Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ULUSLARARASI DENETİM STANDARTLARI (IAS / UDS)

Müdavim Üye
    Öncelikle Denetimin Temelini Oluşturan UDS leri paylaşmak istiyorum.

100-999 Uluslararası Denetim Standartları (UDS)<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?: PREFIX = O /><?: PREFIX = O /><O:P></O:P>
    200- 299 GENEL İLKELER VE SORUMLULUKLAR<O:P></O:P>
    UDS 200 Finansal Tablo Denetiminin Yürütülmesindeki Genel İlkeler ve Amaç<O:P></O:P>
    UDS 210 Denetim Sözleşmesi<O:P></O:P>
    UDS 220 Geçmiş Finansal Bilgilerin Denetiminde Kalite Kontrol <O:P></O:P>
    UDS 230 Denetimde Belgelendirme<O:P></O:P>
    UDS 240 Finansal Tablo Denetimlerinde Yolsuzluk ve Hileye İlişkin Denetçi Sorumluluğu<O:P></O:P>
    UDS 250 Finansal Tabloların Denetiminde Kanun ve İkincil Yasal Düzenlemelerin Dikkate Alınması<O:P></O:P>
    UDS 260 Denetimle İlgili Hususların Yönetim İle Görüşülmesi<O:P></O:P>
    300- 499 RİSK DEĞERLEME VE BELİRLENEN RİSKLER KARŞISINDA DENETÇİLERCE UYGULANACAK PROSEDÜR VE TEKNİKLER<O:P></O:P>
    UDS 300 Finansal Tablo Denetiminin Planlanması <O:P></O:P>
    UDS 315 İşletme ve İşletme Ortamının Anlaşılması ve Önemli Yanlış Beyan Riskinin Değerlendirilmesi<O:P></O:P>
    UDS 320 Denetimde Önemlilik<O:P></O:P>
    UDS 330 Belirlenen Riskler Karşısında Denetçinin Uygulayacağı Teknikler<O:P></O:P>
    UDS 402 Dışarıdan Hizmet Alan Kuruluşlarda Denetim Yaklaşımı<O:P></O:P>
    500- 599 DENETİM KANITLARI<O:P></O:P>
    UDS 500 Denetim Kanıtlan<O:P></O:P>
    UDS 501 Denetim Kanıtları-Belirli Konulara İlişkin İlave Hususlar<O:P></O:P>
    UDS 505 Dış Kaynaktan Doğrulamalar<O:P></O:P>
    UDS 510 İlk Denetim-Açılış Hesapları<O:P></O:P>
    UDS 520 Analitik İnceleme Teknikleri<O:P></O:P>
    UDS 530 Denetim Örneklemesi ve Diğer Test Teknikleri<O:P></O:P>
    UDS 540 Muhasebe Tahminlerinin Denetimi<O:P></O:P>
    UDS 540 Muhasebe Tahminlerinin Denetimi<O:P></O:P>
    UDS 545 Gerçeğe Uygun (Makul) Değer Ölçümleri ve Açıklamaların Denetimi<O:P></O:P>
    UDS 550 İlişkili Taraflar<O:P></O:P>
    UDS 560 Bilanço Tarihinden Sonraki Olaylar<O:P></O:P>
    UDS 570 İşletmenin Sürekliliği<O:P></O:P>
    UDS 580 Yönetimin Beyanları<O:P></O:P>
    600- 699 DİĞER ÇALIŞMALARDAN FAYDALANMA<O:P></O:P>
    UDS 600 Diğer Denetçinin Çalışmalarından Faydalanma<O:P></O:P>
    UDS 610 Denetlenen İşletmenin İç Denetim Çalışmalarından Yararlanılması<O:P></O:P>
    UDS 620 Bir Uzman Çalışmasından Yararlanılması<O:P></O:P>
    700-799 DENETİM SONUÇLARI VE RAPORLAMA<O:P></O:P>
    UDS 700 Genel Amaçlı Tam Set Finansal Tablolara İlişkin Bağımsız Denetçi Raporları<O:P></O:P>
    UDS 701 Bağımsız Denetçi Raporunda Değişiklik Gerektiren Hususlar<O:P></O:P>
    UDS 710 Karşılaştırmalar<O:P></O:P>
    UDS 720 Denetlenmiş Finansal Tabloları İçeren Dokümanlarda Yer Alan Diğer Bilgiler<O:P></O:P>
    800-899 UZMANLIK GEREKTİREN ALANLAR<O:P></O:P>
    UDS 800 Özel Amaçlı Denetimlere İlişkin Bağımsız Denetçi Raporu<O:P></O:P>
    1000- 1100 Uluslararası Denetim Uygulama İzahnameleri (UDUİ)<O:P></O:P>
    IAPS 1000 Bankalararası Teyit Prosedürleri<O:P></O:P>
    IAPS 1004 Banka Gözetim Sistemi ile Bankanın Bağımsız Dış Denetçileri Arasındaki İlişki<O:P></O:P>
    IAPS 1005 Küçük İşletmelerin Denetiminde Özel Muhakemeler<O:P></O:P>
    IAPS 1006 Banka Finansal Tablolarının Denetimi<O:P></O:P>
    IAPS 1010 Finansal Tabloların Denetiminde Çevreyle İlgili Hususların Değerlendirilmesi<O:P></O:P>
    IAPS 1012 Türev Finansal Araçların Denetimi<O:P></O:P>
    IAPS 1013 Elektronik Ticaret-Finansal Tabloların Denetimine Etkisi<O:P></O:P>
    IAPS 1014 Uluslararası Finansal Raporlama Standartları İle Uyumlu Denetim Raporlaması<O:P></O:P>
    2000- 2699 Uluslararası İnceleme Sözleşmeleri Standartları (IUİSS)<O:P></O:P>
    ISRE 2400 Finansal Tablolara Yönelik Gözden Geçirme Sözleşmeleri (önceki IUS 910)<O:P></O:P>
    ISRE 2410 İşletmenin Bağımsız Denetçisi Tarafından Ara Dönem Finansal Bilgilerin İncelenmesi<O:P></O:P>
    GÜVENCE SÖZLEŞMELERİ<O:P></O:P>
    3000- 3699 Uluslararası Güvence Sözleşmeleri Standartları (ISAEs)<O:P></O:P>
    3000-3399 TÜM GÜVENCE SÖZLEŞMELERİNE UYGULANABİLİR OLANLAR<O:P></O:P>
    ISAE 3000 Tarihsel Finansal Bilgilerin Denetlenmesi ve Gözden Geçirilmesi Dışındaki Güvence Sözleşmeleri<O:P></O:P>
    3400-3699 BELİRLİ KONUDAKİ STANDARTLAR<O:P></O:P>
    ISAE 3400 Tahmine Dayalı Finansal Bilgilerin İncelenmesi (Önceki UDS 810)<O:P></O:P>
    İLGİLİ HİZMETLER<O:P></O:P>
    4000-4699 Uluslararası İlgili Hizmetler Standartları (ISRSs)<O:P></O:P>
    ISRS 4400 Finansal Bilgilerle İlgili Üzerinde Anlaşılmış Prosedürlerin İcrasına Dair Sözleşmeler (Önceki UDS 920)<O:P></O:P>
    ISRS 4410 Finansal Bilgilerin Toplanması İle İlgili Sözleşmeler (Önceki UDS 930)

Denetim Standartları Çevirisini,Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları (Türmob Yayınları -339) 2008 tarih basımlı kitapta bulmak Mümkün.

Şu ana kadar Bildiğim kadarıyla Başka Çevirisi yapılıp yayınlanan Kaynak yok.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 200 Finansal Tablo Denetiminin <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yürütülmesindeki Genel İlkeler ve Amaç<O:P></O:P>[/I]
    Standardın önemli başlıklarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Bu Uluslararası Denetim Standartlarının amacı, standartlar oluşturmak ve finansal tabloları yöneten amaç ve genel prensipler hakkında rehberlik sunmaktır. Ayrıca, finansal tabloların hazırlanmasında ve sunulmasında ve finansal tabloların hazırlanmasında kullanılacak, UDS’ lerde uygulanabilir finansal raporlama çerçevesi olarak belirtilen, finansal raporlama çerçevesinin belirlenmesinde, yönetimin sorumluluğunu açıklar.[1] <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tabloların Denetiminin Amacı:[/I] Bu standardın amacı, finansal raporlama çerçevesine uygun bir şekilde finansal tabloların, tüm önemli hususlar dikkate alınarak, hazırlanıp hazırlanmadığına dair denetçinin bir görüş beyan etmesini mümkün kılmaktadır. Finansal tabloların denetimi Uluslararası Güvence Sözleşmeleri Çerçevesi’ nde ifade edildiği üzere bir güvence sözleşmesidir. Çerçeve, bir güvence sözleşmesinin öğelerini ve amaçlarını belirler ve açıklar. UDS’ ler çerçeveyi finansal tabloların denetimi bağlamında uygular ve bir denetimde kullanılacak temel ilkeleri ve gerekli prosedürleri ilgili rehberlikle birlikte içerir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tabloların Denetimiyle İlgili Etik Gereklilikler: [/I]Denetçi, denetim sözleşmeleriyle ilgili etik kurallara uymalıdır. UDS 220’ de<I style="mso-bidi-font-style: normal"> “Geçmiş Finansal Bilgilerin Denetiminde Kalite Kontrol”[/I], açıklandığı gibi, finansal tabloların denetimleri ile ilgili etik gerekler, Uluslar arası Muhasebeciler Federasyonu’ nun <I style="mso-bidi-font-style: normal">Muhasebeciler İçin Etik Kurallar’ [/I]ındaki (IFAC kodu) Bölüm A ve B’ yi ve daha sınırlayıcı olan ulusal gerekleri kapsar. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tabloların Denetiminin Yürütülmesi:[/I] Denetçi bir denetimi, UDS’ ye uygun olarak yürütmelidir. UDS temel ilkeleri, açıklayıcı ve gerekli prosedürler, uygulamaları hakkında rehberlik sunan açıklayıcı ve diğer materyaller aracılığıyla anlaşılacak ve uygulanacaktır. UDS’ ye göre bir denetimin yürütülmesinde, denetçi denetim sözleşmesi için uygulanabilir olan Uluslararası Denetim Beyanlarını UDB)’ nı da dikkate alır. UDB, denetçilere UDS’ nin uygulanmasında yol gösterici mahiyette rehberlik ve pratik yardım sunar. Denetçi, denetimi hem UDS’ ye hem de bir ülkenin ya da özel bir yargının denetim standartlarına göre yürütmelidir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tablo Denetiminin Kapsama Alanı[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]“Denetim kapsamı” terimi <O:P></O:P>
    denetim prosedürlerine atıf yapar. Bu prosedürler, denetçinin kendi kişisel yargısında ve UDS temelinde, denetimin amacını gerçekleştirmek için uygun olduğu varsayılan yöntem ve prosedürlerdir. UDS’ na uygun bir denetimin yürütülmesinde uygulanacak denetim tekniklerini belirlemede, denetçi denetime uygunluk arzeden UDS’ nın herbirine uyacaktır. Denetçilerin, bir denetimi yerine getirmede UDS’ nın yanında, diğer mesleki, yasal ve düzenleyici gerekliliklere uyması da gerekir. UDS, finansal tabloların denetimini yürüten ulusal yasa ve yönetmelikleri geçersiz kılmaz. Bu yönetmelik ve yasaların UDS’ den farklı olması durumunda, ulusal yasalara ve yönetmeliklere yürütülen bir denetim, dolğal olarak UDS’ ya uymayacaktır. Bir denetçi, UDS’ ye ve özel yargının ya da ülkenin denetim standartlarına uygun olarak denetimi yürüttüğünde, denetçi o ülkenin ya da yargının ilgili standartlarına uymak için gerekli ek denetim tekniklerini de uygular. Denetçi, UDS’ nın hepsine tam olarak uymadan, UDS’ na uygunluk sunamaz. Denetçi, istisnai durumlarda, denetimin amacını gerçekleştirmek için denetim koşullarıyla ilgili temel bir prensip veya önemli bir teknikten sapmanın esas olduğu hükmüne varabilir. Böyle bir durumda, UDS 230 “Denetimde Belgelendirme” tarafından gerekli kılındığı gibi sapma uygun bir şekilde belgelendiği takdirde, denetçi UDS’ larla uyum göstermekten yoksun kalmaz. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Mesleki Şüphecilik:[/I] Denetçi, finansal tablolara ilişkin yanlış beyanlarda bulunulmasına sebep olacak koşulların mevcut olabileceğini bilerek mesleki şüphecilik tavrı ile denetimi planlamalı ve yürütmelidir. Mesleki şüphecilik tavrı, denetçinin, elde edilen denetim kanıtının geçerliliğinin, eleştirisel bir bakış açısı ve değerlendirme ile zihinsel sorgulamaya tabi tutulması anlamına gelir ve belgelerin güvenilirliğine ters düşen denetim kanıtlarına yönelik olarak uyanık ve tetikte olmayı gerekli kılar. Kurumsal yönetimle görevli ya da idareyle ilgili kişilerden gelen bilginin, soruşturmalara cevap vermesidir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Makul Güvence: [/I]UDS’ na göre denetimi yürüten denetçi, denetimin UDS’ ye göre yürütülmesi neticesinde, bir bütün olarak alınan finansal tabloların yanlış beyan, hile ya da hata içerip içermediğine bakılmaksızın makul güvence elde eder. Makul güvence, bir bütün olarak alınan finansal tablolarda hiçbir yanlış olmadığına dair karar vermesi için denetçiye gerekli olan denetim kanıtının toplanması ile ilgili bir kavramdır. Makul güvence tüm denetim yöntemiyle ilgilidir. Denetçi tam bir güvence elde edemez çünkü denetçinin yanlış beyanları bulmasını etkileyen önceden varolan kısıtlamalar vardır. Bu kısıtlamalar aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır; Denemenin kullanılması, İç kontrolün doğasında varolan kısıtlamalar, Pekçok denetim kanıtının kesin olmaktan çok ikna edici olması.<O:P></O:P>
    Bir denetim finansal tablolarda yanlış beyan olmayacağına bir garanti değildir, çünkü tam bir güvence mümkün değildir. Ayrıca, denetçi görüşü, yönetimin dış işlerini yürüttüğü işletmenin ne gelecekteki finansal kapasitesini ne de yeterliliğini ve etkililiğini garanti edemez. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Riski ve Önemlilik:[/I] İşletmeler amaçlarını başarmak için stratejileri takip ederler ve sanayinin yapısına ve işlerine, faaliyette bulundukları çevreye ve büyüklüklerine göre değişen, değişik iş riskleriyle karşı karşıya olurlar. Yönetim bu tür riskleri belirlemek ve onlara karşılık vermekle sorumludur. Ancak, tüm riskler finansal tabloların hazırlanması ile ilgili değildir. Denetçi sadece finansal tabloları etkileyecek risklerle ilgilenir. Finansal tablolar yanlış beyan edildiğinde denetçinin uygunsuz bir denetim görüşü beyan etmesi riski “denetim riski” olarak bilinir. Denetçi, denetim riskini denetim amacına uygunluk arzedecek şekilde kabul edebilir bir seviyeye düşürmek için denetimi planlamalı ve uygulamalıdır. Makul güvence, denetçi denetim riskini kabul edilir seviyeye indirdiğinde elde edilir. Denetçi yanlış beyanlarla ilgilenir ve bir bütün olarak alınan finansal tablolar için önemli olmayan yanlış beyanların bulunmasından sorumlu değildir. Denetçi, düzeltilmemiş yanlış beyanların etkisinin, bir bütün olarak alınan finansal tablolar için önemli olup olmadığını düşünür. Önemlilik ve denetim riski birbiri ile alakalıdır. Denetçi, önemli yanlış beyan riskini genel finansal tablo seviyesinde düşünür. Bu, bir bütün olarak finansal tablolarla ilgili olan, önemli yanlış beyan riskine atıfta bulunur ve bu yapıdaki bir risk genellikle işletmenin kontrol çevresi ile ilgilidir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tablolar İçin Sorumluluk: <O:P></O:P>[/I]
    Finansal tablolar üzerine bir görüş oluşturmak ve açıklamak denetçinin sorumluluğunda iken, finansal tabloların uygun finansal raporlama çerçevesine göre hazırlanması ve sunulması işletmenin yönetiminin ve kurumsal yönetimle görevli kişilerin sorumluluğundadır. Finansal tabloların denetimi, yönetimi ve kurumsal yönetimle görevli kişileri sorumluluklarından kurtarmaz. “Finansal tablo” terimi, finansal bilginin planlanmış sunumunu ifade eder. Bu sunum genellikle muhasebe raporlarından çıkarılan ve işletmenin ekonomi kaynaklarına ilatilecek olan ilişik notları ve finansal raporlama çerçevesine uygun olarak bir süreliğine yapılmış değişiklikleri ya da zorunlulukları içerir. Bu terim finansal tabloların tamamını ifade edeceği gibi tek bir finansal tablo anlamına da gelebilir, örneğin; bilanço, gelir ve gider tablosu ve ilgili açıklayıcı notlar. Yönetim, finansal tabloların hazırlanmasında ve sunulmasında kullanılacak finansal raporlama çerçevesini belirmeden sorumludur. Yönetim ayrıca finansal raporlama çerçevesine uygun olarak finansal tabloların hazırlanması ve sunulmasından da sorumludur. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Raporlama Çerçevesinin Kabul Edilebilirliğinin Belirlenmesi:[/I] Denetçi, finansal tabloları hazırlamada yönetim tarafından kabul edilen finansal raporlama çerçevesinin kabul edilir olup olmadığına karar verecektir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Belirli Kullanıcıların Finansal Bilgi İhtiyacını Karşılamak İçin Tasarlanmış Finansal Tablolar:[/I] Bazı durumlarda finansal tabloların amacı belirli kullanıcıların finansal bilgi ihtiyacını karşılamak olacaktır. Bu tür kullanıcıların bilgi ihtiyaçları uygun finansal raporlama çerçevesini belirleyecektir. Kullanıcıların ihtiyacını karşılayan finansal raporlama çerçevesi örnekleri şunlardır: işletmenin vergi beyannamesine eşlik eden finansal tabloların tümü için muhasebenin vergi matrahı, şubenin bilgi ihtiyacını karşılamk için finansal tabloların tamamında devletin kural koyucu şubesinin finansal raporlama koşulları.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Kullanıcıların Çoğunun Genel Finansal Bilgi İhtiyacını Karşılamak İçin Tasarlanmış Finansal Tablolar[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Finansal bilgilerin pekçok kullanıcısı belirli bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanan finansal tabloları talep edecek pozisyonda değildir. Belirli kullanıcıların tüm bilgi ihtiyacı karşılanamazken büyük oranda kullanıcılar için ortak olan finansal bilgi ihtiyaçları vardır. Ortak bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış olan finansal raporlama çerçevesine uygun olarak hazırlanan finansal tablolar, “genel amaçlı finansal tablolar” ifadesini karşılar. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yetkili ve Tanınmış Kuruluşlar Tarafından Oluşturulan Finansal Raporlama Çerçeveleri[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Genel amaçlı finansal tablolar için hazırlanan finansal raporlama çerçevesinin kabul edilebilirliğine karar verecek dünya çapında genel olarak bilinen objektif ve yetkili bir dayanak yoktur. Böyle bir dayanak oluşana kadar, kurumlar tarafından oluşturulan finansal raporlama çerçevelerinin işletmeler tarafından hazırlanan genel amaçlı tablolar için uygun olacağı düşünülüyor. Bu tür finansal raporlama çerçeveleri örnekleri aşağıdakileri içerir:<O:P></O:P>
    · Uluslar arası Muhasebe Standartları tarafından bildirilen IFRS<O:P></O:P>
    · Uluslar arası Muhasebeciler Federasyonu – Uluslararası Kamu Sektörü Muhasebe Standartları Kurulu tarafından bildirilen IPSAS<O:P></O:P>
    · Tanınmış standart koyucular tarafından bildirilen genel olarak kabul görmüş muhasebe ilkeleri<O:P></O:P>
    Bu finansal raporlama çerçeveleri, uygulanabilir finansal raporlama çerçevesi olarak kanunu ve nizam gereklerinde genellikle belirlenirler. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Kanun ve Yasal Düzenlemelerle Tamamlanan Finansal Raporlama Çerçeveleri:[/I] Bazı yargılarda, kanun ve yasal düzenleme gerekleri, yönetim tarafından kabul edilen finansal raporlama çerçevesini, finansal tabloların hazırlanması ve sunulması ile ilgili ek gereklerle tamamlayabilir. Bu yargılarda, uygulanabilir finansal raporlama çerçevesi, uygun finansal raporlama çerçevesiyle çatışmamaları koşuluyla, hem belirlenmiş finansal raporlama çerçevesini hem de ek gerekleri içerir. Eğer ek gerekler uygulanabilir finansal raporlama çerçevesi ile çatışırsa denetçi gereklerin yapısı hakkında ve ek açıklamalarla ek gereklerin karşılanıp karşılanmayacağı hakkında yönetimle tartışır. Eğer bu mümkün değilse, denetçi, denetim raporunu değiştirmenin gerekli olup olmadığını düşünür. Bu durumda 701 “Bağımsız Denetçi Raporunda Değişiklik Gerektiren Hususlar” standardına bakılır. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yetkili ve Tanınmış Bir Standartlar Belirleme Kuruluşu Olmayan Yasama Bölgeleri:[/I] Bir işletme, yetkili ve tanınmış standartlar koyma kurumu olmayan bir yargıda olduğunda ve çalıştığında uygun finansal raporlama çerçevesini işletme belirler. Bu tür yargılarda uygulama, genellikle finansal raporlama çerçevesini kullanmak zorundadır. Genel amaçlı finansal tablolar için olan uygulanabilir finansal raporlama çerçeveleri aşağıdaki özellikleri sergiler. Bu özellikler kullanıcılar için kullanışlı olan finansal tablolardan sağlanan bilgide meydana gelir. Belirginlik, eksiksizlik, güvenilirlik, tarafsızlık, anlaşılırlık.<O:P></O:P>
    Denetçi, muhasebe sözleşmelerini mevcut çerçevenin gerekleriyle karşılaştırmaya karar verebilir. Bu gerekler UDSK tarafından belirlenmiştir. Küçük bir işletmenin denetiminde, bu tür muhasebe sözleşmelerini finansal raporlama çerçevesiyle karşılaştırmak isteyebilir. Bu taslak küçük işletmeler için, yetkili ve bilinen standartlar oluşturan kurum tarafından geliştirilmiştir. Denetçi, yönetim tarafından kabul edilen finansal raporlama çerçevesinin kabul edilebilir. Denetçi yönetim tarafından kabul edilen finansal raporlama çerçevesinin kabul edilebilir olmadığına karar verdiğinde, yükümlülük kabulüyle ilgili sonuçları ve denetim raporunu (UDS 701) gözönüne alır.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Finansal Tablolar Üzerine Görüş Beyan Etme: [/I]Denetçi finansal raporlama çerçevesine göre hazırlanmış genel amaçlı finansal tabloların tamamı hakkında bir görüş açıklarken <I style="mso-bidi-font-style: normal">“UDS 700 Genel Amaçlı Tam Set Finansal Tablolara İlişkin Bağımsız Denetçi Raporları” [/I]na başvurur. Denetçi, değişmiş bir kararını açıklarken UDS 701’ e başvurur. Bu değişmiş görüş, bir konunun vurgulanması, şartlı görüş, görüş bildirmekten kaçınma ya da olumsuz bir görüş olabilir. Denetçi aşağıdakiler üzerine bir görüş açıklarken UDS 800’ e başvurur.<O:P></O:P>
    · Muhasebenin kapsamlı temeline uygun olarak hazırlanmış finansal tabloların tamamı<O:P></O:P>
    · Genel ya da özel amaçlı tüm bir finansal tablonun bileşenleri, örneğin; tek bir finansal tablo, belli hesaplar, hesapların öğeleri ya da finansal tablolardaki maddeler<O:P></O:P>
    · Sözleşmeli anlaşmalara uygunluk<O:P></O:P>
    · Özetlenmiş finansal tablolar.[2] <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <DIV style="mso-element: footnote-list"><BR clear=all>
    <HR align=left SIZE=1 width="33%">

