Sayfa 2 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 86 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TASDİKSİZ DEFTER-İ KEBİR'E 40.000 TL CEZA VAR(?)

Kıdemli Üye
    Alıntı twobali Nickli Üyeden Alıntı
    Üçretini aldığımız ve bizi her açıdan zor durumda bırakacak olan bu konu da neden hala diretildiğini açık noktalar arandığını anlamıyoruz.Hak etmediğimiz parayı cebe mi atmaya çalışıyoruz?Demek meslektaşlar yıl sonrarında arabalarını bu şekilde yeniliyorlar.Benim üzüldüğüm işlerini kendi çıkarları doğrultusunda insanları kandıran bu kişilerle aynı yerde anılması ve aynı kefeye konmak.Şayet bir defterin tasdikinden kalacak para için insanları kandırıyorsak bu mesleğin geleceğinden bahsetmek neden?

Kesinlikle haklısın.
    Ne abd, Ne ab Tam Bağımsız TÜRKİYE!!!

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Alıntı MURAT AVCI Nickli Üyeden Alıntı
    Üstadlar benim anlamadığım şu anda yürürlükte olan kanunda böyle bir hüküm yok ancak temmuz 2012 de yürürlüğe girecek olan kanunu esasalarak ocak 2012 den itibaren kullanacağım defteri niye tasdik ettiriyim. Tamam öyle ya da böyle yaptıracağız ama bu konu hakkında gerekçeniz nedir? (Bu konubana göre hukuksal bir konu ve bu konularda bilgi sahibideğilim.)
    Kolay Gelsin.
    Sn.Avcı haklısınız.

Konuyu takdim eden arkadaş "ceteris paribus" demeden koymuş..

Yeni Kanun 2012/7.ayda yürürlüğe gireceğinden kanun geriye yürüyeceğine dair bir hüküm içermiyor. 2012 Deftri kebir-in açılış tasdikini yaptırmayan mutlaka KAPANIŞINI yaptıracak bu durumda.
    \"Hışmım da yok hasmım da\"(O.G.)

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Konuya ilişkin bir hukukçu meslek mensubu arkadaşımızın yaklaşımı ise,"Defteri Kebir-in tasdik zamanı 31.12.2011 tarihidir. Yanifiil yasa yürürlüğe girmeden gerçekleşmiştir.Eski yasada bahsedilen cezaların uygulanması gerekir"diye yorumluyor. Tabibu bir yorum. Bu konuları çözecek olan Hukukçular. Konuyu araştırmaya devam edelim.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    muhasebe
    İşin doğrusu parasını aldığın defterin( defter-i kebir i) 50-100 tl cebine kalacak diye tastik
    etmemek yanlış.Bence 2012 defterlerini tastik ettirsinler çünki özellikle şirketler 2012 ve 2013yılında tasviyelere gidip gerçek üsülde bilanço defterine gececektir.Çünki yeni ttk çoğu muhasebeci üstesinden gelemicek parayı denetçiler alacak.Tabiki kalite işin iyapanlar daha çooook kazanıp ayakta duracak.2012 defterlerini defteri-i kebir leri herkes tastik ettimesinde yarar var..vuk kanununa göre problem yok ama..TTk adamı mahfeder benden söylemesi...???
    EFFENDİ

Yeni Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    kesinlikle haklısınız..........

