Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İç kontrol-iç denetim

Ziyaretci

Smmm'ler daha hiç eğitim almadan, uygulama yapmadanbağımsız denetim bizim işimiz dese de ymm'ler smmm'lere iç kontrol ve iç denetim görevini verip bağımsız denetimi kendileri almak istiyorlar. İşletmelerin ve meslek mensubunun büyük bölümünün (%80) yeni ttk ve tfrs uygulamaları ile bağımsız denetime hazır olmadıkları görülüyor. Bu hazırlıkları meslek mensubuna anlatmak üzereturmobun başlatacağı eğitim çalışmaları ertelene ertelene en son Ocak-2012 tarihi verilmeye başlandı. Kamu gözetim kurumunun görevleri ve kurulun oluşumundan önceden haberi olan turmob ve odalar eğitim çalışmalarını erteleyerek bunu engellemeyebu arada da yeni ttk'nın uygulanmasını ertelemeye çalıştılar. Kamu gözetim kurumu oluştu. Görevleri arasında muhasebe ve denetim standartlarını oluşturmak, yayınlamak, bağımsız denetçileri yetkilendirmek ve denetlemek de var. Şimdi bu kurul ile yeni bir meslek kurulu da doğup (bağımsız denetim) muhasebeve denetimturmoba rakip olursa hiç şaşmayın.Turmobun başlatacağı yeni ttk, muhasebe standartları ve denetimeğitimi ile meslek mensupları karar aşamasına gelecekler.Meslek mensubundan bir kısmı ben sadece işletme defteri tutarım diyecek, bir kısmı ben sadece işletme ve şahıs bilanço defteri tutarım diyecek, bir kısmı şirket defteri tutarım diyecek,bir kısmı muhasebe bürosunu kapatıp bağımlı çalışmaya başlayacak, bir kısmı ortak çalışmaya başlayacak, bir kısmı defter tutmayı bırakıp sadece danışmanlık yapacak, bir kısmı vergiavukatlığı yapacak, bir kısmı iş davaları takibi yapacak... Her ne kadar bir ölçüde yaptığımız iç kontrol ve iç denetim olmadan bağımsız denetimolmayacağından özellikle büyük ölçekli işletmelerde iç denetim ve iç kontrol sistemi için gerekli hazırlıklar yapılacaktır. İç kontrol ve iç denetim, şirket faaliyetlerinin etkin, verimli, yasal mevzuata uygun yürütülmesi açısından çok önemlidir. Yeni ttk ve kamu gözetim kurumu ile bu zamana kadar yaptığımızı sandığımız muhasebe gidecek olması gereken muhasebe gelecektir. Muhasebe sadece vergi için tutulmaz. Muhasebe aynı zamanda işletmenin faaliyetleri ile ilgili gerçek durumun raporlanması,hangi alanların verimli hangi alanların verimsiz olduğunu görmek için de tutulur. Yeni dönemde öncelikli olarak devlet ve bankalar bizi gerçek muhasebeyapmaya zorlayacaktır.

Kıdemli Üye
    Sayın <a name="506891"></a>
    deneme1
    Hiç Merak etme burası Türkiye. Herşeyde olduğu gibi bununda bir yolu formulü bulunur. Şahsi kanaatim eski hamam eski tas devam eder.
    </span>

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    burası Türkiye evet ama hızla büyüyen, ekonomisi iyi sıralara gelmeye çalışan yatırımcıların gözlerini diktiği ortak olmak istedikleri fakat finansal toblaları anlayamadıkların ortak olamadıkları bir dönemdeyiz yani global dünyada olmak istesekte olmak istemesedek bu sistemin içindeyiz ve bu sistem bunları gerekli kılıyo böyle olumsuz düşüncelerle hiçbirşey yapılmaz olumlu düşünmek gerekli.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    tebrikler sayın yeliz hanım aynen yazınızın altına imzamı atıyorum ve karamsarlığa gerek yok ve yese düşmeyede gerek yok,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    Alıntı YELİZ CEYHUN Nickli Üyeden Alıntı
    burası Türkiye evet ama hızla büyüyen, ekonomisi iyi sıralara gelmeye çalışan yatırımcıların gözlerini diktiği ortak olmak istedikleri fakat finansal toblaları anlayamadıkların ortak olamadıkları bir dönemdeyiz yani global dünyada olmak istesekte olmak istemesedek bu sistemin içindeyiz ve bu sistem bunları gerekli kılıyo böyle olumsuz düşüncelerle hiçbirşey yapılmaz olumlu düşünmek gerekli.

StjSmmm OSMAN DEMİR

Yeni Üye

hükümette karar verdi türmobla birşey olmacağına, smmm lerle bu işi görürüm dedi ve kararname ile bence meslek mesublarının önünü açtı. şimdi türmob benim için hiç birşeyi ifade etmiyor. sadece belge verecek ve sınav yapacak tabi şimdilik.

Üye
    yeliz hanıma katılıyorum, bence buişi ciddiye almak gerekir, aynı zamanda kendimizi çok iyi hazırlamalıyız.

Ziyaretci
    Arkadaşlar bu gerçeğide görelim,mevcut şirket ortaklarından kaç tanesi TTK,VUK nunu bilir,kaçtanesi banka hesaplarını cari hesabını biliyor,takip ediyor.İnanın daha Fatura düzenlemesini bilmeyen yöneticeler var.Bu durumda Denetimi nasıl olacak endişeliyim....

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın akbaş endişe bizim adımıza var şirket yöneticilerinin bilmemesi kendi sorunlarıdır ve mutlaka onlarda yeni düzene ayak uyduracaklardır veya uyduramayanlar ise tabiki şahıs olarak işlerini yapmaya devam ederler ama ordada gene tacir oldukları sürece ticaret kanununa uymak zorunda olduklarına göre uluslararası standartlara uymak zorundalar gene yani kaçış yok ve biz kendi derdimize bakalım kapıya geldi yeni düzenlemeler ve hala bir çok arkadaşımız olayın farkında bile değil ve tabi bunda belirsizliğin olmasının sebebide var ama genede bu seviyede bir durum olmamalıdır belirsizlik olsada,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''