<DIV style="mso-element: footnote" id=ftn1>
    [1] Türkiye Denetim Standartları Kurulu, Uluslar arası Denetim ve Güvence Standartları, TÜRMOB Yayınları 339, Fersa Maatbacılık, 2008, s.200.
    <DIV style="mso-element: footnote" id=ftn2>
    [2] Uluslar arası Denetim ve Güvence Standartları, UDS 200, s.119-137.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 210 Denetim Sözleşmesi<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/I]
    Bu UDS’ nın amacı, standartlar oluşturmak ve aşağıdaki konularda yol gösterici mahiyette rehberlik yapmaktır:<O:P></O:P>
    a) Sözleşmenin şartlarında müşteri ile mutabık olmak ve<O:P></O:P>
    b) Müşterinin, sözleşme şartlarını “daha az güvence verici bir seviyeye çekme” yönündeki isteğine denetçinin yanıtı.<O:P></O:P>
    Denetçi ve müşteri sözleşme şartlarında mutabık olmak zorundadır. Sözleşme şartları bir iş akdiyle veya uygun bir sözleşmeyle yazılı hale getirilmelidir. Bu UDS finansal tabloların denetimine ilişkin sözleşmelerin hazırlanmasında denetçiye yardımcı olmak amacıyla yayınlanmıştır. Rehberlik, ilgili hizmetlere de uygulanabilir. Vergi, muhasebe ya da yönetim danışmanlığı hizmetleri gibi hizmetlerin sağlanması durumunda, ayrı sözleşmelerin hazırlanması uygun olacaktır. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Sözleşmesi: [/I]Denetçinin tercihan iş başlamadan önce denetim sözleşmesini müşteriye göndermesi, yapılacak denetimin kapsamına yönelik yanlış anlaşılmaların önlenmesi açısından hem denetçi hem de müşteri açısından fayda sağlar. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Sözleşmenin Temel Unsurları:[/I] Denetim sözleşmesinin şekil ve içeriği her müşteriye göre değişmekle birlikte aşağıda belirtilen unsurları içermesi gerekir: <O:P></O:P>
    · Finansal tabloların denetime tabi tutulmasının amacı<O:P></O:P>
    · İşletme yönetiminin finansal tablolara ilişkin sorumluluğu<O:P></O:P>
    · Denetimin kapsamı, denetçinin uymakla yükümlü olduğu kanun, yasal düzenleme ve denetçilerin bağlı olduğu meslek örgütlerinin bildirileri<O:P></O:P>
    · Sözleşmenin sonuçlarına yönelik raporların ya da diğer iletişim türlerinin bildirileri<O:P></O:P>
    · Sözleşmenin sonuçlarına yönelik raporların ya da diğer iletişim türlerinin şekli <O:P></O:P>
    · Yapılacak bağımsız denetimin örnekleme yöntemiyle yapılan testlere dayanması, muhasebe ve iç kontrol sistemleri ile denetimin doğasından kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle önemli yanlışlıkların ve yanlış beyanların ortaya çıkarılmaması gibi kaçınılmaz bir riskin sözkonusu olduğu hususu,<O:P></O:P>
    · Bağımsız denetimle ilgili olarak istenen her türlü kayıt, belge ve diğer bilgilere herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın sınırsız bir şekilde erişilmesi gerekliliği<O:P></O:P>
    · Etkili bir iç kontrolün oluşturulması ve devam ettirilmesine yönelik yönetimin sorumluluğu <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Tekrarlanan Denetimler: [/I]Yıllar itibariyle tekrarlanan deentimlerde, denetçi sözleşme şartlarının gözden geçirilmesi veya müşteriye mevcut sözleşme şartlarının hatırlatılmasını gerektiren herhangi bir durum olup olmadığını gözden geçirmelidir. Denetçi her dönemde yeni bir denetim sözleşmesi göndermemeye karar verebilir. Ancak aşağıdaki durumlarda yeni bir sözleşme hazırlamak durumundadır:<O:P></O:P>
    · Müşterinin denetiminin amaçlarını ve kapsamını yanlış anladığına dair bir işaret olması <O:P></O:P>
    · Sözleşme üzerinde değişiklik yapılması ya da özel şartların eklenmesi<O:P></O:P>
    · İşletme üst yönetimindeki kişilerde ya da kıdemli yöneticilerde yakın zaman içerisinde değişiklik olması<O:P></O:P>
    · Mülkiyet yapısında önemli bir değişiklik olması<O:P></O:P>
    · Müşterinin faaliyet hacminde ya da iş kolunda belirgin bir değişiklik olması<O:P></O:P>
    · Yasal ve düzenleyici yükümlülükler<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Sözleşmesi Şartlarındaki Değişikliklerin Kabulü:[/I] Denetim çalışmalarının tamamlanmasından önce, müşterinin, denetçiden, denetim sözleşmesi, daha düşük düzeyde güvence sağlayan, başka bir sözleşme şeklinde değiştirilmesini istemesi halinde, denetçi değişikliğin uygun olup olmayacağını gözden geçirmek zorundadır. Müşterinin denetçiden istediği denetim şartlarındaki değişiklikler, denetim hizmetini gerektiren şartlardaki değişiklikten, denetim çalışmasının veya talep edilen hizmetin içeriğinin yanlış anlaşılmasından veya işletme yönetiminin isteğiyle veya koşulların gereği olarak denetimin kapsamının kısıtlanmasından kaynaklanabilir. Denetçi, değişiklik talebinin nedenlerini dikkatli bir şekilde incelemeli ve özellikle de denetimin kapsamını kısıtlayan belirtilere dikkat etmelidir. Denetim şartlarının değiştirilmesi isteği, işletmenin gereksinimlerini etkileyen koşullardaki değişiklik veya denetim çalışmasının veya talep edilen hizmetin niteliğinin yanlış anlaşılmasından doğan bir nedenden kaynaklanıyorsa uygun karşılanabilir. Ancak, talep edilen değişiklik talebin ilgili olduğu bilginin yanlış, eksik ya da yetersiz olması nedeniyle yapılmamışsa uygun karşılanamaz. Değişiklik kararı alınmadan önce, UDS çerçevesinde denetim yapmak üzere sözleşme yapmış olan denetçi, sözkonusu değişikliğin yasal veya sözleşmeye bağlı etkilerini dikkate almalıdır. Eğer denetçi, denetim şartlarının değiştirilmesine yönelik makul bir gerekçenin bulunduğu ve yapılan denetim çalışmasıyla ilgili olarak talep edilen yeni şartların UDS hükümleri ile uyumlu olduğu sonuçlarına ulaşırsa, değişiklik talebi kabul edilir. Ancak, finansal tablo kullanıcılarını yanılgıya düşürmemek açısından, yeni şartlara göre hazırlanan sözkonusu raporda aşağıdaki konulara atıfta bulunmamalıdır:<O:P></O:P>
    · Esas denetim sözleşmesi ve şartları veya<O:P></O:P>
    · Üzerinde mutabık olunan yöntem ve teknikleri yerine getirmek için sözleşmelerin değiştirilmesi ve böylece uygulanan yöntem ve tekniklerin açıklanmasının raporun olağan bir bölümü olduğu durumlar hariç, önceki denetim çalışmasında uygulanmış olabilecek yöntem ve teknikler. [1]<O:P></O:P>

[1] Uluslar arası Denetim ve Güvence Standartları, UDS 210, s. 139-156.

Denetim Sözleşmesi Örneği<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Aşağıdaki sözleşme örneği, UDS’de belirtilmiş noktalarla ilgili yol gösterici olarak kullanılması içindir ve bireysel gerekler ve koşullar çerçevesinde değiştirilebilir.
    Yönetim kurulu veya ilgili yöneticiye:
    ………’nin........ ..’ tarihi itibariyle düzenlenmiş bilançosu ile aynı tarihte sona eren yıla ait gelir ve nakit akım tablolarını denetlememizi talep etmiş bulunmaktasınız. Bu sözleşme aracılığı ile denetim çalışmasının kapsamını ve çalışmanın kabulünü bildirmekten memnuniyet duyarız. Denetim çalışmamızın amacı, finansal tablolar üzerine bir görüş bildirmektir.
    Denetim çalışmamız Uluslararası Denetim Standartlarına (ya da ilgili ulusal standart veya uygulamalara) uygun olarak yapılacaktır. Söz konusu standartlar dene­tim çalışmamızı finansal tablolarda önemli yanlışlıkların bulunmadığına dair ma­kul ölçüde güvence sağlayacak şekilde planlamamızı ve gerçekleştirmemizi öngörrmektedir. Bir denetim çalışması finansal tablolarda yer alan tutarları ve açıklamaları destekleyen kanıtların örnekleme yöntemiyle incelenmesini içerir. Dene­tim çalışması aynı zamanda kullanılan muhasebe prensiplerinin ve yönetim tara­fından yapılan önemli tahminlerin incelenmesini ve finansal tabloların bir bütün olarak sunum şeklinin değerlendirilmesini de içerir.
    Yapılacak bağımsız denetim çalışmasının örnekleme yöntemiyle yapılan testlere dayanması, muhasebe ve iç kontrol sistemlerinin doğasından kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle önemli yanlışlıkların ve önemli yanlış beyanların ortaya çıkarı­lması gibi kaçınılmaz bir riskin sözkonusu olduğu hususu izahtan varestedir.
    Finansal tablolara ilişkin raporumuza ek olarak, ayrı bir sözleşmeye konu ettiğimiz muhasebe ve iç kontrol sistemlerindeki önemli eksikliklere yönelik olarak dikkatimizi çeken hususları da size sunmayı öngörmekteyiz.
    Yeterli açıklama ve dipnotların hazırlanması dahil olmak üzere finansal tabloların hazırlanması sorumluluğunun şirket yönetiminde olduğunu hatırlatmak isteriz.
    Bunlar yeterli muhasebe kayıtlarının ve iç kontrollerin korunmasını, muhasebe politikalarının seçimini ve uygulanmasını ve şirketin mal varlığının korunmasını içerir. Denetim sürecimizin bir parçası olarak, denetimle ilgili bize yapılan bildirimlerle ilgili olarak yönetimden yazılı beyan isteyeceğiz.
    Çalışanlarınızla tam bir işbirliği öngörüyoruz ve onların bize yaptığımız denetimle ilgili olarak istenilen bilgi ve belge kayıtları ile diğer bilgileri sunacağına inanıyoruz. İş ilerledikçe faturalanacak olan ücretler sözleşmeler için atanan bireyler tarafından gerekli kılınan zamana ve nakit harcamalara dayanır.Saatlik ücretler, sahip olunan sorumluluk derecesine ve deneyim ve beceriye göre değişiklik gösterir.
    Bu sözleşme, eğer feshedilmezse, düzeltilmezse veya yerine başka bir sözleşme konulmazsa gelecekteki yıllarda yürürlülükte olacaktır.

