Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetim Alanında İkincil Mevzuatı Yazan Bürokrata

Yeni Üye
    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD height="100%" vAlign=top width="85%">
    <DIV =post>Denetim Alanında İkincil Mevzuatı Yazan Bürokrata Açık Mektup,

1)Kendi çıkarına veya çıkar gruplarına göre düzenlemeye gitmemelisin.

2) Baskılara boyun eğmeden mutlaka denetim lisanslaması için sınav şartı koymalısın.

3) Baskılara boğun eğmeden (spesifik bazı alanlar istisna tutulabilir.bankacılık alanı v.s) hiçkimseye muafiyet sağlamamalısın.Benim de spk lisansım olmasına rağmen spk lisansı olanlara da bir muafiyet sağlanmamalıdır.

3) Bazı köşelerde kendilerine göre şu kadar deneyim şartı olsun diyenler kendi bedenlerine uygun bir elbiseyi tarif etmektedirler.5 yıl deneyim şartı olsun diye söyleyen bir smmm arkadaşımız kendi deneyimi o kadar olduğu için bunu söylemektedir. oda yönetimindeki bazı meslek mensuplarıda 10 yıl deneyim şartı olsun diyebilmektedir.

4) isterse 30 yıllık vergi muhasebesi deneyimi olsun denetim alanı için herşeye sıfırdan başlamak gerekmektedir.
    ymm ve smmm ler denetim alanında eşitlenmiştir.Zamanla tam tasdiğe ihtiyaçta ortadan kalkacaktır.YMM'lik tasfiye olacaktır.

5)Türmob bu alanda kullanılabilir.Fakat denetimi şarttır.Geçmiş tecrübeler sınavsız dağıtılan ruhsatlar ve %95 başarı oranlarıyla kazanılan sınavlarla doludur. Türmobun vereceğini söylediği eğitime belkide gerek kalmayabilir.eğitimler sulandırılmaya açık ve kısa sürede ne kadar yetişebildiği tartışmalı bir eğitmen kadrosu meydandadır.Alana çıktıklarında vahim durumlarla karşılaşılabilir.Bu eğitimleri çok önceden zaman yayarak yapmak gerekirdi.

6) Genç meslek mensuplarının denetim alanına girmesi ötelenmek ve engellenmek istenmektedir.
    7) Denetim piyasasındaki kalite ve de denetçi kalitesi senin yazacağın mevzuata göre şekillenecektir .10. BÜYÜK EKONOMİ OLMAK İSTEYEN TÜRKİYE İÇİN kaliteli denetçiye ihtiyaç vardır.Sorumluluğn çok büyüktür.ALLAH YARDIMCIN OLSUN. </TD></TR>
    <TR>
    <TD =smalltext vAlign=bottom width="85%">
    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" border=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD =smalltext width="100%" colSpan=2></TD></TR>
    <TR>
    <TD id=modified_295817 =smalltext vAlign=bottom></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD height="100%" vAlign=top width="85%">
    <DIV =post>Denetim Alanında İkincil Mevzuatı Yazan Bürokrata Açık Mektup,

2) Baskılara boyun eğmeden mutlaka denetim lisanslaması için sınav şartı koymalısın.

3) Baskılara boğun eğmeden (spesifik bazı alanlar istisna tutulabilir.bankacılık alanı v.s) hiçkimseye muafiyet sağlamamalısın.Benim de spk lisansım olmasına rağmen spk lisansı olanlara da bir muafiyet sağlanmamalıdır.

3) Bazı köşelerde kendilerine göre şu kadar deneyim şartı olsun diyenler kendi bedenlerine uygun bir elbiseyi tarif etmektedirler.5 yıl deneyim şartı olsun diye söyleyen bir smmm arkadaşımız kendi deneyimi o kadar olduğu için bunu söylemektedir. oda yönetimindeki bazı meslek mensuplarıda 10 yıl deneyim şartı olsun diyebilmektedir.

4) isterse 30 yıllık vergi muhasebesi deneyimi olsun denetim alanı için herşeye sıfırdan başlamak gerekmektedir.
    ymm ve smmm ler denetim alanında eşitlenmiştir.Zamanla tam tasdiğe ihtiyaçta ortadan kalkacaktır.YMM'lik tasfiye olacaktır.

5)Türmob bu alanda kullanılabilir.Fakat denetimi şarttır.Geçmiş tecrübeler sınavsız dağıtılan ruhsatlar ve %95 başarı oranlarıyla kazanılan sınavlarla doludur. Türmobun vereceğini söylediği eğitime belkide gerek kalmayabilir.eğitimler sulandırılmaya açık ve kısa sürede ne kadar yetişebildiği tartışmalı bir eğitmen kadrosu meydandadır.Alana çıktıklarında vahim durumlarla karşılaşılabilir.Bu eğitimleri çok önceden zaman yayarak yapmak gerekirdi.

6) Genç meslek mensuplarının denetim alanına girmesi ötelenmek ve engellenmek istenmektedir.
    7) Denetim piyasasındaki kalite ve de denetçi kalitesi senin yazacağın mevzuata göre şekillenecektir .10. BÜYÜK EKONOMİ OLMAK İSTEYEN TÜRKİYE İÇİN kaliteli denetçiye ihtiyaç vardır.Sorumluluğn çok büyüktür.ALLAH YARDIMCIN OLSUN. </TD></TR>
    <TR>
    <TD =smalltext vAlign=bottom width="85%">
    <TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" border=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD =smalltext width="100%" colSpan=2></TD></TR>
    <TR>
    <TD id=modified_295817 =smalltext vAlign=bottom></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>Denetim Alanında İkincil Mevzuatı Yazan Bürokrata Açık Mektup,

7) Denetim piyasasındaki kalite ve de denetçi kalitesi senin yazacağın mevzuata göre şekillenecektir .10. BÜYÜK EKONOMİ OLMAK İSTEYEN TÜRKİYE İÇİN kaliteli denetçiye ihtiyaç vardır.Sorumluluğun çok büyüktür.ALLAH YARDIMCIN OLSUN.

Üye

Aynen katılıyorum.

Üye
    denetimde eğitim, yeterlilite sınav ve deneyim şart, eğitim ve sınav bence kalite getirir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    yazdıklarınıza katılmaktayım ekincil mevzuat çalışmalarının yapıldığı bu günlerde bizimde mail olarak görüşlerimizi bildireceğimiz yerlere düşüncemizi aktarmamız doğru olucağını düşünüyorum....
    SMMM Önder YAMAN

Kıdemli Üye
    Nereden
    10
    Sayın Bilgekağan Sizi kutluyorum. Muhasebeciler için bu günler sonderece önemli günlerdir. çıkarılan KHK ile ilgili ikincil mevzuatın yazıldığı bu günlerde meslek mensuplarının görüşlerini daha sık yazmaları önem arzetmektedir. Elbette Türmob gerekli girişişlerde bulunuyordur ancak yeni KHK ile ilgili Türmobun pek dikkate alınmadığı ortaya çıkmıştır. en azından çıkarılacak yeni yönetmeliklerde bu durum az da olsa telefi edilebilir. onun için daha sık çalışmak gerekecektir. kolay gelsin

Ziyaretci
    SAYIN BİLGEKAĞAN bu mektubunuz inşallah birileri tarafından okunur ve dikkate alınır.Bizim düşüncelerimize adeta tercüman olmuşsunuz.Emeğinize sağlık..

