Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LİSANS MEZUNU OLMAYAN DENETÇİ OLABİLİR Mİ?

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Alıntı Nusret KURDOĞLU Nickli Üyeden Alıntı
    Konu 3568 sayılı Meslek Yasasının Geçici 11. maddesinin son bölümünde düzenlenmiştir.<div> </div><div>Maddenin anılan bölümünde;</div><div> </div><div>"Bu madde uyarınca SMMM unvanını almaya hak kazananların;</div><div>a) YMM sınavlarına katılabilmeleri için 9 uncu maddede belirtilen şartlara,</div><div>b) İlgili kanunları uyarınca bağımsız denetçi unvanıyla denetim yapabilmeleri için söz konusu mevzuatta belirtilen şartlara,ilave olarak 5 inci maddenin (A) fıkrasının (a) bendinde belirtilen eğitim şartlarını taşımaları zorunludur."</font></div><div> </div><div>denilmektedir.</div><div> </div><div>Kısaca lisans zorunluluğu, 3568 sayılı yasadan gelmektedir.</div><div> </div><div>Ancak bu kural da, denetim standartlarına uyumludur.</div>
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Sayın Nusret bey,

Çok güzel noktayı yakalamış.

Geçici Madde 11 - (Ek madde: 10/07/2008 - 5786 S.K./20. md.) <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce; serbest muhasebeci unvanını almış olanlar ile serbest muhasebecilik stajına devam edenlerden başarılı olanlar; altı ayı geçmemek üzere, TÜRMOB tarafından verilen mesleki uyum eğitimine katılarak bu eğitimi tamamladıkları tarihten itibaren beş yıl içinde yapılacak özel serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavlarına beş defa girebilirler. Bu sınavlarda başarılı olanlar, serbest muhasebeci mali müşavir unvanını almaya hak kazanırlar. Mesleki uyum eğitiminin konuları ve ücreti ile yapılacak özel sınavın usul ve esasları Maliye Bakanlığı ile TÜRMOB tarafından müştereken belirlenir.<O:P></O:P>
    Söz konusu sınavlarda başarılı olamayanlar veya sınava katılmayanlar ise sadece serbest muhasebeci unvanı ile çalışabilirler, "serbest muhasebeci mali müşavir" unvanını kullanamazlar. Bunlar, 2 nci maddenin (A) fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde belirtilen işleri yapamazlar, 45 inci maddede belirtilen yasaklara uymak zorunda olup, meslek mensuplarına ilişkin düzenlemelere tabi tutulurlar. Ayrıca, bunların yapacakları iş ve işlemler karşılığında alacakları ücretler 46 ncı maddeye göre tespit edilmeye devam edilir.<O:P></O:P>
    Bu madde uyarınca serbest muhasebeci mali müşavir unvanını almaya hak kazananların;<O:P></O:P>
    a) Yeminli mali müşavirlik sınavına katılabilmeleri için 9 uncu maddede belirtilen şartlara,<O:P></O:P>
    b) İlgili kanunları uyarınca bağımsız denetçi unvanıyla denetim yapabilmeleri için söz konusu mevzuatta belirtilen şartlara,
    (Yeni TTK Madde 400 ve Kamu Gözetimi, Muh. Den. Kurulu Madde 9. f)<O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">

ilave olarak 5 inci maddenin (A) fıkrasının (a) bendinde belirtilen eğitim şartını taşımaları zorunludur.<O:P></O:P>[/B]
    SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI <O:P></O:P>
    Madde 5 - A) Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.<O:P></O:P>
    a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">en az lisans seviyesinde mezun olmak[/I][/B] veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.<O:P></O:P>
    b) (Değişik bent: 10/07/2008 - 5786 S.K./3. md.) En az üç yıl staj yapmış olmak.<O:P></O:P>
    c) Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olmak. (Değişik paragraf: 10/07/2008 - 5786 S.K./3. md.) Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavında başarılı olduktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olanlarda, serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.<O:P></O:P>
    d) Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmak.<O:P></O:P>
    B) (Mülga fıkra: 10/07/2008 - 5786 S.K./3. md.) <O:P></O:P>
    <O:P></O:P>Edited by: Hüseyin KAYA
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Kıdemli Üye
    Nereden
    .
    ama şu anda lise ve önlisans mezunları da mali müşavir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    evet şu anda meslek konularının en hararetli tartışma alanı açılmış durumda KHK nin çıkacak tebliğ ile düzenlenecek denetim sınavlarına girme koşulları düzenlemesi sürecinde en fazla tartışılacak olan hususta burada olacak yani denetçi olmak için SMMM ünvanı yeterli mi yoksa lisans mezunu olma şatı aranacak mı TÜRMOB iptal edilen tebliğinde bu şartı aramıştı ancak idare çıkacak tebliğde bu şartı arıyıcak mı sorusu her benzer konuda ciddi tartışmalar yol açıyor ve çoğu zaman meslek mensuplerı karşı karşıya geliyor bazende sağlıklı düşünme süreçlerinden uzaklaşıyor umarım bu sefer daha dikkatli oluruz.....
    SMMM Önder YAMAN

Üye
    Nereden
    SMMM

daha önce bu mesleği sm olarak yapanların önü açık malisef nasıl ki sm ler smmm oldularsa
    yeni çıkacak tebliğde de onların önü açılır ve ymm sınavlarınagirerler..
    ama malisef bu mesleğe yeni girenlerin malisef evet malisef önleri tıkalı....
    staja giriş sınavı,3 yıl staj süresi, ve yetelilik sınavı...
    hiç soruyormusunuz ki 3 yıl stajlarını nasıl şartlarda yapıyorlar...
    ama malisef lise ve önlisans mezunlarının önleri açı açı veriyorsunuz...
    bu mesleğin kalitesini böylemi yükseltiliyor...
    üniversite mezunlarının mesleğe girişi tıkanıp lise ve önlisanların önünü açıyorlar...
    evet umarım bu sefer daha dikkatli ve bu mesleğin kalitesini yükseltme amacıyla karar alırlar
    Bilgi paylaştıkça artar..

