Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşyerim var bağkur bildirimim yok. Müşkülüm.

Yeni Üye
    Merhaba

2009 Ekim ayında işyeri devraldım. İşin acemisi olduğumdan öyle bağkur vs. konuları pek düşünmedim. Sonraları muhasebecimle konuştuğumda benim bağkura bildirimimi yapmadığını öğrendim. Velakin şu an 2012 ocak ayına geldik ve hala bağkura herhangi bir bildirim yapmış değilim. Şu an bildirsem karşıma 2009 ekim ayından itibaren ne varsa çıkaracaklar ve ben bu paraları ödeyecek durumda değilim.

Amacım bağkuru ödemeden sigortalı bir işde çalışmaya devam etmek. İşyerimi devretsem ve sigortalı bir işe başlasam (2005-2006-2007 sigortalı işte çalışmıştım 1000 kusür günüm var) ileride önüne bir sorun olarak çıkar mı? Emekli olacağım zaman veya daha öncesinde bana “dur bakalım sen 2009 -2012 arası işyeri açmışsın ama bağkurlu olmamışsın şu kadar prim borcum var” gibisinden bir şey derler mi? Emeklilikte bu durum ortaya çıkar mı?

Yardım edeceklere şimdiden çok teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Alıntı mrtkts Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba

2009 Ekim ayında işyeri devraldım. İşin acemisi olduğumdan öyle bağkur vs. konuları pek düşünmedim. Sonraları muhasebecimle konuştuğumda benim bağkura bildirimimi yapmadığını öğrendim. Velakin şu an 2012 ocak ayına geldik ve hala bağkura herhangi bir bildirim yapmış değilim. Şu an bildirsem karşıma 2009 ekim ayından itibaren ne varsa çıkaracaklar ve ben bu paraları ödeyecek durumda değilim.

Amacım bağkuru ödemeden sigortalı bir işde çalışmaya devam etmek. İşyerimi devretsem ve sigortalı bir işe başlasam (2005-2006-2007 sigortalı işte çalışmıştım 1000 kusür günüm var) ileride önüne bir sorun olarak çıkar mı? Emekli olacağım zaman veya daha öncesinde bana “dur bakalım sen 2009 -2012 arası işyeri açmışsın ama bağkurlu olmamışsın şu kadar prim borcum var” gibisinden bir şey derler mi? Emeklilikte bu durum ortaya çıkar mı?

Yardım edeceklere şimdiden çok teşekkürler.
    01.10.2009 - Ocak/2012 tarihi arası bağkur borcunuz mecburi olarak çıkacaktır ve tarafınızca elbette bir gün ödenecektir kaçısşınız yok.

Ancak şöyle istisna bir durum var;
    1-bu sürelerden önce ve bugüne kadarhiç kesintiye uğramadan sigortanız varsa;
    2-01.03.2011 taririhinden itibaren sigortanız varsa bağkur 28.02.2011 tarihine kadar hesaplanacaktır.
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Ziyaretci
    belki size yardımcı olur benimde bir mali müşavir arkadaşım bazı mükelleflerinin maddi yönden sıkıntılı olanların ilk açılışta bağkura bildirmiyormuş asıl bağkura bildirme zorunluluğu vergi dairesine aitmiş vergi dairesi tesbit edip bildirdiği an bağkur borca doğar demişti.

Ziyaretci
    Alıntı sssmmm Nickli Üyeden Alıntı
    belki size yardımcı olur benimde bir mali müşavir arkadaşım bazı mükelleflerinin maddi yönden sıkıntılı olanların ilk açılışta bağkura bildirmiyormuş asıl bağkura bildirme zorunluluğu vergi dairesine aitmiş vergi dairesi tesbit edip bildirdiği an bağkur borca doğar demişti.
    Vergi mükellefiyetinin başladığı tarih itibari ile bağkur yükümlülüğünüz doğar. Fakat İsmail Beyin dediği gibi önceden gelen ssk lığınızın devam etmesi halinde kesildiği tarihrten edvam eder.

Müdavim Üye
    Alıntı sssmmm Nickli Üyeden Alıntı

Evet bildirme zorunluluğu verdi dairesine ait ama bazen bu durumlarla ilgili sorun çıktığı için bu gibi konularıda biz yapıyoruz
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Yeni Üye
    Şimdi ne yapayım ben bilemedim. İşyeri kapanışını verirken vergi dairesi bağkurun da kapanması için bağkura bildirim yapıyor mu acaba? Orada patlak verebilir mi bizim iş?

Üye
    Nereden
    TR
    Siz o arada kaynayıp onun bunun sırtından yolunu bulmaya çalışan uyanıklardansınız. Siz 2009 yılından itibaren 14/b lisiniz haberiniz yok hala nasıl ederim ince bir yol bulup sıyırır mıyım diye oyalanıyorsunuz. Sizin gibi mükellefler bizim camiayı da lekeliyor. Mağdurları oynama. Git geçikme cezasıyla primlerinizi öde be adam.
    Enflasyonun bir devlet vergisi olduğuna inanmak Türk toplumu için kolay hazmedilebilir bir şey değildir(A.İhsan Samurkaş, Enflasyon Düşüncesi, Rehber Yay.s.229).

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Alıntı ebrulatife Nickli Üyeden Alıntı
    Siz o arada kaynayıp onun bunun sırtından yolunu bulmaya çalışan uyanıklardansınız. Siz 2009 yılından itibaren 14/b lisiniz haberiniz yok hala nasıl ederim ince bir yol bulup sıyırır mıyım diye oyalanıyorsunuz. Sizin gibi mükellefler bizim camiayı da lekeliyor. Mağdurları oynama. Git geçikme cezasıyla primlerinizi öde be adam.
    Ebru Hanım iyi güzel diyorsunuzda biraz ağır olmamış mı.

Üye
    Nereden
    TR
    Alıntı ADEM27 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ebrulatife Nickli Üyeden Alıntı
    Ebru Hanım iyi güzel diyorsunuzda biraz ağır olmamış mı.

“Doğrudan doğruya Kur-an’dan alıp ilhamı
    Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm’ı.”

“Hayır,hayâl ile yoktur benim alış verişim
    İnan ki:her ne demişsem görüp de söylemişim

”Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek:
    Sözüm odun gibi olsun,hakikat olsun tek.”

M. Akif ERSOY
    Enflasyonun bir devlet vergisi olduğuna inanmak Türk toplumu için kolay hazmedilebilir bir şey değildir(A.İhsan Samurkaş, Enflasyon Düşüncesi, Rehber Yay.s.229).

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Para her zaman bulunur ama sayılı sgk günleri bulunmaz emekli olurken bu günleri arayacaksınız parası olan ve fırsatı kaçıranlar var pişmanlık içindeler ekmeden biçilmez sosyal güvenlik bir kumbaradır ödeyeceğiniz primler adınıza tasarruftur yaşlılığınızda karşınıza çıkacaktır.60 yaşında hala emekli olamayanlar var iş te bulamıyorlar sıkıntı devam ediyor herşeye para bulan bunada bulmalı ödemeli ve günlerini saydırmalı sistemiin sizin katkılarınıza ihtiyacı yok idare ilerde vatandaş sosyal yardımlaşmaya muhtaç olmasın diye sgk de yöneticilik yapıyor olayı birde bu açıdan düşünün iş yapacak kabiliyetiniz varsa bu fona para ayırma kabiliyetinizde olmalı iyi çalışmalar.