Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yeni ttk ne getiriyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    ankara

<DIV align=right>
    <TABLE id=table980 border=0 width=302 align=right height=252>
    <T>
    <TR>
    <TD>< height=252 marginHeight=1 ="reklam_300-250.htm" Border=0 width=302 name=I77 marginWidth=1 scrolling=no target="_blank"></TD></TR></T></TABLE>
    **arkadaşlar biliyosunuz ki yeni TTK ile birlikte işletme defterlerine bazı yükümlülükler gelmekte. bununla ilgili dün bir makale dikkatimi çekti. "işletme defterleri" de TMS standarlarına ve raporlama standartlarına uygun hale gelecek gibi. hal böyle olunca oluşacak maliyetleri nasıl yansıltılcak acaba mükelleflere...
    saygılar

Yeni Türk Ticaret Kanunu genel olarak 01 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olup, Şahıs işletmeleri ile Şirketlere bir takım yükümlülükler yüklemekte olup, bu yükümlülükler için belirli tarihler belirtilmiştir. Belirtilen tarihlerde belirlenen işlemleri yapmayan Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin, Yeni Türk Ticaret Kanun 562. maddesinde belirtilen adli para ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalacaklardır. Bu yazımda Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin yöneticileri içinbilinmesi gereken yükümlülükleri ele almaya çalışaçağım.

Ø Sermaye Şirketlerinin; internet sitesi açma zorunluluğu veya mevcut olan internet sitelerinde yayınlanması zorunlu olan bilgileri 01 Temmuz 2013 tarihinde itibaren yayınlamaları gerekmektedir. Bu tarihten itibaren üç ay içinde internet sitesi kurma zorunluluğunu yerine getirmeyenlere çeşitli hapis cezaları öngörülmektedir.

Ø Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin; 31 Aralık 2012 tarihli bilançolarını Türkiye Muhasebe Standartları’na uygun olarak düzenlemelidirler

Ø Şahıs işletmeleri ile Şirketler; 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren Ticari Defterlerini Türkiye Muhasebe Standartları’na uygun olarak tutmaya ve bunun yansıması Finansal tabloları Türk Muhasebe Standartları’na göre hazırlayamaya başlamaları gerekmektedir.

Ø Anonim Şirketlerin; 14 Ağustos 2012 tarihine kadarana sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri öngörülmektedir.

Ø Limited şirketlerin; 14 Ağustos 2012 tarihine kadarana sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri öngörülmektedir.

Ø Anonim şirketler, limited şirketler ve Eshamlı Komandit şirketler; 1 Mart 2013 tarihine kadar Bağımsız denetçilerini seçmeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar Bağımsız denetçi seçmeyen şirketlere mahkemece atama yapılacaktır.

Ø Sermayeleri 50.000 TL den az olan Anonim şirketler ile sermayeleri 10.000 TL’den az olan limited şirketler sermayelerini Yeni Türk Ticaret Kanununun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde yani 14 Şubat 2014 tarihine kadar öngörülen tutarlara yükseltmek zorundadırlar. Belirtilen bu süreyi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı birer yıl olarak en çok iki defa uzatabilecektir.

Ø Yeni Türk Ticaret kanun ile birlikte ticari defter tanımı değiştirilmiş olup; Pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri gibi işletmenin muhasebesiyle ilgili olmayan defterler de ticari defterler sınıfına girmiştir

Ø Yeni Türk Ticaret kanunu; Yevmiye, defteri kebir ve envanter defteri dışında tutulacak defterler ile ilgili Türkiye Muhasebe Standartları Kuruluna yetki vermiştir.

Ø 01.01.2013 tarihinden itibaren Yeni Türk Ticaret Kanunda tanımlanan ve Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun belirlediği ticari defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerinin yaptırılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin en az birinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin en an dörtte biri üniversite mezunu olması gerekmektedir.

Ø Yeni düzenleme ile birlikte tüzel kişilere Yönetim Kurulu üyesi olma yolu açılmıştır.