Finansal tablo denetimi ile ilgili yaptığımız anlaşmanın sizinle mutabık olduğunu teyit edebilmek amacıyla bu sözleşmenin bir nüshasını imzalayarak göndermenizi rica ederiz.
    XYZ Denetim Şirketi <O:P></O:P>
    ABC şirketi adına aşağıdaki kişi tarafından onaylandı.
    İmza<O:P></O:P>
    ………………………..
    İsim ve Unvan <O:P></O:P>
    Tarih
    Uluslararası Denetim Ve Güvence Sistemleri, 2008, Turmob Yayınları – 339,sf 147-148

Denetim Sözleşmesinde Aşağıdaki Hususların Gösterilmesi Mecburidir. (1)
    * Sözleşmeyi yapan ilgililer,
    * Denetim Kapsamı,
    * Hazırlanacak Tablolar,
    * Hesaplanan insan/saat,
    * Denetimin yapılacağı yerler,
    * Denetimin kapsamına alınacak süre ve dönem,
    * Varsa önceki dönem denetim yapan meslek mensubu,
    * Denetimin başlama ve bitiş tarihleri,
    * Raporun teslim edileceği tarih,
    * Denetimde görev alacak elemenlar.

(1) Yrd. Doç. Dr. Faruk Güçlü: Muhasebe Denetimi İlkeler ve Teknikler, Detay Yayıncılık,Ankara, 2011, sf, 116
    Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 220 Geçmiş Finansal Bilgilerin Denetiminde Kalite Kontrol<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/I]
    Bu UDS’ nın amacı, standartlar oluşturmak ve finansal tabloların denetimi de dahil geçmiş finansal bilgilerin denetimine yönelik kalite kontrol hakkında firma personelinin belirli sorumluluklarına dair yol göstermektir. Sözleşme ekibi, bireysel denetim sözleşmelerine uygulanabilir olan kalite kontrol yöntem ve prosedürlerini uygulamalıdır. Uluslar arası Kalite Kontrol Standartı (ISQC)1, “Tarihi Finansal Bilgi ve Diğer Güvence ve İlgili Hizmetler Sözleşmelerini Denetleyen ve Gözden Geçiren Denetim Şirketlerinde Kalite Kontrol” firmaların firma ve personelin mesleki standartlar, düzenlemeler ve yasal gerekliliklere uyumunu ve ayrıca sözleşme ekibi veya firma tarafından yayınlanacak denetim raporunun durumlara uygun olmasını sağlayacak bir kalite kontrol sistemi kurmalarını zorunlu kılmaktadır. Sözleşme ekibi:<O:P></O:P>
    a) Denetim sözleşmelerine uygulanabilir olan kalite kontrol yöntem, teknik ve prosedürlerini yerine getirir.<O:P></O:P>
    b) Bağımsızlıkla ilgili firmanın kalite kontrol sisteminin bölümlerini ilgili bilgi ile firmanın çalışmasına olanaklı kılar.<O:P></O:P>
    c) Firma ya da diğer taraflar tarafından sağlanan bilgi başka bir öneri getirilmedikçe bu kalite kontrol yöntem ve prosedürlerine uyulur.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Tanımlamalar:[/I] Bu UDS’ de tanımlanan terimler şunlardır; “sözleşme ortağı”, “denetim sözleşmesinde kalite kontrolün gözden geçirilmesi”, denetim sözleşmesine dair kalite kontrolünü gözden geçiren kişi”, “sözleşme ekibi”, “firma”, “teftiş”, “borsaya kote şirket”, “izleme ve takip”, “üye firma”, “ortak”, “personel”, “mesleki standartlar”, “makul güvence”, “çalışan”, “uygun nitelikteki dış personel”.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetimde Kalite İçin Liderlik Sorumluluğu[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Sözleşme ortağı, herbir denetim sözleşmesindeki genel kaliteye yönelik olarak sorumluluk sahibi olmalıdır. Sözleşme ortağı, denetim sözleşmesinin her bir bölümünün başından sonuna kadar, denetim kalitesiyle ilgili olarak örnek teşkil etmelidir. Genellikle bu örnek teşkil etme, sözleşme ortağının eylemleri ve sözleşme ekibine yönelik verdiği mesajlar sayesinde ortaya konur. İlgili eylemler ve mesajlar yapılan işin, mesleki standartlar, düzenlemeler ve yasal gerekliliklere uyup uymadığının önemine; uygulanan yöntem ve prosedürler ile firmanın kalite kontrol prosedürlerine uyulup uyulmadığı, yayımlanan raporların gerçek durumlara uygun olup olmadığı önemine vurgu yapar. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Etik Gereklilikler:[/I] Sözleşme ortağı sözleşme ekibi üyelerinin etik gerekliliklere uyup uymadığını dikkate almalıdır. Denetim sözleşmesi ile ilgili etik gereklilikler genellikle, daha kısıtlayıcı olan ulusal gerekliliklerle birlikte, IFAC kuralları A ve B bölümündeki gerekliliklerden oluşur. IFAC kuralları temel mesleki etik gereklilikleri şunları içermektedir: güvenilirlik, tarafsızlık, mesleki yeterlilik ve tam sorumluluk, gizlilik ve sır saklama, mesleki davranış kuralları. Sözleşme ortağı, etik gerekliliklerdeki uygunsuzluk durumuna karşı uyanık ve tetikte olmak durumundadır. Sözleşme ortağı ve diğer denetim üyeleri ortaya çıkan diğer konuları ve bunların nasıl sonuca bağlandığını belgeler. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Bağımsızlık:[/I] Sözleşme ortağı, denetim sözleşmesinin uygulanması için gerekli olacak bağımsızlık gerekliliklerine uyum hakkında bir sonuç ortaya çıkarmalıdır. Yapılacak şeylerin içinde aşağıdakilerde yer almalıdır: Sözleşme ortağı;<O:P></O:P>
    · İlgili bilgileri firmadan almalı ve nerede uygunsa bağımsızlığa karşı olan durumları ve ilişkileri tanımlamalı ve değerlendirmelidir.<O:P></O:P>
    · Tanımlanan yasaya uymayan durumları değerlendirmeli, bu durumlar denetim sözleşmesi için bağımsızlık unsuruna bir denetim sözleşmesi için bağımsızlık unsuruna bir tehlike oluşturmadıkça firmanın bağımsızlık politika ve prosedürlerini belirlemelidir.<O:P></O:P>
    · Uygulanan önlemler ile birlikte bu tehlikeleri bertaraf etmek veya kabul edilebilir bir seviyeye düşürmek için uygun tarzda hareket edilmelidir. Sözleşme ortağı konunun çözümünde ortaya çıkabilecek başarısızlıkları hızlı bir şekilde firmaya raporlamalıdır. <O:P></O:P>
    · Bağımsızlıkla ilgili kararları veya bu kararları destekleyen firma ile yapılmış görüşmeleri belgelendirmelidir. <O:P></O:P>
    Sözleşme ortağı tehlikeleri bertaraf edemeyen ve kabul edilebilir bir seviyeye indiremeyen önlemleri ve denetim sözleşmesindeki bağımsızlığı önleyici tehlikeleri belirleyebilir. Bu durumda sözleşme ortağı firmaya danışmalı ve bu tehlikeyi oluşturan durumları ortadan kaldırmaya çalışmalı ve denetim sözleşmesinden çekilmeyi önermelidir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Özel Denetim Sözleşmeleri ve Müşteri İlişkilerinin Kabulü ve Devamlılığı:[/I] Sözleşme ortağı, müşteri ilişkilerinin yönetiminden, işin kabulü, devamlılığından ve özel denetim sözleşmelerine yönelik prosedürlerin takip edildiğinden ve bu bağlamda ulaşılan kararların uygun olduğundan ve bunların belgelendirilmemesinden emin olmalıdır. Müşteri ilişkilerinin kabulü ve devamlılığı, özel denetim sözleşmeleri şunları içerir;<O:P></O:P>
    · Ana iş sahiplerinin güvenirliği, işletmenin idaresi ile sorumlu yönetim ile ilgili görevliler<O:P></O:P>
    · Sözleşme ekibinin denetim sözleşmesini yerine getirecek uygun niteliklere, yeterli zaman ve kaaynağa sahip olup olmadığı<O:P></O:P>
    · Sözleşme ekibinin firmanın etik gerekliliklerine uyup uymadığı<O:P></O:P>
    Müşteri ilişkisine devam edip etmeme konusunda karar verme, şu andaki ve önceki denetim sözleşmesi süresince ortaya çıkan önemli konuların dikakte alınmasını içerir. Örneğin, müşteri, firmanın, yeterli bir bilgiye ve uzmanlığa sahip olmadığı bir alanda iş alanını genişletmeye başlayabilir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Sözleşme Ekibinin Atanması[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Sözleşme ekibinden beklenen uygun yeterlilik ve yetenek aşağıdakileri içerir;<O:P></O:P>
    · Uygun eğitim ve katılımlara benzer yapıda ve güçlükle denetim sözleşmeleri ile ilgili bilgi ve pratik deneyim<O:P></O:P>
    · Mesleki standart, düzenleme ve yasal düzenlemeler ve gereklilikler bilgisi<O:P></O:P>
    · İlgili bilgi teknolojisini içeren uygun, yeterli teknik bilgi<O:P></O:P>
    · Müşterinin işlerini gerçekleştirdiği ilgili endüstri hakkında bilgi <O:P></O:P>
    · Mesleki yargılama uygulama kabiliyeti<O:P></O:P>
    · Firmanın kalite kontrol politika ve prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmak.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Sözleşmenin Gerçekleştirilmesi:[/I] Sözleşme ortağı aşağıdaki konularda sözleşme ekibi üyelerini bilgilendirerek denetim sözleşmesini yönetir: sözleşme ekibi üyelerinin sorumlulukları, işletmenin faaliyet alanı, konularla ilgili riskler, ortaya çıkabilecek problemler ve sözleşme performansına detaylı yaklaşım. Gözetim ise şunları içerir;<O:P></O:P>
    · Denetim sözleşmesinin sürecini izlemek,<O:P></O:P>
    · Sözleşme ekibi üyelerinin yeteneklerini ve yeterliliğini, işlerini yerine getirmekte yeterli zamana sahip olup olmadıklarını, kendilerine verilen talimatları anlayıp anlamadıklarını, işin denetim yükümlülüğü için planlanan yaklaşıma göre yapılıp yapılmadığına dikkat etmek,<O:P></O:P>
    · Denetim sözleşmesi süresince ortaya çıkan önemli konulara değinmeyi, onların önemini değerlendirmeyi ve planlanan yaklaşımı uygun bir şekilde değiştirmeyi gözönüne almak,<O:P></O:P>
    · Denetim sözleşmesi sırasında danışılacak ya da daha deneyimli sözleşme ekibi üyeleri tarafından değerlendirilecek konuları belirlemek.<O:P></O:P>
    Gözden geçirmekle görevli kişilerin aşağıdakilere dikkat etmesi gerekir:<O:P></O:P>
    · İşin mesleki standartlara, düzenlemelere ve yasal gerekliliklere uygun şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği,<O:P></O:P>
    · Ortaya çıkan önemli konular üzerinde daha fazla düşünülüp düşünülmediği,<O:P></O:P>
    · Uygun danışmanların yapılıp yapılmadığı, ve sonuç olarak çözümlerin belgelendirilip belgelendirilmediği ve bunların uygulanıp uygulanmadığı,<O:P></O:P>
    · Yapılan işin boyutunun, zamanlamasının ve türünün revize edilme ihtiyacı olup olmadığı,<O:P></O:P>
    · Yapılan işin daha önce ulaşılan ve uygun bir şekilde belgelendirilen kararları destekleyip desteklemediği,<O:P></O:P>
    · Elde edilen delilin denetçi raporunu desteklemek için yeterli olup olmadığı,<O:P></O:P>
    · Sözleşme prosedürünün amaçlarının başarılıp başarılmadığı. <O:P></O:P>
    Denetçinin raporu yayınlanmadan önce, sözleşme ortağı, denetim belgesinin gözden geçirilmesiyle ve sözleşme ekibi ile yapılan konuşmalarla, denetçi raporunun yayınlanması ve ulaşılan kararları desteklemek için yeterli uygun denetim delilinin elde edildiğine emin olmalıdır.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Danışma:[/I] Sözleşme ortağı;<O:P></O:P>
    · Zor ve karmaşık konularda sözleşme ekibinin ihtiyaç duyduğu uygun danışmanlığı almasından sorumludur.<O:P></O:P>
    · Sözleşme ekibinin, sözleşme süresince hem sözleşme ekibinin hem de sözleşme ekibiyle diğerleri arasında, uygun bir seviyede, firma içinde ya da dışında, uygun danışmayı üstlendiğinden emin olmalıdır.<O:P></O:P>
    · Bu danışmanların faaliyet alanının ve yapısının belgelendiğinden ve danışılan tarafla aynı fikirde olunduğundan emin olmalıdır.<O:P></O:P>
    · Danışmanlardan elde edilen kararların uygulandığını belirlemelidir.<O:P></O:P>
    Firma uygun iç kaynaklardan yoksun olduğunda, sözleşme ekibinin firma dışından bir danışma hizmeti alması uygun olabilir. Dolayısıyla sözleşme ekibi ilgili kalite kontrol hizmetlerini sunan diğer firmaların, meslek ve denetim organları yada ticari kurumların sağladığı danışma hizmetlerinden yararlanabilirler. Zor ve karışık konuları içeren ve diğer profesyonellerden elde edilen danışmanlık hizmetlerinin belgelenmesi, danışmayı araştıran ve danışılan kişi tarafından kararlaştırılır. Bu konudaki belgeleme aşağıdakilere yönelik bilgi sağlama amacıyla yeterince tam ve bütünlük arzeder ve yeterli detayı içerir. <O:P></O:P>
    · Danışmanın araştırıldığı konu<O:P></O:P>
    · Danışmanın sonuçları, alınan kararlar, bu kararlar için ve kararların nasıl uygulandığının temelleri<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Görüş Ayrılığı:[/I] Sözleşme ekibi içinde, danışılan kişilerle ve sözleşme ortağı ile sözleşme kalite kontrolünü gözden geçiren arasında düşünce farkları oluştuğunda, sözleşme ekibi, düşünce farkları ile ilgilenmek ve bunları çözmek için firmanın politikalarını, yöntem ve prosedürlerini takip eder. Gerektiğinde sözleşme ortağı, sözleşme ekibi üyelerinin ya da firma dışındaki diğer kişilerin misilleme yapmaksızın, düşünce farklılıklarını içeren konular hakkında kendisini bilgilendirmelerini isteyebilir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Sözleşmeye Dair Kalite Kontrolün Gözden Geçirimi[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Borsaya kote şirketlerin finansal tablolarının denetimi için, sözleşme ortağı;<O:P></O:P>
    · Sözleşme kalite kontrolunün gözden geçirilmesini yapan kişinin atanmasına karar vermelidir. <O:P></O:P>
    · Kalite kontrolün gözden geçirilmesini yapan kişi ve ilgili denetim sözleşmesi süresince ortaya çıkan önemli sorunları ele almalıdır.<O:P></O:P>
    · Sözleşme kalite kontrolunü gözden geçirilmesi tamamlanana kadar denetçinin raporunu yayınlamamalıdır.<O:P></O:P>
    Borsaya kote şirketlerin finansal tablolarının denetimleri için sözleşme kalite kontrolünü gözden geçirilmesi aşağıdaki konuları gözönüne almayı içerir:<O:P></O:P>
    · Sözleşme ekibinin, öze sözleşme ile ilişki içinde, firmanın bağımsızlığı ile ilgili değerlendirilmesini,<O:P></O:P>
    · Sözleşme süresince belirlenen önemli riskleri (ISA 315) ve bu risklere cevapları (ISA 330) ve sözleşme ekibinin yolsuzluk ve hileden kaynaklanan riskleri değerlendirmesini<O:P></O:P>
    · Önemlilik ve önemli risklerle ilgili verilen yargıları<O:P></O:P>
    · Farklı düşünceleri ya da diğer zor veya karmaşık hususları içeren konular hakkında danışman tarafından yapılan değerlendirme olup olmadığını ve bu tür istişarelerden çıkan kararları<O:P></O:P>
    · Denetim süresince belirlenen düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş yanlış beyanların önemini<O:P></O:P>
    · Yönetime, idareye ve denetim organları gibi diğer taraflara iletilecek konuları<O:P></O:P>
    · Gözden geçirme için seçilen denetim belgesinin yapılan işi yansıtıp yansıtmadığını ve varılan kararları yansıtıp yansıtmadığını.[1]<O:P></O:P>

[1] Uluslar arası Denetim ve Güvence Standartları, UDS 220, s.161-176.

