Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YTTK da limited şirketlerde müdür ve müdürler kuru

Müdavim Üye
    Eski TTK da müdür yada müdürler vardı eğer münferit yetki verilmişse müdürlere her müdür diğerinden bağımsız olarak yönetim ve temsil yetkisini kullanabiliyordu ancak müşterek yetki verildiğinde her müdürün yönetim ve temsilde imzasının olması gerekliydi tek imza yetmiyordu.
    Şimdi Yeni TTK ya bakıyorum müdür sayısının birden fazla olduğunda müdürler kurulu diye bir kuruldan bahsediyor
    O zaman Temmuz 2012 den sonra limited şirkette 2 müdür varsa bunlar için münferit yetki veremeyecek miyiz yani birden çok müdür olduğunda artık her türlü işlemde veya imzada müdürler kurulunun kararının mı alınması gereklidir o zaman müdür olmanın hiçbir anlamı kalmayacak mı?
    Yoksa A.Ş. yönetim kurulu gibi kabul edilip kendi içlerinden birine imza yetkisi mi tanınacak o zaman limited şirkette genel kurul yada ana sözleşme ile müdür yetkisi alan kişi ayrıca müdürler kurulundan damı yetki alacaktır
    Birden çok müdür olduğunda tüm yönetim ve temsil müdürler kurul kararı ile mi alınacaktır
    Saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

??
    Allah\'a dayan, sa\'ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur! Bilmiyorum başka çıkar yol!

Mehmet Akif Ersoy

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın osmanertan gerçekten güzel soru ve cevabını 6102 sayılı kanunda arayalım ve burdada 623-631 arası maddelere ve ordada ağırlıklı olarak 624.maddeye baktığımızda birden fazla müdürün varlığında ortaya müdürler kurulu çıkıyor ve aynen A.Ş.lerdeki yönetim kuruluna benzer bir yapı ortaya çıkıyor ve genel kurulun görevinin dışındaki tüm yetki o kurulda aynen yönetim kuruluna benziyor ve kararlar ortak alınır diyor kanun aynen yönetim kurulundaki gibi ve gene 6103 sayılı kanunda yönetim kurulunun altında almış bu konuyu ve müdürler kurulu demiş,şimdi sizin sorularınıza bakarsak kanun çerçevesinde,evet müdürler kurulu karar alacak aynen dediğin gibi ama 6103/22.maddeye göre ana sözleşmelerin değişmesi için 1 yıllık süre var ve bu süre içinde ana sözleşmeler kanuna uygun hale gelmezse ancak o zaman ana sözleşmedeki kanuna uygun olmayan hükümler geçerli sayılmayacak ve kanun hükümleri geçerli sayılacak ve bu durumda ana sözleşmeyle tesbit edilen ve hüküm altına alınan ltd deki bu kapsamdaki düzenlemeler 6102 sayılı kanunun 623-631 arasına aykırı ise ne olacak işte burası çok garip ama 6103/22.sayılı kanuna maddeye göre ana sözleşmedeki kanuna uygunluk 1 sene aranmayacak ben bunu anlıyorum,şimdi tabi gene ticaret bakanlığının ikincil düzenlemelerine bakmak lazım onlar nasıl yaklaşacak yukarda dediklerime,kolay gelsin.
    Edited by: hadisat
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''