Ø Tüzel kişilerin Yönetim Kurulu üyesi olması halinde; Tüzel kişiyi temsil eden kişinin Yönetim Kurulunda söz sahibi olması ve oy kullanabilmesi için ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmesi gerekli olup ayrıca tüzel kişinin internet sitesinde yayınlanması gereklidir.

Ø Yönetim Kurulu üyelerinin sorumluluk sınırlarını belirleyen sigorta imkânı tanınmıştır.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin hukuki ve cezai sorumlulukları konusunda getirilen yeni düzenlemelerden ve imza sirkülerini bu düzenlemeler uyarınca yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Ø Şirket Yönetim Kurulu üyelerine hukuki sorumluluk atfedildiği durumda ispat yükü açısından belirli dokümantasyon politikaları oluşturulması gerekmektir

Ø Yeni Türk Ticaret Kanununu uyarınca Anonim şirketler tek ortaklı olabileceklerledir.

Ø Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca Limited şirketler tek ortaklı olabileceklerledir.

Ø Yeni Türk Ticaret Kanununa göre artık Şirket amacı ve işletme konusu dışında yapılan işlemlerin de şirketi bağlayacağı ve bu işlemler nedeniyle şirketin üçüncü kişilere karşı sorumlu olacağı unutulmamalıdır.
    Sedat ERYÜREK
    SMMM
    eryureksedat@yahoo.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İşveren kuruluşları yükümlülükler ağır yetiştiremeyiz yapamayız diye siyasileri etkilemeye başlama tarihini öteleyecek bir yasa çıkarılmasını sağlamaya çalışıyorlar.Büyük bir ihtimalle işverenleri talepleri gerçekleşecek ve uygulama başlama tarihi uzayacaktır.Ancak bizler yine ttk zamanında yürürlüğe girecek diye eğitimlerimizi arttırmamız lazım.Odalar seminerlere başladı. Ankarada eğitime katılan eğitmen niteliği kazanan arkadaşlarımız bilgilendirme seminerlerinde konuşmacı olacaklardır.Balıkesir odası 21.ekimde üyelerine bir seminer düzenledi umarım verimli olacak bilgilerimizi tazeleyeceğiz.Ancak içimizde denetmen kabiliyeti olan arkadaşlar gerekli eğitimleri alıp denetmen olmalılar bu meslekte yazan ve denetleyen olmalı içimizden denetmen çıkmaz isedenetim işi ymmm lere ve dış kaynaklı denetim firmalarına kalacaktır.Bu da smmm ler açısından mesleğin geleceği için yerinde sayma dönemi olacaktır.İyi çalışmalar. Edited by: hasan er

Müdavim Üye

Bizim açımızdan vergi için olmayan bir muhasebeyi getiriyor.

Ziyaretci
    ---Limited şirketlerin; 14 Ağustos 2012 tarihine kadar ana sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri öngörülmektedir-------

Bu kısmı anlayamadım, ana sözleşmenin yeni ttk ya uyumu nasıl olacak? sermaye artımı belirlenen hadlere çıkarılacak bu tamam peki eski yıllarda kurulmuş olan ve sermayeside yüksek olan şirketler ana sözleşmelerinde başkaca ne gibi bir değişiklik yapıp yeni ttk ya uyumluyacaklar?
    ve birde ,
    01.01.2013 tarihinden itibaren Yeni Türk Ticaret Kanunda tanımlanan ve Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun belirlediği ticari defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerinin yaptırılma zorunluluğu bulunmaktadır..

Bu durumda fena, anlaşılan artık günlük kayıt yapacağız..

Müdavim Üye

Kapanış tasdikinin 6.ayın sonuna kadar süresi var endişelenmenize gerek yok.

Ziyaretci

Aralık sonuna kadar gelecek yılın defterlerini tasdik ettireceğiz, yine aralık ayında ilgili yılın kapanış maddesini, ocak ayındada açılış maddesini... Vesabit bildiğimiz kebir,yevmiye envanterin yanında diğer defterlerde tasdiklenecek, tüm bunları zaten fazla olan iş yükümüzün yanında nasıl üstleneceğiz, bu yetersiz hafızamızla hangi birini hatırlamaya çalışacağız? Küçük ve orta işletmelerin en azından 2015-2020 ye kadar müsadelerinin olması lazım, aksi takdirde gerçekten çok zorlanırız...