Müdavim Üye

UDS 220' nin Ana Başlığı Olan Denetimde Kalite Kontrolü Daha Ayrıntılı Olarak İnceleyelim.

DENETİM KALİTESİNİN, KALİTE KONTROL SİSTEMİNİN TANIMI, AMACI VE UNSURLARI

Genel olarak denetim kalitesi, denetlenen işletmenin finansal tablolarına ilişkin uygun görüşü sunmak ve bu görüşü gerekli kanıtlarla ve objektif(Nesnel) yargılarla desteklemektir. Başka bir anlatımla denetçiler bağımsız, güvenilir, yeterli ve uygun denetim kanıtları ile desteklenmiş denetim raporları düzenlediklerinde kaliteli bir hizmet vermiş olacaklardır. (Durukan, Kapucugil İkiz, 2007, 35–62)
    ISA/UDS 220 esas alınarak yayınlanan Sermaye piyasasında bağımsız denetimi düzenleyen Seri X 22 Sıra Numaralı Tebliğde, denetim kalitesinin kontrolünün amacı verilen denetim hizmet kalitesinin yüksek olmasını sağlamak üzere denetim kuruluşları tarafından kalite kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi ve bunların sorumlu ortak baş denetçiler gözetiminde uygulanmasıdır şeklinde tanımlanmıştır.
    Yine aynı tebliğin Bağımsız denetim kalitesinin Kontrolüyle ilgili dördüncü kısmının 3. maddesinde, kalite kontrolü ve sistemin gözetimi aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.
    Bağımsız denetimin kalitesinin Kontrolü; Bağımsız denetim raporu tamamlanmadan önce, bağımsız denetim ekibinin önemli nitelikteki kararları ile bağımsız denetim raporuna ilişkin ulaştıkları sonuçların objektif bir şekilde değerlendirilmesine ilişkin süreci,
    Kuruluşun Kalite kontrol Sisteminin gözetimi ise; Bağımsız denetim kuruluşu tarafından, kalite kontrol sisteminin etkin bir şekilde işlediğine dair makul bir güvencenin sağlanması amacıyla, tamamlanmış bağımsız denetimlerle ilgili periyodik olarak yapılan kalite kontrolleri de dahil, devamlı olarak uygulanan kalite kontrol yöntemlerinin işleyişinin izlenmesini ifade eder.
    ISQC1 Geçmiş (Tarihi) Finansal tabloların denetimini yapan ve diğer güvence hizmetlerini yapan firmalar için kalite kontrolü ile IAS/UDS- 220 Geçmiş (Tarihi) finansal Bilgilerin denetiminde kalite kontrol adlı standartlar ve bu standartlar esas alınarak yayınlanan Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Seri X, No 22 sayılı tebliğ ile Bankalarda Bağımsız Denetim Gerçekleştirecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte bağımsız denetimin kalitesinin kontrolü beş ana başlık altında ele alınarak incelenmiştir. Bu beş başlık aynı zamanda kalite kontrol sisteminin unsurlarını oluşturmaktadır.
    1- Bağımsız Denetim ekibinin belirlenmesi ve Sorumlulukları
    2- Etik kurallar
    3- Bağımsız denetim hizmetinin üstlenilmesi ve yürütülmesi (müşteri ile denetim ilişkisinin başlatılması ve devam ettirilmesi, denetim faaliyetlerinin yürütülmesi)
    4- Bağımsız denetim kalitesinin kontrolü
    5- Gözetim (denetim kuruluşunun kalite kontrol sisteminin gözetimi)
    Denetim kuruluşları ve bu kuruluşlarda görev alan denetçilerin kaliteli bir denetim çalışması gerçekleştirmek için denetimin kalitesini sağlayacak ve koruyacak bu unsurları uygulamaları zorunludur. 08 Eylül 2003 tarih 25223 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sigortacılık Bağımsız Denetim İlkelerine İlişkin yönetmelikte bu unsurlar (İlkeler, Ögeler) aşağıdaki şekilde ele alınıp açıklanmıştır.
    Bağımsız Denetimde Kalite Kontrol İlkeleri
    Madde 9- Kuruluş ve denetçi, kaliteli bir denetim çalışması gerçekleştirmek için azami gayret göstermek, aşağıda belirtilen denetim kalitesini sağlayacak ve koruyacak ilkeleri uygulamak zorundadır;
    a. Mesleki Gereklilikler: Kuruluşun ve denetçinin; bağımsızlık, dürüstlük, tarafsızlık, gizlilik ve profesyonel davranış ilkelerine uygun davranması.
    b. Mesleki Yeterlilik: Kuruluşun ve denetçinin, sorumluluklarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli teknik bilgiye ve mesleki yeterliliğe sahip olması.
    c. Görev Dağılımı: Denetim çalışmasının gerekli düzeyde teknik bilgi, mesleki yeterlilik ve beceriye sahip olan denetim elemanları tarafından gerçekleştirilmesi.
    d. Yönlendirme: Denetimin istenen kalitede olabilmesini ve denetim sonunda tam ve doğru bir görüş bildirilebilmesini teminen, yapılan işin her seviyede gözden geçirilmesi ve denetçinin görevleri konusunda yönlendirilmesi.
    e. Görüş Alma: Mesleki sır olgusunun göz önünde tutulması ve şirketin adının belirtilmemesi kaydıyla, gerekli görülen durumlarda, konuyla ilgili deneyimi ve bilgisi olan kişilerden görüş alınması.
    f. Görev Kabulü ve Devamlılık: Yeni görev kabulü için veya gelecek dönemlerde denetime devam edilebilmesi için değerlendirme yapılması, yapılacak değerlendirmede kuruluşun durumunun özellikle bağımsızlık ilkelerine uygunluk ve verilecek hizmetin kapsam ve boyutu yönünden değerlendirilmesi.
    g. İzleme: Kalite kontrol metotlarının yeterliliği ve işlevselliğinin izlenmesi
    Bu unsurlar kapsamında kurulacak olan bir kalite güvence sistemi aşağıdaki başlıklar altında yapılandırılabilir.
    I- Kalite Güvence Sistemine İlişkin Yapı:
    1. Amaç
    2. Kapsam
    3. Tanımlar
    4. Bağımsız Denetim Ekibi ve Sorumlulukları
    5. Etik İlkeler
    6. Bağımsızlık
    7. Bağımsız Denetim Hizmetinin Üstlenilmesi ve Yürütülmesi
    8. Danışma
    9. Bağımsız Denetim Kalitesinin Kontrolü
    10. Gözetim
    11. Kalite Güvence Ekiplerinin Oluşturulması ve Görevleri
    12. Diğer Hususlar
    Yukarıdaki başlıklar altında yapılandırılan kalite güvence sisteminin işlevselliğini sağlayacak politika ve yöntemleri gösteren örnek bir format ise aşağıdaki gibi olabilir. (UDS 220 Ek)
    a) Mesleki Gereksinimler
    Kuruluşta çalışan personel bağımsızlık, dürüstlük, objektiflik, güvenilirlik ve mesleki davranış ilkelerine bağlı olmalıdır.
    Bu politikanın uygulanabilmesi için bu konulardaki sorunları çözümleyebilecek ve rehberlik yapacak bir kişinin görevlendirilmesi, şirket içindeki her düzeydeki personele bu politika ve politikanın gerçekleştirilmesi için izlenecek yolun duyurulması, bu politika ve yöntemlere uyulduğunun takip edilmesi gerekir. Örneğin, bağımsızlık ilkesinin zedelenip zedelenmediğini kontrol etmek için, personelin düzenli aralıklarla bağımsızlığı zedeleyen işletmeler hakkında bilgilendirilmesi, bağımsızlığı zedeleyen müşterilerin ve diğer işletmelerin (müşterilerin bağlı işletmeleri, iştirakleri gibi) bir listesinin hazırlanarak muhafaza edilmesi, bu listeye bağımsızlıklarını kontrol etmek isteyen tüm personelin ulaşabilmesinin sağlanması, listedeki değişikliklerin anında personele duyurulmasının sağlanması, personelden yıllık bazda yasaklanmış yatırımlar yapmadıkları ve yasaklanmış ilişkilerinin bulunmadığı yönünde yazılı bildirimler alınması, kurumun denetlenen müşterilerle olan ilişkileri dönemsel olarak İnceleyerek birlikte olunan alanlardan herhangi birinin kurumun bağımsızlığını zedeleyip zedelemediğini veya zedeleyebilir olup olmadığının belirlenmesi.
    b) Yetenekler Ve Uzmanlık
    Kurum, sorumluluklarının gereğini özenle yerine getirmek üzere gerekli teknik standartları ve mesleki uzmanlığı kazanmış ve bunu devam ettiren personellerle donatılmış olmalıdır.
    Bu politikanın uygulanabilmesi ve nitelikli eleman temin edebilecek şekilde personel ihtiyaçlarının planlamasının yapılabilmesi için,
    Mevcut müşterileri, büyüme öngörüsünü ve emekliliği esas alarak sayısal işe alma hedeflerinin belirlenmesi,
    İşe alma programının etkinliğinin izlenmesi,
    İş için başvuranlara ve yeni personele kurumun kendileriyle ilgili politika ve yöntemlerinin bildirilmesi,
    Mesleki gelişimi sağlamak için sürdürülecek mesleki eğitim faaliyetlerinin personele iletilmesi,
    Kurumun teknik politika ve yöntemlerini içeren mesleki teknik standartlardaki güncel gelişmeler hakkında personelin bilgi edinmesinin sağlanması,
    Kurum içindeki çeşitli düzeydeki yetki ve sorumlulukların belirlenerek görevde yükselmek için gerekli niteliklerin hazırlanması ve duyurulması,
    Personelin başarısını değerlendirip ödüllendirilmesi ile ilgili programların hazırlanması,
    Terfi kararını alacak şirket yetkililerinin belirlenmesi gerekir.
    c) Görevlendirme
    Denetim görevi koşulların gerekli kıldığı yeterlilik ve teknik eğitim derecesine sahip olan personele verilmelidir.
    Bu politikanın uygulanabilmesi için,
    Denetim kuruluşu genelinde ve her bir bölüm için personel gereksinimlerinin planlanması,
    İşgücü gereksinimlerini belirlemek ve denetim çalışmalarını takvime bağlamak üzere zaman öngörülerinin hazırlanması,
    Personelin görevlendirilmesinde denetimin etkin yürütülmesini ve değişik alanlarda uzmanlık ve bilgi birikimine sahip personelin getireceği farklı bakış açılarını da dikkate alarak süreklilik ve görev değişiminin her ikisinin de göz önünde bulundurulması gerekir.
    d) Yetkilendirme
    Yapılan çalışmanın uygun kalite standartlarını karşıladığına dair makul bir güvence sağlanabilmesi için her düzeyde yapılan çalışma ile ilgili yeterli yönlendirme, gözetim ve kontroller yapılmalıdır.
    Denetimin planlanması için denetim de görevlendirilen uygun personellere sorumluluk verilmesi,
    Denetim çalışmaları için ayrıntılı bilgi edinilmesi veya geçmiş denetimlerde elde edilmiş bilgilerin gözden geçirilerek güncellenmesi,
    Denetimin tamamlanması için gerekli olan zamanın belirlenmesi, işgücü gereksinimlerinin ve uzmanlık ihtiyacının belirlenmesi,
    Müşteri ve bulunduğu sektörü etkileyen mevcut ekonomik koşulların öneminin ve denetim çalışmasına olası etkisinin dikkate alınması,
    Denetimde görev alan personel arasındaki mesleki görüş farklılıklarını gidermek için yöntemler oluşturulması,
    Astların eğitimi ve geliştirilmesi için uzman personelin teşvik edilmesi,
    Personelin çeşitli alanlarda ve farklı endüstri kollarında deneyim kazanması,
    Yardımcıların değişik kişilere bağlı olarak çalışması ve denetimin bir çok kısmına dahil edilmesi gerekir.
    e) Danışma
    Gerektiğinde firma içi ve firma dışında bulunan uzman kişilere danışılmalıdır.
    Personelin, firmanın danışma politika ve yöntemleri hakkında bilgilendirilmesi,
    Personelin, karmaşık ya da beklenmedik hususlarda yetkili kaynakları kullanmaya teşvik edilmesi,
    Referans bilgilerin toplandığı kütüphane veya benzeri diğer kaynaklara ulaşabilmek için gerekli alt yapının hazırlanması,
    Danışma gerektiren alanlardaki ve uzmanlığa ihtiyaç duyulan durumlarda gerekli olacak dokümantasyonun kapsamının tanımlanması işlemleri yapılmalıdır.
    f) Müşterilerin Kabulü Ve Elde Tutulması
    Olası müşterilerin değerlendirilmesi ve mevcut müşterilerin sürekli incelenmesi sağlanmalıdır. Bir müşteriyi kabul etme veya elde tutma konusunda karar verirken, firmanın bağımsızlığı, müşteriye uygun hizmet verme yeteneği ve müşteri yönetiminin dürüstlüğü göz önünde tutulmalıdır.
    Olası müşterilere ait yıllık faaliyet raporları, ara dönem finansal tabloları ve vergi beyannamelerinin incelenmesi,
    Olası müşterilerin değerlendirilebilmesi için üçüncü kişilerden elde edilebilecek her türlü bilginin araştırılması,
    Önceki denetçi ile görüşülmesi,
    Firma için olağan dışı riskler oluşturacak konuların göz önünde bulundurulması,
    Olası müşteriye hizmet verme durumunda firmanın bağımsızlığının ortadan kalkıp kalkmayacağının değerlendirilmesi,
    Firmanın müşterilerin kabulüne ilişkin politika ve yöntemleri hakkında ilgili personelin bilgilendirilmesi,
    Belirli olayların ortaya çıkmasına bağlı olarak, ilişkilerin sürdürülüp sürdürülmeyeceğini saptamak üzere müşterilerin değerlendirilmesi, belirli olaylara örnek olarak yönetim kurulu, müdürlerin değişmesi, ortaklık yapısının değişmesi, mali durumdaki değişiklikler, işin kapsam ve yapısının değişmesi, işletme hakkında dava açılması gösterilebilir.
    Firmanın, müşterilerin elde tutulmasına ilişkin politika ve prosedürleri hakkında ilgili personelin bilgilendirilmesi gerekir.
    g) İzleme
    Kalite kontrol politika ve yöntemlerinin yeterliliği ve faaliyet etkinliği izlenmelidir.
    Firmanın izleme programının kapsam ve içeriğinin tanımlanması,
    İzleme faaliyetlerinin zamanlaması ve sıklığının belirlenmesi,
    İzleme elemanları ile işin yürütülmesinde ve yönetiminde görev almış personel arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları çözümlemek üzere yöntemler oluşturulması,
    İzleme faaliyetine katılacak personelin uzmanlık düzeyi ile onların seçim yöntemlerinin oluşturulması,
    Alınan işlerin mesleki standartlar ve firmanın kalite kontrol politika ve yöntemleri ile uyumunun gözden geçirilmesi,
    İzleme faaliyetlerinin sonuçları ışığında kalite kontrol politika ve yöntemlerinde değişiklik gerekip gerekmediğinin belirlenmesi gerekir.
    IV-SONUÇ
    Kalite güvence sistemiyle ilgili olarak yayınlanan uluslararası standartlar esas alınarak ülkemiz sermaye piyasası mevzuatında çeşitli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yasal düzenlemeler çerçevesinde bağımsız denetim şirketleri tarafından uygulanmakta olan kalite kontrol sistemleri, bir yandan denetim şirketlerinin karşılaşabilecekleri işletme risklerini azaltırken, diğer yandan bu şirketlerde görev yapan denetçilerin denetim risklerini azaltmakta, aynı zamanda finansal tablo kullanıcılarının yayınlanmış tablolara güvenilirliklerini de arttırmaktadır.
    Dolayısıyla, riskleri azaltıcı yönde zincirleme olarak böylesine olumlu etki yaratan uygulamaların, denetim şirketleri tarafından sadece yasal gereklilikleri yerine getirmenin ötesinde daha kapsamlı olarak ele alınıp, mevcut kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi yönünde ek çalışmalar yapılması yararlı olacaktır.

