8 Ekim günü yerel saatle 09.25 te Pakistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüðündeki depremde resmi kayıtlara göre 40.000 ancak açıklanmayan gayri resmi kayıtlara göre 70.000 civarında insan hayatını kaybetti. Sadece Pakistan’da evsiz kalanların sayısı 2,5 milyon, yaralı sayısı ise 120.000den fazla. Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmalar hala devam ediyor ancak yeterli kurtarma ekipmanı bulunmadığından çalışmalar şartlar çerçevesinde gerekli hızda değil. Beton blokların altında kalanların kurtarılması için beton kesme makinelerine ihtiyaç var. Birçok okul yıkılmış ve küçücük çocuklar bu makineler olmadığından halen enkaz altındalar, seslerine ulaşılabiliyor kendilerini duyuruyorlar fakat bedenlerine ulaşmak imkânsız. En fazla 48 saat zaman var, bu vakit dolduktan sora ölü sayısının 100.000 e ulaşılabileceği söyleniyor. Okuduğunuz üzere yardıma ihtiyaç var. Öncelikli olarak beton kesme makineleri ve ilk yardım malzemeleriyle ilaçlar gerekmektedir. Sula rı dezenfekte etmek için klor tabletleri gerekiyor. Ve bunun gibi hayat kurtarıcı malzemeler ihtiyaç var. Okullarda ilaç ve ilk yardım
malzemeleri kampanyalarının başlatılması gerekiyor. Kurtuluş savaşı yıllarında Pakistanlı kadınlar kollarındaki bilezikleri Türkiye\'ye gönderiyorlardı. Şimdi ise onların yardıma ihtiyacı var.
Yardım etmek için tüm bankaların 2868 nolu hesaplarına para
yatırılabilir, tüm gsm operatörlerinden 2868 e sms atılabilir. (Her mesaj 5 YTL)
ek isteyenler için -0212 233 58 00- Pakistan Başkonsolosluğunun numarası.

Okuma duyarlılığını gösterdiðiniz gibi bu maili forwardlama duyarlılığını da göstereceğiniz için tekrar teşekkür ederim. Bu mail, 10 kişiye yollarsan şansın açılacak, 20 kişiye yollarsan koca bulacaksın gibi maillere benzemiyor, forwardlamak yada silmek size kalmıþ ancak biraz duyarlıysanız zaten insanlık görevi olarak bunu diğer insanlara iletirsiniz.

Unutmayın \'\'ne oldum dememeli, ne olacağım demeli...\'\'

En Derin Saygılarımla
Atilla Cengiz Edited by: Mustafa Gülşen