Sayfa 3 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 96 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YENİ TÜRK TİCARET KANUNU ERTELENME İHTİMALİ

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkdaşlar küçük ölçekli olan şirketlerde denetim 2014 veya 2015 yılına sarkabilir ve buda doğaldır ama diğerlerinde ise erteleneceğini sanmıyorum,muhasebe standartları ise TTK.ya tabi her tacir için kesinlikle ertelenmeden uygulanacak ve doğrusuda budur,diğer vede hassas olan 358.madde ise aynen uygulanır ama geçici vergi dönemlerine ortaklara kar dağıtımı yaparak uygulama gelebilir ve buda doğrudur,başka uygun olmayanlar ise zaten değiştirilir ve uyumlu hale gelir ve buda doğaldır aynen diğer kanunlarda olduğu gibi mesela VUK.nunu 60 yıl önce çıkmış ama sürekli değişime uğramış,şimdi mesele biz dünyadan ayrımı olacağız yada dünya ile entegremi olacağız bu önemli bir sorudur ?, biz kesinlikle dünya ile entegre olacağız bu kaçınılmazdır ve ticari hayatımızda kafamızda kesinlikle değişecek buda doğaldır ve bunlar bir ''SON''ise bundan kaçışta yoktur kaçmak isteyenler olacaktır ama buda nafiledir kaçmak burda bitmek ve tükenmekle aynı olacaktır ticaretin internet üzerinden ve doğru ve güvenilirliğin ön planda olduğu bir dünya sürecinde nerde olacağımıza karar vermeliyiz biz millet olarak,kolay gelsin. Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    bütün yaygara adli para cezalarının idari para cezasına çevrilmesi için, olsa olsa da o olur. hapise girmez yüklü para cezası ödeyip bir kaç yıl sonra uyum gösterirler. forumun ilk sayfasını okurken bir an paniğe kapıldım bu forumda bu meslek grubu içerisinde hale ertelenmesini isteyenlerin çoğunlukta olduğunu görünce bir an panik yaptım ama allahtan geriye kalan mesajlarda sağduyu hakim olmuş.

Arkadaşlar şirketten vergisiz para kaçırmanın, kayıt dışı satış yapıp cari hesabı şişirmenin, denetimsiz kontrolsüz kafasına estiği gibi para kazanmanın adı ticaret değildir bunun adı dolandırıcılıktır. ve zaten dolandırıcılığın kanunlarımızdaki cezası hapisti.

şu an yapılan sadece uygulanmayan kanunu uygulanır hale getirmek. adamın kendi şirketi sanane diyenler çıkabilir adamın kendi şirketi değil

o adam bu ülkenin insan gücünü bu ülkenin doğal kaynağını bu ülkenin hammaddesini bu ülkenin tüketim gücünü kullanarak o şirketi çalıştırıyor. kusura bakmasın ama bunun da bir kuralı olacak orta çağda yaşamıyoruz.

mesele ticaretse adam gibi ticaret yapacak.

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA
    Arkadaşlar,

Neden Kanunun uygulanmasına kısa bir süre kalmışken bazı çevreler
    kanunun revize edilmesi veya ertelenmesi konusunda dezenformasyon
    bombardımanı çalışmalarını artırdı!

Yeni TTK çalışmaları yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın eseri olup,
    meclisten bir an önce geçmesi konusunda hükümet ve muhalefete baskı
    yapan iş çevreleri ne oldu da be kerre kanuna karşı lobi çalışmalarına
    hı verdi!

Kendimize rehber edindiğimiz ve yayınlarını kütüphanemizden eksik
    etmediğimiz sayın hocalarımız uzmanlık alanı olmamasına rağmen felaket
    tellallığına soyunmuşlardır!

En son habertürk kanalında yayınlanan teke tek programını izlerken dona
    kaldım. Kanun maddelerini insanların gözüne baka baka çarpıtıp yerden
    yere vurdular. Bu insanla son 10 senedir nerdeydiler veya dünden bugüne
    ne değişti?

Örnek vermek gerekirse kanunda atıfta bulunulan TMSK dan bile bihaber
    uzmanlar bağımsız denetim maliyetlerinin ilk yıllarda TÜRMOB un devreye
    girerek meslek mensupları tarafından karşılanması gerektiği önerisinde
    bulunuyor Sayın Kızılot.

Camiayı yakından tanıyan ve müşteri kitlesinin büyük bir bölümünü
    teşekkül eden meslek mensuplarının mevcut sıkıntılarından hiç mi haberi
    yok hocamızın.

Meslek mensubu muhasebe ücretlerini tahsil edemezken, 2 yıldır aynı
    ücret tarifesine göre iş yapan bu camia neden görmezden geliniyor?

Girişimci şunu bilmelidir ki çağın gerektirdiği vizyon ve kurumsal
    zihniyetine sahip olmayan faaliyetlerini şirket çatısı altında
    yapamayacak olup, aynı zihniyetle şahıs işletmesiyle yoluna devam
    edecektir. Ama maalesef mevcut profile baktığımızda çoğunluğun zihinsel
    devrimi gerçeleştiremediği açıktır. Ancak, bu durumda olanlar da
    düşünüşmüş, yeni düzenlemelerle şirketlerin tasfiyesi ve dönüşümü
    hususlarında kolaylık sağlayacak çalışmalar da devam etmektedir.

Meslektaşlarımızın mevcut sorunlarına orta ve uzun vadede kalıcı olarak
    çözüm üreteceğini düşündüğüm Yeni TTK' nın mutlaka revize edilmeden
    ertelenmeden uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Bu nokta da
    kesinlikle meslek mensupları saflarını sıklaştırmalı ve su
    koyvermemelidir. Meslek camiasının teknik olarak muhasebe
    standartlarının uygulanması ve bağımsız denetim faaliyetlerinin
    üstesinden gelebilecek kapasiteye sahiptir.

Özetle mevcut sistem meslek camiasının aleyhinde çalışmakta olup, söz
    konusu cendereden ancak ekonominin kayıt altına alınması ve her anlamda
    kurumsallaşmayla mümkündür.

\'Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\' (Maurice Dueverger)