YMM Rahmi UYGUN, BağımsızDenetimKalitesininKontrolü,
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/rahmiuygun/008/, (16.11.2011)Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 230 Denetimde Belgelendirme<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">[/I]Bu UDS’ nin amacı, finansal tabloların denetimine ilişkin olarak yapılan belgelendirme işlemlerine rehberlik etmek ve bu konuda gerekli standartları oluşturmaktır. Denetçi aşağıda belirtilen hususları sağlayan denetim dökümanlarını <O:P></O:P>
    zamanında hazırlamalıdır;<O:P></O:P>
    · Denetim raporuna esas oluşturacak yeterli ve uygun kanıt<O:P></O:P>
    · Denetim UDS ve ilgili yasal düzenlemelere uygun yapıldığına dair yeterli <O:P></O:P>
    kanıt<O:P></O:P>
    Yeterli ve uygun kanıtları içeren belgelendirmenin belli bir zaman zarfında hazırlanması, denetim kalitesinin arttırılmasına, gözden geçirme işleminin kolaylaşmasına, elde edilen denetim kanıtlarının değerlendirilmesine ve denetim raporunun tanziminden önce sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olur. Denetimin fiilen sürdürülme aşamasında yapılan belgelendirme, denetimin bitişinden sonra yapılacak belgelendirmeden daha kesin ve doğru olur. Bu amaca ilaveten, denetime ilişkin belgelendirme aşağıdakileri hususları da içeren bir dizi amaca hizmet etmektedir:<O:P></O:P>
    a) Denetimin planlanması ve gerçekleştirilmesi için denetim ekibine yardımcı olmak,<O:P></O:P>
    b) Denetimin yönlendirme ve gözetiminden sorumlu denetim ekibine yardımcı olmak, <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 220 “Finansal Bilgilerin Denetiminde Kalite Kontrol[/I]” e uygun olarak sorumlulukların yerine getirilmesini sağlamak,<O:P></O:P>
    c) Denetim ekibinin yaptığı işe yönelik sorumluluk ve hesap verebilirliği mümkün kılmak,<O:P></O:P>
    d) Gelecek denetimler için önem taşıyan konuların kaydını tutmak,<O:P></O:P>
    e) Tecrübeli bir denetçinin, yürüteceği kalite kontrol gözden geçirme ve incelemelerinde, <I style="mso-bidi-font-style: normal">“Tarihi Finansal Bilgi ve Diğer Güvence ve İlgili Hizmetler Sözleşmelerini Denetleyen ve Gözden Geçiren Denetim Şirketlerinde Kalite Kontrol”[/I] e uygun hareket etmesini sağlamak,<O:P></O:P>
    f) Deneyimli bir denetçinin dış inceleme ve teftişlerini, yasal düzenlemeler ve diğer gerekliliklerle uyumlu olacak tarzda yapabilmesini olanaklı kılmak.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Tanımlamalar:[/I] Bu UDS’ de;<O:P></O:P>
    a) “Denetimde Belgelendirme”, gerçekleştirilen denetim prosedürleri ve elde edilen denetim kanıtları ile denetçinin ulaştığı sonuçların kaydedilmesidir. <O:P></O:P>
    b) “Deneyimli denetçi” <O:P></O:P>
    - Denetim süreçleri ile denetim yöntem, teknik ve prosedürlerin hakkında teknik bilgiye sahip olan,<O:P></O:P>
    - UDS ile yasal mevzuat ve düzenleme gereklilikleri hakkında bilgisi bulunan,<O:P></O:P>
    - İşletme faaliyetlerinin gerçekleştiği iş çevresi hakkında bilgili olan,<O:P></O:P>
    - İşletmenin faaliyette bulunduğu sektörle ilgili denetim ve finansal raporlama konularında bilgi sahibi olan bireyler olarak tanımlamışlardır.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetimde Belgelendirmenin Niteliği:[/I] Denetimle ilgili belgelendirmede, kayıt için kağıt ve elektronik ortam ile diğer araç ve ortamlar kullanılır. Denetimin belgelendirilmesi, örnek olarak, denetim programları, analizleri, sorunlarla ilgili hatırlatıcı notlar, önemli konularla ilgili özetler, bilgi notu ve mektupları, bilgi sunumları, kontrol listeleri, önemli konular hakkındaki yazışmaları (elektronik posta dahil) gibi hususları içerir. İşletme kayıtlarının kopyaları ve özetleri önemli ve özel sözleşmeler, anlaşmalar v.b. uygun görüldüğü takdirde denetimdeki belgelendirmenin bir parçası olabilirler. Denetimde belgelendirme, işletmenin muhasebe kayıtları için kullanılamaz. Her bir denetim sözleşmesi için yapılan belgelendirme, bir denetim dosyasında toplanır. Denetçi genellikle, çalışma kağıtları ve finansal tabloların değişen taslaklarını, tamamlanmamış ya da taslak ve ön düşünceyi yansıtan notları, yazılım ya da diğer hatalar sebebiyle düzeltilmiş belgelerin önceki nüshalarını ve suretlerini, belgelendirme kapsamı dışında tutar.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetimi Belgelendirmenin Şekli, İçeriği, Boyutu:[/I] Yapılan denetimin daha önce o denetimle hiçbir ilişkisi olmayan denetimli bir denetçi tarafından da anlaşılabilmesi için, denetimi yürüten denetçinin aşağıdaki belgeleri içeren belgelendirmeyi hazırlaması gerekmektedir:<O:P></O:P>
    a)Gerçekleştirilen denetim prosedürlerinin, zamanlama, nitelik ve boyut açısından ne ölçüde UDS ve yasal ve diğer düzenleme gerekliliklerine uygun olup olmadığını anlamak,<O:P></O:P>
    b)Denetim prosedürlerinin sonuçlarını ve elde edilen denetim kanıtlarını anlamak,<O:P></O:P>
    c)Denetim sırasında ortaya çıkan önemli konular ve bu konulara yönelik ulaşılan sonuçlar. <O:P></O:P>
    Denetime ilişkin yapılacak belgelendirmenin şekil, içerik ve kapsamı şu unsurlara bağlıdır;<O:P></O:P>
    · Gerçekleştirilen denetim prosedürlerinin niteliği,<O:P></O:P>
    · Saptanmış önemli yanlış beyan riskleri,<O:P></O:P>
    · Denetimin uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi aşamalarında gereken mesleki yargılama derecesi,<O:P></O:P>
    · Elde edilen denetim kanıtlarının önemlilik derecesi,<O:P></O:P>
    · Tespit edilen istisnaların niteliği ve kapsamı,<O:P></O:P>
    · Sonuçların belgelendirilmesine yönelik ihtiyaca ve toplanan bağımsız denetim kanıtları ve yapılan denetimle ilgili çalışma kağıtlarından ulaşılan sonuçların kolayca anlaşılır olup olmamasına,<O:P></O:P>
    · Kullanılan denetim metodolojisi ve araçları.<O:P></O:P>
    Ancak denetim sırasında denetçinin dikkate aldığı ve gözönünde bulundurduğu her konunun belgelendirilmesi ne mümkündür ne de pratikte uygundur. Denetçinin yaptığı sözel açıklamalar, tek başına, gerçekleştirilen denetim ve denetçinin ulaştığı sonuçlar için yeterli bir destek sunmaz, fakat denetimin belgelendirilmesi kapsamında sunulan bilgilerin açıklanmasında ve aydınlatılmasında kullanılabilir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Test Edilen Özel Kalemlerin ve Konuların Belirleyici Özelliklerinin Belgelendirilmesi:[/I] Uygulanan denetim prosedürlerinin zamanlaması, niteliği (türü), boyutunu belgelendirmede, denetçi özel kalemlerin veya test edilen konuların belirleyici özelliklerini kaydetmelidir. Belirleyici özellikleri kaydetme pekçok amaca hizmet etmektedir. Örneğin; denetim ekibinin yaptığı işe yönelik olarak sorumlu hale gelmesini sağlar, istisnaların ve tutarsızlıkların araştırılmasını kolaylaştırır. Belirleyici özellikler uygulanan denetim prosedürleri ile test edilen kalemlere ve konulara göre değişiklik gösterecektir. Örneğin; <O:P></O:P>
    · Belirli işletme personelinin soruşturulmasına yönelik bir denetim prosedürü için denetçi, işletme personelinin soruşturulduğu tarihleri, personelin isimlerini ve işletmede yürüttükleri iş ve görevlerin tanımlarını kaydedebilir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Önemli Konular[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Denetim sürecindeki olayların ve durumların öneminin belirlenmesi, olayların, durum ve koşulların objektif şekilde analizini gerektirir. Önemli konular aşağıdakileri içerir;<O:P></O:P>
    · Önemli risklere neden olan konular (UDS 315)<O:P></O:P>
    · A) Finansal bilgilerin yanlış beyan edildiğine, B) Denetçinin önemli yanlış beyanlarla ilgili önceki risk değerlendirmesi ile risklerle ilgili cevabın gözden geçirilme ihtiyacını gösteren denetim prosedürlerinin sonuçları<O:P></O:P>
    · Denetim prosedürlerinin uygulanmasında önemli zorluklar çıkaran koşullar<O:P></O:P>
    · Denetim raporunda önemli değişikliğe sebep olabilecek bulgular.<O:P></O:P>
    Denetçi belgelendirme işinin gereği olarak, denetim sürecindeki özel sorunları tanımlayan, bu sorunların yerini gösteren, sorunlara ilişkin bilgilerin sağlanmasına dair özetlerin hazırlanmasını ve bu özetlerin tutulmasının yararlı olabileceğini dikkate almalıdır. Bu gibi özetler ve notlar, bilhassa büyük ve karmaşık denetimlerde yapılacak kontrol ve gözden geçirmelerin verimli ve etkin olmasını kolaylaştırır. Ayrıca bu tür özet ve notların hazırlanması, önemli konu ve hususların denetçi tarafından gözönünde bulundurulmasını sağlar. Denetçi önemli konulara ilişkin olarak yönetim ve diğer kişilerle yaptığı görüşmelerin belgelendirmelidir. Belgelendirme işlemi, önemli konuların, kiminle ve ne zaman görüşüldüğüne ilişkin kayıtları içerir. Denetçi, önemli bir konunun, ulaştığı nihai kararla tutarsız olduğunu ya da nihai kararına karşıt bir durum arzettiğini gördüğünde, nihai görüşünün oluşturulmasında bahse konu tutarsızlık ve çelişkiye nasıl yaklaştığını ve onları nasıl değerlendirildiğini belgelendirmelidir. Denetçinin bahse konu tutarsızlık ve çelişkiye nasıl yaklaştığını ve onları nasıl değerlendirildiğini belgelendirmesi, yanlış ve değiştirilmiş belgeleri elinde tutması gerektiği anlamına gelmez. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Temel İlkeler ve Önemli Prosedürlerden Sapmaların Belgelendirilmesi: [/I]İstisnai durumlar haricinde, denetçi denetimle ilgili temel prensiplere ve gerekli prosedürlere uymalıdır. İstisnai durumlarda, eğer denetçi denetim sürecinde temel bir ilkeden veya temel bir prosedürden ayrılması gerektiği yargısına varır ise, denetçi bahse konu ayrılmanın nedenleri ile uyguladığı alternatif denetim prosedürlerini ve denetim amacına nasıl ulaştığını belgelendirmelidir. Bu durum, uygulanan alternatif denetim prosedürlerinin, sözkonusu temel UDS ilke ve prosedürlerini ikame etmede ne ölçüde yeterli ve uygun olduğu gösteren belgelendirmeyi de içermektedir. Belgelendirmede gerekliliği, denetimdeki durum ve koşullarla ilgili olmayan temel ilke ve prosedürlere uygulanmaz. Örneğin, devam eden bir sözleşmede , “<I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 510 İlk Denetim – Açılış Hesapları”[/I] ndaki hiçbirşey, konuyla ilgili değildir. Benzer şekilde, eğer UDS koşullu gereklilikleri içeriyorsa ve eğer belirtilen koşullar mevcut değilse ilgili değildir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Hazırlayanın ve Gözden Geçirenin Saptanması:[/I] Uygulanan denetim prosedürlerinin yapısı, zamanlaması ve uygulanan denetim yöntem ve tekniklerinin kapsamını belgelendirmede denetçi aşağıdaki hususları kaydetmelidir.<O:P></O:P>
    a) Denetimin kim tarafından yapılarak tamamlandığı ve tarihi,<O:P></O:P>
    b) Yapılan denetimin kim tarafından tekrar gözden geçirildiği, bu gözden geçirmenin tarihi ve kapsamı. (ISA 220 - 26.paragraf)<O:P></O:P>
    Yapılan denetleme işini kimin gözlemlediği belgelendirme gereği, herbir çalışma kağıdı için gözden geçirme kanıtı içermesi gerekliliği anlamına gelmez. Denetim belgelendirme, yapılan denetleme işinin bileşenlerinin gözden geçirilmesini ve zamanı hakkında kanıt sağlamaktır.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Nihai Denetim Dosyasının Toplanması:[/I] Denetçi denetim rapor tarihinden sonra, belirli bir zaman zarfında, çalışma kağıtlarını toparlayarak nihai denetim dosyasını tamamlamalıdır. ISQC 1, denetim dosyalarının toparlanması ve belirli bir zamanda tamamlanabilmesi için denetim firmaları tarafından gerekli politika ve prosedürlerin oluşturulmasını öngörmektedir. ISQC 1 uyarınca, denetim rapor tarihini izleyen 60 gün içerisinde, nihai denetim dosyasının toplanması işinin bitirilmesi gerekmektedir. Denetim rapor tarihinden sonra nihai denetim dosyasını toparlama işinin bitirilmesi idari nitelik taşıyan bir süreçtir. Bu süreç yeni denetim prosedürlerinin uygulanmasını ve yeni sonuçların ortaya çıkışını kapsamamaktadır. Ancak, ortaya çıkan değişiklikler idari nitelikte ise, son toparlama sürecinde de belgelendirmeye dahil edilebilir. Bu tür değişiklikler şunları içerir;<O:P></O:P>
    · Değiştirilen belgelendirmenin çıkarılarak atılması ve silinmesi,<O:P></O:P>
    · Çalışma kağıtlarının sınıflandırılması, karşılaştırılması ve özetlenmesi,<O:P></O:P>
    · Dosya toparlama süreci ile ilgili kontrol listelerinin onaylanması,<O:P></O:P>
    · Denetçi tarafından elde edilen ve denetim rapor tarihinden önce ilgili denetim ekip üyeleriyle beraber tartışılan ve üzerinde uzlaşılan, denetim kanıtlarının belgelendirilmesi.<O:P></O:P>
    Nihai denetim dosyasının toparlanma işi tamamlandıktan sonra, denetçi, saklama süresinin sonuna kadar, denetimle ilgili belgelendirmeyi silmeli ve atmamalıdır. ISQC 1, denetim firmalarının, sözleşme belgelerinin elde tutulması ve saklanmasına yönelik politika ve prosedür oluşturma gerekliliğini öngörmektedir. ISQC 1’ in işaret ettiği şekilde, denetim sözleşmelerinin saklanma süresi, denetim rapor tarihinden itibaren 5 yıldan az olmamalıdır. Grup denetçi raporu için daha uzun olması mümkündür. Denetçi, nihai denetim raporunu toparladıktan sonra mevcut belgelendirmede bir değişiklik yapmanın ya da ilave belgelendirmeye gitmenin gerekli olduğunu düşünürse, eklemelerin veya değişikliklerin içeriği ne olursa olsun aşağıdaki hususları belgelemelidir.<O:P></O:P>
    a) Ekleme ve değişikliklerin kim tarafından yapıldığı ve kim tarafından gözden geçirildiği,<O:P></O:P>
    b) Değişiklikleri ve eklemeleri yapmadaki özel nedenler,<O:P></O:P>
    c) Eğer varsa rapor sonuçlarına ve denetçinin görüşüne etkileri.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Rapor Tarihinden Sonra Ortaya Çıkan İstisnai Durumların Denetimin Belgelendirmesinde Yarattığı Değişiklikler[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Denetim rapor taraihinden sonra, denetçinin yeni ve ilave denetim prosedürleri uygulamasını gerektiren ya da yeni sonuçlara ulaşmasına yolaçan istisnai durumların ortaya çıkması halinde, denetçi aşağıdaki hususları belgelendirmelidir:<O:P></O:P>
    a) Karşılaşılan durumlar,<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">b) [/I]Uygulanan yeni veya ek denetim prosedürleri, elde edilen kanıtlar ve ulaşılan sonuçlar,<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">c) [/I]Denetimin belgelendirilmesinde yapılan değişikliklerin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı, kim tarafından gözden geçirildiği.<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    Bahsi geçen istisnai durumlar, denetlenmiş finansal bilgilere dair hazırlanan denetim rapor tarihinde mevcut olan ve sözkonusu tarihte denetçi tarafından bilinmiş olması halinde denetim raporundaki denetçi, görüşünü etkileyecek önemdeki olay ve durumları kapsamaktadır.[1]<O:P></O:P>

[1] Uluslar arası Denetim ve Güvence Standartları, UDS 230, s. 177-188.

Denetim Sürecinde Muhasebe Sisteminden Elde Edeceğimiz Belgeler (kanıtlar) Şu Şekildedir.

