Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YILLARA SARİ SORUNU?

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    39
    Mesajlar
    2,854
    Bir inşaat firması bir resmi kurumun yaptığı ihaleyi kazanıyor.
    20Ekimde sözleşme imazlanıyor.İş tadilat ve bakım onarım işi.
    İşin süresi 2 ay yani 26 aralık 2011 işin bitim tarihi.
    28 Aralıkta geçici kabul için dilekçe veriliyor idareye ama iş çeşitli nedenlerle 2012 ye kadar uzuyor.
    İdare hakediş faturasının tamamını 2011 Aralık ayına istedi ve kesildi.Stopaj uygulanmadı.
    Şimdi bu durumda bu iş yıllara sari mi olucak.%3 Stopaj kesintisi ne olacak.
    Henüz idare ödemeyi yapmadı ama faturayı kestirdi.
    Ş.KARTAL

  2. #2
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    50
    Mesajlar
    14,309
    sayın şevket sorunuzun cevabı GVK.44.maddede yazıyor oraya bakınız,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    39
    Mesajlar
    2,854
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın şevket sorunuzun cevabı GVK.44.maddede yazıyor oraya bakınız,kolay gelsin.






    Sayın Hadisat verdiğiniz cevap beni gerçekten şaşırttı.
    Tabiki ilgili kanun maddelerine bakarak ve netten araştırarak tatmin olmadığım için burada soruyorum.
    Bu forumda sorulan sorulara bu şekilde cevap verilmesine karşıyım.Bu şekilde olunca bu formun br anlamı kalmıyor.Bakınız 15 gündür bu sitede bütün meslek mensubu arkadaşlar Türmob Ek3 girişlerini tartışmakta herkes fikir ve düşüncelerinii yorumlarını aktarmakta.
    Hiç kimse dememiş 405.No.lu tebliği okuyun diye.Tebliğlerimiz ve kanunlarımız yeterince açık olsaydı,ucu hep açık yoruma dayalı olmasaydı zaten her okuyan işini rahatça yapabilirdi.

    Yıllar sari inşaat işlerinde kendi içerisinde özellik arz eden ne kadar fazla durumun orataya çıktığını siz benden daha iyi biliyorsunuz.Benim sorduğumda şu anda öyle bir şey.
    Biliyorsunuz öyle zamanlar oluyorki bir malın kdv oranını bile burdan sorabiliyoruz.Bunu hepimiz yapıyoruz.Muhasebenin konusu deniz deryalar kadar geniş olduğu için hepimiz her zaman en ufak en basit bilgiye bile ihtiyaç duyabiliyoruz.Bazende bildiğimiz halde emin olmak için soruyoruz.
    Ş.KARTAL

  4. #4
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    50
    Mesajlar
    14,309
    sayın şevket neden şaşırdınız kısa ve öz dedim ve kanun maddesinde açıkça geçici kabulün idarece imzalaması ile iş bitmiş sayılır diyor ve burda sizin olaydada açık ve net iş 2012 yılına sarkıyor ve 42.maddeye giriyor ve faturanın 2011 yılı olmasıda önemli değil normalde fatura üzerinde %3 uygulanması lazım ama uygulanmamış olsada 2012 yılında ödenen ödemede bunun uygulanması lazım,birde konu hakkında forumda çok yazı var ve hatta benim bir çok yazım var ve arama kısmından arasanız bulurdunuz,neyse sizi üzdüğüm için hakkınızı helal edin,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    39
    Mesajlar
    2,854
    Estafurullah sadece bir anda şaşırdım.Sizin yazılarınızı ve tatmin edici cevaplarınızı her zaman beğenerek okuyorum ve teşekkür ediyorum.
    Daha önceki yazılarınızı biliyorum onları da okudum.Araştırdım dediğim gibi her olayda özellk arzeden bir durum var.
    Burda da püf noktası faturayı normal kesmiş olmamız ve ödemenin 2012 de yapılacak olması.
    Şimdi bu aşamada;
    Faturayı düzeltmemiz mi lazım.Hakedişten idare stopaj uygulanacağını nerden bilecek.
    %3 stopajı idare devlete ödeyecekmi.Bu konuları iadere ile görüşmemizmi gerekir.
    Ş.KARTAL

  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mayıs.2010
    Mesajlar
    235
    Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı
    Estafurullah sadece bir anda şaşırdım.Sizin yazılarınızı ve tatmin edici cevaplarınızı her zaman beğenerek okuyorum ve teşekkür ediyorum.
    Daha önceki yazılarınızı biliyorum onları da okudum.Araştırdım dediğim gibi her olayda özellk arzeden bir durum var.
    Burda da püf noktası faturayı normal kesmiş olmamız ve ödemenin 2012 de yapılacak olması.
    Şimdi bu aşamada;
    Faturayı düzeltmemiz mi lazım.Hakedişten idare stopaj uygulanacağını nerden bilecek.
    %3 stopajı idare devlete ödeyecekmi.Bu konuları iadere ile görüşmemizmi gerekir.
    sayın şevket bu konuyu idareyle görüşmeniz lazım. onlar kesinlikle bilmesi lazım (devamlı bu işleri yapıyorlarsa tabi) yapmıyorlarsa bilmeyebilirler.bence görüşün.faturada %3 stopaj kesintisinin gösterilme zorunluluğu yok. gerçek olan idare size ödeme yaparken ödeyeceği toplam tutardan %3 kesinti yapar ve bankaya yatırır. bu kesintiyide idare bildirip maliyeye öder. ha idareye bu konuyu anlatmazsanız nolur derseniz şimdilik karşınıza çıkmaz siz ödemeyi alırsınız ilişiğinizi kesersiniz ilerleyen zamanda maliye farkeder bunun hesabını idareden sorar.onlarda size döner mutlaka.sayın hadisatın dediği gibi iş 2012 ye sarkıyor ve ödemeyi alırkende %3 eksik almanız gerekiyor.kolay gelsin.
    DAİMA EN İYİSİNE...

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Haziran.2006
    Nereden
    İzmir
    Yaş
    39
    Mesajlar
    2,854
    Çokkkk teşekkürler.
    Ş.KARTAL

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,486
    peki sözleşmesini görmediğim bir işdi...

    iş 2011 de başladı ödemeler faturalar geldi 2012 gelindiğinde işitn bitiminin mayıs 2012 olduğu söylendi....2012 de gelicek faturalar %3 stopajlı gelıcek ...
    fakat 2011 deki işlemler için ne yapılıcak?
    tarkan1138