Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 96 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YENİ TÜRK TİCARET KANUNU ERTELENME İHTİMALİ

Değerli Arkadaşlar, hepinizin yakinen takip ettiği üzere. Yeni Türk Ticaret Kanununu Genel olarak ele alacak olursak, yapılan değişikliklerin çok büyük bir bölümü olması gereken değişikliklerdi.<div>Ama o kadar büyük yanlışlıklar ve aksaklıklar varki bu aksaklıkların giderilmeden, yasanın bu şekliyle uygulanabilirliği imkansız gibi görünüyor.</div><div>Kanunun büyük bir bölümü dış ülke mevzuatlarından tercüme edilerek olduğu gibi aktarılmış, konunun uzmanları tarafından adeta eleştiri bombardımanına tutulmaktadır. </div><div>Kanunda bahsedilen cezai yaptırımlar tüm kesimleri ürkütmüştür. Son günlerde oluşan genel kanı;</div><div>Kanunun bu şekliyle uygulanabilirliğinin olmadığı, diğer yasalarla bağdaşmayan bir sürü maddesinin bulunması, yeniden düzenlenmesi aksaklıkların giderilmesi için ertelenmesi gerektiği yönünde. Hükümet yetkililerine iletilen bu aksaklıklar nedeniyle çalışma yapıldığı yönünde haberlerde var ayrıca.</div><div>Bu konuda sizlerin görüşleri nelerdir.</div>
    Bir arıyı kibarca elinize alın ve kibarlığın sınırlılığını öğrenin..

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    bu sekilde uygulanma ihtimali yüzde % 0,01 .. en erken 2015

zira kimse hazır değil..biz bile meslek mensupları olarak ne kadar hazırız ? yasayı ne kadar biliyoruz? kurumsallaşma yollunda kim somut adımlar attı? daha eğitimler baslamadı .. bitmedi..kim bağımsız denetçi olacak belli değil..denetçinin kriterleri bile belli değil..

kamu gözetim kurumu diyoruz..o bile kendisine internet sitesi yapamamıs ..acıklamalarını tmsk nın internet sitesinden yapıyor .. lağv edilmiş bir kurumun sitesini kullanıyor !! ki bize de sirketlere internet sitesi kudurma zorunluluğunu anlatırken.. daha denetci olma esaslarını belirleyecek..

tasfiyeyi bekleyen bi dünya sirket var.. nasıl olcak ? kapanısları mahkeme ile mi? vergi idareleri tarafından reesen mi? bunlara stok affı vergi taksitlendirmesi gelcek mi? bunlarla biz uğrasırken yeni vuku yeni gv sini yeni ttk yı öğrencez.. denetçi olcaz.. denetcilik yapacaz ..denetçi olmadan büromuzda kalır smmm faaliyetlerine devam edecez der isek denetci gibi harket etmek yine denetim bilgisine sahip olmamız gerekecek..yoksa var olan defterlerimiz gidecek elimizden..

ticaret odalarına kayıtlı işletmeler.. bilanco esasına gecmiş esnaf odalarına kayıtlı tacirler..bunlarada düzeltilme istenecek büyük ihtimalle .. tabi bu işte biz meslek mensuplarına yıkılır

kanunun olduğu gibi cıkma ihtimali belki kıstaslarla olabilir..aktif toplamı ( yada satısları ..gibi bi kıstas..kıstaslar belirlenirse ) 5.000.000 ( sallıyorum rakamı) olan sirketler denetime tabidir der bunlara ilk etapta uygulanır.. derlerse uygulanabilir zira ciroları yüksek sirketler daha cabuk adapte olabilecek ekonomik güce sahip olabilir.