Esas Muhasebe Kanıtları:

*Yevmiye Defteri,
    *Büyük Defter(Defter-i Kebir),
    *Yardımcı Defter,
    *Elektronik fon Transfer Kayıtları (Banka dekontları),
    *Muavin Defter Kayıtları,
    *Maliyet Dağıtım Hesaplamaları,
    *Muhasebe Fişleri,
    *Mizanlar,
    *Hesap Planı,
    *Muhasebe Yönetmeliği,
    *Gider Dağıtım Tabloları,
    *Hesap Ekstreleri

Destekleyici Muhasebe Kanıtları:

*Toplu Sözleşmeler,
    *İş Sözleşmeleri
    *Yönetim Kurulu Tutanakları,
    *Çekler,Senetler,Faturalar,
    *Doğrulamalar,
    *İşletme Personeli Beyanları,
    *3.Kişilerin Beyanları,
    *Denetçinin Soruşturma,Gözlem ve İnceleme Sonucu elde ettiği bilgiler.

[1] Prof. Dr. Seval Kardeş SELİMOĞLU, Prof. Dr. Mehmet Özbirecikli, Prof. Dr. Şaban UZAY, Doç. Dr. Ganite KURT, Doç. Dr. Ali ALAGÖZ, Yrd. Doç. Dr. Serap YANIK, Muhasebe Denetimi, 3.Yenilenmiş Baskı, 2011, Gazi Kitapevi, s. 125

[2] Doç. Dr. Cemal ELİTAŞ, Muhasebe Denetiminde Çalışma Kağıtları, Gazi Kitapevi, 2011, s. 67

Müdavim Üye
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">UDS 240 Finansal Tablo Denetimlerinde Yolsuzluk ve Hileye İlişkin Denetçi Sorumluluğu<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/I]
    Bu UDS’ nin amacı, denetçinin finansal tabloların denetimine ilişkin görev ve sorumluluklarını belli kurallara bağlamaktır. Ayrıca işletme içi yanlış beyan risk analizine yaklaşım geliştirmek olarak bilinen UDS 315 standardının ve rehberliğinin nasıl geliştiği konusunda ve yine denetçinin risk analizine ilişkin uyguladığı prosedürler olarak bilinen UDS 330’ un yolsuzluk ve hile nedeniyle yanlış beyan riskine ilişkin uygulamalarıdır. Sözkonusu UDS’ nin standartları ve rehberliğinin genel denetim prosedürleriyle birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu standart;<O:P></O:P>
    · Yolsuzluk ve hileyi, hatadan ve denetçiyle ilgili iki tür yolsuzluk ve hileden ayırır. Denetçi ile ilgili iki tür yolsuzluk ve hile; zimmete para geçirme ve sahte finansal raporlamadan kaynaklanan yanlış beyanlardır. Burada yönetim kurulu ve yönetiminin yolsuzluk ve hileyi önlemede ve ortaya çıkartmaktaki sorumluluğunun tanımı yapılır. Ayrıca denetime getirilen doğal sınırlamaların ve denetçinin yanlış beyan riskini ortaya çıkarma sorumluluğu belirtilmiştir. <O:P></O:P>
    · Düzenleyici ve uygulayıcı mercilerle iletişimde rehberlik sağlamak.<O:P></O:P>
    · Yolsuzluk ve hilenin şüpheli olduğu ya da yolsuzluk ve hileden kaynaklı usulsüzlük durumunda çözüme ilişkin yol göstermesi istenir. Denetçinin görevine devam edemediği istisnai durumlarda da rehber görevi görmesi istenir.<O:P></O:P>
    · Belgelendirme kurallarını kurar.<O:P></O:P>
    · Denetim riskini kabul edilebilir düşük seviyelere çekebilmek amacıyla planlama ve yürütme faaliyetleri yürütürken yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskini gözönünde bulundurmalıdır.<O:P></O:P>
    · Denetçiden istenen; profesyonel bir yaklaşımla yolsuzluk ve hileden kaynaklanan olası yanlış beyan riskini fark etmesidir. Denetçi, işletme ve yönetim kurulu hakkındaki geçmiş tecrübelerinden etkilenmeden bu yaklaşımı benimsemelidir. Denetim kurulu üyelerinden istenen; yolsuzluk ve hileden kaynaklı yanlış beyana ilişkin finansal tablolar konusunda fikir alışverişinde bulunmalarıdır. Ayrıca sorumlu ortaktan hangi konularda denetim kurulu üyelerinin bu tartışmaların dışında kalacağı konusunda ayrım yapması istenir. Denetçiden;<O:P></O:P>
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskini ortaya çıkartmaya yönelik prosedürlerin uygulanması istenir. <O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riski analizinin finansal tablo düzeyinde ve riskin kabul düzeyinde tanımlanması istenir. <O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskine karşı alınacak tavır finansal tablo düzeyinde olmalı ve personel gözetimi ve atamalarını içermelidir. <O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetim kontrol süreçlerinin üzerine çıkması riskine karşı denetim prosedürü tasarlamak ve yürütmek,<O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskine karşı alınacak tavrın belirlenmesi,<O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Asılsız olduğu ortaya çıkarılan belgelerin yolsuzluk ve hileden kaynaklı olup olmadığı üzerine araştırma yapmak,<O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve hile ile ilgili yönetimsel beyanların elde edilmesi,<O:P></O:P>[/I]
    - <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetim ve yönetim kurulu ile iletişim içinde olması istenir.<O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve Hilenin Nitelikleri:[/I]Finansal tablolardaki şüphe uyandıran rakamlar, yolsuzluk ve hile ya da hatadan kaynaklanabilir. Finansal tablolarda istenmeden oluşan şüpheli durumlar, ki bunlara bazı rakamları gözardı etmek ya da bir bilginin sonradan açıklanması da dahil edilebilir. Yolsuzluk ve hile kelimesi yönetim kurulunca görevlendirilmiş yönetim kademesindeki bir ya da birden fazla çalışanın veya üçüncü şahısların kasıtlı olarak örtbas ya da haksız kazanç elde etmesine karşılık gelir. Yolsuzluk ve hile genel bir hukuki kavram olsa da bu UDS’ nin amacı denetçinin finansal tablolardaki yanılsamalara neden olan yolsuzluk ve hile üzerine yaptığı çalışmalardır. Denetçilerin ortaya çıkardığı yolsuzluk ve hilenin yasal değeri yoktur. Yönetim kurulunca görevlendirilmiş yönetim kademesindeki bir ya da birden fazla çalışanın karıştığı yolsuzluk ve hile “yönetimsel yolsuzluk ve hile” olarak tanımlanır. Çalışanların karıştığı yolsuzluk ve hileye de “çalışan yolsuzluk ve hilesi” denir. Her iki durumda da olayın içinde olsun olmasın bir muvazaalı işlemden bahsedilir. Sahte finansal raporlama; kasıtlı yalan beyan ve rakamlardaki ihmali ya da finansal tablo kullanıcılarını yanıltmayı amaçlayan örtbasları içerir. Şöyle ki; <O:P></O:P>
    - Manipülasyon, sahte belge düzenlemek, finansal kayıtların değiştirilmesi ya da finansal tablolar üzerinde yapılan değişiklikler,<O:P></O:P>
    - Yanlış sunum, finansal tabloların içeriklerinde bilinçli yapılan ihmaller, sorgulama yaparken ve bilgi toplarken yapılan ihmaller ve diğer önemli belgelerde yapılan bilinçli ihmaller, <O:P></O:P>
    - Finansal ilkelere aykırı olarak rakamlara ilişkin kasıtlı yapılan yanlış uygulamalar, sunumlar ve örtbas.<O:P></O:P>
    Finansal raporlamada yolsuzluk ve hile çoğunlukla yönetimsel işlemlerin etkinliğini yitirmesini içerir. Kontrollerin üzerine çıkarak yapılan yönetimsel yolsuzluk ve hile aşağıdaki tekniklerle gerçekleşir.<O:P></O:P>
    - Gerçek olmayan günlük kayıt düzenleyerek, bunu özellikle finansal dönem sonlarında yapmak. Sonuçları maniple ederek başka çıkarlar amaçlamak,<O:P></O:P>
    - Karmaşık işlemler yürüterek yanlış beyanlarla oluşturulan finansal pozisyonu ya da kişilerin finansal performanını saptırmak,<O:P></O:P>
    - Kayıtları değiştirmek ve dönem içi alışıla gelmeyen işlemler gerçekleştirmek.<O:P></O:P>
    Yöneticiler kişisel çıkarlarını karlılıklarını arttırmak amacıyla finansal tablo kullanıcılarını yanıltıp onları etki altına almak suretiyle sahte finansal tablolara sebep olabilirler. Bu tip girişimler küçük müdahalelerle başlar, makul olmayan varsayımlarda bulunarak ve yönetim kararlarını değiştirerek yapılırlar. Bu baskılar ve teşvikler sahte finansal tabloların boyutlarının büyümesi ile sonuçlanabilir. Bu tür durumlar sözkonusu baskılar kurularak pazar beklentilerinin karşılamak ya da performansa bağlı prim elde etmek amacının güdüldüğü anlarla ortaya çıkar. Yönetim bizzat müdahale ederek, kasıtlı olarak, finansal tablo değerlerinde değişiklikler yaparak sahte finansal raporlamada bulunabilir. Bazı durumlarda yönetim, karı düşürerek vergi yükümlülüğünü azaltmayı amaçlayabilir ya da bankalara güven tazelemesi yapmak amacı ile karını yüksek tutabilir. Zimmete para geçirme işlemi daha çok göze batmayan küçük meblağların şahsi hesaplara geçirilmesini içerir ve farklı yollardan gerçekleşebilir: Sahte fatura tanzimi, Taşınabilir varlıkları ya da mülkiyet haklarını çalarak, Satın alınmamış bir mal veya hizmet için para ödemesi yaparak, Zimmete para geçirme işlemi yetkili imza olmaksızın yanlış ya da kayıp kayıtlara açıklama getirmek ve gerçeği saptırmak amacıyla gerçekleşebilir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetim Kurulunun ve Yönetim Organlarının Sorumlulukları: [/I]Yolsuzluk ve hilenin önlenmesinde ve tespitinde birincil sorumluluk yönetim kuruluna ve yöneticilere aittir. Bu sorumluluğun tanımı organizasyondan organizasyona ve ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı ülkelerde yönetim kurullarının yapıları kurul ve yönetim üyelerinin aynı grupta olmaları nedeniyle esnek olabilir. Yönetimin yönetim kurulunun sıkı denetimi altında olması yolsuzluğun önlenmesinde, yolsuzluk ve hile fırsatlarının azalmasında, yolsuzluk ve hileye karşı caydırıcı tutum izlenmesinde çok önemlidir. Tüm bunlar çalışanların yolsuzluk ve hileye yönelmesine engel olurken olası hüküm ve cezaların meydana gelmesi önlenmiş olur. Finansal Raporlara güvenilirliği temin etmek, etkin ve etkili şekilde ticari faaliyet göstermek, uygulanabilir düzenlemelere ve kanunlara uyum tahsisi, yönetimin gözetimi aracılığı ile yönetim kurulunun sorumluluğudur. Üst idarenin aktif bir gözetim içinde olması dürüst ve etik değerlere bağlı bir toplum yaratmak adına yönetimin çabalarını destekler. Yönetim, kontrollerin üstüne çıkarak, analistleri etki altına alarak yanlış beyanlarda bulunma ve zimmete para geçirme gibi olayların önlenmesi adına bu sorumluluğu üstlenmelidir. İşletmenin ticari faaliyetlerini mümkün olduğunca düzenli etkin yürütebilmesi için kontrol ortamı yaratmak ve ilkeler belirlemek üst idarenin gözetiminde yönetimin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk işletmenin tüm içerikleriyle (risk değerlemesi dahil) doğru ve gerçeği yansıtan finansal tabloların hazırlanması hedefi gereğince denetim mekanizmasının kurulup yapılandırılmasını üstlenir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Hile ve Yolsuzluk Denetiminin Doğal Sınırları:[/I] UDS 200 (Finansal Tablo Denetiminin Yürütülmesindeki Genel İlkeler ve Amaç) tanımlandığı gibi uygulanabilir finansal raporlama taslağı uyarınca denetçinin tüm içerikleriyle finansal tabloların hazırlandığına dair fikir beyan edebilmesi amaçlanmıştır. UDS’ ye göre uygun bir denetim planlaması ve uygulanması gerçekleştirilse de doğal sınırlamalar nedeniyle önlenemeyen ve tespit edilemeyen yanlış beyan riski vardır. Gecikerek ortaya çıkan finansal tablolara ilişkin yanlış beyanlar yolsuzluk ve hile olarak değil ancak UDS standartlarına uygunsuzluk olarak tanımlanır. Bu uluslar arası yanlış beyanlara tipik bir örnektir. Uluslararası yanlış beyanların tespitini amaçlayan denetim prosedürleri etkin değildir. Bu beyanlar ve yanıltıcı belgeler yönetim üyesi ya da yönetim dışı şahıslar tarafından verilebilir. Denetim UDS’ ye uygun bir biçimde yürütülse de denetimin yeterliliği ve etkinliği denetim sonucu elde edilen kanıtların arz ettiği önemle ilişkilidir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetçinin Denetçinin Yolsuzluk ve Hileye Neden Olan Yanlış Beyanlara Karşı Sorumlulukları: [/I]UDS’ ye uygun bir denetim yürüten denetçi durum hata ya da yolsuzluk ve hile ile sonuçlansa da yanlış beyandan arınmış finansal tablolar elde edebilir. Denetçi finansal tablolar üzerinde yanlış beyanları ortaya çıkaracağı garantisi veremez. Bunun nedeni alınan kararların etkisi, iç kontrolün getirdiği doğal sınırlamalar ve daha çok denetçinin tam anlamıyla objektif olamamasıdır. Temkinli olmak adına denetçi konuya mesleki şüpheyle yaklaşır. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Mesleki Şüphe: [/I]UDS 200’ de istendiği üzere denetçi denetimi planlarken ve yürütürken bunu mesleki bir şüphe taşıyarak yapmalıdır. Mesleki şüphe sorgulayıcı bir düşünce tarzı ve denetimde elde edilen kritik kanıtların değerlendirilmesini içerir. Mesleki şüphe yürütülen soruşturma sırasında elde edilen kanıtların yolsuzluğun varlığına işaret edip etmediği konusunun açıklığa kavuşmasını ister. Denetçi denetim süresince mesleki şüpheyi taşımalı, işletme ve yönetim hakkında geçmişe dayanan izlenimleri nasıl oursa olsun yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan varolması olasılığını daima gözetmelidir. UDS 315 (İşletme ve İşletme Ortamının Anlaşılması ve Önemli Yanlış Beyan Riskinin Değerlendirilmesi) de belirtildiği gibi denetçinin işletme hakkında geçmişe dayanan izlenimleri kurumu anlamasına katkı sağlar. Her ne kadar denetçiden işletme ve yönetimi hakkındaki eski izlenimlerine önem vermemesi beklenemezse de şartların değişebileceğinden, mesleki şüphe taşıması daima istenir. UDS’ ye uygun olarak yürütülen bir denetim nadiren belgelerin doğruluğunun ispatını içerir. Zaten denetçi bu resmi belgelerin değerlendirilmesi konusunda uzman olarak eğitilmemiştir ve bu konuda yetkin olması beklenmez. Denetçi geçerli nedenleri olmadıkça genellikle kayıt ve belgelerin meşruiyetini kabul eder. Şüphe durumunda denetimi uzman eşliğinde yürütebilir.<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    Uds 240 Devamı

