Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 110 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E-SÖZLEŞME İLE İLGİLİ BİR MÜKTEZA

Müdavim Üye
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Alıntı agahannn Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar burda anlamadığım durum şu mükelleflerle yaptığımız 2011 yılına ait yıllık sözleşmeleri, 2012 ocak ayında yapacağımız yeni sözleşmelerden önce süresi sona erenler menüsünden giriş mi yapıcaz?
    Bu durum şuan belirsiz ancak sözleşmeler 1 yıllık. şimdi normelde dediğiniz mantık çıkyor yani sözleşmeler sona erdi yeni sözleşmeler girilecek. Fakat bu çok zahmetli bir uğraş olacağından benim aklıma gelen şu;

Mevcut sözleşmeler 31.12.2011 da son. 01.01.2012 tarihinde mevcut sözleşmeler üzerinden sisteme girerek sonlardıma ve yeni girme değilde güncellema yapılabilir yani ücret değişikliği, süre değişikliği, sözleşme noları değişikli gibi. Böyle olur ise biz yine mükellefle elbette yeni sözleşme yapıp imzalamamız (ıslak imza) gerekecektir.

Kısaca yeni yapacağımız sözleşmeleri sistemde mevcut olan sözleşmeler üzerinde güncelleme yapazağız. Tamamen benim yorumum.
    Smmm. İsmail ATASEVER

\'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Merhabalar.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Bir meslek mensubunun sorusuna istinaden bu konuyu açmak istedim. Sorusu şöyle ; 01.01.2011 tarihinden itibaren hiç beyanname vermeyen bir Gerçek usul mükellefi bugün tarafıma gelerek yaptığımız anlaşmada muhasebe işlerini yürütmeyi <?: prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:City w:st="&#111;n"><st1lace w:st="&#111;n">kabul</st1lace></st1:City> etmiş bulunmaktayım. Mükellef bugün geldiği için ,bugünün tarihine Asıl Hizmet Sözleşmesi ve Eki olan Aracılık sorumluluk sözleşmelerimi yaparak Yeni mükelleflerin 15 günlük giriş hakkını kullanarak sistemde onaylamış bulunmaktayım. https://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=89509 Sitemizde tereddütlerin giderilmesi amacıyla linkteki mükteza paylaşılmış, müktezanın aşağıya aktardığım 5.maddesine göre verilen örnekteki kırmızı bölümün yanlış olduğunu ,böyle bir soruyu soran Meslek mensubununda bu müktezaya göre geriye dönük beyannamelerinin verilmesi mümkün bulunmamaktadır… diye yorumluyorum. Sizce bu meslek mensubu ne yapmalıdır ?

5. İptal /Süresi Sona Erme bilgi Girişi sonrasında beyannamelerin Gönderilebilmesi :

Sözü edilen bu girişin yapıldığı tarihten önce mükellefin verilmemiş beyanname ve bildirimleri verilemez. Ancak verilmesi gereken beyannameleri verilme süreleri tarihleri dikkate alınarak verilebilir. (Örnek : Mükellef Temmuz/2011 de terk ve mükellefin sözleşme girişi bu tarih dikkate alınarak iptal edilmiş ise, Haziran/2011 Kdv beyannamesi verilemez. Temmuz/Kdv ve verilmesi gereken ilgili tarih aralığına ait verilmesi gereken diğer beyannameleri ile Mart/2011 de gerçek kişiler için Yıllık Beyan, Tüzel kişiler için 2011 Kurumlar beyanı verilebilir) Ayrıca terk fesih girişi yapılmış ancak mükellef faal ise, söz konusu meslek mensubu tarafından bu mükellefe ait hiçbir beyanname verilemez.

Nereden
    Ankara

Soru hakkında yorum yapacak olan üstadlarım varmı ?