Ziyaretci
    Alıntı MURAT AVCI Nickli Üyeden Alıntı
    Kapanış tasdikinin 6.ayın sonuna kadar süresi var endişelenmenize gerek yok.
    Pardon cevabınızı şimdi gördüm Murat Bey, bu güzel bir haber...

Ziyaretci
    elektronik defter sizin sorunu çözecek.gerçi maddi kayıp olacak bizlrr için ama hayırlısı [img]smileys/smiley2.gif[/img] [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Ziyaretci
    BEŞİNCİ KISIM<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Ticari Defterler
    A) Defter tutma ve envanter
    I - Defter tutma yükümlülüğü
    MADDE 64-(1)Her tacir, ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle malvarlığı durumunu, Türkiye Muhasebe Standartlarına ve 88 inci madde hükümleri başta olmak üzere bu Kanuna göre açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorundadır. Defterler, üçüncü kişi uzmanlara, makul bir süre içinde yapacakları incelemede işletmenin faaliyetleri ve finansal durumu hakkında fikir verebilecek şekilde tutulur. İşletme faaliyetlerinin oluşumu ve gelişmesi defterlerden izlenebilmelidir.
    (2)Tacir, işletmesiyle ilgili olarak gönderilmiş bulunan her türlü belgenin, fotokopi, karbonlu kopya, mikrofiş, bilgisayar kaydı veya benzer şekildeki bir kopyasını, yazılı, görsel veya elektronik ortamda saklamakla yükümlüdür.
    (3)Ticari defterler, açılış ve kapanışlarında noter tarafından onaylanır. Kapanış onayları, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar yapılır. Şirketlerin kuruluşunda defterlerin açılışı ticaret sicili müdürlükleri tarafından da onaylanabilir. Açılış onayının noter tarafından yapıldığı hâllerde noter, ticaret sicili tasdiknamesini aramak zorundadır. Türkiye Muhasebe Standartlarına göre elektronik ortamda veya dosyalama suretiyle tutulan defterlerin açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esasları ile bu defterlerin nasıl tutulacağı Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca bir tebliğle belirlenir.
    (4)Pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri gibi işletmenin muhasebesiyle ilgili olmayan defterler de ticari defterlerdir.
    (5)Yevmiye, defteri kebir ve envanter defteri dışında tutulacak defterler Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından bir tebliğ ile belirlenir.

Ziyaretci
    Alıntı omer agaoglu Nickli Üyeden Alıntı

<DIV align=right>
    <TABLE id=table980 border=0 width=302 align=right height=252><T>
    <T>
    <TR>
    <TD>&lt; height=252 marginHeight=1 ="reklam_300-250.htm" Border=0 width=302 name=I77 marginWidth=1 scrolling=no target="_blank"&gt;</TD></TR></T></T></TABLE>
    **arkadaşlar biliyosunuz ki yeni TTK ile birlikte işletme defterlerine bazı yükümlülükler gelmekte. bununla ilgili dün bir makale dikkatimi çekti. "işletme defterleri" de TMS standarlarına ve raporlama standartlarına uygun hale gelecek gibi. hal böyle olunca oluşacak maliyetleri nasıl yansıltılcak acaba mükelleflere...
    saygılar

Yeni Türk Ticaret Kanunu genel olarak 01 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olup, Şahıs işletmeleri ile Şirketlere bir takım yükümlülükler yüklemekte olup, bu yükümlülükler için belirli tarihler belirtilmiştir. Belirtilen tarihlerde belirlenen işlemleri yapmayan Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin, Yeni Türk Ticaret Kanun 562. maddesinde belirtilen adli para ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalacaklardır. Bu yazımda Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin yöneticileri içinbilinmesi gereken yükümlülükleri ele almaya çalışaçağım.

Ø Sermaye Şirketlerinin; internet sitesi açma zorunluluğu veya mevcut olan internet sitelerinde yayınlanması zorunlu olan bilgileri 01 Temmuz 2013 tarihinde itibaren yayınlamaları gerekmektedir. Bu tarihten itibaren üç ay içinde internet sitesi kurma zorunluluğunu yerine getirmeyenlere çeşitli hapis cezaları öngörülmektedir.

