Sayfa 2 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 96 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YENİ TÜRK TİCARET KANUNU ERTELENME İHTİMALİ

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya

Sayın Soze

Siz hangi uslubu bekliyordunuz ??

Siz YENİ TTK NIN BU SEKİLDE BU KADAR SORUMLULUK VAR VE AKSİNE BU KADAR AZ SÜRE VARKEN CIKMASINA KARSI CIKANLAR MENFAAT GRUBU DERSENİZ !! ( bu sizin görüsünüz değilse bilekopyalar iken basta belirtmenizyada hiç orayı kopyalamamanız gerekirdi )
    bu uslupla karsılasırsınız..

Edited by: Ahmet Evcen

Kıdemli Üye
    Gerçekten şirket olanlar aynen yola devam edecek, şirket sıfatını taşımayıp şirket adıyla faaliyet gösterenler şahıs şirketine dönecek yada tasfiye olacak. Kanunun uygulaması yaklaştıkça mükellefleri devletten çok düşünen meslek mensupları çıkması bekleniyordu. Şirketin kasasını kendi kasası gibi kullanan mükelleflerin şirketlerini şirket, muhasebesinin ise muhasebe olduğunu zanneden daha çok meslek mensubu çıkacak. Zamanla bu sayı artacak 2013 başında zirve yapacak. Daha bu iyi günlerimiz.

Ziyaretci

3568 sayılı yasa gereği Turmob Maliye Bakanlığı'na bağlıdır. Şimdi turmob yeni ttk'ya uyum için meslek mensuplarına bir eğitim çalışması başlatıyor. Bu eğitimleri kendiğinden mi yapıyor, yoksa bir yerlerden bir talep mi var.Bu yeni ttk'nın tek muhatabı meslek mensubumudur. Kanunun direkt olarak etkilediği ticaret ve iş dünyası neden kendi üyelerini eğitime tabi tutmamaktadır. Ticaret odaları üyelerininde meslek içi eğitimlerden geçmeleri gerekmektedir.Bu arada kanunla yakından ilgili olması gereken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı kanunun uygulanmasına 6 aydan kısa bir zaman kalmasına rağmen niye yeterli adımları atmamaktadır. Bu kanunun mimarı olan Tekinalp hoca hukukçudur. Kanunun direkt etkilediği mesleklerden olan avukatların bağlı olduğu barolar tarafından da yeni kanun ile ilgili seminerler yapılmaktadır. Yani yeni ttk'nın tam olarak anlaşılması için avukatlara da ihtiyaç vardır. Kanunun son maddesi bu kanun hükümlerinibakanlar kurulu yürütür demektedir. Bakanlar kurulu uyarıları dikkate alarak yeni düzenlemeler yapabilir. Önce kanunları dünyadaki gibi çıkarıp, sonra burası Türkiye deyip kendi usulumüze çeviriyoruz. Sonra da yeni kanun bir şey değiştirmedi diyoruz. Almanya'da 420 euro ehliyet kursuna olan borcunu ödemedi diye 21 gün hapis yatıp daha sonra bu borcu mahkeme ve diğer masrafları ile 1740 euro olarak ödeyen vatandaşlarımız var. Yani öncelikle ekonomik sisteminnasıl uygulanacağını kim ne yaparsa ne ile karşılaşacağını çok iyi bilmesi gerekiyor. Yani yapılan borcun bir şekilde ödeneceğini herkesin bilmesi gerekiyor. Almanya'da trafik kurallarına uyan kişi burada trafik canavarı kesiliyor. Niye? Çünki yaptığının yanına kalmayacağını, bir şekilde ceza ile karşı karşıya kalacağını ve bucezayı ödemeden rahat yüzü görmeyeceğinibiliyor. Bunlar yapılmadan sadece kanun çıkarmakla olmuyor. Bu yeni kanunun taraflarınıntemsilcilerinin, kanunu öncelikle kendi üyelerine ve kamuoyuna çok iyi anlatması gerekiyor. Bunun içinen az 6 ay belki de 18 aylık bir erteleme olabilir.