Ziyaretci
    Yeni ttk sadece muhasebecileri ilgilendirmiyor. Kanun bu şekliyle uygulamaya girerse elde kalacak şirket sayısı 100.000 geçmez. Kanun sadece sermaye şirketleri için çıkmadı. Tüm ticaret dünyası için çıktı. Özellikle muhasebe ve raporlama sistemini de değiştirecek. Küçük ve orta ölçekli olanlar kobi tfrs uygulayacak. Büyükler ufrs uygulayacak. Peki muhasebeciler tfrs ve ufrs için hazır mı? Bağımsız denetimin kimler tarafından, nasıl yapılacağı ve denetleneceği belli değil. Bana göre %80 muhasebeci hazır değil. Turmob on ayda tfrs kullanan muhasebeciler oluşturmaya çalışıyor. Bu kanunun ihtilaflı durumlarında devreye girecek ticaret mahkemeleri hazır mı? Bilmiyorum. Peki bu uygulamanın direkt muhatabı olan iş dünyası hazır mı? Tobb ve ticaret odaları ile deloitte araştırmasına göre % 85 hazır değil. Basından durumu öğrenen müşteriler hemen şahıs işletmesine dönmek istiyor. İş dünyası, meslek örgütlerikanunun uygulanması ile ilgili olarak getirdikleri ve götürdükleri yeterince konuşulmadı, tartışılmadı diyorlar.Meclis komisyonlarındaki görüşmelerin yeterli olmadığı ortaya çıkıyor.İkincil uygulamaların Şubat-2012'de yayınlanmasını bekliyoruz. Belki o zaman soru işaretleri ortadan kalkar.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar yeni kanunda sorun olanlar nedir ve hangi maddelerdir ve hangi kriterlerdir baktığımızda genel olarak iki elin parmağını geçmez ve bunlarda bir iyileştirme ve geçiş süreci yapılır ve sorun ortadan kalkar eğer sorunsa ama önemli olan bizi ilgilendiren kısımlarıdır bunlara biz hazırmıyız ister bir sene sonra isterse 2 sene sonra karşı karşıya kalalım önemli olan budur ve gerisi hikayedir ve bizi ilgilendirmez ha şunu diyebilirsiniz arkadaş elimizdeki müşteriler ne olacak ne olacak şirketse kapatacak tasfiye edecek ve şahıs olarak devam edecek veya ticareti bırakacak ve bir yerde çalışacak ki buda iki elin parmağını geçmez yani bunlar boş şeyler bir şey olmaz,şirket olarak devam edenlerse zaten adapte olacak başka yoluda yok zaten,kolay gelsin.Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    Kızgınlığımın sebebi,ülkede üstadolarak kabul görmüşşahsiyetlerin ,HER KONUDA AHKAM KESEN VE KENDİNİ YENİ TKK DA BİLİRKİŞİ,DUAYYYEN OLARAK GÖREN, AKADEMİK,BİLİMSEL BİRÜNVANI BULUNMAYAN, HAYALİNİ BİLE KURAMIYACAĞIMIZ PARALAR KARŞILIĞINDA YAZAN,KONUŞAN BİRTV YORUMCUSUNUN;MESLEĞİMİZLE İLGİLİ OLARAK ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER OLARAK NİTELENDİRDİĞİMİZKİŞİLERLE İTTİFAK KURMASIDIR;EYVAHKİ,EYVAH;kaldıki sözkonusu ilgili kişiler yıllarca, meslek mensubu gruplarının, toplantı ve seminerlerine katılmış ve meslek mensuplarının sorunlarının en yakın takipçisiolarak kendilerini kamuoyuna lanse etmişlerdir,doğal olarak karşılığında SEVGİ VE SAYGI GÖRMÜŞLERDİR.(AH BU PARANIN GÖZÜ ÇIKSIN ....NELERE KADİRMİŞ...)ve akabinde birden bire,sistemli bir şekilde;TTK'da bahsi geçen ,günümüz şartlarına uymayan çelişkili maddelerve hükümler neredeyse ikinci plana itilmiş, ama iş;bağımsız denetimve denetim ücretlerine gelince tüm olumsuz hükümler unutulmuş,denetimin işletmelere getireceği mali yük konuşulmaya başlanmıştır.TTK'nunun tek olumsuz maddesi herşeyin müsebibi buymuş gibi kamuoyuna lanse edilmiştir?ama bu söylemler aralarasıkıştırılarak sistemli ve sinsi bir şekilde yapılmıştır.Beni kahreden dost ağızların ve kalemlerin buna ortak olmasıdır(çünkü bu şahıslar eğitimli ve konularında uzmandırlar,hiç bir çıkar grubuna ,hiç bir şey karşılığında hizmet eden gruplarolarak görünmemektedirler)Büyük düşünen konusuna vakıf, bilgili ,ilgili üstadları tenzih ederek düşünce,hal,davranış ve söylemleriyle çelişen, yazdıklarıyla belli bir kesimden beslenen şahsiyetlere sesleniyorum.Bizlerle ne alıpveremediğiniz var?Yeni ttk da bir çok olumsuz ,çelişkili hükümler,kanunlaşan diğer farklı yasalarda olduğu gibi, elbetde var,kesinlikle tartışılmaz..ama son yazılanlardan,yapılan söyleşilerden sonra asıl amacın yasanın olumsuzlarıyla ilgili hükümlerin düzeltmesi amacını taşımadığını, aksine, asıl amacın bazı çevrelerin ve oluşturulan lobilerin isteği olan;sözkonusu yasanın tamamına yakınının 5-6 yıl ötelenmesi özleminden başka bir şey değildir.BU ŞAHISLARINBU ANLAMDA HEVESİ VE HEYACANLARIDA,ŞAHSİ KANATİME GÖRE BOŞA GİTMEYECEK GİBİ GÖRÜNMEKTEDİR....Üste yazdıklarımda yanılıyorsam sizlere Soruyorum; komisyonlarda yıllarca tasarı olarak bekleyen ve görüşülenbu yasaya neden o zaman muhalif olmadınız?Değişen ne oldu son bir kaç günde?Neden Müreffeh olarak yaşamlarını sürdüren,işini dürüst yapan ilgili,bilgili bir meslek mensubu görmek istemiyorsunuz ? her meslek mensubunun tatdığı Maddi ve Manevi huzur,biz; meslek mensuplarına gelince neden bu kadar sizleri rahatsız ediyor?Eğer,yanılmıyorsam (İşallah yanılıyorumdur)yasayla ilgiliyapılmak istenenler buistkamete çekilmek isteniyorsa; buna alet olanları ve hizmet edenleri,Allaha havale ediyorum.Saygılarımla....