<I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Kurulu Görüşmeleri:[/I] UDS 315’ de de belirtildiği üzere yükümlü kurul üyeleri finansal tablolara ilişkin yolsuzluğa neden olacak sahte beyan şüphesiyle müzakerelerde bulunmalıdır. Müzakereye yükümlü kurulun karar yetkisine sahip ortağı da katılır. Önceki tecrübeleri ve konuya vakıf olma derecelerine göre yükümlü kurulun diğer üyeleri de bu müzakerelere katılır. Müzakereler tecrübeli üyelerin yolsuzluk şüphesinin açıklığa kavuşmasının ışık tutacak olanak bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarına olanak verir. Yükümlü kurul ortağı, her ne kadar tüm yürütme kurulu üyelerine açıklama yapmak zorunda değilse de, müzakereye katılmayacak üyelere hangi konularda bilgi verileceğine karar verir. Yükümlü kurul üyeleri arasında uyum ve dürüstlük çerçevesinde ilişkiler geliştirilmiş olsa da görüş farklılıklarından doğan tartışmalar meydana gelir. Bunlar risk yönetimi, yolsuzluk ve hile, çalışanların hayat standartları değişikliklerin gözlenmesi şeklinde olabilir. İşletmenin finansal tablolarına ilişkin yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan şüphesi üzerine müzakerelerde bulunmak denetimin önemli bir bölümünü oluşturur. Bu, denetçiye işletmenin finansal tablolarına ilişkin yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan şüphesine karşı alacağı tutuma ve hangi kurul üyelerinin denetim mekanizmasında rol alacağı sorusunun yanıtına yönelik katkılar sağlar. Birçok küçük ölçekli denetim tamamıyla ortak yükümlü (bir kişiden oluşabilen) tarafından yürütülür. Böyle durumlarda, ortak yükümlü denetim sürecini şahsen planlayabilir, işletmenin finansal tablolarına ilişkin yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan şüphesi üzerine çalışmalar yapabilir. Müzakerelerin ardından dentim planlaması ve denetim sürecinde kurul üyeleri arasındaki iletişim ve elde edilen bilgi paylaşımını devam ettirirler. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Risk Analiz Süreci: [/I]UDS 315 de istendiği gibi denetçi çevresi ve iç kontrolleri dahil olmak üzere kurumu anlamak için risk kabul sürecini uygular. Bu uygulamanın bir parçası olarak yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan riskini tanımlamak amacı ile aşağıdaki süreçleri uygular;<O:P></O:P>
    -Sahtecilik riskini belirlemek ve bu riske karşı alınacak tavrın belirlenmesi için yönetim kurulu gözetiminde, yönetimin yürüttüğü süreçlerin nasıl işlediğini, ve yönetimin oluşturduğu riski azaltmayı amaçlayan iç kontrol mekanizmasının nasıl uygulandığına ilişkin yönetim kurulu, yönetim ve diğer çalışanlar için soruşturma yürütür,<O:P></O:P>
    -Bir ya da birden çok yolsuzluk risk faktörünün olup olmadığını denetler,<O:P></O:P>
    -Analitik süreçlerin yürütülmesi sırasında alışıla gelmemiş ve beklenmeyen ilişkilerin varlığını araştırır.<O:P></O:P>
    -Yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan riskinin tanımlanmasına yardımcı olabilecek farklı bilgilere ulaşmak için araştırmalar yapar.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Soruşturmalar ve Yönetim Kurulu Tarafından Yürütülen Denetimleri Anlamak:[/I] Denetçi işletmenin iç kontrol mekanizmaları dahil olmak üzere yolsuzluk ve nedeniyle yönetimin yaptığı risk değerlemesi, finansal dengede sapmalar, bilgi saklamak, yönetim ve yönetim kurulu arasındaki ilişkiler, yönetim ve çalışanlar arasındaki ilişkileri inceler. Yönetimlerin riskleri tanımlama biçimleri ve benimsedikleri kontrol süreçleri kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Bazı kurumlar yıllık bazıları da daha esnek süreçlerle kontrolleri gerçekleştirir. Küçük ölçekli işletmeler büyük işletmelere göre daha etkin gözetim süreci yürütebilirler. Denetçi denetimi esnasında işletme içinden ve dışından işletmeye yöneltilen yolsuzluk ve hileye iddiaların kuruma olan etkisini araştıracaktır. Denetçinin yönetim üzerinde yürüttüğü soruşturmalar çalışanların karıştığı yanlış beyan ve yolsuzluk riskini araştırırken faydalı olsa da bu tür sorgulamalar yönetimin karıştığı yolsuzlukların araştırılma sürecine katkı sağlamaz. Denetçinin denetimde dahil olmak üzere işletme içindeki diğer çalışanları sorgulaması finansal tabloların oluşturulması sürecini izlerken yönetimin sahip olduğu bakış açısından farklı bir görüş kazandırması adına fayda sağlayabilir. Bu tip soruşturmalar denetçiye ulaşmayan bilgilerin çalışanlarca denetçiye iletilme imkanını doğurur. Denetçi denetim kurulu içeren kurumların denetçilerini sorgular. Sorgulamalar iç denetim kurulunun yolsuzluk riskine olan yaklaşımlarına, yıl boyunca gerçekleştirdikleri yolsuzluk riski denetimlerine yöneliktir. Denetçi elde edilen sonuçlara ilişkin yönetimin sergilediği savunmanın tatminkar olup olmadığına ve denetim kurulu üyelerinin herhangi bir yolsuzluk olayına varlığına ve şüphesine karşı bilgi sahibi olup olmadığına dair sorgulamalar yürütür. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Alışılagelmeyen ya da Beklenmeyen İlişkilerin Ele Alınması: [/I]Denetçi iç kontrol mekanizmaları dahil olmak üzere işletme ve işletme kültürüne bir anlayış getirme amaçlı analitik süreçler yürütürken yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan riskini işaret eden alışılagelmeyen ya da beklenmeyen ilişkilerin varlığını gözetmelidir. Analitik süreçler finansal tablolara ve denetim sonuçlarına etki eden sıra dışı işlemlerin ya da olayların, finansal rakamların, oranların, trend eğrilerinin belirlenmesine yardımcı olur. Analitik süreçler belirlemede denetçi iç denetim mekanizmaları dahil, işletmeye, işletme kültürüne olan bakış açısı doğrultusunda olağan ilişkileri bekler. Analitik süreçler yolsuzluk ve hileden doğan yanlış beyana neden olan olağandışı ilişkileri ortaya çıkarmayı amaçlayan, muhasebeye ilişkin süreçler içerir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve Hileden Doğan Yanlış Beyan Riskinin Analizi:[/I] Denetçi finansal tablo seviyesinde, cari işlemler sınıflandırması düzeyinde, finansal dengeler ve bilgi aktarımı aşamalarında risk analizi yaparken yolsuzluk ve hileden doğan yanlış beyan riskini tanımlamalı ve hesaplanmalıdır. Hesaplanan bu riskler yolsuzluğa sebebiyet veren önemli risklerdir. Bu bağlamda denetçi eğer yapmadıysa işletmenin ilgili denetim mekanizmalarını devreye sokmalıdır. Denetçi sahtecilikten doğan yanlış beyan riskinin analizi için mesleki yargıya başvurur ve;<O:P></O:P>
    - İşlem türleri, finansal dengeler ve finansal tablo bilgi aktarımı konularında yürüttüğü risk analizi prosedürlerinden elde ettiği bilgilerle yolsuzluk ve hile riskini tanımlar.<O:P></O:P>
    - Belirlenen risk ile analiz sürecinde neyin yanlış gittiği arasında bağlantı kurar. <O:P></O:P>
    - Potansiyel yanlış beyan olasılığı ve yanlış beyan sayısını arttırabilecek diğer riskleri gözetir.<O:P></O:P>
    Denetçinin, yönetim yolsuzlukları önlemek ve belirlemek için oluşturduğu kontrol taslaklarını incelemesi önemlidir. Denetçi risk arzeden etkin olmayan görev dağılımı sonucunda oluşan yönetimin bilinçli olarak göreve getirildiğini farkedebilir. Bu durum küçük ölçekli firmalarla sık sık görülür. Bu yaklaşımla elde edilen bilgi yolsuzluk ve hile risk faktörünün tanımlamasında etkili olabilir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Ciro Hesaplamalarında Yolsuzluk ve Hile Riski:[/I] Sahte finansal raporlama nedeniyle yapılan yanlış beyanlar çoğunlukla mantıksal olmayan hedefler nedeniyle yapılırlar. Böylelikle denetçi ciro rakamlarında risk ihtimalini dikkate alır. Riskleri arttırıcı etkisi olan ciro işlemleri, ciro türleri ve hesaplamaları gibi faaliyetleri de gözetir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yolsuzluk ve Hile Nedeniyle Yapılan Yanlış Beyan Riskine Karşı Alınan Tavır:[/I] Denetçinin ciddi risk olarak kabul edilen durumlara yönelik bağımsız denetimlerde bulunması UDS 330 da da istenir. Denetçinin yolsuzluk ve hile nedeniyle verilen yanlış beyan riskine bakışı aşağıdaki gibidir: <O:P></O:P>
    - Planlanan ve rutin denetim kontrollerinin dışında mesleki şüphenin yoğunlaştığı denetimlere ilişkin bakış, <O:P></O:P>
    - Yürütülecek denetim sürecinin yapısı, zamanlaması ve ölçeğini içeren risk analizinin sonuçlarına ilişkin bir bakış,<O:P></O:P>
    - Standart denetim süreçleri sonucunda tanımlanan, yönetimin kontrol mekanizmasının üzerine çıkarak yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyan riskinin tanımlamış biçimine olan bakış.<O:P></O:P>
    Denetçinin mesleki şüphesine etki edebilecek yolsuzluk ve hile nedeniyle verilen yanlış beyan riskinin analizine ilişkin bakış açısı:<O:P></O:P>
    - Gerekli işlem desteğini sağlayan dökümantasyonun ölçeğine ve içeriğine duyulan hassasiyet,<O:P></O:P>
    - İlgili konuların sunumu ve yönetimin açıklamalarına ilişkin detaylı analiz.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Genel Tavır: [/I]Denetçinin finansal tablo düzeyinde yolsuzluk ve hile nedeniyle verilen yanlış beyan riskine ilişkin genel tavır benimsenirken yapması gerekenler:<O:P></O:P>
    - Personel atamaları ve riskleri üzerine düşünmeli,<O:P></O:P>
    - İşletmenin finansal ilkelerini ele almalı,<O:P></O:P>
    - Denetim sürecinin yapısının, zamanlamasının ve ölçeğinin seçimindeki beklenmeyen unsurları sürece dahil etmelidir.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetimin Protokolleri Aşmasına Karşılık Denetim Prosedürleri:[/I] Yönetimin pozisyon gereği yolsuzluğa karışma riski yüksektir çünkü yönetim doğrudan ya da dolaylı yollarla sahip olduğu yetki alanıyla iyi denetlenmeyen finansal kayıtları ve tabloları manüple edebilir. Denetçi yönetim kontrol süreçlerinin üzerine çıkması riskine karşı alınacak önleme ilişkin denetim süreci tasarlayıp yürütürken şunları amaçlamalıdır.<O:P></O:P>
    -Günlük kayıtların uygunluğunu test etmek ve finansal tabloların hazırlıklarındaki diğer süreçlerin incelenmesi,<O:P></O:P>
    -Sahte beyan riskine neden olabilecek yanlı finansal tahminlerin gözden geçirilmesi,<O:P></O:P>
    -İşletmede ve çevresinde gelişebilecek olağandışı olayları fark edebilmek amacıyla işletmenin finansal işlemlerine ilişkin mantıklı bir yaklaşım geliştirmek.<O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Günlük Kayıtlar ve Diğer Düzenlemeler: [/I]Yolsuzluk ve hileler genellikle finansal tabloların hazırlanışı esnasında ortaya çıkar. Denetçi bu konu ile ilgili;<O:P></O:P>
    - Yanlış beyan riskinin hesaplanması yolsuzluk risk faktörlerinin varlığı ve diğer elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi sırasında tüm risklerin hesabı, denetçiye sözü geçen kayıtların güvenliğini sınamasına ilişkin yardımcı olur. <O:P></O:P>
    - Kayıt ve diğer düzenlemeler üzerine uygulanan kontroller kayıtların hazırlanışı ve aktarımı üzerinde yapılacak etkinliği test edilmiş kontrol süreçleri yeni denetim süreçlerine olan gereksinimi ortadan kaldırır. <O:P></O:P>
    - Finansal raporlama süreci ve elde edilebilecek kanıtların niteliği birçok işletme için rutin işlem süreçleri manuel ya da otomatik uygulamalar içerir. Finansal raporlama süreçlerinde bilgi teknolojileri kullanıldığında sözkonusu kayıtlar ve düzenlemeler elektronik ortamda bulunurlar. <O:P></O:P>
    - Testlerin zamanlaması,<O:P></O:P>
    - Test ve diğer düzenlemeler için kayıt girdilerini bulur ve seçer. <O:P></O:P>
    Denetçi kayıt girdileri ve diğer düzenlemelerin yapısını ve zamanlamasını test etmek üzere mesleki yargılarda bulunur. Çünkü gerçek dışı kayıt girdileri ve düzeltmeler çoğu kez finansal raporlama döneminin sonunda yapılır. Denetçi özellikle bu tarihlere ait girdileri ve düzeltmeleri inceler. Yine de yolsuzluk ve hileye neden olan yanlış beyanlar dönem içinde ve yolsuzluk girişimlerinin nasıl yolsuzluk ve hileyle sonuçlandığına ilişkin bilgiler içerebilir.<O:P></O:P>
    - Gerçek dışı kayıt girdileri ve diğer düzenlemeler; sahte kayıt girdileri ve diğer düzenlemelerin kendilerine has nitelikleri vardır. Bu girdilerin nitelikleri: (a) ilgisiz, olağandışı ya da nadiren kullanılan hesaplamalar (b) normalde kayıt girmeyen personel tarafından girilen kayıtlar, (c) anlam ifade etmeyen ya da açıklayıcı olmayan dönem sonu kayıtları, (d) finansal tabloların hazırlandığı dönem boyunca ve öncesinde hesap kaydı olmayan girdiler, ya da (e) tamsayıya yuvarlanan sayılar ya da sabir sayılar içerir. <O:P></O:P>
    - Hesaplamaların yapısı ve karmaşıklığı; gerçekdışı kayıt ve düzenlemeler listelenen içeriklere sahip hesaplara uygulanır. (a) karmaşık ve olağandışı işlemlere (b) önemli tahmin içeren ve dönemsonu yapılan düzeltmeleri (c) geçmişte yolsuzluğa karışan (d) onaydan sonra geçmemiş zamana dayalı ya da onaylanmayacak faklılıklar içeren (e) işletme içi işlemler içeren ya da (f) yolsuzluk ve hile nedeniyle verilen yanlış beyan riski içeren. Çok sayıda birim ve departman içeren kurumların kayıt girdilerinin denetimlerinde farklı birimlerden gelen girdilerin incelenmesinde gereksinim vardır.<O:P></O:P>
    - İşletme harici tutulan kayıt girdileri ve diğer düzeltmeler; rutin olmayan aylık satış, borç ödeme ve nakit ödemeler gibi işlem kayıtlarının kullanıldığı rutin olmayan kayıt girdileri iç kontrol süreci düzeyine tabi olmayabilir. Benzer bir biçimde kayıt girdileri ve diğer düzeltmeler hem manuel hem de otomatik prosedürlere ve kontrollere dahil olabilir. Finansal raporlama süreçlerinde bilgi teknolojileri kullanıldığında, kayıt bilgileri ve diğer düzeltmeler sadece elektronik formatta olabilir.<O:P></O:P>
    - Hileli kayıt girdilerinin ya da diğer düzeltmelerin özellikleri; uygunsuz kayıt girdileri ya da diğer düzeltmeler genellikle özel tanımlayıcı özelliklere sahiptir. Bu özellikler şu girdilerde olabilir: (a) nadir ya da çok az kullanılan hesaplarda yapılan alakasızlık (b) normalde girdi yapmayan kişiler tarafından yapılan (c) dönemsonunda ya da küçük ya da hiç açıklaması ya da tanımı olmayan kapanış sonrası olarak kaydedilen (d) hesap numarası olmayan finansal tabloların hazırlanmasından önce ya da sırasında yapılanlar (e) yuvarlatılmış rakamlar ya da yoğun kapanış rakamları bulunan.<O:P></O:P>
    - Hesapların doğası ve uygunsuz kayıt girdileri ya da düzeltmeler şu hesaplara uygulanabilir;(a) doğası itibariyle karmaşık ya da nadir işlemler içeren (b) önemli tahminler ve dönem-sonu düzeltmeler içeren (c) geçmişteki yanlış beyanlara eğilimli olmuş olan (d) zamanında mutabakat sağlanmamış ya da mutabakatsız farklılıklar içeren (e) şirketlerarası işlemler içeren ya da (f) bir biçimde, hileden kaynaklanan belirlenmiş önemli hatalar riski ile ilişkili. <O:P></O:P>
    - İşin normal gidişatı dışındaki yapılan kayıt girdileri veya diğer düzeltmeler; standart olmayan kayıt girdileri, aylık satışlar, alımlar ve kasa ödemeleri gibi tekerrür eden bir bazdaki kayıt işlemlerinde kullanılan kayıt girdilerinde olanlarla aynı seviyede iç kontrole tabi olamazlar.<O:P></O:P>
    Denetçi mesleki ilkeleri gereğince günlük kayıtları ve diğer düzenlemeleri sınar. Çünkü gerçek dışı günlük kayıtlar ve diğer düzenlemeler genellikle raporlama döneminin sonunda gerçekleştirilir. Denetçi genellikle bu günlere ait kayıtları inceler. Yine de yolsuzluk ve hileden kaynaklanan bazı yanlış beyanlar dönem boyunca verilmiş olabilir. Denetçi böyle durumlarla karşılaştığında incelemelerini dönemin tümünü kapsayacak şekilde gerçekleştirebilir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Muhasebe Tahminleri[/I]<I style="mso-bidi-font-style: normal">: [/I]Finansal tabloların hazırlanması sırasında yönetim muhasebe tahminlerine etki edecek yürütülmekte olan süreçleri gözlemlemeye yönelik çok sayıda mantıklı varsayımda bulunma sorumluluğu taşır. Finansal raporlamada yolsuzluk ve hile genellikle hesap tahminlerinde yola çıkılarak gerçekleştirilir. Yolsuzluk ve hileye neden olan bu tahminleri gözden geçirirken:<O:P></O:P>
    a) Tahminlerin denetçi tarafından desteklenip desteklenmediğini ve finansal<O:P></O:P>
    tabloları içerip içermediğini inceler. Bu tahminler mantıklı gibi gelse de tahminler yapılırken yönetimin bir bölümünün etkin olduğu düşüncesi nedeniyle denetçi tahminleri yeniden gözden geçirme gereksinimi duyar.<O:P></O:P>
    b) Denetçi, yönetimin önceki yılı yansıtan hesap tahminlerine yönelik varsayımları ve kararlarına ilişkin geriye dönük gözden geçirmelerde bulunur. Bu gözden geçirmenin amacı yönetimin bir bölümünün yaptığı tahminlerin anlamsız olma ihtimalini ortaya çıkarmaya yöneliktir. Yönetim denetçinin fikirlerini gözardı ederek geçmişteki verilerle sınırlı kalarak geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilir.<O:P></O:P>
    Eğer denetçi yönetimin muhasebe tahminleri yaparken yanlı davrandığını tespit ederse, bu yanlı davranışı doğuran ortamın, sahtekarlığa bağlı önemli bir yanlış sunum doğurma riskini değerlendirir. Denetçi muhasebe tahminleri yapılırken yönetimin, finansal tablo kullanıcılarını yanıltmak amacıyla kazancı birkaç döneme yaymak ya da belli bir kazanç seviyesini tutturmak üzere, tüm karşılık ve rezerv hesaplarını, aynı şekilde arttıracak ya da azaltacak şekilde etkileyip, etkilemediğini gözönünde bulundurulur. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">İşletmenin Önemli İşlemlere Rasyonel Yaklaşımı:[/I] Denetçi denetimleri süresince işletmenin işlemlere karşı rasyonel yaklaşımını işletmenin yapısına ve gerçeklerine aykırı bulursa ya da işletmeden edindiği bilgi ve yorumlara aykırı durumlarla karşılaşırsa buna karşı bir yaklaşım sergiler. Bu yaklaşımın amacı bu rasyonelliğin finansal işlemlerin finansal raporlamada yolsuzluk ya da zimmete geçirme suçlarına karışıp karışmadığını anlamaya yöneliktir. Denetçi bu yaklaşımı geliştirirken aşağıdaki durumları gözetir:<O:P></O:P>
    · Finansal işlemlerin karmaşık bir yapıda olup olmadığı durumu,<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    · Yönetimin yönetim kurulunca yapılan işlemlerin hesaplama yapısına ilişkin müzakerelerde bulunup bulunmadığına ve yeterli belgelendirmenin mevcut olup olmadığı durumu,<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    · Yönetimin finansal düzeltmelere işletmenin ihtiyacından çok önem vermesi durumu,<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    · İşletmenin özel amaçları dahil, konsolide edilmemiş bölümlerin ve tüm bunların yönetim kurulunca uygun bir şekilde gözden geçirilmesi durumu,<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    · Önceden belirlenmemiş ya da esas olmayan bölümlerin veya işletmenin denetimi dışında desteği olmadan finanse edilen işlemlerin olup olmadığı durumu.<I style="mso-bidi-font-style: normal"><O:P></O:P>[/I]
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetim Kanıtlarının Değerlendirilmesi:[/I] UDS 330 “Belirlenen Riskler Karşısında Denetçinin Uygulayacağı Teknikler” de istenildiği gibi uygulanan denetim prosedürleri ve elde edilen denetim kanıtları yanlış beyan riskinin kabul düzeyine uygun olup olmadıkları incelenir. Bu inceleme denetçinin kararlarında önceliklidir. Böyle bir hesaplama yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskine daha geniş bir bakış açısı sağlayabilir. Bu incelemelerin bir parçası olarak denetçi diğer yönetim üyeleri ile denetim sonucunda elde edilen bilgilerle yolsuzluk riski faktörleri arasında ilişki olup olmadığını düşünür. Finansal tablo denetimi kümülatif ve tekrarlanan bir süreçtir. Denetçinin planlı bir denetim yürütmesiyle dikkatini çekecek bilgiler önemli derecede farklılık gösterirler. Yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskine dayalı olan, örneğin denetçi hesap kayıtlarındaki uyumsuzluğu, kayıp ya da karmaşık kanıtların varlığını farkedebilir. Ayrıca denetçi ile yönetim arasındaki ilişkiler problemli bir hal alabilir. Denetçi denetim süresi içinde ya da bitimine doğru genel bir sonuca varmak ve finansal tabloların tümüyle tutarlı olduklarını görmek amacıyla analitik bir süreç başlatılır. Bu sırada işletme hakkındaki bilgisiyle önceden belirlenmemiş yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskini de ihtimal kabul etmelidir. Mesleki kararlar alarak hangi ilişki türlerinin yolsuzluğa neden olabileceği konusunda fikir sahibi olmalıdır. Yılsonu ciro ve gelir birbiriyle yakından ilgilidir. Örneğin bunlar son birkaç haftada beyan edilen kolay rastlanmayan yüksek gelir miktarları içeren ya da operasyonlarla şekillenen nakit akış eğilimiyle tutarlı olmayan eğriler olabilirler. Denetçi yanlış beyan tespit ederse, bu durumun yolsuzluk ve hileye işaret edip etmediğini gözönünde bulundurmalıdır. Yolsuzluk ve hileye ilişkin bir işarete rastlarsa denetçi bu yanlış beyanların denetimin hedef aldığı yönetim beyanlarıyla ilişkili olabileceği yönünde çıkarsamalar yapmalıdır. Denetçi yolsuzluğu bireysel bir olay olarak kabul edemez. Ayrıca denetçi ortaya çıkardığı yanlış beyanın daha yüksek risk taşıyan yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyanın işletme içinde belli bir organa ait olup olmadığını araştırır. Örneğin bir birimden çok sayıda yapılan yalan beyanların toplamdaki etkisi fazla olmasa da yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskine işaret edebilir. Denetçi finansal tabloların yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan içerdiklerini tespit eder ya da bunu kanıtlayamazsa denetiminden elde ettiği sonuçları gözönünde bulundurur. UDS 320 “Denetimde Önemlilik” ve UDS 701 “Bağımsız Denetçi Raporunda Değişiklik Gerektiren Hususlar” yanlış beyanların değerlendirilmesine ile durumuna ve denetçinin raporlarına olan etkilerine rehberlik eder. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetim Beyanları:[/I] Denetçi yönetimin yazılı beyanlarını elde etmelidir. <O:P></O:P>
    a) yazılı beyanlar yolsuzluğu önlemek ve ortaya çıkarmak adına iç kontrol mekanizmasının tasarı ve uygulamalarına karşı olan sorumluluklarını tanımlar. <O:P></O:P>
    b) yönetimin denetçiye bildirdiği yazılı beyanlar yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyan riskinin analizinin sonuçlarını içerir. <O:P></O:P>
    c) yönetim var olan ya da şüpheli yolsuzluk ve hilenin işletmenin organlarına olan etkilerinin bilgisi dahilinde olduğunu denetçiye bildirir; yöneticiler, iç kontrolde önemli görevleri olan personeli finansal tablolara önemli ölçüde etki edecek yolsuzluk iddialarının, şüpheli yolsuzlukların, eski çalışanların ve diğer düzenleyicilerin bilgisi dahilinde olduğunu denetçiye beyan eder. <O:P></O:P>
    d) yönetim işletmenin finansal tablolarına etki edecek yolsuzluk iddialarının, şüpheli yolsuzlukların, eski çalışanların ve diğer düzenleyicilerin bilgisi dahilinde olduğunu denetçiye tebliğ eder. <O:P></O:P>
    UDS 580 “Yönetimin beyanları” denetimden sorumlu yönetimin doğru beyanlar elde edilmesine yol gösterir. Yönetimin finansal tablolara karşı sahip olduğu sorumluluğun yanısıra işletmenin büyüklüğüne bakılmaksızın iç kontrollere karşı sorumluluğunun bilincinde olması önemlidir. Yönetim yolsuzluğun önlenmesine ve ortaya çıkartılmasına karşı sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Yolsuzluğun tabiatı ve denetçinin yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yolsuzluk riskini ortaya çıkartmak için karşılaştığı zorluklar nedeniyle denetçinin elinde yönetimin onayladığı yazılı beyan bulundurması önemlidir. Bu beyanlar yönetimin yolsuzluk riski analizi sonuçlarını içeren belgeler olmalıdır. Sonuçlar yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyanı, yolsuzluk yapıldığı, şüphe ve iddialarını içerir. <O:P></O:P>
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Yönetim ve Yönetim Kurulu ile İletişim:[/I] Eğer denetçi yolsuzluğa ya da yolsuzluğun varlığına yönelik bir bilgiye erişirse bu bilgiyi olabildiğince hızlı bir şekilde yönetimle paylaşmalıdır. Denetçi yolsuzluğa ya da yolsuzluk olasılığına ilişkin bir kanıt elde ederse mümkün olan en kısa sürede durumu konuyla ilgili yöneticilerin dikaktine sunmalıdır. Eğer denetçi; yönetimin, iç kontrolde kritik görevlere sahip çalışanların ya da finansal tablolarda yanlış beyanda bulunan diğer şahısların yolsuzluk ile ilgisi olduğuna kanaat getirirse bu durumla ilgili olarak yönetim kurulu ile olabildiğince hızlı bir şekilde iletişim kurmalıdır. Denetçinin yönetim kurulu ile olan ilişkileri yazılı ya da sözlü olabilir. UDS 260 <I style="mso-bidi-font-style: normal">“Denetimle İlgili Hususların Yönetim ile Görüşülmesi”[/I] bu ilişkilerin hangi durumlarda yazılı ya da sözlü olacağını belirtir. Üst yönetimin finansal tablolarda yanlış beyan yolsuzluğuna karışması halinde bu durumu ilgili şahıslara yazılı olarak rapor etmelidir. Denetçi yönetimin yolsuzluğa karıştığına yönelik şüphe duyuyorsa bunu yönetim kurulu ile görüşerek denetim süreci hakkında bilgi alışverişinde bulunmalıdır. Yönetimin bütünlüğü, dürüstlüğü ya da yönetim kurulu şüphe taşıyorsa denetçi uzman bir yaklaşımla izleyeceği yola karar verir. Denetçi denetimin başlangış aşamalarında yolsuzluğa denetim sürecinin niteliği ve ölçeği konusunda yönetim kurulu ile olan ilişkilerini gözden geçirir. Denetçi yolsuzluğu önlemek ve ortaya çıkartmak amacıyla oluşturulan iç denetim mekanizmasının yetersizliğini mümkün olan en kısa sürede ilgili yöneticilerle ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşerek ilgilileri konu hakkında bilgilendirmelidir. Eğer denetçi yönetimin kontrol edilmediği, kontrol süreçlerinin yetersiz olduğu ya da denetçinin risk analizi süreçlerini yetersiz bulduğu bir ortamda yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riskini tespit ederse denetim unsurlarının iç kontrol yetersizlikleri ile ilgili yönetimin menfaatlerini gözetir. Denetçi, yolsuzluk ve hile ile ilişkili başka konuların varolup olmadığı konusunda yönetim kurulu üyeleri ile müzakerelerde bulunmalı. <O:P></O:P>
    Denetçinin görevi yolsuzluk ve hileyi raporlarken müşterisinin bilgi güvenliliğini ve gizliliğini korumaktır. Denetçi böyle anlarda izlenecek uygun yol ve verilecek tavsiye konusunda titiz bir arayış içinde olur. Denetçinin yasal sorumluluğu durumlara ve ülkelere göre değişir. Bilgi güvenliğin tahsisi sorumluluğu yasalar ve tüzüklerce geçersiz kılınabilir. Örneğin, bazı ülkelerde finansal işletme denetçileri tüzük gereği yolsuzlukları gözetmen otoriteye rapor etmelidir. Bazı ülkelerde ise denetçinin ortaya çıkarttığı yalan beyanları yönetim kurulu ve yönetimin doğru yol izlemediği durumlarda gözetmen otoriteye rapor etme sorumluluğu vardır. <O:P></O:P>Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    Uds 240 Devamı

