Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KASIM BA BS CEZASIZ DÜZELTME SÜRESİ

Kıdemli Üye
    İYİ ÇALIŞMALAR,

BA BS 10 GÜNLÜK SÜREYLE İLGİLİ BİR SORUM OLACAK,

BA BS GÖNDERME SÜRELERİ HER AYIN SON GÜNÜ AKŞAMINA KADAR VE BU SON GÜNDEN İTİBAREN 10 GÜN İÇERİSİNDE DÜZELTİLİRSE CEZASIZ GÖNDERMİŞ OLUYORUZ.

KASIM 2011 BA BS FORMLARI AY SONU HAFTA SONUNA DENK GELDİĞİ İÇİN 02.01.2012 İŞ GÜNÜNE SARKMIŞTI, ŞİMDİ BUGÜN DÜZELTME FORMU VERMEM GEREKİYOR BU ON GÜNLÜK SÜRE 31.12.2011 DEN Mİ GEÇERLİ YOKSA 02.01.2012 DEN Mİ GEÇERLİ?

BUGÜN DÜZELTME VERİRSEM CEZA YERMİYİZ?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Alıntı LA-LE-Lİ Nickli Üyeden Alıntı
    İYİ ÇALIŞMALAR,

BA BS 10 GÜNLÜK SÜREYLE İLGİLİ BİR SORUM OLACAK,

BA BS GÖNDERME SÜRELERİ HER AYIN SON GÜNÜ AKŞAMINA KADAR VE BU SON GÜNDEN İTİBAREN 10 GÜN İÇERİSİNDE DÜZELTİLİRSE CEZASIZ GÖNDERMİŞ OLUYORUZ.

KASIM 2011 BA BS FORMLARI AY SONU HAFTA SONUNA DENK GELDİĞİ İÇİN 02.01.2012 İŞ GÜNÜNE SARKMIŞTI, ŞİMDİ BUGÜN DÜZELTME FORMU VERMEM GEREKİYOR BU ON GÜNLÜK SÜRE 31.12.2011 DEN Mİ GEÇERLİ YOKSA 02.01.2012 DEN Mİ GEÇERLİ?

BUGÜN DÜZELTME VERİRSEM CEZA YERMİYİZ?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
    Sorunuzun cevabı bu linkte mevcut.
    https://www.mustafagulsen.com/forum/....asp?TID=94520
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    Bence ceza kesilirz, neden derseniz10 günü sayarken kanuni süresinin sonundan başlanıcaktır, yani 31.12.2011 tari baz alınacak, beyannameyi yükleyip göndermeyi deneyin, ama onaylamayın, ceza olup olmadığına dair ekranda uyarı vermesi gerekir.

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul/Pendik

Bildiğim kadarıyla <div></div><div>beyanname düzeltmelerinde 10 gün içerisinde ceza yok.</div><div></div><div>kanun maddesinde ba bs formu beyanname değil, bildirge niteliğinde.</div><div>herhalükarda ceza olacaktır.</div><div></div><div></div><div></div>

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Alıntı Aydın ÖZMEN Nickli Üyeden Alıntı
    Bence ceza kesilirz, neden derseniz10 günü sayarken kanuni süresinin sonundan başlanıcaktır, yani 31.12.2011 tari baz alınacak, beyannameyi yükleyip göndermeyi deneyin, ama onaylamayın, ceza olup olmadığına dair ekranda uyarı vermesi gerekir.

Sayın Aydın ÖZMEN; Az önce kasım ayına ait bs düzeltme olarak verdim. Herhangi bir ceza söz konusu olmadı zaten olmazda çünkü vergiye dayalı bir beyanname olmayıp bilgi amaçlı olduğundan dolayıyani tahakkuk esnasında ceza kesilmiyor olarak biliyorum.Ancak bu ilerde gelmeyeceği anlamı taşımıyor tespit halinde gelebilir taraftarıyım ben.
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Hatta bugün bu konu tartışıldı ekliyorum linki tekrardan;

https://www.mustafagulsen.com/forum/....asp?TID=94520
    Smmm. İsmail ATASEVER

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul/Pendik

bir denetmen arkadaşım, ba bs formunda tutarsızlık buldum fakat benim o andaki denetlememi direk etkilemiyordu. cezai işlem yapmadım dedi.<div>fakat 3 yıl sonra, bakalım şu geç verilen ba bs lere derlerse sistemde kolay bir rapor verirse,</div><div>o zaman ceza gelir.</div>

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

arkadaşlar ayın son gününün tatile denk gelmesi nedeniyle ilk iş gününde verilen bey.ve ödemelerde ceza uygulanmadığını hepimiz biliyoruz ancak 10 günlük ek süre yasal süre olan 10.01.2012 tarihini değiştirmez bu gün verilen bir düzeltme beyanı için (ba-bs ) 1/ 5 oranında ceza ödeyeceksiniz tabi ki bu beyanlarda tahakkuk olmadığı için usulsüzlük cezası kesilmiyor daha sonra nur topu gibi usulsüzlük ceza ödeme emri gönderiliyor saygılarımla
    BİLMEDİĞİ BİLMEK EN İYİSİDİR.BİLMEYİPTE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.
    bilge her şeyi bilmez ahmaklar herşeyi bilir

Müdavim Üye
    Alıntı ASİL Nickli Üyeden Alıntı

Sayın Aydın ÖZMEN; Az önce kasım ayına ait bs düzeltme olarak verdim. Herhangi bir ceza söz konusu olmadı zaten olmazda çünkü vergiye dayalı bir beyanname olmayıp bilgi amaçlı olduğundan dolayıyani tahakkuk esnasında ceza kesilmiyor olarak biliyorum.Ancak bu ilerde gelmeyeceği anlamı taşımıyor tespit halinde gelebilir taraftarıyım ben.

Evet asil üstadım dediğiniz gibi ba-bsler vergiye dayalı olmadığı için gönderim aşamasında herhangi bir ceza kesilmiyor ama bu sonradan kesilceği anlamınada gelmiyor.Eski çalıştığım muhasebe bürosunda biz geç gelen faturaların ba-bs sini düzeltip gönderiyordukçalıştım günekadarda herhangi bi ceza gelmedi.sanırım buda vergi dairesi ile alakalı.
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Alıntı YENİ_SMMMCİ Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ASİL Nickli Üyeden Alıntı

Evet asil üstadım dediğiniz gibi ba-bsler vergiye dayalı olmadığı için gönderim aşamasında herhangi bir ceza kesilmiyor ama bu sonradan kesilceği anlamınada gelmiyor.Eski çalıştığım muhasebe bürosunda biz geç gelen faturaların ba-bs sini düzeltip gönderiyordukçalıştım günekadarda herhangi bi ceza gelmedi.sanırım buda vergi dairesi ile alakalı.
    Bizim mükelleflere geldi maalesef düzeltmelere karşın.Tespit etmek vergi dairesinin işi bazı daireler tespit etmeyebilir.
    Smmm. İsmail ATASEVER