Müdavim Üye
    Alıntı soze Nickli Üyeden Alıntı
    Kızgınlığımın sebebi,ülkede üstadolarak kabul görmüşşahsiyetlerin ,HER KONUDA AHKAM KESEN VE KENDİNİ YENİ TKK DA BİLİRKİŞİ,DUAYYYEN OLARAK GÖREN, AKADEMİK,BİLİMSEL BİRÜNVANI BULUNMAYAN, HAYALİNİ BİLE KURAMIYACAĞIMIZ PARALAR KARŞILIĞINDA YAZAN,KONUŞAN BİRTV YORUMCUSUNUN;MESLEĞİMİZLE İLGİLİ OLARAK ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER OLARAK NİTELENDİRDİĞİMİZKİŞİLERLE İTTİFAK KURMASIDIR;EYVAHKİ,EYVAH;kaldıki sözkonusu ilgili kişiler yıllarca, meslek mensubu gruplarının, toplantı ve seminerlerine katılmış ve meslek mensuplarının sorunlarının en yakın takipçisiolarak kendilerini kamuoyuna lanse etmişlerdir,doğal olarak karşılığında SEVGİ VE SAYGI GÖRMÜŞLERDİR.(AH BU PARANIN GÖZÜ ÇIKSIN ....NELERE KADİRMİŞ...)ve akabinde birden bire,sistemli bir şekilde;TTK'da bahsi geçen ,günümüz şartlarına uymayan çelişkili maddelerve hükümler neredeyse ikinci plana itilmiş, ama iş;bağımsız denetimve denetim ücretlerine gelince tüm olumsuz hükümler unutulmuş,denetimin işletmelere getireceği mali yük konuşulmaya başlanmıştır.TTK'nunun tek olumsuz maddesi herşeyin müsebibi buymuş gibi kamuoyuna lanse edilmiştir?ama bu söylemler aralarasıkıştırılarak sistemli ve sinsi bir şekilde yapılmıştır.Beni kahreden dost ağızların ve kalemlerin buna ortak olmasıdır(çünkü bu şahıslar eğitimli ve konularında uzmandırlar,hiç bir çıkar grubuna ,hiç bir şey karşılığında hizmet eden gruplarolarak görünmemektedirler)Büyük düşünen konusuna vakıf, bilgili ,ilgili üstadları tenzih ederek düşünce,hal,davranış ve söylemleriyle çelişen, yazdıklarıyla belli bir kesimden beslenen şahsiyetlere sesleniyorum.Bizlerle ne alıpveremediğiniz var?Yeni ttk da bir çok olumsuz ,çelişkili hükümler,kanunlaşan diğer farklı yasalarda olduğu gibi, elbetde var,kesinlikle tartışılmaz..ama son yazılanlardan,yapılan söyleşilerden sonra asıl amacın yasanın olumsuzlarıyla ilgili hükümlerin düzeltmesi amacını taşımadığını, aksine, asıl amacın bazı çevrelerin ve oluşturulan lobilerin isteği olan;sözkonusu yasanın tamamına yakınının 5-6 yıl ötelenmesi özleminden başka bir şey değildir.BU ŞAHISLARINBU ANLAMDA HEVESİ VE HEYACANLARIDA,ŞAHSİ KANATİME GÖRE BOŞA GİTMEYECEK GİBİ GÖRÜNMEKTEDİR....Üste yazdıklarımda yanılıyorsam sizlere Soruyorum; komisyonlarda yıllarca tasarı olarak bekleyen ve görüşülenbu yasaya neden o zaman muhalif olmadınız?Değişen ne oldu son bir kaç günde?Neden Müreffeh olarak yaşamlarını sürdüren,işini dürüst yapan ilgili,bilgili bir meslek mensubu görmek istemiyorsunuz ? her meslek mensubunun tatdığı Maddi ve Manevi huzur,biz; meslek mensuplarına gelince neden bu kadar sizleri rahatsız ediyor?Eğer,yanılmıyorsam (İşallah yanılıyorumdur)yasayla ilgiliyapılmak istenenler buistkamete çekilmek isteniyorsa; buna alet olanları ve hizmet edenleri,Allaha havale ediyorum.Saygılarımla....