Müdavim Üye
    Alıntı bafralı Nickli Üyeden Alıntı
    İşin doğrusu parasını aldığın defterin( defter-i kebir i) 50-100 tl cebine kalacak diye tastik
    etmemek yanlış.Bence 2012 defterlerini tastik ettirsinler çünki özellikle şirketler 2012 ve 2013yılında tasviyelere gidip gerçek üsülde bilanço defterine gececektir.Çünki yeni ttk çoğu muhasebeci üstesinden gelemicek parayı denetçiler alacak.Tabiki kalite işin iyapanlar daha çooook kazanıp ayakta duracak.2012 defterlerini defteri-i kebir leri herkes tastik ettimesinde yarar var..vuk kanununa göre problem yok ama..TTk adamı mahfeder benden söylemesi...???
    Üstadlar burada sorgulamamız gereken hükmün hukuki boyutunun irdelenmesi. Yoksa kimsenin cebine kalacağıdı yada cebinden çıkacağı sorgulamaması gerekir kiO ayrı konu. Kaldı ki bende tasdiklenmesi taraftarıyım ancak mali konulardaki kanunların uygulayıcısı olarak bizler bu konuyumütalaa edipgereğini ilgililere üstlerimiz kanalıyla aktarmazsak kimse gelip de bize sormaz düşüncesindeyim.
    Saygılarımla

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    Murat Bey ;

kebir defterini vuk aramaz.dolayısıyla vergii denetmenide inceleme olduğunda istemez.

ancak ticaret mahkemesinde mükellefinizin bir işi düşerse kebir defterini mahkeme isteyebilir.onaysız olması mükellefiniz lehine delil olmasını zedeleyici unsurdur. bu durumda belki mükelleflerimize büyük zararlarda verdirmiş olabiliriz. kapanıs tastiği ve kebiri beyan etmek bu durumda avantaj sağlayabilir.

ayrıca yeni vuk taslağı üzerinde calısmalar var. yeni ttk ya uyumlu olacağı söyleniyor.

kim bilir belki yeni vuk ta da ( bilanco usulune göre ) zorunlu defter olur mu olmaz mı soru isareti..

Müdavim Üye
    Alıntı twobali Nickli Üyeden Alıntı
    Üçretini aldığımız ve bizi her açıdan zor durumda bırakacak olan bu konu da neden hala diretildiğini açık noktalar arandığını anlamıyoruz.Hak etmediğimiz parayı cebe mi atmaya çalışıyoruz?Demek meslektaşlar yıl sonrarında arabalarını bu şekilde yeniliyorlar.Benim üzüldüğüm işlerini kendi çıkarları doğrultusunda insanları kandıran bu kişilerle aynı yerde anılması ve aynı kefeye konmak.Şayet bir defterin tasdikinden kalacak para için insanları kandırıyorsak bu mesleğin geleceğinden bahsetmek neden?
    aynen öyle değerli dostum..bu parayı nasıl olsa alıyorsun.bir kebir defterini tasdikletmemek için yapılan ve yazılan yazıları hayretler içinde okuyorum..Tasdikletin başınız ağrımasın..ondan sonra vay anam ceza geldi..vay babam incelemde kebir tasdiksiz dediler..vs.vs.
    Değerli dostlarım lütfen üç beş kuruşun hesabını yapmayın ve KEBİR defterlerini TASDİKLETİN.. Xaten bıçak sırtında bir işi yapıyoruz.

Sonra ceremesi katmerli olarak bizlere biniyor..Ricam TASDİK yaptırınız...herkese hayırlı günler..

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın avcı hukuki olarak ilk tasdik tartışmalıdır çünkü tasdik 6762 sayılı kanuna göre yapılmış olacak ve bunda hukuki olarak sorun çıkacağını sanmıyorum cezalar açısından ama ilk tasdik ile alakalıdır bu durum ama 2012 defterleri 2013/6.ayın sonuna kadar kapanış tasdiğine tabi olacak ve buda hukuki olarak 6102 sayılı kanuna girecek bana göre genel anlamı ile iş bundan dolayı kapanış tasdiğini yaptırmamakta ceza olduğuna göre burda şu akla geliyor ve kapanış tasdiğini yapan makam defterin açılış tasdiğini görmediği zaman kapanış tasdiğini yapamaz ve bu durumda her halükarda kesinlikle kebir tasdik edilmelidir cezalarla karşılaşmamak için,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Hüseyin abi yorumların bizler için değerlidir. Hiç bu yönüyle düşünmemiştim.Teşekkür ediyorum.