Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GSS Aynı hanede yaşayan gelir tespiti

Müdavim Üye
    İyi Çalışmalar
    Zorunlu GSS için gelir tespiti için ", aynıhane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan ailenin esas alınacağını " belirtilmiştir
    Bu durumda aklıma takılan örneklemek gerekirse;
    - Aynı hanede yaşayanlar
    Anne - geliri yoktur
    Baba- 850 Tl emekli maaşı
    Anne kardeşi (Teyze)- geliri yoktur
    Erkek çocuk 28 yaşında (bekar) - 2.300 Tl maaş geliri var
    Diğer erkek çocuk 33 yaşında (evli)- 1.800 Tl maaş geliri var
    Evli erkek çocuğun karısı-1.200 Tl maaş geliri var
    Kız çocuk 28 yaşında (bekar) ve sağlık hizmetini babası üstünden almıyor- geliri yoktur
    Bu hanede hangi kişiler için nasıl bir GSS geliri çıkar
    (Sadece maaş gelirleri dikkate alınmış diğer hiçbir gelir yok olarak sayılmıştır)
    Benim tespitime göre
    - Baba emekli sağlık hizmeti alır anne de kocasının üstünden ve çalışan erkek çocukta kendi üstünden sağlık hizmetini alır
    -Çalışmayan bekar kız için gelir tespitinde ise hanede yaşayan anne+bab+kardeş+kendi gelirleri toplamının kişi sayısına bölümü ile ortaya çıkar şöyle;Anne, baba,evli olmayan erkek ve kız çocuk gelirleri toplanıp 4 e bölünecek 850+2.300=3.150/4 kişi= 787 kişi başına gelir kız çocuk için dir
    -Teyze tek başına değerlendirilip geliri olmadığından GSS bedava alacak
    -Evli çocuk ve karısı her ikiside çalıştığından kendileri üstünden zaten sağlık yardımı alırlar ve gelir tespitine gerek kalmaz
    Bu tespitlerim doğrumudur?
    Saygılar

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı
    İyi Çalışmalar
    Zorunlu GSS için gelir tespiti için ", aynıhane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan ailenin esas alınacağını " belirtilmiştir
    Bu durumda aklıma takılan örneklemek gerekirse;
    - Aynı hanede yaşayanlar
    Anne - geliri yoktur - Eşinden dolayı gss kapsamında olduğundan gelir testine gerek yoktur.
    Baba- 850 Tl emekli maaşı - Kendisi için gss gerek yoktur.
    Anne kardeşi (Teyze)- geliri yoktur - Gss kapsamına alınıp alınmadığı yapılacak gelir testinde belli olacaktır.
    Erkek çocuk 28 yaşında (bekar) - 2.300 Tl maaş geliri var-Ssk var ise gss kapsamındadır ayrıca bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Diğer erkek çocuk 33 yaşında (evli)- 1.800 Tl maaş geliri var-Ssk var ise gss kapsamında değerlendirilmez.
    Evli erkek çocuğun karısı-1.200 Tl maaş geliri var-Ssk var ise gss kapsamında değildir.
    Kız çocuk 28 yaşında (bekar) ve sağlık hizmetini babası üstünden almıyor- geliri yoktur- Kız çocuklarının yaş durumuna bakılmaksızın babalarının üzerinden sağlık hizmeti alacaklarından gss kapsamında değerlendirmez.
    Bu hanede hangi kişiler için nasıl bir GSS geliri çıkar
    (Sadece maaş gelirleri dikkate alınmış diğer hiçbir gelir yok olarak sayılmıştır)
    Benim tespitime göre
    - Baba emekli sağlık hizmeti alır anne de kocasının üstünden ve çalışan erkek çocukta kendi üstünden sağlık hizmetini alır
    -Çalışmayan bekar kız için gelir tespitinde ise hanede yaşayan anne+bab+kardeş+kendi gelirleri toplamının kişi sayısına bölümü ile ortaya çıkar şöyle;Anne, baba,evli olmayan erkek ve kız çocuk gelirleri toplanıp 4 e bölünecek 850+2.300=3.150/4 kişi= 787 kişi başına gelir kız çocuk için dir
    -Teyze tek başına değerlendirilip geliri olmadığından GSS bedava alacak
    -Evli çocuk ve karısı her ikiside çalıştığından kendileri üstünden zaten sağlık yardımı alırlar ve gelir tespitine gerek kalmaz
    Bu tespitlerim doğrumudur?
    Saygılar
    Sorunuz biraz karışık gibi görünsede yinede cevapsız bırakmak istemediğim için yazmak istedim. Teyzenin ikametgah adresi nere ise o evin hane haklı sayılır. Bana kalırsa Kaymakamlığa müracat ederek daha sağlama alsanız daha faydalı olur. Onun haricinde , İlgili hanedeBaba eşi ve kız çocuğu gss ödemez. Sigortası olanlar ödemez. Teyze bakmakla yükümlü olunanlar arasında olmadığından ve ssk sı olmadığından gss kapsamına alınması gerekir. Bunun için sosyal dayn. kuruma müracaat ederek gelir testi yaptırılması gerekiyor. O haneye giren tüm gelir ve gider sonuçlarına göre teyzenin ne kadar gss ödeyeceği ortaya çıkacaktır.

