Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MESLEKTE KURUMSALLAŞMA

Kıdemli Üye
    Değerli meslektaşlarım;İstanbul odası başkanı Sayın Yahya Arıkan ınsürekli bahsettiği meslekte kurumsallaşmayla ilgili ismmmo dantoplantı takvimini yayınlayarak ilk adımı atmış bulunmaktadır.Meslekte kurumsallaşma nasıl olacaktır?Görüş,öneri ve yorumlarınız nelerdir?Gerçekten özel smmm sınavıyla mali müşavir olmuş bazı meslektaşlarımız bu konuda bana dokunmayan yılan bin yaşın mantığıyla bürosunamı çekilir yoksa tüm meslek mensubu arkadaşlarımız bu konuda bir çalışma içine girermi?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın gozy bu konunun özel SMMM sınavı ile alakası nedir bende bunu anlamadım ve bu konudada bu şekilde mali müşavir olmuş arkadaşları buraya dahil etmenin manasınıda anlamadım konu meslekte kurumsallaşmadır ve buda şarttır artık ve olması gerekendir ama hala bunu anlamamadada ısrar ediyoruz bana göre,nasıl olacağı bellidir önce kafalarında uyuşması şarttır ve ondan sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir ve birde kesinlikle kurumsal yönetim kurallarının uygulanması şarttır ve ona riayet etmeyenler devre dışı kalmalıdır ve biraz katı kurallar ilk başta şart bana göre ve eşit şartlarda iş paylaşımıda bu noktada önemlidir ve sadece şirket kuralım ve o şekilde işlerimizi kurumsal kimlik altında yürütelim meseleyi halletmez ve yukarda dediğim gibi katı kurallar şart ve kesinlikle kurulan şirketin mal varlığı edinimi yasaklanmalıdır ve hiç bir güç bunu bozmamalıdır buda önemlidir ortaklığın devamı için,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Bu şart olmasına şart da nasıl olacağı biraz muamma. Nedeni türkiyedeki şirketlerin büyük kısmınınortak özelliği dışarıdan ortak olmaması. Aile şirketi. Dışarıdan olsa bile prosedür icabı. Meslek camiamızda da olacağı bu. İnşallah böyle olmaz bende istemiyorum ama3-5 kişi biraraya gelip gerçekten kurumsallığı baz alan bir şirket sayısı çok az olacağı kanaatindeyim. Küresel akıl ile inatlaşmak aleyhimize bir durum ortaya çıkarır.

Kıdemli Üye
    Sayın hadisat anlamadığınız konuyu şu şekilde özetleyeyim.Özel smmm sınavıyla malimüşavir olmuş meslektaşlarımız eski sm oldukları için mükellef sayıları tatmin edicidir.Bu süreç karşılıklı özveri isteyen ve kesin çizgilerle hareket alanı belirlenecek olan bir süreç olacaktır bu süreçte bu meslektaş arkadaşlarımız bürolarında devam etme veya kurumsallaşma noktasında bir karar aşamasına gelecektir.Bu noktada meslektaş arkadaşların yorumu ne olur diye sordum..İyi çalışmlar

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Sayın Hadisat; Bir çok konuda olduğu gibi yine Bakılması gereken pencereden baktığınız için sizi tebrik ederim. Konuyu açan arkadaş çok önemli bir konu açmış, ancak Konuyu MESLEKTE KURUMSAL-LAŞMA diye anlamışki en azından bunun altına dinamit koyacak fikrini ve engelide ortaya koymuş. Yoksa bunun altında başka bir şey aranmaz. Bu mesleğin gerçek anlamda tekrar gözden geçirilip, ciddibir kurumsallaşmaya ihtiyacı var. Bu sadece TTK ve TFRS ve UFRS açısından değil. Bu şu an mesleğin içerisinde bulunduğu durumdan kaynaklanan sıkıntıdan dolayıdır. Tüm meslek mensupları sıkıntılı. Sıkıntının neler olduğu iseburada yazmanın pek fazla anlamı olmaması gerekir. Her meslek mensubu kendini en iyi şekilde biliyor olması lazım. Bunun çözümü ise Kurumsallaşma. Daha öncede kendi fikrimi yine bu forumda beyan etmiştim. Ama olarak birilerinin birşeyler yapması lazım. Bu gerçek Mali müşavir ile benim gibi sınavlaÇAKMA MALİ MUŞAVİRolan meslek mensuplarının selameti açısından.....

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın gozy çok aydınlatıcı olmuş azizim ve fazla söze gerek yok ve ben demekki anlayamıyorum ne demek istendiğini ama size tavsiyem önce kişinin yazısına bakın ve ondan sonra anlamadığınız diye yazıya devam edin derim neyse kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    Merhaba arkadaşlar,

Hep tartışyoruz ama icraat yok nerden başlanacak kimse onu bile bilmiyor. Hep bol keseden yorum yapıp duruyuz. Sizce Ne yapmak lazım hareket nasıl geçilir
    StjSmmm OSMAN DEMİR

Müdavim Üye
    Alıntı yln6334 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba arkadaşlar,

Hep tartışyoruz ama icraat yok nerden başlanacak kimse onu bile bilmiyor. Hep bol keseden yorum yapıp duruyuz. Sizce Ne yapmak lazım hareket nasıl geçilir

Nasıl Başlanacağını söyleyeyim.Kurumsallaşmayan bencil arkadaşlar bu süreçte ortalama 15 sayfalık dipnotu olan bir finansal tablo düzenleyecek.Tabloyu düzgün düzenleyememesi durumunda Muhasebesini tuttuğu firma olumsuz veya görüş bildirmekten kaçınmayla sonuçlanacak bir raporla tanışacak.Tabi ki o defter veyahutdefterler de o arkadaşımızdan sistemli çalışan kurumsallaşmışmuhasebe şirketlerine gidecek.Başta şirkete oratkolma şansı olanbu arkadaşımızın o firmalarda çalışan durumuna düşecek.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Üye
    Nereden
    Zonguldak- Kdz.Ereğli
    Alıntı gozy Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli meslektaşlarım;İstanbul odası başkanı Sayın Yahya Arıkan ınsürekli bahsettiği meslekte kurumsallaşmayla ilgili ismmmo dantoplantı takvimini yayınlayarak ilk adımı atmış bulunmaktadır.Meslekte kurumsallaşma nasıl olacaktır?Görüş,öneri ve yorumlarınız nelerdir?Gerçekten özel smmm sınavıyla mali müşavir olmuş bazı meslektaşlarımız bu konuda bana dokunmayan yılan bin yaşın mantığıyla bürosunamı çekilir yoksa tüm meslek mensubu arkadaşlarımız bu konuda bir çalışma içine girermi?

Üye
    Nereden
    Zonguldak- Kdz.Ereğli
    Söze şöyle başlamam gerekiyor, Ne Alaka Sn.gozy ! İnanmıyorum ya , insanlar diline bir doladılar Özel SMMM. diye hemen her konunun içinde alakalı alakasız bu husus gündemde. Yeter artık be.. Ben iki üniversite mezunu,1988 yılından bu yana Ülkenin en saygın bir özel eğitimkurumunda Muh.Md.Vek.kadrosunda görev yapmış ; stajını bu ülkenin en iyilerinden biri sayılabilecek bir YMM.üstadın tam tasdik kapsamında tamamlayarak SM.belgesi almış,tuttuğu defterlerin % 90'ı şirket olan bir meslek mensubu iken ; zoraki olarak hiç istemeden 40'ından sonra " ne olur ne olmaz bir yasa çıkarda SM.'ler şirket muhasebesi tutamaz" korkusu ile sınava girmiş ve SMMM.ünvanı almış biriyim.Bulunduğum bölgede sizin sözünü ettiğiniz hani bizim gibi ÇAKMA olmayan SMMM.'lere rağmen Kurumsallaşma kimliği içine girmiş ve bir kaç gün içinde şirketleşmesini tamamlayarak ve bu arada ülkenin gözde bir Bağımsız Denetim firması ilede yakın temas halinde olarak sürecin belkide en hızlı içine giren kişilerden biri olmayı tamamlamak üzereyim.Buyur, sizin dilinizin ucunda ama yazamadığınız benim gibi ÇAKMA SMMM.'ler kurumsallaşmanın neresindeler bir bakın.........