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı nesrin2010 Nickli Üyeden Alıntı

daha önce bu mesleği sm olarak yapanların önü açık malisef nasıl ki sm ler smmm oldularsa
    yeni çıkacak tebliğde de onların önü açılır ve ymm sınavlarınagirerler..
    ama malisef bu mesleğe yeni girenlerin malisef evet malisef önleri tıkalı....
    staja giriş sınavı,3 yıl staj süresi, ve yetelilik sınavı...
    hiç soruyormusunuz ki 3 yıl stajlarını nasıl şartlarda yapıyorlar...
    ama malisef lise ve önlisans mezunlarının önleri açı açı veriyorsunuz...
    bu mesleğin kalitesini böylemi yükseltiliyor...
    üniversite mezunlarının mesleğe girişi tıkanıp lise ve önlisanların önünü açıyorlar...
    evet umarım bu sefer daha dikkatli ve bu mesleğin kalitesini yükseltme amacıyla karar alırlar

Kıdemli Üye
    Nereden
    .

nesrin2010
    malisef

zamanında ruhsat verilmiş şimdi bunları meslektenmi atacaksınız malisef.

bu lise yada önlisans alan meslek mensuplarını gerekirse idam edelim malisef.

onlar niye ruhsat almışlar gerekirse yargılayalım malisef.

bizler giriş sınavına girmedikmi 4 sene staj yapmadık mı ara sınavlarına girmedikmi b c sınavına girmedikmi malisef.

hani meslek mensupları birlikte hareket edecekti yine malisef yine malisef.

bizler birbirimizi ezeceğiz diye hiç bir hak alamayız hep maliye bakanlığının ayak altındaki toz olarak kalmaya mahkumuz. MALİSEF

Yeni Üye
    Nereden
    istanbul
    Sınavı sokaktaki adama dahi açsalar artık bu meslekte doğal seçilim olacağı kesin. Yani adapte olabilen ayakata kalacak; gerisi elenecek gidecek.
    Ayrıca lisans mezunu da olsa türkçedilbilgisi kurallarını bilmeyenler olamasın
    bence. Kendilerinin yazdıklarını anlamak için sarf ettiğim çabayı bir
    tebliğiyi anlamak için göstermiyorum. Daha soru ekini ayrı yazamayıp yüksek
    lisans tezinden bahsetmek veya tfrs'yi ingilizce hatim etmekten
    bahsetmek de ayrıca komik. Kendi diline sahip çıkmayan ve değer
    vermeyenlerin bu mesleğe bir şey katacağına da inanmıyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin

YENİ KURULAN KURUL DENETİM İŞİNİ SINAVLA YAPACAK BENCE BU GÜZEL BİR GELİŞME MESLEĞE GİREN LİSE VE ALTI ÖĞRENİM GÖREN, LİSANS VE ÖN LİSANS MEZUNU ARKDAŞLAR MALİ MÜŞAVİRLİK BELEGLERİNİ ALMIŞ YASA BU HAKKI TANIMIŞ VE BİR SINIR KOYMUŞ 2008 DE ÇIKAN YASADAN SONRA ARTIK LİSANS MEZUNU OLMAYAN VE 3 YIL STAJ YAPMAYAN MALİ MÜŞAVİRLLİK HAKKINI ELDE EDEMEZ BU BİR MİLAT O AÇIDAN DENETİCİ OLAMAZLAR DİYE BİR KURAL YOK YÖNETMELİKLERİ BEKLEMEK LAZIM

Ziyaretci
    Alıntı MeslekMensubu Nickli Üyeden Alıntı

nesrin2010
    <div>malisef</div>
    <div>*</div>
    <div>*</div>
    <div>zamanında ruhsat verilmiş şimdi bunları meslektenmi atacaksınız malisef. </div>
    <div>*</div>
    <div>bu lise yada önlisans alan meslek mensuplarını gerekirse idam edelim malisef.</div>
    <div>*</div>
    <div>onlar niye ruhsat almışlar gerekirse yargılayalım malisef.</div>
    <div>*</div>
    <div>bizler giriş sınavına girmedikmi 4 sene staj yapmadık mı ara sınavlarına girmedikmi b c sınavına girmedikmi malisef.</div>
    <div>*</div>
    <div>hani meslek mensupları birlikte hareket edecekti yine malisef yine malisef.</div>
    <div>*</div>
    <div>bizler birbirimizi ezeceğiz diye hiç bir hak alamayız hep maliye bakanlığının ayak altındaki toz olarak kalmaya mahkumuz. MALİSEF</div>
    [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley32.gif[/img] [img]smileys/smiley20.gif[/img]