Müdavim Üye

Sayın gokhankilicoglu; Bu konudaki tereddütünüze katılıyorum. mükellef yeni geldi ve geçmiş dönemlere- yıllara ait eksik beyannameleri var. Vermek istiyoruz veremiyoruz. Sözleşmeler geçmiş yılları içerecek şekilde düzenlenebiliyormu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Giresun
    Geçmiş yıllar beyannamelerini sadece aracılık olarak sözleşme yapıp göndermeyi bir deneyiniz. Sanırım böyle kabul edecek. Sadece bir fikir.

Müdavim Üye
    Sözü edilen bu girişin yapıldığı tarihten önce mükellefin verilmemiş beyanname ve bildirimleri verilemez. Ancak verilmesi gereken beyannameleri verilme süreleri tarihleri dikkate alınarak verilebilir. (Örnek : Mükellef Temmuz/2011 de terk ve mükellefin sözleşme girişi bu tarih dikkate alınarak iptal edilmiş ise, Haziran/2011 Kdv beyannamesi verilemez. Temmuz/Kdv ve verilmesi gereken ilgili tarih aralığına ait verilmesi gereken diğer beyannameleri ile Mart/2011 de gerçek kişiler için Yıllık Beyan, Tüzel kişiler için 2011 Kurumlar beyanı verilebilir) Ayrıca terk fesih girişi yapılmış ancak mükellef faal ise, söz konusu meslek mensubu tarafından bu mükellefe ait hiçbir beyanname verilemez.

<?: PREFIX = O /><O:P> ARKADAŞLAR TEMMUZ 2011 DE TERK EDEN MÜKELLEFİN SÖZLEŞMESİNİ 10.08.2011 DE GİRDİĞİMİZ VARSAYALIM(15 GÜN İÇİNDE)
    NEDEN HAZİRAN KDV BEYANINI VEREMEYİZ.OLUR MU ÖYLE ŞEY. TEMMUZ 2011 VE ÖNCESİNE AİT TÜM BEYANLAR VERİLEBİLİR. BURADA BİR YANLIŞLIK VAR.
    2011 GELİR VERGİ BEYANI (YADA KURUMLAR) NASIL VERİLEBİLİRSE TEMMUZ VE ÖNCESİNE AİT TÜM BEYANLAR DA VERİLİR.TEMMUZDAN SONRA SI İÇİN (ZATEN TERK VERİLECEK BEYANI YOK) VERİLEMEZ.</O:P>

Nereden
    Ankara
    Yanlış mükteza temmuz ve öncesi kesin sistemden gönderilir.

Ziyaretci
    Başbakanlığa,
    Bu e-sözleşmeleri ve cezayı şikayet etmiştim. Özetle; E sözleşme yoksa e beyan da verilemiyor, Zaten e beyandan ceza alınacak bir de e-sözleşmeden almak, muhasebecilere karşı içinde kin taşıyanların, biz muhasebecileri cezalandırmak için fırsat kollayan bir anlayışın ürünü olabilir diyerek e-beyan için cezanın kaldırması gerektiğini yazmıştım.

Başbakanlık, maliye bakanlığına, onlarda bana,

yukarıdaki müktezayı göndermişler, kelimesi kelimesine aynı, anlaşılan e-sözleşme lafı geçen her soruya, şikayete, ne varsa toptan aynı şeyleri gönderiyorlar.

Yeni Üye
    Nereden
    S

ELLİNİZE SAĞLIK HARİKA BİR EMEK HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN

Yeni Üye

merhaba bir mükellefimi vergi dairesi adresinde bulamadığı için kapatmış tabi ben bunu beyannameyi verirken öğrenmiş oldum aradım kapattıklarını söylediler peki şimdi ben sözleşmesini ne yapıcam bu mükellefin iptal mi süresi sona eren mi zaten ben farkedene kadar 15 günlük bildirme süreside geçti nasıl bir yol izleyeceğim kimsenin birşey bilip cevap verdiği yok malesef yardımcı olursanız çok sevinirim