Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yeni hesap planı

Yeni Üye
    merhabalar yeni yıla yani 2012 ye çok az bir süre kaldı 2012 de şu an kullanımda olan hesap planını nı mı kullanacagız yoksa TMS/TFRS ye uygun hesap planını mı kullanacagız .<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

2013 yılında verecgimiz bilanço ve gelir tablolarında önceki dönem yani 2012 de olacagından 2012 yılında TMS/TFRS ye uygun heap planı kullanmak daha mı avantajlı olur zira 2013 bılancosunda indirilecek kdv carı dönemde yani 2013 de TMS/TFRS hesap planına göre 171 de önceki dönemde yanı 2012 de ise Tek Düzen Hesap Planına göre 191 de kalacak

2013 bılanco ve gelir tablolarında carı dönem ıle oncekı donem yanı 2012 yılı nasıl olur diye düşündüğümde en iyisi 2012 de de şu an kullanımda olan tek düzen hesap planını değil yeni TMS/TFRS ye göre hesap planı kullanmak gerekir diye düşündüm bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum
    saygılar
    SELCUK

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    2012 yılında şu anda geçerli olan hesap planı uygulanacak.

Ancak, 31.12.2012 de, oluturulacak finansal tablolar, TFRS veya KOBİ TFRS'na uyarlanacak, bu kapanış 2013 için açılış olarak kullanılacak.

2013 ise yeni hesap planı ile yürütülecek.
    Saygılarımla
    SMMM Nusret KURDOĞLU

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın selçukay,sayın kurdoğlunun dediği şekilde olacaktır ve bu şekilde olacağını 6102 sayılı TTK.nın geçici 6.maddesi belirtiyor ve gene TFRS'lerin ilk sunuluşu ile ilgili standartlardada bu kapsamda olduğunu ve uygulama olacağı belirtiliyor ve 2013 açılış blançosu bu şekilde olmalı ki 2013 kapanış finansal tablolarıda karşılaştırmalı olarak sunulabilmelidir yoksa standartlara uyulmamış olur ve tabi hesap planıda karşılaştırmalı pozisyona uygun hale getirilmelidir ve bunun için 2012 başı işlemlerin bencede yeni hesap planına göre işlem görmesi daha doğrudur ama bu seferde zorunluluk başlamadığı için mali idarede bunu kabul etmez ve onun için 2012 eski hesap planı ile devam edecek ve yıl sonunda revize edilerek uygulamaya geçilecek,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yeni Üye
    TFRS ile uyumlu hesap planı taslağı şu an ne durumda bilen var mı?

Doç. Dr. Cemal Elitaş'ın UFRS-TMS Uygulamaları kitabında yeni hesap planı yer almaktadır. TMS'ye göre nasıl kayıt yapılacağı düzeltmelerin nasıl yapılacağını hepsini açıklamış.Yeni hesap planı Sayın Hadisat'ın da dediği gibi 2012 yılı kayıtları için kullanılmalıdır. Biz kayıtlarımızı 2012de yeni hesap planı olarak hayata geçiriyoruz, kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    Arkadaşlar uygulama her ne kadar 2013 de uygulamaya başlayacaksada 2013 yıl bilançosu 2012 yılı karşılaştırmalı olacağından ben 2012 yılı için örnek bir şirket açarak TMS-UFRS uygun hesap planını oluşturuyorum. Gerektiğinde hemen bütün şirketlerime uygulayacağım. Sizede tavsiye ederim.
    Ali Karapür.SMMM&BD Osmaniye

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya

Alıntı rewsenim Nickli Üyeden Alıntı
    TFRS ile uyumlu hesap planı taslağı şu an ne durumda bilen var mı?
    Ben bi yerde görmüştüm 16 grubunda canlı hayvanlar süs bitkisi falan vardı

yeni bi kac hesap vardı

ama nerde gördüm o hesap planını hatırlamıyorum

Edited by: Ahmet Evcen

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    Molla Google sorarsanız gösterir. Maaşallah herşeyi biliyor.[img]smileys/smiley17.gif[/img]
    Ali Karapür.SMMM&BD Osmaniye

Alıntı karapür Nickli Üyeden Alıntı
    Molla Google sorarsanız gösterir. Maaşallah herşeyi biliyor.[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Kıdemli Üye

nalan akdoğanın hazırladığı taslak .taslak üzerinden çalışma yapılmış değişiklikler olmuş epey.mart-nisan gibi piyasaya çıkabilir.