<I style="mso-bidi-font-style: normal">Denetçinin Denetim Görevini Sürdürememesi:[/I] Eğer yalan beyan yolsuzluk ve hileden ya da şüphe duyulan yolsuzluk ve hileden kaynaklanıyorsa, denetçi bir istisnai durumla karşı karşıya kalır. Bu durum denetçinin görevine devam edememe konusunu ortaya çıkarır. Bu durumda denetçinin yapması gerekenler;<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    · Denetim anlaşmasına imza atan şahıslara ya da duruma göre düzenleyici otoriteye raporlama gereksinimi olup olmadığını, bu tip durumlarda uygulayacağı yasal ve mesleki yükümlülüğünü gözden geçirmelidir.
    · Denetim sürecinden geri çekilme ihtimalini düşünmelidir; ve
    · Denetim sürecinden geri çekilirse: Yetkili yöneticiler ve üst yönetim kurulu üyeleriyle geri çekilmesi ve geri çekilme nedenleriyle ilgili görüşmelerde bulunmalıdır. Denetim anlaşmasına imza atan şahıslara ya da duruma göre düzenleyici otoriteye raporlama gereksinimi olup olmadığını, bu tip durumlarda uygulayacağı yasal ve mesleki yükümlülüğünü gözden geçirmeli ve sözü geçen şahıslarla geri çekilmesi ve geri çekilme nedenleriyle ilgili görüşmelerde bulunmalıdır. Ortaya çıkan durumların değişkenliği nedeniyle geri çekilme nedenlerini ve gerekliliğini net bir şekilde tanımlamak mümkün değildir. Yönetimin ve yönetim kurulunun olaylara karışmış olması denetçinin varlığı sonuçlara etki eden faktörlerdir. Ayrıca bu durum denetçinin görevine devam etmesini etkileyen bir diğer faktördür. Denetçinin böyle durumlara karşı ülkeye göre değişebilen mesleki ve yasal sorumlulukları vardır. Örneğin bazı ülkelerde denetçiden denetim anlaşmasına imza atan şahıslara ya da duruma göre düzenleyici otoriteye rapor vermesi istenir ya da denetçi buna zorunlu bırakılır. Sözkonusu istisnai durumların yapısı ve yasal uygulamalar gereği denetçi denetçi görevinden geri çekilirken izleyeceği yola karar vererek içinde bulunduğu durumu hissedarlara, kanun düzenleyicilere ve diğer organlara rapor edip etmeyeceğine karar verir. İçinde bulunduğu durumu hissedarlara, kanun düzenleyicilere ve diğer organlara rapor edip etmeyeceğine karar verir.
    <I style="mso-bidi-font-style: normal">Belgelendirme: [/I]Denetçinin işletme kültürüne ve denetçinin yalan beyan risk analizine ait belgelendirme UDS 315’ e (122.paragraf) göre aşağıdakileri içermelidir;
    · Denetim kurulunun işletmenin yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyan riski şüphesine ilişkin aldığı kararlar; ve
    · Analiz edilen ve ortaya çıkarılan yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyan risklerinin finansal tablo ve iddianame düzeyinde açıklanması.
    UDS 315’ e göre yalan beyan risk analizine karşı verilen aşağıdaki yanıtları içermelidir.
    · Analiz edilen yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyan risklerinin finansal tablo düzeyinde ve denetim prosedürlerinin yapısına, zamanlamasına, niteliğine ve ölçeğine ve de bu prosedürlerin analiz edilen yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yalan beyan riskinin iddianame düzeyinde varolan bağlantısını içermelidir.
    · Düzenlenen denetim prosedürlerinin sonuçları, kontrol süreçlerini hiçe sayarak yönetimin taşıdığı riski içeren durumları içermelidir.
    Denetçi yolsuzluk ve hile konusunda hazırladığı belgelerle ilgili yönetimle, yönetim kurulu ile, düzenleyici otorite ve diğer şahıslarla iletişim içinde olmalıdır. Denetçi, denetim süreci içinde bulgularını açıklama şansı olmasa da, ciro hesaplamalarıyla ilgili yolsuzluk ve hileden kaynaklanan yanlış beyan riski şüphesini taşırsa bu sezgisini nedenleriyle belgelendirmelidir. Bu konulara ilişkin belgelerin içerik genişliği ve detay düzeyi alacağı mesleki kararlara bağlıdır. Bu UDS, 15 Aralık 2004 tarihli ve sonrasında düzenlenen finansal tablo denetimlerinde geçerlidir. UDS 240 tüm içeriği ile kamu ve işletme ve kuruluşlarının denetiminde uygulanabilir.[1]

[1] Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları, UDS 240, s. 161-249.

Yeni Üye
    YENİ TTK İCİN BENCE www.yenittk.info adresine bakın, gercekten cok yararlı.. TTK ile ilgili merak edilenler ve bu kanuna gore denetcilik kavramı ve ilgili diger konular hem soru cevap hem de konu bazında acıklanmıs. Ayrıca videolu goruntulerde var...