Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir kooperatifin Kurumlar Vergisi Sorusu

  1. #1
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,609


    Gelen Bir e-postayı buraya taşıyorum.


    Kooperatifimiz 2004 Ocak Ayında kuruldu.2004/10 tarihi itibari ile ....... Bölgesi Hayvancılık Koop Birliğine Üye olduk.Nisan ayında verilen Kurumlar vergisi Beyannamesi tarafımızca vergi dairesine verilecekmi?Üst Birlik e üye olduğumuz için Geçici ve Kurumlar Vergisinden Muaf oluyormuyuz.? Yoksa 2004 Kurumlar Beyannamemizi Ekim 2004 ayında üst birliğe üye olduğumuz için ,üye olduğumuz tarihe kadar olan hesap dönemleri içinmi vereceğiz? Bizleri
    bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.Saygılarımızla
    Koop Başkanı.
    Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    08.Şubat.2005
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    750


    Sayın Gülşen,


    Kooperatifler, KVK 7/16. maddesine göre, maddede sayılan 5 koşula uyulduğu sürece Kurumlar Vergisinden ve dolayısıyla Geçici Vergiden muaftırlar.


    Burada genellikle sorun üst birlik üyeliğinden çıkar ki, burada o sorun da yok.





    Saygılarımla
    SMMM Nusret KURDOĞLU

  3. #3
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,609


    Değerli Üstadım,


    Cevap için teşekkür ederim.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    09.Nisan.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    11


    Sayın meslektaşım. Kooperatifin kurumlar vergisi kanununun 7/16 maddesi hükümlerine göre muafiyet şartlarını taşıdığını, bu nedenle kurumlar vergisi beyannamesi veremiyeceğinizi 15 nisan 2005 tarihine kadar bir dilekçe ekinde Vergi Dairesine bildirirseniz ileride problem yaşamazsınız. Dilekçe ekinde üst birliğe kayıtlı olduğunuzu belirten belgeyi koymayı unutmayın.


    smmm


    Musa Çelikdemir