Müdavim Üye

Teşekkürler<div>Üstadım ancak teyze o haneden ortak sayılmadığından tek olarak alınır ve diğerlerinin gelirleri ile irtibat kurulmadan gelirsiz olduğu için bedelsiz GSS alması gerek mez mi?</div><div>Saygılar</div>

Nereden
    Ankara
    Üstadım, ikametgah adresi (teyzenin) aynı ev ise geliri var ise örneğin emeklidir ve bankalarda ve nufusta aynı ev kayıtlıdır o zaman hane halkı gelirine eklenmelidir. 18 yaşını geçen okumayan bir erkek çocuğuda sonuçta reşit olduğu için artık başının çaresine bakabilir durumunda olduğundan hem ssk gss kapsamına almıyor hemde aynı evde kalırsa aynı evin geliri sayılmış oluyor. Teyzenin konumuda aynıdır. İkametgah aynı ise gelir oraya geliyor olarak algılanacağından mutlaka gelir testi yıptırılması gerekiyor. Fakat sorunuzda teyzenin geliri yok dediğinize göre gelir testi sonucunda ne kadra gss ödeneceği belli olur. Konu hakkında farklı bir yorum veya gelir testi sonucunda gerek olmadığının bilgisi verilirse bizleride konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar.Edited by: gokhankilicoglu

Nereden
    Ankara
    https://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...ourceXmlSearch=
    Madde 4/6 :Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alır.

Müdavim Üye

Zorunlu GSS için gelir tespiti için ", aynıhane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan ailenin esas alınacağını " belirtilmiştir <div></div>Üstadım bu ibareye göre aynı hanede sayılacak yani gelirlerinin toplama alınıp bölünecek kişi sayısı burada belirtilmiş ve burada teyze veya kardeş yoktur o zaman demekki teyze yine hanede sayılır ancak tek başına değerlendirilir çünkü kanunda açıkça gözüktüğü üzere aynı hanede yaşayanlar içinde yer almamıştır <div>aynı şey aynı evde yaşayan evli çocuklarda tek başlarına gelirleriyle değerlendirilir</div><div>Benim kesin yorumum bu çünkü başka bir açıklama yoktur </div><div>Gazete uzmanlarına sordum yakında cevap gelir</div><div>Teşekkürler</div>

Nereden
    Ankara

Evet osman üstadım belirttiğiniz gibi teyze yoktur fakat konu ile ilgili son nokta itibariyle ayrıca bilgi verirseniz sevinirim. Edited by: gokhankilicoglu

Müdavim Üye
    Nereden
    KOCAELİ
    Arkadaşlar evlenmeyen kız çocuklarının durumu hakkında biraz araştırma yaptım ve şu sonuca ulaştım..

01.10.2008 den önce ve sonrası için farklı durumlar var.. 18 yaşını 01.10.2008 tarihinden önce dolduran ve çalışmayan kız çocukları işe girinceye veya evleninceye kadar babasının üzerinden yaşları ne olursa olsun sağlık hizmetlerinden yararlanırlar.Fakat bu durumda olan kişiler eğer 01.10.2008 tarihinden sonra işe girmişler veyahut evlenmişler ise. Daha sonradan işten çıksalar veya boşansalar bile bir daha babasının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar

Fakat 01.10.2008 tarihinde 18 yaşından küçük ise 01.10.2008 tarihinden sonra lise ise 18 üniversite ise 25 yaşını geçmediği evlenmediği sürece babasının sağlık hizmetlerinden yararlanır. Yukarıda belirtilen şartlar yok ise ve 01.10.2008 tarihinden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanamaz ve GSS İçin 31.01.2012 tarihine kadar başvurması gerekir.
    E.R.C.

aEdited by: fatihkorkrmazlar