Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklilik te BAĞKUR/SGK ?

Hybrid View

Yeni Üye
    Arkadaşlar Merhaba,

Yorumlarınızı almak istediğim konu bir serbest meslek mensubu ile ilgili:

Bağkur başlangıcı : 24.08.1990
    Bağkur terk : 17.12.1992
    Bağkur tekrar başlama : 06.07.1994 - devam ediyor
    Toplam gün : 6307 (Bugün itibariyle)
    Aylık Primi : 360 TL.

Aynı kişinin SGK işe başlama : 24.03.2007
    Sigortalılık günü : 1903 gün - devam ediyor
    Aylık Primi : Asgari Ücret

Şahıs erkek ve doğum tarihi 24.08.1972

Bu veriler ışığında bağkur primini yükselterek ödemeye devam edelim mi? (İlerde bağkurdan yüksek emekli maaşı alabilmesi için)

Ya da bağkur unu sonlandırıp SGK dan asgari ücretten devam ederse emekliliğinde aylık maaaşı bağkur emekliliğine göre dezavantaj olur mu? Aylık SGK primini yükseltmemizin bir katkısı olur mu?

Şimdiden teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sorunuzda bir karışıklık var, kişinin bağkur başlangıcı 1994-devam ediyor, ssk 24/03/2007-devem ediyor demişsiniz, bu kişi için hem bağkur hem ssk'dan aynı tarihlerde çifte ödememi yapılmış, eğer bu şekilde ise aynı tarihlere gelen günler emeklilik hesabında dikkate alınmayacaktır.

Sorunuza gelince, eğer bu kişi bağkurdan emekli olacaksa zaten gün sayısına ihtiyacı var, ssk'dan emekli olmak isterse asgari ücretten sigorta primi ödenmesi her ay için bu kişinin maaşının düşmesine neden olacaktır. İster bağkur ister ssk'dan olsun bu kişinin yüksek maaş almasını istiyorsanız aylık kazancın 2750-TL'dan aşşağı olmaması gerekir, hem bağkur hem ssk ödemesi gün kazancına fayda etmez ancak ödenen primler toplamı yüksek olacağından maaşını yüksek olmasını sağlar.

Yeni Üye
    Hakan Bey teşekkürler,

03/2007 den itibaren çifte ödeme var, gün hesabı olarak tek birisinin dikkate alınacağını biliyorum. Mart ayında değişen yasayla bağkur u sonlandırabiliyoruz ama bizim düşüncemiz, her ikisde devam ederse sizinde belirttiğiniz gibi ödene primler toplamı yüksek olacağından bunun maaşına yansımasının olumlu olacağı şeklinde.

Bir diğer sorumda kurum olarak SGK dan mı emekli olmayı tercih etmeliyiz yoksa Bağkur dan mı?

Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler

Yeni Üye
    İyi günler, iyi çalışmalar. Ben Erol KALDIRIM 13.05.1968 doğumluyum. 06.01.1985 tarihinde SSK sigorta başlangıcım var. SSK’dan 353 gün primim var. 04.12.1989 tarihinde de BAĞ-KUR’a geçmiş bulunmaktayım. Bugüne kadar BAĞ-KUR ödemelerimde hiçbir aksaklık olmamıştır. BAĞ-KUR’da da 06.02.2012 tarihi itibariyle 22 yıl 2 ay 3 gün primim yatırılmıştır. Ayrıca askerlik ödememi askerliğimi yaptıktan sonra BAĞ-KUR’a 458 gün olarak ödedim. Bu bilgilere göre ben hangi kurumdan ve kaç yaşında emekli olabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

Müdavim Üye
    4/b kapsamındayken başka işyerinde 4/a kapsamında çalışan ve 4/b sigortalılığı otomatik durdurulan kişinin daha sonra 4/a sigortalılığı bittiği zaman 4/b kapsamına nasıl geçebiliriz acaba bir müracaat söz konusumu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı erolkaldırım Nickli Üyeden Alıntı
    İyi günler, iyi çalışmalar. Ben Erol KALDIRIM 13.05.1968 doğumluyum. 06.01.1985 tarihinde SSK sigorta başlangıcım var. SSK’dan 353 gün primim var. 04.12.1989 tarihinde de BAĞ-KUR’a geçmiş bulunmaktayım. Bugüne kadar BAĞ-KUR ödemelerimde hiçbir aksaklık olmamıştır. BAĞ-KUR’da da 06.02.2012 tarihi itibariyle 22 yıl 2 ay 3 gün primim yatırılmıştır. Ayrıca askerlik ödememi askerliğimi yaptıktan sonra BAĞ-KUR’a 458 gün olarak ödedim. Bu bilgilere göre ben hangi kurumdan ve kaç yaşında emekli olabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

Toplamda 8794 gününüz var, bağkurdan emekli olabilmek için 9000 günü tamamlamanız ve 48 yaş şartını yerine getirmeniz gerekir, bunun içinde 206 gün daha prim ödeyip, yaşınızın dolacağı 13.05.2016 tarihini beklemeniz gerekir. SSK'dan emekli olmak isterseniz de 3,5 yıl ssk primi ödemeniz şartıyla yine 48 yaşında emekli olabilirsiniz ki, bence buna gerek yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı alperenj Nickli Üyeden Alıntı
    4/b kapsamındayken başka işyerinde 4/a kapsamında çalışan ve 4/b sigortalılığı otomatik durdurulan kişinin daha sonra 4/a sigortalılığı bittiği zaman 4/b kapsamına nasıl geçebiliriz acaba bir müracaat söz konusumu?

Başvuru yapmanıza gerek yok, 4/a durdurulduğunda otomatikman 4/b kapsamına geçersiniz. Bilgi amacıyla yine de kuruma dilekçe verebilirsiniz.

Yeni Üye
    .Edited by: erolkaldırım

Yeni Üye
    Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı erolkaldırım Nickli Üyeden Alıntı
    <div></div>
    <div></div>
    <div>*</div>
    <div>*Toplamda 8794 gününüz var, bağkurdan emekli olabilmek için 9000 günü tamamlamanız ve 48 yaş şartını yerine getirmeniz gerekir, bunun içinde 206 gün daha prim ödeyip, yaşınızın dolacağı 13.05.2016 tarihini beklemeniz gerekir. SSK'dan emekli olmak isterseniz de 3,5 yıl ssk primi ödemeniz şartıyla yine 48 yaşında emekli olabilirsiniz ki, bence buna gerek yok.</div>
    Hakan Bey cevabınız için teşekkürler fakat SSK başlangıcımı yanlış yazmışım. Asıl tarih 01.06.1985 olacak. Bu durumda hesaplama nasıl olur? Bir de başlangıç olarak SSK başlangıcı mı esas alınır yoksa BAĞ-KUR başlangıcı mı?