Ben de Fatih Altaylı'nın o programını internetten izlediğim kadarıylaOrdaki Prof.'unkonuşmasından dediklerinipek anlamadım.Zaten adı üzerinde bu kanun, ayrıntıları diğer düzenleme khk,tebiğ,genelge ve yönetmeliklerle eklenecektir.Bir de çıkmış şunu diyebiliyor.Biz faturanın bir nüshası,saklanacak,sermaye miktarı yazacak gibi birşeyler söylüyor ama ayrıntıyı açıklamıyor diye.Bu kadar ayrıntıya hiçbir kanun girmez ana hatlarını çizer her güncel değişiklikte kanun değişmesi gerekirse artık o kanun 2-3 yıl içinde çıkar.Peki şunu sorarım kanun çıkana kadar nerdeydiniz neden şimdiye kadar görüş beyan etmediniz de az bir zaman kaldığında programlara çıkıp bu kanunun iptal edilmesini dillendiriyorsunuz.Sayın Değerli Üstad Ünal Tekinalp'ın dedikleri aynen çıkıyor.Mutlaka bu işe çomak sokan olacak diye.şimdiden başladılar bile.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Yapılan eleştirilerin yanında Meslektaşlara yönelik oldukça haksız eleştirilerde mevcut.</font><div></div><div></div>Alıntılar<div></div><div>Yeni Türk Ticaret Kanunu şirketlere bir dizi yeni yükümlülük ve ceza getiriyor. Hem para hem hapis cezası birlikte veriliyor. Şirketlerin internette tümüyle şeffaf olması isteniyor. Yönetici ve tüm eleman maaşı ile tüm gelir giderin ve borcun internette açıkça yayınlanması isteniyor. Kayıtlarda ve defterde en küçük gecikmeye hapis geliyor. Habertürk gazetesinin bir süredir mercek altına aldığı yeni kanuna en sert eleştiriler Hürriyet'in maliye ve vergi yazarı Şükrü Kızılot'tan geliyor. Kızılot bugünkü yazısında da yasayı eleştirdi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu TTK'ya yoğun eleştiri var. Bir süredir özellikle Habertürk gazetesinin mercek altına aldığı yasa dün gece Fatih Altaylı'nın "Teke Tek" programında da tartışıldı.

Programa katılan hürriyet yazarı Şükrü Kızılot, bu yasanın düzeltilmeden 2012 Temmuz ayında uygulanmaya başlaması halinde hiç bir KOBİ'nin ayakta kalamayacağını öne sürdü.

Kızılot, şirket sahiplerinin bu yasa ile hapishane ya da tımarhaneye gideceğini öne sürdü.

Kızılot'un bu konudaki görüşleri özetle şöyle:

Prof. Dr. Şükrü Kızılot/ Gazi Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı
    ‘Bazı maddelerle ilgili değişim sinyali aldım’
    “Yeni Türk Ticaret Kanunu'nu okudukça, inanılmaz hata ve yanlışlar ortaya çıkıyor. HABERTÜRK’te birkaç gündür ayrıntılı olarak yazılanlar da inanılır gibi değil.

Şirketinden 1 lira borç para çeken de 1 milyon lira çeken de 300 günden başlayan adli para cezası, ödemezse hapis cezasıyla karşılaşacak. İnternet sitesi olayı ile şirketlerin yatak odasına girilmek isteniyor.

Defterlere yapılan kayıtların eksik olması veya zamanında kayıt yapılmaması halinde, 200 günden aşağı olmamak üzere adli para cezası, 300 gün içinde ödenmezse hapis cezası uygulanacak.

Bu uygulama işadamını perişan eder, cezaevlerinde ve tımarhanelerde yer kalmaz. Bir taraftan, ekonomik suça ekonomik ceza uygulanması gerektiği belirtilerek karşılıksız çek düzenleme fiiliyle ilgili hapis cezası kaldırılıyor, diğer taraftan Ticaret Kanunu ile çok sayıda hapis cezası getiriliyor! Olacak iş mi bu? Yeni Türk Ticaret Kanunu ile yapılan düzenlemeleri şaşkınlıkla okuyan ve zaman zaman gözlerine inanamayan HABERTÜRK okurlarına bir müjde vereyim; Yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden, mini bir paketle tepki toplayan maddeleri değişecek. Ön çalışmalar başladı bile.”

Şükrü Kızılot bugünkü Hürriyet'te yasayı yine sert şekilde eleştirdi.

Kızılot'un "Bir annesinin kızlık soyadı eksik" başlıklı yazısı şöyle:

Şükrü Kızılot-Hürriyet

YENİ Türk Ticaret Kanunu’nda ilginç düzenlemeler var.