Ziyaretci
    Son bir kaç gündür Fatih Altaylının başını çektiği ve Özelikle bazı profösörlerinde destek verdiği yeni ttk ile ilgili bazı hükümlerin ertelenmesi veya önemli bir kısmın sil baştan değiştirilmesi talepleri başbakan yardımcısı tarafından bile kabul görmüştür ;özellikle bağımsız denetimin, işletmelerde yaratacağı ek bir maliyetinişletmeleri güç durumda bırakacağı bahanesiyle eskiden var olan fakat bugünlerde daha fazla seslerini yükselten bazı grupların ,kalemşörlüğünü yapan yazarlar ve kendini ekonomist olarak tanımlayan kişiler neyin ince hesaplarını,niçin yapıyorlar,sorgulamakda fayda var.Hal böyleyken akla şu soru geliyor:kim için hangi menfaat grubunu temsil ediyorsunuz.(sormadan edemedim?)50 yıldır bekletilen,yıllarcaüstünde tartışılan ve nihayetinde kanunlaşan ttk nu neden sizleri bu kadar rahatsız ediyor,Beğensek'de beğenmesek'de Avrupayı; Avrupa yapan şeffaf,denetlenir ve hesap sorulur bir anlayışa
    sahip ekonomi yönetiminin varlığıdır.Ülkemizin büyümesi ve göstergeleri ani yükselişlere sahip olsa dahi, bir o kadar da kırılgan vehassatır bir anlamda pamuk ipliğine bağlıdır.unutmamakda fayda vardır amaç hedeflenende baki kalmaktır.İstikrarlı birDevamlılık için yeni TTK bir an önce uygulamaya sokulmalı ve amaçları belirsiz kişilerin söylemleriyle ,yılların emeğiyle hazırlanan bu kanun bazı çıkar gruplarının istek ve öngörülerinekurban edilip, heba edilmemelidir.Saygılarımla...

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    sayın söze

yazdıklarınızdan ekonomi ile uzaktan yakından ilginizin olmadığı acık

ya smmm değilsiniz..yada mesleki sorunlara uzak , elit , dünya ile ilgisi olmayan bir meslek mensubusunuz

bu kanun viraja girerken hızını arttıran bir arabaya benziyor.. giden gider kalan sağlar bizimdir mantığı mı var bu olayda?

suanda ki düzeni asla savunmuyorum .. gecis bu kadar sert keskin
    olmamalı .. yukardıdaki yazıda da bahsettim ..kamu gözetim kurumu bile
    hazır değil .. ki bu işin hamalları olacak ki biz nasıl hazır olacaz..

sizin öyle bir derdiniz yok anlasılan..

sahi .. siz hangi menfaat grubunu temsil ediyorsunuz?

Alıntı soze Nickli Üyeden Alıntı
    <div>Son bir kaç gündür Fatih Altaylının başını çektiği ve Özelikle bazı profösörlerinde destek verdiği yeni ttk ile ilgili bazı hükümlerin ertelenmesi veya önemli bir kısmın sil baştan değiştirilmesi talepleri başbakan yardımcısı tarafından bile kabul görmüştür ;özellikle bağımsız denetimin, işletmelerde yaratacağı ek bir maliyetinişletmeleri güç durumda bırakacağı bahanesiyle eskiden var olan fakat bugünlerde daha fazla seslerini yükselten bazı grupların ,kalemşörlüğünü yapan yazarlar ve kendini ekonomist olarak tanımlayan kişiler neyin ince hesaplarını,niçin yapıyorlar,sorgulamakda fayda var.Hal böyleyken akla şu soru geliyor:kim için hangi menfaat grubunu temsil ediyorsunuz.(sormadan edemedim?)50 yıldır bekletilen,yıllarcaüstünde tartışılan ve nihayetinde kanunlaşan ttk nu neden sizleri bu kadar rahatsız ediyor,Beğensek'de beğenmesek'de Avrupayı; Avrupa yapan şeffaf,denetlenir ve hesap sorulur bir anlayışa
    <div>sahip ekonomi yönetiminin varlığıdır.Ülkemizin büyümesi ve göstergeleri ani yükselişlere sahip olsa dahi, bir o kadar da kırılgan vehassatır bir anlamda pamuk ipliğine bağlıdır.unutmamakda fayda vardır amaç hedeflenende baki kalmaktır.İstikrarlı birDevamlılık için yeni TTK bir an önce uygulamaya sokulmalı ve amaçları belirsiz kişilerin söylemleriyle ,yılların emeğiyle hazırlanan bu kanun bazı çıkar gruplarının istek ve öngörülerinekurban edilip, heba edilmemelidir.Saygılarımla...</div></div>
    <div></div><div>Bütün bölümlere aynı yazınızı copy paste yapmışsınız. Şükrü Kızılot üstad Yıllarca her çağırıldığı yere giderek meslektaşlarımıza ışık tutmuştur. Hakkını yemeyelim. Yaptığı eleştiriler yerinde eleştirilerdir. </div>
    Edited by: mavi17