Ø Şahıs işletmeleri ile Şirketlerin; 31 Aralık 2012 tarihli bilançolarını Türkiye Muhasebe Standartları’na uygun olarak düzenlemelidirler

Ø Şahıs işletmeleri ile Şirketler; 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren Ticari Defterlerini Türkiye Muhasebe Standartları’na uygun olarak tutmaya ve bunun yansıması Finansal tabloları Türk Muhasebe Standartları’na göre hazırlayamaya başlamaları gerekmektedir.

Ø Anonim Şirketlerin; 14 Ağustos 2012 tarihine kadarana sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri öngörülmektedir.

Ø Limited şirketlerin; 14 Ağustos 2012 tarihine kadarana sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri öngörülmektedir.

Ø Anonim şirketler, limited şirketler ve Eshamlı Komandit şirketler; 1 Mart 2013 tarihine kadar Bağımsız denetçilerini seçmeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar Bağımsız denetçi seçmeyen şirketlere mahkemece atama yapılacaktır.

Ø Sermayeleri 50.000 TL den az olan Anonim şirketler ile sermayeleri 10.000 TL’den az olan limited şirketler sermayelerini Yeni Türk Ticaret Kanununun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde yani 14 Şubat 2014 tarihine kadar öngörülen tutarlara yükseltmek zorundadırlar. Belirtilen bu süreyi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı birer yıl olarak en çok iki defa uzatabilecektir.

Ø Yeni Türk Ticaret kanun ile birlikte ticari defter tanımı değiştirilmiş olup; Pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri gibi işletmenin muhasebesiyle ilgili olmayan defterler de ticari defterler sınıfına girmiştir

Ø Yeni Türk Ticaret kanunu; Yevmiye, defteri kebir ve envanter defteri dışında tutulacak defterler ile ilgili Türkiye Muhasebe Standartları Kuruluna yetki vermiştir.

Ø 01.01.2013 tarihinden itibaren Yeni Türk Ticaret Kanunda tanımlanan ve Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun belirlediği ticari defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerinin yaptırılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin en az birinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin en an dörtte biri üniversite mezunu olması gerekmektedir.

Ø Yeni düzenleme ile birlikte tüzel kişilere Yönetim Kurulu üyesi olma yolu açılmıştır.

Ø Tüzel kişilerin Yönetim Kurulu üyesi olması halinde; Tüzel kişiyi temsil eden kişinin Yönetim Kurulunda söz sahibi olması ve oy kullanabilmesi için ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmesi gerekli olup ayrıca tüzel kişinin internet sitesinde yayınlanması gereklidir.

Ø Yönetim Kurulu üyelerinin sorumluluk sınırlarını belirleyen sigorta imkânı tanınmıştır.

Ø Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin hukuki ve cezai sorumlulukları konusunda getirilen yeni düzenlemelerden ve imza sirkülerini bu düzenlemeler uyarınca yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Ø Şirket Yönetim Kurulu üyelerine hukuki sorumluluk atfedildiği durumda ispat yükü açısından belirli dokümantasyon politikaları oluşturulması gerekmektir

Ø Yeni Türk Ticaret Kanununu uyarınca Anonim şirketler tek ortaklı olabileceklerledir.

Ø Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca Limited şirketler tek ortaklı olabileceklerledir.

Ø Yeni Türk Ticaret Kanununa göre artık Şirket amacı ve işletme konusu dışında yapılan işlemlerin de şirketi bağlayacağı ve bu işlemler nedeniyle şirketin üçüncü kişilere karşı sorumlu olacağı unutulmamalıdır.
    Sedat ERYÜREK
    SMMM
    eryureksedat@yahoo.com
    Ticaret Şirketleri<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    BİRİNCİ KISIM
    Genel Hükümler
    A) Türleri
    MADDE 124-(1) Ticaret şirketleri; kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketlerden ibarettir.
    (2)Bu Kanunda, kollektif ile komandit şirket şahıs; anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket sermaye şirketi sayılır.