Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kar dağıtımı Sermayeye ekleme

Kıdemli Üye
    Merhabalar,

Geçmiş yıl karlarını sermayeye eklediğimizde stopaj kesintisi yapılır mı... ?

Teşekkürler...

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM

Yapılmaz bu yüzden şirketler karlarını sermayeye eklemeyi tercih ediyorlar....
    Cari hesap borçta ise kar dağıtımı daha iyi ama ondada stopaj var... Olmasa aslında birçok dertten kurtulurduk...

Kıdemli Üye
    Alıntı gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı

Yapılmaz bu yüzden şirketler karlarını sermayeye eklemeyi tercih ediyorlar....
    Cari hesap borçta ise kar dağıtımı daha iyi ama ondada stopaj var... Olmasa aslında birçok dertten kurtulurduk...

Bende söylediğiniz gibi biliyordum ama ne yapıyım emin olmak istedim...
    Teşekkür ederim cevabınız için,

Peki bir konudaha duymuştum,
    Şirketin tasfiyesi sonlandığında sermaye dağıtılırken bu sermayeye eklenen kısım için tekrardan stopaj ödemesi yapılıyormuş,
    Ve aynı şekilde başka bir yerde okumuştum, orda da bir YMM den alınan bilgiye göre sermayeye eklendikten veüzerinden 5 yıl geçmişse stopaj kesintisi yapılmadan şirket kapatılabilir diyorlar,

Bunlar hakkında bilginiz var mı... ?
    Teşekkürler...

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Karın dağıtılması halinde dağıtılan kar payı üzerinden %15 vergi kesintisi yapılır. (GVK.md.15)

Vergi kesintisi yapılması için, bu yönde karar alınması yetmez, karın nakden veya hesaben de pay sahiplerine dağıtılması şarttır. Hesaben dağıtma, pay sahibini defter kayıtlarında alacaklı gösterme anlamını ifade eder.

2.Karın dağıtılmayp sermayeye eklenmesi, kar dağıtımı sayılmaz ve bu halde vergi kesintisi yapılmaz. Ancak bu halde, şirketin tasfiyesi söz konusu olduğunda sermayeye eklenen kar payları üzerinden bu kez vergi kesintisi yapılacakmıdır?

Olayın bir yönü ele alındığında tafsiye sonucu dağıtılan sermaye payı, bir ayrıştırmaya tabi tutulmadan vergi kesintisine tabi tutulmamalıdır. Zira sermaye payının oluşum şekli önemli değildir.

Ancak olayın diğer yönü ise, kar payının sermayeye eklenmesi ile ortakları, hisseleri oranında bedelsiz hisse senedi elde etmişlerdir. Ortaklar tasfiye halinde bu bedelsiz hisse senetleri tutarı kadar, geçmiş yıl karlarından pay almış olmaktadırlar.

Diğer bir ifade ile sermayeye, vergi kesintisi yapılmadan eklenen kar payı, ortaklara hisse senedi olarak dağıtılmış olmaktadır. başka bir ifade ile de ortaklara tasfiye sonunda geçmiş yıl karları dağıtılmış demektir.

İşte bu yüzden tasfiye halinde sermayeye eklenen ve vergi kesintisi yapılmayan kar payları vergi kesintisine tabi tutulmaktadır.

Vergi dairelerinin uygulamasının bu yönde olduğunu özellikle vurgulamak isterim.
    Ahmet ESEN Gelirler Eski Genel Müdürü

Müdavim Üye
    tasfiye sonucunda geçmiş yıl karlarını sermayeye ilave edip kapatılmasında bir sorun çıkar mı? Stopaj ödemesi yapmadan..yani diğer bir değişle ortaklara dağıtım yapılmadan.