Ziyaretci

Sayın Evcen;yazıya döktüğüm düşüncelerim Sadece Fatih Altaylı ve Şükrü Kızılotun TTK Hakkında verdiği demeçler ve dayatmalara ilişkin görüşlerimdir.Sizin yazdıklarınızla uzaktan ve yakından ilgisi yokdu ;Fakat üslubunuz nedeniyle iki konuya açıklık getirmek isterim;Birincisi;Ekonomi ile olan ilgiminboyutlarını mesleğe olan yakınlığımı ve uzaklığımı sizinle tartışmam mümkün değil, çünkü üslubunuzu beğenmedim,bu anlamda;sonraki sataşmalarınıza kesinlikle cevap verilmeyecektir,( benim açımdan etik ve doğru olmaz);kısırçatışmalara açık bir insan değilim,İkincisine gelince ;size tavsiyem yakinen tanımadığınızhiç kimseye bu tür ithamlarda ve hakaretlerdebulunmayın.Sonuç olarak,yazdıklarım bireysel kendime ait olan düşüncelerimdir ve sizin yazdıklarınıza muhalif olma amacıyla yazılmamıştır.muhalif olmam için yazınızın bilimsel anlamda benim için bir şey ifade etmesi gerekir,yukarıda bahsi geçen yazınız'da ,keyfi olarak verilen yüzdeler,tarihler vs.vs.bu anlamda kayda değer bilgiler değildir,sakın insanların bu rakamlara aldanıp sizi bir ekonomist veya meslek mensubu bir smmm olarak kabul etdiğini sanmayın ))):hayal kırıklığına uğrarsınız.

Ziyaretci
    Arkadaşlar yazdıklarınızı okudum,bence bu konuyu böyle tartışmayalımitartışma zeminimiz Avrupa standartalarıyla hiç kıyaslamayaylım evet doğrudur bildiğim kadarıyla 126 ülke bu kanuna imza atmıştır.Bana göre Türkiyede faaliyette bulunan insanların ve şirket yöneticilerinin %98 i bu kanundan habersizdir.Kendimden bir örnek verim konuyla bağlantılı olarak evet geçenlerde Fatih Altaylı ile Değerli hocamız Prof.Şükrü KIZILOT'un proğramını izleyen bir şirket yöneticisi sabah erken yanıma gelerek ben akşam proğramı izledim bu durumda bizim şirketi hemen tasfiye işlemlerine başla dedi.Ben bu kanunlara mümkün değil ayak uyduramam.Buyrun bakalım ne dersiniz arkadaşlar?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar yazılarınızda kırıcı olmayın ve seviyeli bir şekilde tartışma yürüsün ve sonunda konuya müdahale edilmesi durumunda bırakmayın,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Sayın Soze'ye katılıyorum. Kayıt dışı çalışan, borcu ve varlıkları gerçeği yansıtmayan, tabelesında koca koca sözüm ona ŞİRKET ünvanını kullanan hissedar demeyimde sözde tacirlerin şeffaf, hesap verilebilir ve güvenli şirketlerin yolunu açan yeni TTKya karşı olmasını anlayabilirim. Ancak benim anlamadığım meslek mensuplarına yıllardır özlemini duyduğu kayıt dışının olmadığı, tanıdığın değil bilgisi olan meslek mensubunun itibarının, değerinin olacağı, meslek mensubunun muhasebeci değil şirketin çözüm ortağı olacağı bir iklim yaratacak olan yeni TTKya neden karşı çıkar anlamış değilim. Kayıt dışının diz boyu olduğu bir iklimde muhasebecilikte itibarımız tavanmı yapıyor. Efendim şirketler hazır değilmiş. Kayıt içine girmenin hazırlığımı olur? Ya kayıt içine girecekler, yada girecekler. Biz kendimiz inanmazsak, sözüm ona şirket hissedarlarını nasıl inandıracağız. Kayıt dışı çalışan batma riski belli olmayan serseri mayın gibi dolaşan şirketlerin ekonomiye ne gibi katkısı olabilir? Bu tur şirketlerin her yeri savrulsa ne olur, savrulmasa ne olur. Kimsenin yeri doldurulamaz değil, bu tür şirketler batsada piyasada eksikliği hissedilmez. Hatta bizim mesleğin bile yerini doldurmazsak, başkası gelir doldurur. Bazen düşünüyorumda hükümet bize 1/9 oranında temsil hakkı vermiş, onu bile hakettiğimizden kuşkuluyum. Mükelleften çok hazır değiliz diye bağıran bir meslek camiasına devlet neden güvensin?

Sayın meco hoşgeldin,<div>Yeni TTK ya kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum. Karşı çıkılan noktalar belli, yenide yapılan açıklamalarla 1 Temmuza kadar üzerinde durulan aksaklıkların giderileceği yönünde.</div><div>Yeni TTK daki değişikliklerin cebimize ne kadar katkısı olacağını zaman gösterecek. Bizler bir şekilde hazır olabiliriz belki ama sadece bizimle bitmediğide malum.</div><div></div>