AB’de taşıt vergileri Türkiye’nin onda biri kadar


AB’ye geçiş sürecinde, merak edilen konulardan biri de taşıt vergileri ile ilgili... Türkiye’de yaklaşık 10 milyon motorlu taşıt var. Bu sayı bir yandan da artıyor.
Taşıtların alımında, taşıt fiyatının içinde ödenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Katma Değer Vergisi (KDV)’nin yanısıra, taşıt sahipleri her yıl ayrıca ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi’ ödüyorlar. AB ülkelerinde alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi Türkiye’de alınanın onda biri kadar. Taşıt alımında ödenen vergilerin toplamı ise, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, ortalama olarak Türkiye’dekinin beşte biri kadar.

ALIŞTAKİ VERGİ

Türkiye’de otomobil ve jip satışlarında alınan vergilerin oranı, Tablo-I’de gösterilmiştir.

KDV, Özel Tüketim Vergisi’nin de dahil olduğu tutar üzerinden hesaplandığı için, bir anlamda ‘verginin de vergisi’ alınmış oluyor. Tabloda KDV’nin yanındaki oran ÖTV’nin yüzde 18’ini ifade ediyor. Türkiye’de AB dışındaki ülkelerden ithal edilen araçlarda, ayrıca yüzde 10’da gümrük vergisi alınıyor.

Satış sırasında alınan vergi, bazı AB ülkeleriyle kıyaslamalı olarak, Tablo-II’de gösterilmiştir.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Türkiye’de, otomobillerde model ve silindir hacmini esas alan bir vergi sistemi var. Bu verginin tutarı da; örneğin 1-3 yaş arasındaki otomobillerde 278 YTL 10.008 YTL arasında değişiyor.

AB ÜLKELERİ

AB’de genellikle, motor silindir hacmi ve modele göre vergi alınıyor. Bu doğru ama olayda ‘ince bir nokta’ var. O da şu; Türkiye’deki verginin çok altında vergi alınıyor. Türkiye’de, 2005 yılında 6.000 Euroya kadar ulaşabilen motorlu taşıt vergisi, AB ülkelerinde, Türkiye’dekinin çok altında.

İngiltere’de aracın emisyon hacmine göre; 2005 model otolardan; BMW X5 ve 520i’ye160 Sterlin, Peugeut 206’ya 125 Sterlin, Opel Corsa 105 Sterlin, Honda Civic 105 Sterlin, Hyundai Accent 1.6’ya 125 Sterlin, Wolswagen Polo 1.4 ve Golf 1.6 145 Sterlin, Cherokee, Porche Cavrera, Range Rover 4x4, Ferrari Modena, Jaguar x tape, Lamborghini ve Rolse Royce Phantom için 160 Sterlin motorlu taşıtlar vergisi ödeniyor.

Almanya’da 81-272 Euro, Yunanistan’da 13-420 Euro, Portekiz’de 16-198 Euro vergi ödeniyor.

12 AB ülkesinde uygulanan Motorlu Taşıtlar Vergisi(Circulation Tax) Tablo-III’de gösterilmiştir.

Görüldüğü gibi, AB ülkelerinde alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi Türkiye’de alınanın çok altında... Kişi başına düşen milli geliri Türkiye’nin 5-10 katı olan AB ülkelerinde, ödenen taşıt vergisi Türkiye’dekinin onda biri bilemediniz beşte biri kadar...