Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OSMANLI SAVAŞ FERMANI

Üye
    Nereden
    Kütahya
    <TT>BU BiR OSMANLI SAVAS FERMANIDIR </TT>

<TT>Yıl 1912, ingilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardim ister. Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardım isteğini karşılıksız bırakmaz ve 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir. 350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve Ingilizlerle savaşmaya </TT>
    <TT>başlarlar. Muhimmat acisindan kisitli olan Osmanli askerleri bir kac gunluk mucadeleden </TT>
    <TT>sonra teknolojik donanima sahip İngiliz askerleri karsisinda yenik düserler ve 40 kadari esir alinir, diğerleri de savaşta şehit olurlar. Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanli esir askerini, Ingilizler gemilerde caliştirmaya baslarlar. Bir Ingiliz gemisi Avustralya'ya geldiğinde, esir </TT>
    <TT>iki Osmanli askeri gemiden bir yolunu bulup kacarlar. </TT>

<TT>Bir süre sonra, Avustralyada bu iki askereden Karadenizli adi Mentesoglu Abdullah olan baba meslegi dondurmaciliga, Karahisar diyarindan Tarakcioglu Mehmet de baba meslegi kasapliga baslar. 1918'de Avustralya Canakkale’ye asker cikarir ve bizim iki eski Osmanli askeri olayi duyarlar ve hemen bulusur, durum degerlendirmesi yaparlar. </TT>

<TT>Biz Osmanli askeriyiz ve Avustralya'da yasiyoruz. Avustralya devleti Osmanliya savas acmis ve bizim ulkemizi isgale gitmis, bundan dolayi biz de Avustralya devletine savas acalim derler. Alirlar kagidi, kalemi ve yazarlar: </TT>

<TT>------------ -------- </TT>
    <TT>Sayin Avustralya Başkani, Ekselans Hazretleri, </TT>

<TT>Biz iki Osmanli askeri, ulkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanliya Avustralya devleti olarak savas açmis ve Canakkale’ye asker göndermissiniz. Bundan dolayi iki Osmanli askeri olarak biz de Avustralya devletine savas acmis bulunmaktayiz. </TT>

<TT>Bu bir "Osmanli Savas Fermani "dir. Ekselanslarinin bilgilerine sunulur. </TT>

<TT>Kara hisar diyarindan Tarakcioglu Mehmet, </TT>
    <TT>Karadeniz diyarindan Mentesoglu Abdullah </TT>
    <TT>------------ -------- </TT>

<TT>iki Osmanli askeri, Sidney' in <?:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:metricc&#111;nverter w:st="&#111;n" ProductID="250 km">250 km</st1:metricc&#111;nverter> uzaginda Karlidaglar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarini sökerek 3 tren devirirler. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanirlar. Ayni bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamini vururlar. </TT>

<TT>Ne oldugunu bir türlü cözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanli askerinin yazmis oldugu mektup akillarina gelir ve bölgeye 250 kadar asker gönderirler ve iki Osmanli askeri araştirilmaya baslanir. Birkac günlük arastirmadan sonra sicak catisma olur Ve iki Osmanli askeri bu karli daglarda sehit edilir. iki askerin mezari su anda Sidney'e <st1:metricc&#111;nverter w:st="&#111;n" ProductID="250 km">250 km</st1:metricc&#111;nverter> uzakta Karlidaglar' da ve mezarlarinda fotograf cekmek yasak. Avustralyalilar iki Osmanli askeriyle savastik demek zorlarina gittigi için bu askerlerimize Hindistan asilli diyorlar. Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyari, ne de Karadeniz diyari diye bir bölge yok. </TT>

<TT>Bu bilgi Hindistan büyükelçiliğinin aciklamasindan cikarilmistir.</TT>

Üye
    Nereden
    Trabzon
    evet ben bunu daha öncede duymuştum. hemen aklıma kuzey ıraktaki çuval geçirme olayı geldi. ve nerden nereye diyorum. o olayı hala daha hazmedemiyorum. o zamanki askerlerimize bir bakın şimdikilerine bir bakın. başlarına çuval geçiren askerlerin yerinde olsam veya o osmanlı zamanındaki bu iki şehidimiz olsa kesinlikle savaşarak ölmeden rahat edemezlerdi. ruhları şad olsun.
    BKSNDLNC