Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OTOMOTİV TİCARETİ

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ekim.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  1
  İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR BİZİM MÜKELLEFLER ARASINDA OTOMOTİV BAYİLİĞİ YAPAN BİR MÜŞTERİMİZ VA R.KENDİ BAYİLİĞİNİ YAPTIĞI ARABALARDAN KENDİ KENDİNE 3 ADET ARABA ALDI VE BİZ BU ALINAN ARABALARIN KDV'SİNİ İNDİRİM KONUSU YAPABİLİRMİYİZ YOKSA ARABALARIN MALİYETİNEMİ YAZMALIYIZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  07.Ekim.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  20


  KDV kanunun 30/b maddesi gereğince faaliyetleri kısmen binek otomobillerin kiralanması veya işletilmesi olan işletmeler dışında kdv'nin indirilmesi söz konusu değildir.Buna göre kdv'yi maliyet unsuru olarak kayıtlara almanız gerekir.
  SAYGILARIMLA


  S.M.M.M AYHAN URAGUNEdited by: aybars05

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  11


  Sn. Uragun,


  KDV Kanunu 30/b Maddesi malum.Benz size başka bir örnek vereyim.


  Faaliyeti İstanbul ili ve çevresindeki gümrüklerde müşterileri nam ve hesabına iş yapmak olan bir firma personeline binek otomobil tahsis ederek işlerini yürütüyor.


  Firma adına alınan araçların KDV'si işin asli unsurugümrüklerde iş takibi olduğu için alımlarda ödenen KDV'lerin indirilebileceği yönünde bir anlayış hakim. Bu konuda ne dersiniz?


  Keza benzer şekilde oto yedek aksam toptan ticareti yapan ve plasiyerlerin şirket aktifine kayıtlı binek otolarla hizmet verdiği bir işte kullanılan binek otoların KDV'si sizce indirilebilir mi?


  Gümrüklerde yapılan hizmet işleri için kullanılan binek otomobillerin KDV'sinin KDV Kanunu 30/b maddesine göre indirilemeyeceği açık. Bu konu için İst.Defterdarlığından mukteza istedim. Geldiğinde buraya aktaracağım.
  Saygılarımla


  Edited by: AHMET TÜRKOĞLU
  ATÜRKOĞLU

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  07.Ekim.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  20


  Bence müktezalara göre hareket etmeyin.Çünkü Özel İşletim vergisi ile ilgili bir çok hocalar görüş bildirdi ve gelir idaresi başkanlığı bu konuda mükteza yayınladı fakat Kurumlar Vergisi Sirküleri / 19 bütün görüşleri bir anda yok etti.


  SAYGILAREdited by: aybars05

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  11


  Sn.Aybars05,


  Uygulamada tereddüt edilen konular için alınan muktezaların Maliye açısından ve mükellef açısından bağlayıcılığı var. Eğer bir değer ifade etmiyorsa bu yolun kapatılması gerekir. Vergi incelemelerinde tereddüte düşülen konular için inceleme elemanlarının her zaman belirttikleri konu " mukteza alsaydınız durumunuz lehinize olurdu. " oluyor.


  Bana göre o kadar çok tereddütlü konu var ki, neresinden tutsanız o tarafa gidiyor. Mali İdare bunları ve müracaatları gözönünde bulundurarak bunları sirküler veya tebliğ uygulaması ile esasa bağlasa çok daha iyi olacak.


  Aksi durumlar her zaman ihtilaf konusu olarak yeniden Mali İdarenin karşısına çıkıyor ya da mükellefe yaptırım olarak geri dönüyor. O zaman da arada bizler kalıyoruz.


  Saygılarımla


  ATÜRKOĞLU

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •