Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 66 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAMU GÖZ.-MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    <TABLE style="BORDER-COLLAPSE: collapse; MARGIN-LEFT: 5.4pt; mso-yfti-tbllook: 480; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt" border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 ="Ms&#111;normalTable"><T><T>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 455.2pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top width=607>
    <DIV align=center>
    <TABLE style="WIDTH: 439.45pt; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-yfti-tbllook: 480; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt" border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=586 ="Ms&#111;normalTable"><T><T>
    <T>
    <TR style="HEIGHT: 15.85pt; mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes">
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #660066 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 146.55pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 15.85pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-bottom-alt: solid #660066 .5pt" width=195>
    2 Kasım 2011 ÇARŞAMBA<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #660066 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 146.55pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 15.85pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-bottom-alt: solid #660066 .5pt" width=195>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Resmî Gazete[/B]</TD>
    <TD style="BORDER-BOTTOM: #660066 1pt solid; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 146.35pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 15.85pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-TOP: 0cm; mso-border-bottom-alt: solid #660066 .5pt" width=195>
    Sayı : 28103<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</TD></TR>
    <TR style="HEIGHT: 24pt; mso-yfti-irow: 1">
    <TD style="PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 439.45pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 24pt; PADDING-TOP: 0cm" width=586 colSpan=3>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME[/B]</TD></TR>
    <TR style="HEIGHT: 24pt; mso-yfti-irow: 2; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-LEFT: 5.4pt; WIDTH: 439.45pt; PADDING-RIGHT: 5.4pt; HEIGHT: 24pt; PADDING-TOP: 0cm" width=586 colSpan=3>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMUNUN
    TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN [/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">HÜKMÜNDE KARARNAME [/B]</TD></TR></T></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></T></TABLE>

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20111102-5.htm

Amaç ve kapsam<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    MADDE 1 ‒ (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin amacı; uluslararası standartlarla uyumlu Türkiye Muhasebe Standartlarını oluşturmak ve yayımlamak, bağımsız denetimde uygulama birliğini, gerekli güveni ve kaliteyi sağlamak, denetim standartlarını belirlemek, bağımsız denetçi ve bağımsız denetim kuruluşlarını yetkilendirmek ve bunların faaliyetlerini denetlemek ve bağımsız denetim alanında kamu gözetimi yapmak yetkisini haiz Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun kuruluş, teşkilat, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Ziyaretci
    MADDE 2 ‒ (1)<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulanmasında; <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    a) Bağımsız denetçi: Bağımsız denetim yapmak üzere, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış meslek mensupları arasından Kurum tarafından yetkilendirilen kişileri,
    b) Bağımsız denetim: Finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin, finansal raporlama standartlarına uygunluğu ve doğruluğu hususunda, makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla, denetim standartlarında öngörülen gerekli bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını,
    c) Bağımsız denetim kuruluşu: Bağımsız denetim yapmak üzere, Kurum tarafından yetkilendirilen sermaye şirketlerini,
    ç) Bakan: Başbakan veya görevlendireceği Bakanı,
    d) Bakanlık: Kurumun ilişkili olduğu Bakanlığı,
    e) Başkan: Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Başkanını,
    f) İkincil düzenleme: Bu Kanun Hükmünde Kararname ile verilen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek üzere Kurum tarafından çıkarılan yönetmelik ve diğer düzenleyici işlemleri,
    g) Kalite güvence sistemi: Denetimde gerekli kaliteyi ve kamuoyunun yapılan bağımsız denetime olan güvenini sağlamak amacıyla bağımsız denetim kuruluşu ya da bağımsız denetçi tarafından yapılan işin, belirlenen standart ve ilkelere uygun olarak yapılmasını temin etmek için oluşturulan sistemi,
    ğ) Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar: Halka açık şirketler, bankalar, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleri, varlık yönetim şirketleri, emeklilik fonları, ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları ile faaliyet alanları, işlem hacimleri, istihdam ettikleri çalışan sayısı ve benzeri ölçütlere göre önemli ölçüde kamuoyunu ilgilendirdiği için Kurum tarafından bu kapsamda değerlendirilen kuruluşları,
    h) Kurul: Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunu,
    ı) Kurum: Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunu,
    i) Meslek mensubu: 3568 sayılı Kanun kapsamında faaliyette bulunan serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirleri,
    j) Türkiye Muhasebe Standartları: Kurul tarafından onaylanarak Türkiye Muhasebe Standardı ve Türkiye Finansal Raporlama Standardı adıyla yayımlanan muhasebe standartlarını,
    k) Türkiye Denetim Standartları: Kurul tarafından onaylanarak Türkiye Denetim Standardı adıyla yayımlanan uluslararası standartlarla uyumlu denetim standartlarını,
    ifade eder.