Kıdemli Üye
    Nereden
    10
    Ya devlet başa, ya kuzgun leşe

[img]/C&#111;ntentFiles/files/32127654_thb.jpg[/img]
    Belki siz fark etmiyorsunuz ama, ülkemizde dönemdir bir çekişme, bir itiş kakış, deyim yerindeyse gizliden bir savaş yaşanıyor. Bir egemenlik savaşı bu.
    Savaşın nedeni, yeni dönem muhasebe sisteminde kimin patron olacağı.
    Bir dönemdir yazıyoruz. Ülkemizde muhasebe sistemi baştan aşağı değişmek üzere. Yeni Türk Ticaret Kanunumuz bunu zorunlu kılıyor ve yeni uygulama 2013 başında başlıyor .
    Şu an tutulmakta olan klasik muhasebe sistemi sona eriyor ve halka açık şirketler dışındakiler için tamamen yeni olan Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Finansal Raporlama Sistemi (TFRS) yürürlüğe giriyor. Kobiler için de daha basit olan KOBİ TFRS sistemi hazırlandı.
    Aynı zamanda tüm anonim ve limited şirketler içinde zorunlu bağımsız denetim geliyor.
    İşte savaş bu noktada kopuyor.
    Bir dönem bu yeni düzenin patronunun, şu anki halka açık şirketlerdeki uygulamanın patronu olan Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) olacağı düşünüldü.
    Bu arada da bir Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) oluşturuldu ve bu kurul standartları belirlemeye ve yayınlamaya başladı.
    Sonra meslek örgütü TÜRMOB ansızın bir sabah kendisini patron olarak ilan eden bir tebliğ yayınladı.
    SPK’nın da karşı atak olarak bu tebliğe dava açtığı söylendi. Bir şeyler olduğu belli ki ansızın yayınlanan TÜRMOB tebliği yine ansızın yürürlükten kaldırıldı.
    Bu arada alışılagelmişin dışında bir gelişme daha oldu. Yeni yazılmakta olan taslak halindeki yeni Vergi usul Kanununda Maliye Bakanlığının elini muhasebeden çekeceğine dair ipuçları verildi.
    Kurumlar arasındaki bu patronluk savaşını sürmekteyken şok eden bir gelişme oldu. Bir sabah uyandık , bir Kanun Hükmünde Kararname çıkmış, oluşturulmuş olan TMSK lağvedilmiş ve bunun yerine Kamu Gözetimi, Muhasebe Ve Denetim Standartları Kurumu kurulmuş. Hatta bu Kurum SPK'nın sahip olduğu dahil bütün bağımsız denetim faaliyetlerinin de patronu olmuş.
    Daha ne olduğunu bile tam olarak kavrayamamışken son şoku da bu Cumartesi yaşadık. Başbakan’a bağlı olarak oluşturulan bu kurul Maliye Bakanlığı’na bağlanıverdi. Yani olay döndü döndü yine Maliye’nin kucağında kaldı.
    Nasıl okurken bile yoruldunuz değil mi?
    Ama kaos sadece işin patronunun kim olacağına yönelik değil.
    Asıl kaos geride.
    Uygulama 2013 te başlıyor ama daha hayatında TFRS, TMS, TMSK, SPK, bağımsız denetim, Yeni TTK kavramını duymamış işletme sahipleri, meslek mensupları ve muhasebe büroları var.
    Mevzuat deseniz içler acısı. Uluslararası muhasebe standartlarının Türkçeye çevrilmiş hali önümüze mevzuat diye konuldu. Ama nasıl bir çeviri ise 26 yıllık meslek mensubu olarak ben bazı bölümleri on kere okusam da anlayamıyorum.
    Piyasada bu kaostan faydalanmak isteyen fırsatçılar türedi. Sözüm ona yeni sistemin eğitimini veriyorlar. (İçlerinde çok nitelikli meslek mensuplarınca verilen eğitimlerde var bunları tenzih ediyorum) Ama bu mevzuatın iki günlük beş saatlik eğitimle öğrenilemeyeceği de aşikar.
    Madem iş Maliye’nin kucağında kaldı, Maliye kendine yakışanı yapmalı. Öncelikle şimdiki ısmarlama mevzuatın yerine herkesin anlayacağı yeni bir mevzuat oluşturulmalı. Eğitimi de yetkin Maliye Mensupları vermeli.
    Düzenlemeler 2013 başına yetişmeyecekse de laf olsun torba dolsun uygulama yerine gerekirse uygulamanın başlangıcı ertelenmeli.
    Özetle ya devlet başa ya kuzgun leşe.
    Bu yazı bir yerden alıntıdır.

Müdavim Üye