Bunlardan biri de işletmelerin kullandığı her türlü kağıt ve belgede yer alması gereken bilgilerle ilgili.
    YÖNETİCİLERİN ADI SOYADI
    Konumuzla ilgili 39/2. maddeye birlikte göz atalım.
    Bir anonim veya limited şirketle ilgili olarak KULLANILAN HER TÜRLÜ KAĞIT VE BELGEDE (fatura, fiş, irsaliye, gider pusulası ve her türlü kağıtta), şirketin;

· Sicil numarası, ticaret ünvanı, işletmesinin merkezi, taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası, yönetim kurulu başkanının adı soyadı, yönetim kurulu üyelerinin ad ve soyadları, müdürlerin ve yöneticilerin ad ve soyadları gösterilecek.
    Yukarıda belirttiğimiz gibi, her türlü bilginin kullanılan kağıtlara ve belgelere yazılması isteniyor. Nasıl olduysa olmuş şirket yönetim kurulu başkanı, üyeleri, müdürleri ve yöneticilerin annelerinin kızlık soyadının yazdırılması unutulmuş!
    FİŞE NASIL YAZILACAK?
    Şirketin her türlü kağıt ve belgesinde, yukarıda sıralanan bilgilerin yer alması gerekiyor.“Her türlü kağıt” denildiğine göre, örneğin her türlü yazışmada da bu bilgiler yer alacak.
    Peki... Merak ettiğimiz bir şey var;
    Yazarkasa fişinde bu bilgiler nasıl yer alacak?
    Yazarkasa fişini biliyorsunuz, ufacık bir kağıt parçası. Hatta minicik olanları da var. Yukarıdaki bilgiler o ufacık kağıt parçasının neresine yazılacak?
    Sinema ve tiyatro biletinin, otobüs biletinin neresine yazılacak?
    Hadi bir levhaya yazılıp asılacak olsa neyse...
    Kullanılan her kağıda ve belgeye bu bilgiler yazılacakmış!..
    “Şaka yapıyorsunuz” diyenler varsa açıp 39. maddeyi okusunlar.
    BELGELER YENİDEN BASTIRILACAK
    Yeni Türk Ticaret Kanunu (ertelenmediği takdirde) 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
    Böyle olunca, işletmeler (gelir vergisi mükellefleri dahil) her türlü belgelerini baştan bastıracaklar.
    Matbaalardan, şimdiden randevu alın..

Akbulut fıkrası gibi

YILDIRIM Akbulut’un, 1990’da başbakanken, Uğur Dündar’ın TRT 1‘de yayınlanan Hodri Meydan programında anlattığı bir fıkra var.
    “Ben zamanında Erzincan’da hal müdürlüğü yaparken, yardımcım gelmiş, bir sürü matbu evrak biriktiğini, artık koyacak yer kalmadığını söylemiş, “Sayın Müdürüm” demiş, “İsterseniz bir kısmını imha edelim.” Ben de demişim ki; “Tamam, imha edin ama bunlar resmi evraktır. Birer fotokopisini çekin de öyle imha edin.”
    Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun aşağıdaki 64/2. maddesi de bu fıkrayı anımsatıyor.
    “(2) Tacir, işletmesiyle ilgili olarak gönderilmiş bulunan her türlü belgenin, FOTOKOPİ, karbonlu kopya, mikrofiş, bilgisayar kaydı veya benzeri ŞEKİLDEKİ BİR KOPYASINI, yazılı, görsel veya elektronik ortamda SAKLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.”
    64/2. madde uyarınca belgelerin kopyasını sağlamayanlar, 200 günden aşağı olmamak üzere, adli para cezasıyla cezalandırılırlar (Md. 562).
    Burada “iki ince nokta” var.
    Birincisi “200 günden az olmamak üzere” deniliyor. Üst sınır yok. Örneğin 600 gün de olabilir. İkincisi, adli para cezası 30 gün içinde ödenmezse “HAPİS” cezasına çevriliyor (5275 sayılı Kanun Md.106 ve Türk Ceza Kanunu Md. 52/2).
    Madde o kadar kötü kaleme alınmış ki amaç bu olmasa bile maddeyi okuyunca ister istemez “Belgenin aslı varken, fotokopisi yok diye binlerce hatta onbinlerce lira para cezası, o da ödenmezse hapis cezası olur mu?” sorusu akla geliyor.

Habertürk'te diğer eleştiriler

Habertürk'te bu konuda yeralan haberde şu görüşlere yer verildi:

1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu sadece ticari hayatın içinde olan şirketleri değil ticaret hukukçularını da endişelendiriyor. Uzmanalara göre yeni yasa pek çok çelişkiyi içinde barındırıyor.