Müdavim Üye
    Bu KHK ile TMSK feshedilmiş ve bütün malvarlığıyla Bu yeni Gözetim Kurumuna devredilmiş oluyor.(Geçici Madde 5)Kısacası artık kalite ön planda olucak kendine güvenen bu mesleği yapacak.Yetersiz bilgiyle iş yapmaya kalkan da meslekten ihraç veyahut yüksek cezalara maruz kalacak.Hükümet iyi çalışıyor bu kesin.Önemli olan bizim kendimizi iyi yetiştirip yetiştirmediği.Yeni çıkan yönetmelikler,khk ve çıkacak yeni tebliğ diğer yönergeler mesleğimizi daha da kaliteli hale getirmeye başlayacak.Anladığım Kadarıyla Bağımsız denetimi Sadece bizim meslekten olanlar yapabilecek.Bundan sonra SPK.EPDK,BDDK da bağımsız olmak için önce SMMM,YMMM ve(spk,bddk,epdk) lisansı da gerekecek.Kısacası Kanunlardan ve uygulamalardan haberi olmayan insanları çalıştırmak istemiyorlar.Emin olun ki mesleğimize giriş bir o kadar zor elemeyle olacaktır. Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Kıdemli Üye
    Nereden
    SİVAS
    Evet ama bu kurulda 9 üyenin sadece 1 adeti bizim örgütümüzden dikkatinizi çekerim.Meslekte kalite ve standart geliyor ama kanun koyucu bizim meslek teşkilatımıza güvenmiyor.

Ziyaretci
    Alıntı semantay Nickli Üyeden Alıntı
    Evet ama bu kurulda 9 üyenin sadece 1 adeti bizim örgütümüzden dikkatinizi çekerim.Meslekte kalite ve standart geliyor ama kanun koyucu bizim meslek teşkilatımıza güvenmiyor.
    bizim meslek teşkilatı kendini ağırdan aldığından dolayı böyle durumlarla karşılaşıyor...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Türmob şu an iptal davası açma hazırlıklarına başlamıştır
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Ziyaretci

Bu durumda SPK bağımsız denetim sınavına girelim mi girmeyelim mi

Kıdemli Üye
    Nereden
    SİVAS
    Bence şu an hiçbir sınava girmeye gerek yok ancak benim aklıma takılan spk dan bağımsız denetçi lisansı almış olmasına rağmen SMMM veya YMM ruhsatı olmayanların durumu ne olacak

Müdavim Üye
    2 kişi Gümrük Ticaret Bakanlığı,2 kişi Maliye Bakanlığı,1 kişi Hazine Müsteşarlığı,1 kişi SPK,1 kişi BDDK,1 kişi SMMMve YMMM odası,1 kişi TOBB dan olmak üzere toplam 9 kişi. Sağlamasını yapalım. ( 2+2+1+1+1+1+1 =9 ) Yani Bizim Mesleki Örgütten1 kişi var.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Bence şu an hiçbir sınava girmeye gerek yok ancak benim aklıma takılan spk dan bağımsız denetçi lisansı almış olmasına rağmen SMMM veya YMM ruhsatı olmayanların durumu ne olacak
    Ben başvuru yaptım ama 1 aydaneolacaksa artık. 3 tane konu var spk bağımsız denetiminde.Bilgi bilgidir.Gözümde fazla büyütmüyorum.Spk lisansı olup SMMM ve YMMM ruhsatı olmayanlar bundan sonra birşey yapamayacak.KHK açıkça yazıyor.Zaten Sınav başvurularında sürecinde smmm ruhsatı ön şart yoksa SPK Bağımsız denetimi yapamıyor.