Kıdemli Üye
    Uçak kullanmayı bilmiyorsan uçak kullanmıyacaksın. Devlet kimseye zorla uçak kullan demiyor. Benim param var uçak kullanacam dersen şartname belli şartları taşı uçağını al ve kullan. Hem uçak sahibi olayım hemde şartnameye uymayım diye birşey yok. Devlet kimseye zorla şirket olarak faaliyette bulun demiyor. Bundan sonra şirket sahibi olmanın yükümlülükleri belli. Yöneticilerin 1/4 ü üniversite mezunu olmak zorunda. Bilmiyordum, duymadım, eğitselerdi diye mazeret kalmadı artık. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Herşeyin bir bedeli var.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Arkadaşların tamamına yakın kısmınıngörüşleri bana göre dedoğrudur. Sorun galiba ŞİRKET ne demek onun tarifinde gizli. Şirketin kelime anlamını (gerçek anlamda ortaklık ) bilmeyen kuruluş aşamasından yönetimine sermaye artırımından ön muhasebesine gerçek bir şirket gibi davranamayan kişilerin bu işletmelerine şirket demek ne derece doğrudur. Kişi bu şirket benim malımdır diyor ki bana göre haklıdır. Eşini çocuğunu yeğenin ortak göstermesi bu durumu değiştirmemektedir. O nedenle bu kanun çıktığı için bu tür şirket sahiplerinin bağırmaları ayağa kalkmaları çok normaldir.Daha durun bakalım mesleki örgütleri vasıtasıyla seslerini daha da yükseltecek ve de başarılı olacaklardır. Çünkü bu kanun gerçek anlamıyla uygulandığı zaman mevcut yaklaşık 800 000 Ltd. şirketin gayrifaal olan kağıt üstündeki 400 000 i zaten otomatik tasfiye olacaktır. Kalan 400 000 in 300 000 de biz bu sisteme ayak uyduramayız bu yaştan sonra hapislerde mi çürüyelim diye kapanmayı yeğleyecektir. 700 000 üye kaybının sonuçlarını ( ekonomik, sosyal,siyasive demokratik baskı unsuru olmasıv.s. yönünden ) sanırım görebiliyorsunuz. Buna bu ülkede kimse izin vermez değil mi? Bu aradanbenimde birkaç müşterimden hemen tasfiye edelim feryadı geldi çünkü kendileri Sn. Şükrü Kızılot' daima okurlar ve etkilenmişlerdir. Sakın Şükrü hoca yanlış yazıyor dediğim anlamı çıkarılmasın onun yaptığı bir tespittir. Şirketin kasasını kendi cebi gören ( gerçekte öyle değilmi ) şirketin malını mülkünü kendi tapulu mülkü gören ( gerçekte öyle değil mi ) zihniyet değişmedikçe daha doğrusu bu sistemde şirket kurulması önlenmedikçe bu işler düzelmeyecek ve feryat edenler haklı çıkacaktır bekleyin hep beraber göreceğiz. Edited by: DUMANLI

Müdavim Üye
    Bu kanunun ertelenmesi için hevesli amma da çok meslek mensubu varmış.Halen bu kanunun Abuyumu için olduğunu,Eğer şirketler buna uyum sağlamayamazsa(basel kapsamında)ya çok yüksek faizlerden kredi ya da hiç kredi alamayacaklarını müşterileriniz bilgilendirme bahabında anlatan kaç kişi var onu merak ediyorum.Buraya ertelenecek diye yazıp duracağımıza bir an önce adapte olmamız çabası göstermeliyiz.Sadece bu kanunun hükümetin dayatması olduğu düşünen, dış ülkelerden haberdar olmayan arkadaşlar var sanırım.Siz kanun geçmedi farzedin Bankalar kredileri nerden alıyor sanıyorunuz tabi ki yurtdışı kaynaklı;bu kredi veren kuruluşlar risk analizi yapıp sizin müşterilerinizin çoğu uluslararası standartlara uygun olmayan muhasebe uyguluyor ben size yüksek faizden kredi veririm derse bunun ucu kime dokunacak sanıyorsunuz.Uluslarası piyasalarda şirketin mali tablosuna güvenmeyip şirket ortaklarından da ipotek isteyen bir sistem yok.Burda ise mali tablolar çoğu gerçekçi olmadığı için bankalar şirket haricindeki herşeyden garanti istiyor.Bu mu daha iyi sizce.Biraz araştırın öğrenin ondan sonra bu tezi ortaya atın.İnan ki ab uluslarası ssteme adapte olmaya çalışan bir ülke olmazak bu dediklerinize katılırım ve bir 50 yıl daha bekleriz derdim.Ama global sistem de erteleme diye bir şans yok artık.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Kıdemli Üye
    Ak parti 1500 maddelik TTK yı tek başına meclisten geçiremedi. Neden? Çünkü muhalefet her madde için söz alsa önerge verse meclis başka kanun çıkarmasa bir 1 yıl sadece bu kanun için çalışması gerekirdi. Peki muhalefet nasıl destek verdi bu yasaya? Hükümeti çok sevdiği için mi? En büyük işadamları çatı örgütleri olan TOBB ve TÜSİAD bu kanunun çıkması için muhalefetten ricacı oldular. Bu kanun bir gecede çıkmış üstünde düşünülmemiş bir kanun değil. Devlet, işadamları ve TURMOB bu kanunun arkasında. Basın yayın organlarının patronları TÜSİAD üyesi. Bakmayın siz tirübüne oynadıklarına, milletin biraz gazını alıyorlar gündem yaratıyorlar, birazcıkta hükümete bel altından vuruyorlar. Onlar menfaat grupları, bizde meslek mensubu olarak menfaat grubuyuz. Ancak meslek mensubu olarak bizim menfaatimiz şirket sahipleri ile çelişiyor. Tarafımızı doğru seçelim.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

muhterem arkadaşlar her zaman yeniye tepki vardır çünkü eskiye alışmış ve hayatını onun etrafında örgülemiş topluluklar ve bireyler için bu daha kolaydır ama değişim ve yenilik ise alışılması zor olandır,şimdi lafa geldimi batı standartlarıdır ve doğrudur çünkü işine gelir bu ama işine gelmedimi batı gavurdur,sadece onlar doğruyu bilemez,bize uymaz,bize fazladır gibi vs.sözler ortaya laf olarak hemen çıkar ve kısa süredede hızla yayılır,esasında tabiki bu kafanın değişmesi meselesidir değiştirmek istemeyenler hep olur ama isteyenlerde hep olur ve aslında insan maddeten her yıl 2 defa tüm hücreleri yenilenir ve değişir ama manen ise burda istek lazımdır ama bunun için çabalamak ve emek sarfetmek lazımdır ve burdada esasen bu noktasını kaybeden bu toplumda değişimi istemeyen azda olmayan insanlar işte bunlar kendilerini değiştirmelidir ve eğer değiştirmezlerse ne olur bu bir sel halini aldığında mecburen değişime ayak uydurmak zorunda kalırlar ve buda zor olur onlar için ve bence buna gerek kalmadan bir an evvel değişime ayak uydurmak lazım en güzelidir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIN GÖRÜŞLERİNE SAYGI DUYUYORUM AMA YENİ TTK 2015 DEN ÖNCE UYGULANMASI ZOR GÖRÜNÜYOR BİR GEÇİŞ SÜRECİ OLACAK

Kıdemli Üye
    TTK Kanunun hazırlayıcısı Prof. Ünal TEKİNALP ile söyleşiden alıntıdır.
    PROF. Ünal Tekinalp, 2002’de İstanbul Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra yayınlarıyla ve yurtdışında aldığı bazı görevlere odaklanmış. Ancak, en önemli işi yeni Türk Ticaret Kanunu olmuş:
    - Kanun için tam 800 sayfa gerekçe yazdım. Bunun bir örneği daha yok.
    Bir gün Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı sormuş:
    - Hocam, size kanun çalışmaları konusunda ücret ödüyoruz değil mi?
    Prof. Tekinalp, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun mimarı olarak anılmanın kendisine yettiğini söylemiş:
    - Mevcut Türk Ticaret Kanunu’nun mimarı Ernst Eduard Hirsch’tir. Alman asıllıdır ama T.C. vatandaşlığına geçmiştir. Ne mutlu bana ki, onu tanıma şansım oldu. Ölümüne kadar da kendisiyle yazıştım. Onunla anılan bir kanunu yenilemede öncü görev almak benim için büyük onur. Kimseden ücret beklemem, istemem.
    Prof. Tekinalp, Prof. Hirsch’ten geçmişte aldığı şu mesajı aktardı:
    - Türkiye’de “zaman ölçer adam”lar var. Her yeni çalışma sırasında bu adamlar ortaya çıkar, “Türkiye için bunun zamanı gelmedi” diyerek engel olmaya çalışırlar. Aman bu adamlara dikkat edin.
    Patron, şirketini özel kasa gibi kullanamayacak
    PROF. Ünal Tekinalp, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun öngördüğü önemli bir değişikliğin altını çizdi:
    - Şirketlerde, “ortak cari hesabı” var. Biz bunu yeni kanunla kaldırdık.
    - Nedir bu cari hesabın özelliği?
    - Bu hesap, patronların şirketi kendi özel kasası gibi kullanmasına neden oluyor. Bırakın patronu, bazan şirket yöneticileri, o hesaptan birilerine rüşvet bile verebiliyor. Üstelik bundan patronun da haberi olmayabiliyor.
    Prof. Tekinalp bunu anlatırken, TOBB ve Deloitte’nin hazırladığı son “TTKmetre”deki veriyi anımsadım:
    - Patronların yüzde 40’ı, kendi şirketinin cari hesabından para kullanıyor.
    Bu alışkanlıkların bitirilmesi pek de kolay olmayacak sanırım…