Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TAŞIMA KOOP.MUHASEBE İŞLEMLERİ

Ziyaretci
    öncelikle belirteyim ki daha önce bu konuda yazılanları okudum.Bir Taşıma kooperatinde işi kooperatif ve faaliyetlerinin sağlıklı yürümesini sağlamak.Dışarı herhangi bir iş yapılmıyor.
    Üyelerden aidat alınıyor ve bu amacına uygun kullanılıyor.
    Benim sorum üye aidatlarının muhasebleştirilmesi nasıl olacak.hangi hesapta takip edilecek.inanın bu konuda hakkında daha önce yazılanlarıda okudum.Ama ne olur Muhasebeleşmesi hakkında yardım edin.Malun ocak sonu defterlerin kapanışı yapılacak.
    örnek : üye aidat geliri : 10.000,00 tl
    yapıplan gider : 9.000.00 tl

benim kayıt işlemim
    10010.000,00
    602 01 10.000,00

770 9.000,00
    100 9.000,00

aradaki fark 1.000,tl 590 hesap 1.000,00 tl .Beyanname üzeirnde de Risturn ları işaretleyip Kar sıfırlanıyor.

Sizden isteğim bu iki kalemden hareketle üye aidat muhasebe kaydı ve dönem sonu işlemini hakkında muhasebeleştirilmesini yapabilirsmisiniz=?

Ziyaretci
    cevap yok mu arkadaşlar ?

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    100/102 10.000.00

649 10.000.00

----------------------------------
    770 9.0000.00

100/102 9.000.00
    ----------------------------------
    5520 sayılı kanın gereği 2006 yılından beridir taşıma kooperatifleri kurumlar vergisi mükellefi olduğundan çıkan kar sermaye şirketleri gibi vergiye tabidir. sizin kooperatifin 1000.00 Tl'si için % 20 kurumlar vergisi hesaplayıp beyan etmeniz gerekir.

Ziyaretci
    bu taşıma kooperatifi dışarı iş yapmıyor.amacı sadece üyelerin faaliyetlerini organize etmek.kar amaclı diğil yani.nasıl kar gösterelim ki ?

Ziyaretci
    aynı koop ten bende de var.Sadece genel giderleri karşılamak için aidat topluyor.Zarar da sorun yok ama kar olunca muhasebe kaydı nasıl olur?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

alıntı yazı

Soru: Taşımacılık kooperatifi üyelerden aldığı aidatlar için fatura düzenleyecekmidir?

Cevap: Katma <Z id=z1>Değer</Z> <Z id=z2>Vergisi</Z> Kanununun 1 inci maddesinde, ticari<Z id=z6></Z>, sınai, zirai <Z id=z5>faaliyet</Z> ve serbest meslek <Z id=z4>faaliyeti</Z> çerçevesinde Türkiye’de yapılan teslim ve hizmetlerin <Z id=z3>katma <Z id=z0>değer</Z> vergisine tabi olduğu; ticari, sınai, zirai faaliyet ile serbest meslek faaliyetinin devamlılığı kapsamı ve niteliğinin Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde, Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit edileceği; bu faaliyetlerin kanunların veya resmi makamların gösterdiği gerek üzerine yapılmasının ve bunları yapanların hukuki statü ve kişiliklerinin işlemlerin mahiyetini değiştirmeyeceği ve vergilemeye engel teşkil etmeyeceği hüküm altına alınmış bulunmaktadır.

Sonuç olarak, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununa göre vergi mükellefi olan taşımacılık kooperatiflerinin ortaklarından makbuz mukabili tahsil ettikleri üye aidatları bir gelir unsuru niteliğinde olduğundan, söz konusu üye aidatları için fatura düzenlenmesi ve söz konusu aidat bedelleri üzerinden katma değer vergisi hesaplanması gerekmektedir.

Koray ATEŞ
    SMMM-E. Öğretim Görevlisi
    Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
    Fax:0224 224 53 54
    korayates@muhasebetr.com

Ziyaretci
    131 1500,00
    431 1500,00 şeklinde taşıma koop kayıt yapıyordum
    ortak ödeyince 1001500,00
    131 1500,00
    Peki ortaklardan bir tanesi çıkarsa 431 hesap nasıl kapatılacak?
    Ayrıca TAşıma koop 60 seri nolu KDV sirküleri yayınlanığı 08/08/2011 den beri mi genel giderleri karşılamak için toplanan AİDATLAR KDV ye tabi yoksa 2007 den beri mi ÜYE AİDATLARI kdv ye tabi?

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Alıntı HUNLAR_ Nickli Üyeden Alıntı
    bu taşıma kooperatifi dışarı iş yapmıyor.amacı sadece üyelerin faaliyetlerini organize etmek.kar amaclı diğil yani.nasıl kar gösterelim ki ?
    5520 yürürlüğe girmeden önce söylediğiniz doğru idi. Hatta bir arkadaşın örnek verdiği gibi 431 ve 131 hesapları çalıştırıp, sadece gelir gider farkı cetveli ile iş devan ediyordu. 7/16 şartlarıda taşıdığı için kurumlar vergisi mükellefiyeti yoktu. Ancak 5520 sayılı kanundan sonra Taşıma kooperatifleri muafiyetten çıkarıldı. Doğal olarak masraf karşılığı alınan aidatlarda olağan gelir şeklinde olup, giderlerden sonra kalan kar vergiye tabii olacaktır.

Ziyaretci

genel giderleri karşılamak için toplanan AİDATLAR TAşıma kooplerinde 60 seri nolu KDV sirküleri yayınlandığı 08/08/2011 den beri mi yoksa 2007 den beri mi ÜYE AİDATLARI kdv ye tabi?
    Ayrıca taşıma koop lerinde ortaklıktan ayrılan ortağın 431 de biriken tutar nedeniyle 431 hesap nasıl kapatılır?

Muafiyet ve istisnalar<div></div>k) Tüketim ve taşımacılık kooperatifleri hariç olmak üzere, ana sözleşmelerinde
    sermaye üzerinden kazanç dağıtılmaması, yönetim kurulu başkan ve üyelerine
    kazanç üzerinden pay verilmemesi, yedek akçelerin ortaklara dağıtılmaması ve
    sadece ortaklarla iş görülmesine (Yapı kooperatiflerinin kendilerine ait
    arsalarını kat karşılığı vererek her bir hisse için bir iş yeri veya konut elde
    etmeleri ortak dışı işlem sayılmaz.) ilişkin hükümler bulunup, bu hükümlere
    fiilen uyan kooperatifler ile bu kayıt ve şartlara ek olarak kuruluşundan
    inşaatın bitim tarihine kadar yönetim ve denetim kurullarında, söz konusu inşaat
    işlerini kısmen veya tamamen üstlenen gerçek kişilerle tüzel kişi temsilcilerine
    veya Kanunun 13 üncü maddesine göre bunlarla ilişkili olduğu kabul edilen
    kişilere veya yukarıda sayılanlarla işçi ve işveren ilişkisi içinde bulunanlara
    yer vermeyen ve yapı ruhsatı ile arsa tapusu kooperatif tüzel kişiliği adına
    tescil edilmiş olan yapı kooperatifleri.
    Bir arıyı kibarca elinize alın ve kibarlığın sınırlılığını öğrenin..