA BİRDE VERGİ DAİRELERİ BİZİ HEP YUMUŞAK KARNI OLAN GEBE HATA ÜSTÜNE HATA YAPAN HÖT DİYİNCE ELİNİ AYAĞINI ÖPECEĞİMİZİ SANIYOR.ŞAHSİYETLİ DAVRANANBLARA (ACİZANE) ZORLUK ÇIKARIYOR.YAĞ ÇEKENLER EKSİK EVRAK MEKSİK EVRAK TAMAM HALLOLUYOR.BEN NELER DUYDUM GÖRDÜM VERGİ DAİRESİ ŞEFİNİN EVİNİN BOYA İŞİNİ BOYACI MÜKELLEFİNE BEDAVA YAPTIRAN YA DA CEBİNDEN VEREREK YAPTIRAN MUHASEBECİ MESLEKTAŞLARIMIZI.HEMİ DE KODAMAN ABİLERDEN.BİZ DURUP DÜŞÜNÜP ŞAHSİYETLİ DAVRANMALIYIZ YOKSA MESLEK ELDEN GİDİYOOOIOOOOOOR MAAL ESEF HERKESE KOLAY GELSİN DÜŞÜNELİM DÜŞÜNELİM VE ÇÖZÜM ÜRETELİM BİRİLERİ BU ELEŞTİRİLERİMİZE KIZABİLİR YOK BİR SORUN DİYEBİLİR Kİ DİYENLER ÇOK.AMA KALFALAR O VERGİ DAİRESİNE GİDİP GELEN ELEMANLAR VAR YA BİZİM AYNAMIZ AYNAMIZ DİKKAT EDELİM.

Ziyaretci
    farkındayız üstad...

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    memurların iş yükünün az olduğu ve iş yapmadığı aşikarda dün bu kadarda
    olmaz dedim vergi dairesinde borç dökümü almak için gittim ve duymadığım laf kalmadı
    siz zaten ne kadar borcu olduğunu biliyorsunuz çıkarmama ne gerek var hava çok sıcak hiç evrak çıkarcak modda değilim vs vs şaırdım kaldım .....
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. Büyüklük, hem yenilgiyi, hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar.

Sevgili Meslektaşlar,

Müşterilerce muhasebe ve mali müşavirlik ücretlerinin ödenmeme eğilimi son yıllarda alışkanlık haline geldi. Müşterilerin muhasebe ücretlerini hiç ödememesi veya düzenli ödememesi meslek mensuplarını işten soğuma ve bıkma noktasına getirmektedir. Bu durum meslek mensubunun işi terk noktasına getirebilmektedir. Bunun muhasebeci değiştirmek için bir tür yıldırma politikası olarak uygulandığı da düşünülmektedir. İşverenler bu durumda başka bir meslek mensubunun bu koşullarda daha esnek davranabileceği düşüncesi ile başka bir muhasebeci ve mali müşavir arayacağını bildirebilmektedir. Bu bir zorlama ve haksız rekabet yaratma taktiğidir. Bir başka meslek mensubunun ise bu durumdan yararlanmaya kalkması ve eylemin gerçekleşmesi mesleki etiğin ihlali olduğu gibi aynı zamanda yaratılan haksız rekabettir.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>

<O:P>

Aylarca muhasebe ücreti ödemeyen işletme sahibine muhasebeci meslek mensubu “ücretlerinizi ödemediğiniz için beyannameleriniz veremeyeceğim” demesi durumunda işveren derhal muhasebecisini değiştirebilmektedir. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki aynı cesur ve kararlı tavrı sözleşme hükmün karşın muhasebeci veya mali müşavir meslek mensubu gösterememektedir.<O:P></O:P>
    <O:P>

Mükellef muhasebeciye ücret ödememeyi alışkanlık haline getirdiğinden bu alışkanlığını değiştirmek de istememektedir. Oysa çoğu mükellefin benzer herhangi bir borcunun olup olmadığını muhasebeci zaten bilmektedir.

Bunu bir fıkra ile anlatmak, konuya açıklık getirebilir sanırım.

<I style="mso-bidi-font-style: normal">Temel Karadeniz’de bir ilde ticaretle uğraşmaktadır. Dürüst bir esnafa yakışmayacak biçimde herkese borçlarını ödememektedir. Bu arada muhasebecisine de borcu bulunmakta ve ödememektedir. Bahane ise bellidir. Ona göre işleri iyi gitmemektedir ve o nedenle borçlarını ödeyememektedir. Yoksa borç onun borcudur ve hatta borcunun kölesidir. Söylemi budur ve ilk fırsatta ödeyecektir. İşleri bir türlü düzelmeyen Temel bir sabah aniden ortalıktan kaybolur. Uzun bir zaman sonra memleketine döndüğünde çok zengin olmuştur. Herkeste artık alacaklarını tahsil edebilecekleri yönünde bir rahatlık vardır ve beklemektedirler. Ancak Temel bir türlü hiç kimseye borcunu ödememektedir.<O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Bir gün Temel’in muhasebecisi ona yaklaşarak, <O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">-“Yahu Temel, çok zengin olmuşsun, şu borçlarını neden hala ödemiyorsun?” der. <O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Temel gayet pişkin bir biçimde yanıt verir; <O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">- Değuşti demesinler diye da…

Gökhan Dede- ANKARA<O:P></O:P>[/I]

<O:P></O:P>Edited by: gokhandede

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Üstadım,

Fıkra gayet yerinde olmuş. Müşterilerin bu tutumlarını bahsettiğiniz haksız rekabet eylemlerinden dolayı , değiştirmek mümkün görünmüyor. Sanırım önümüzdeki başkanlar kurulu toplantısının gündeminide bu konu oluşturacak.

Değerli İzmir odasının yöneticileri ile son görüşmemizde yeni bir ufukaçacağını düşündüğüm e-sözleşme uygulaması bu soruna çözüm için bir çıkış olabilir diye düşünüyorum. İzmir odası sanırım olumlu sonuç almaya başladılar. Aynı uygulamayı Antalya odasındada başlatılması için çalışmalar yapılıyor.
    Bu sistemi kısaca anlatmak gerekirse;
    -Sözleşmeler odanın veri tabanına bağlanarak yapılıyor.
    -Müşterilerin meslektaş değiştirme nedenleri her daim izleniyor. Bu sistem ile hem müşteriler hakkında bilgi alınacak, hem de meslek mensupları rasındaki hareketlilik izlenecek ...

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Gaziantep
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]
    Cєηgίz Kıηαℓ