Habertürk'ün üç gündür merçek altına aldığı yeni Türk Ticaret Kanunu hukuk dünyasında da tartışmaları alevlendirdi. Üniversite öğretim üyeleri kanunun başta mali müşavirler olmak üzere bir kesimin işine yarayacağını ve ticaret hayatını olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor. Prof. Dr. Erdoğan Moroğlu kanunun çelişkili yanlarına ve boşluklarına da dikkat çekiyor. Örneğin kanunun şirketlere tek kişi ortaklığı maddesini getirdiğini oysa tek kişi ortak olan şirketlerde bile karar almanın genel kurula bırakılmış olması. Prof Abuzer Kendigelen ise kanunu diğer ülkelerle karşılaştırıp özellikle kanuna esin kaynağı olan Almanya ve İsviçre'de yasal düzenlemenin bu kadar ölçüsüz olmadığını dile getiriyor.
    Kanunu yazan Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise özellikle kanunun kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmasına yönelik maddeler içerdiğini belirterek kanunu savunuyor. Tartışma konusu olan ortaklar cari hesabının kayıtdışı ekonominin kaynağı olduğunu belirten Tekinalp, aile şirketi olsa da bu yolla kaçırılan paranın alacaklılara ödenmeyen para olabileceğine işaret ediyor.

Prof. Abuzer Kendigelen/ İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı
    İsviçre ve Almanya'da çalışan sayısına bakıyorlar
    Kanun sermaye şirketi olarak nitelendirdiğimiz anonim ve limited şirketlere ciddi bir ek mali yük getirecek. Bunlardan ilki bağımsız dış denetim şirketleri. Şirketler, büyük küçük olup olmamasına, sermayesine, ortaklar arasında ilişkilere, çalışan sayısına, cirosuna bakılmaksızın bağımsız dış denetime tabi. Bağımsız dış denetime tabi olmanın bir ekonomik külfeti olduğu açık. Şirketler için internet sitesi zorunluluğu olması da şirketler için ekonomik külfet getirecek. Şirketlerin kuruluş masrafları da artırıyor. Kuruluş denetçisi denilen bir denetçi atamak zorundasınız. Buna biz işlem denetçisi diyoruz.
    Yeminli mali müşavirler en kaçak şirketi denetlemenin yıllık 7-8 bin liraya mal olacağını söyledi. İnternet sitesi kurulup bunu yürütmek de en az 2 bin lira.
    10 bin liraya bir limidet şirket kurabiliyorum. Ama bu sermayenin tümünü kanunun öngürdüğü yerlere harcayacaksınız. Kanunu aldığımız İsviçre ve Almanya'da çalışan sayısı, sarmaye ve ciroya bakılıyor. Bu eşiklerden ikisini geçen şirket bağımsız denetime tabi tutuluyor. Biz de ise tek kişinin kurduğu, tek kişinin çalıştığı şirket de bağımsız denetime tabi.

Prof. Dr Erdoğan Moroğlu
    Mali müşavirler için tam ekmek kapısı olacak
    Kanunun bir çok çelişkili hükümleri ve boşlukları var. Öncelikle 250-300 hatalı madde var. Yerli yersiz bir sürü ceza var. Bu kanun ile şirket kuruluşu ve işleyişi çok masraflı hale geldi. Ticaret kanunu yeminli mali müşavirler ve mali müşevirler için tam bir ekmek kapısı haline gelmiş. Yeminli mali müşavirler bir sürü yetki ile donatılmalarına rağmen sorumlulukları da yok. Yönetim Kurulu üyelerinin kendisine suç isnat edildiğinde kusursuz olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Oysa sorumlu olduğu halde denetçiler için kusurunu ispat etmek o kusuru iddia eden tarafa ait. Halbuki onlar mesleklerinde uzman kişiler eğer kusur işledilerse sorumlu olmalılar, oysa yönetim kurulu ev hanımı bile olabiliyor.
    Şirket kuruluşunda ve sermaye artırımında maliyetleri her işe bir denetçi getiriliyor. Çok sakıncalı bir şey sermaye sahibi borçlanamıyor. Şirketine borçlanmak illa şirketini soyuyor değildir. Belki işini büyütecek. Diğer yandan kanun tek kişi ortaklığı maddesini getiriyor ve tek kişi ortaklarda karar almayı genel kurula bırakmış. Oysa bizim kamu ikisadi teşekkülleriniz de tek kişi ortaklığı. Bunlarda genel kurulun yetkileri yönetim kuruluna verilmiş. Bu kanunda ise yetkiler genel kurulda. Tek kişi ortaklığı nasıl genel kurulda karar alabilir?

Prof. Dr. Ünal Tekinalp/ TTK Tasarısı Hazırlama Komisyonu Başkanı
    Cari hesap kayıtdışının karargahıdır
    Yeni Türk Ticaret Kanunu'na kimlerin ne sebeple karşı çıktıkları çok iyi bir şekilde ortaya çıkıyor. Karşı çıkılan maddeler kayıt dışı ekonominin önünün kesilmesi için ortaya konulmuş maddelerdir. Dünyanın bütün ülkelerinde anonim şirketlere yönelik hükümler hapis cezası içeriyor. Çünkü küçük yatırımcıları da koruyan hükümlerdir. Ortaklar cari hesabı Türk Ticaret Kanunu'nda yasaklanıyor ve mevcutlarının üç yılda ortadan kalkması isteniyor. Tak amaç kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almaktır. Bir şirket incelendiğinde ortaklar cari hesabında eğer ortağın alacağı görülüyor ve bunun nasıl doğduğu ispat edilemiyorsa burada faturasız satış yapıldığı ve bu satıştan şirkete gelen paranın ortaklara aktarıldığı görülür ve inceleme yapan eleman bu konuda zabıt tutar. Eğer ortaklar cari hesabında ortağın borcu görünüyor ise ve borç bir faize bağlanmış ise üzerinde durulmaz. Ancak değil ise şirketin gayrimeşru ödeme yaptığı bunun da ortaklar cari hesabına borç kaydedildiği ortaya çıkar. Ortaklar cari hesabından ortağın çektiği paralar hiçbir şekilde geri ödenmez. Bunlar birikir ve bir çeşit vadesiz borca dönüşür.</div>

Bir arıyı kibarca elinize alın ve kibarlığın sınırlılığını öğrenin..

Ziyaretci
    Basit bir örnek TEKE TEK ADLI PROGRAMDAN ALINTI;(İNCEDEN İNCEYE YAPILAN ELEŞTİRİLERE LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ)

Yeni ticaret kanunun 100 bini ananom 550 bini limited olmak üzere yaklaşık 700 bin şirketi etkileyeceğini anlatan Prof. Dr. Moroğlu şunları söyledi: “Eksik olan bazı konular var. Bunları düzenlemek kolayda bunların altını doldurmak lazım. Adalet Bakanlığı ilk defa taslağı yayınladığı zaman ben eleştirdim. Kanunun 554. maddesinde denetimcinin kusurlu olduğunun ispatlanması lazım. Ama 553. maddede ise bunun tam tersi yönetim kurulu üyelerinin kusursuz olduklarını ispatlaması gerekiyor. Sözleşmenin tarafı olarak adeta kayırılmış vaziyette.”

ŞİRKET KURANI SIKBOĞAZ ETMEMEK LAZIM”

Kanunun üç çeşit denetçi öngördüğünü ifade eden Prof. Dr. Moroğlu, “Bunlar işlem, özel ve genel denetçi. Ticaret kanununun bütününe baktığımızda denetçiye çok görev verilmiş. Kuruluşta, sermaye artırımında, birleşme bölümünde, fevkalade geniş yetkiler verilmiş. Denetim bakımından iyi sayılabilir. Bu seferde dozunu kaçırıp denetçiye fazla zemin vermiş oluyoruz .Buda şirketlerin rahat çalışmasını engelleyebilir. Bunun bir ölçüde düzeltilmesi işlem denetçiliği zorunluluğunun kaldırılması gerekir. Küçük anonim şirketlerde büyük maliyetler yaşatır. Şirket kuranı sıkboğaz etmemek gerekir” ifadelerini kullandı

Hukukçu kökenli profların S.M.M.M ve Y.M.M ler için ekmek kapısı olacak, ek maliyetler getirecek gibi direk meslektaşları hedef alarak yapmış oldukları açıklamalar düşündürücüdür. Bir Avukatın bir kira mukavelesini 1.000 TL ye tanzim ettikleri ortamda, meslektaşların gelirlerine yönelik konulara gözlerini dikmesi yaptıkları eleştirilerin samimiyetten uzak olduğunun göstergesi.<div>Hukukçular hiç bir zaman mesleği kabullenememiştir. 3568 sayılı yasanın yürürlüğe girene kadar devamlı engellemişlerdir. Rahmetli Özalyasa çıkarkenher türlü baskıya rağmen ağırlığını koyarak yasanın çıkmasını sağlamıştır.Malesef her dönem T.B.M.M hukukçu ağırlıklı olmuştur.</div><div>Bu eleştiriler kanunyürürlüğe girenekadar artarak devam edecektir.</div>
    Bir arıyı kibarca elinize alın ve kibarlığın sınırlılığını öğrenin..