Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sağlık hizemtleri veren şirketler

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    2,754


    aşağıdaki yazıyı yorumlarınıza sunuyorum.
    T.C.
    SAĞLIK BAKANLIĞI
    TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

    İZMİR VALİLİĞİNE
    (İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ)


    Özel çalışan hekimlerin şirket şeklinde çalışıp çalışmayacağı, bu şekilde çalışanlar için ne tür işlem uygulanacağı hususunda ilgi yazınız incelenmiştir.
    Bakanlığımız Hukuk Müşavirli’nden alınan görüş doğrultusunda; tabiplerin münferiden muayenehane açmaları ile şirket halinde bir anlamda ortak muayenehane anlamına gelen polikilinik açmaları yada aynı şirket ortalığına dayanarak birden çok muayenehane açmaları birbirinden farklı hususlardır ve şirket halinde bir anlamda ortak muayenehane anlamına gelen polikilinik açılmış olması durumunda şirket adına düzenlenen vergi levhası kullanma konusu gündeme gelmektedir ki; 1219 sayılı kanunda ayakta teşhis ve tedavi özel sağlık kuruluşu olarak sadece hususi muayenehane tabirine yer verilmiş olmasına rağmen, poliklinik kavramı birden çok tabirin müştereken muayenehane açması hallerini ifade etmek gerekliliğine bağlı olarak uygulamada ortaya çıkmıştır.Poliklinik tabirin ise, şirket şeklinde birden çok muyenehane açılmasına cevaz vermeyeceği, keza, şirket halinde açılan yerin de, tabip tarafından münferiden açılan bir sağlık kuruluşu yani muayenehane olarak addedilemeyeceği tartışmasızdır.
    Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce şirket halinde açılan yerlere (o zamnki uygulamada poliklinik olarak adlandırılan yerlerin) ise, yönetmeliğin geçici 1.maddesi muvacehesinde değerlendirilmesi icap etmektedir.
    Bu itibarla, şirket halinde açılan yerlerin geçmişte de günümüzde de, 1219 sayılı kanun’un ifade ettiği manada “hususi muayenehane” olarak kabul edilmediği, geçmişte bunların “poliklinik” olarak adlandırıldığı, Yönetmelikte de aynı anlamın verildiği, ancak geçmişte faklı olarak Yönetmelikte başkaca özel sağlık kuruluşları türlerinin de belirlenip standarda bağlandığı nazara alındığında, şirket tek hekim muayenehanesi açılması yada şirketlerce açılan bu yerlerin “tek hekim tarafından açılan veya açılabilcek olan muayenehane” olarak adlandırılması gibi bir uygulamanın geçmişte de, günümüzde de olmaması gerektiği hususunda tereddüte mahal yoktur.kaldı ki; ister muayenehane denilsin, ister poliklinik denilsin, kişilerin bu tabirlere subjektif olarak yüklediği anlamların değil, 1219 sayılı kanun ile Yönetmelikteki anlam ve sınıflandırmanın esas alınması suretiyle sağlık kuruluşunun mahiyetinin tespitine ve buna göre de Yönetmeliklerinin uygulanmasına hukuken bir mania bulunmadığı gibi, aksine bir gereklilik söz konusudur.
    Sonuç olarak ; şirket halinde evvelce açılan veya şimdi açılmak istenen sağlık kuruluşlarında poliklinik mahiyetinde olanların , Yönetmeliğin 7.maddesi kapsamında ve 9. madde ile geçici 1.madde ile değerlendirilmesinin icap edeceği ve buna göre yönetmelik hükümlerinin tatbikinin gerekeceği; şirketlerin muayenehane işletmesinin mümkün olmadığı ve ortaklarının tamamı hekim olsa bile şirketlerin tek hekim muayenehanesi açma isteklerinin kabul edilemeyeceği, dolayı ile bu noktada herhangi bir müktesep haktarı da bahsedilemeyeceği,
    Yinede, muayenehanelerini şirket olarak açan hekimler ile ilgili yapılacak işlemler ise;
    -1219’un 5.inci maddesine aykırı fiillerden dolayı aynı Kanunun 24’nüncü maddesine istinaden para cezasının Müdürlüğünüzce verilmesi,
    - İl deftarlığına serbest meslek kazancı kısmında vergilendirilmesi için yazı yazılması,
    - İl tabip odalarınca Tıbbı Deontoloji Nizamnamesi ve ilgili mevzuat doğrultusunda işlem yapılması için yazı yazılması
    - Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünce muayenehane işletme üzere başvuranlara şirket kurma izninin verilmesi yönünde yazı yazılması ve İlinizde mevcut bu şekildeki kuruluşların listesinin sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne gönderilmesi yönünde hareket edilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğinin rica ederim.



  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    24.Aralık.2011
    Mesajlar
    1
    Ben de benzer durumdayım. Sözkonusu yazısının tarih ve sayı nosunu bildirirmisiniz
    TB
    TB

  3. #3
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    31.Aralık.2009
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    7,775
    Öncelikle bu yazıyı tercüme edecek bir Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi v.s. olan bir uzmana ihtiyaç var.

    Yanlış anlamadıysam doktorların şirket şeklinde çalışmasına izin vermeyin, bu şekilde kurulmuş şirketlerin listesini alın gerekli cezaları kesin ayrıca da vergi dairesine s.meslek mükellefiyetleri için yazı yazın demek istiyorlar.

    Ben şahsen bu şekilde bir şirket kurmadım kurmaya teşebbüs ettiğimizde de durumu ayrıntısıyla açıkladım yani vergi yükünün hiç de öyle bahsedildiği gibi olmadığı, kurumlar vergisi ve ayrıca kar payı stopajının birlikte değerlendirildiğinde vergi yükünün % 32 lere ulaştığını, muhasebe ve diğer masrafları ile birlikte değerlendirildiğinde çok da cazip olmadığını söyledim. Ama vergi yükünün % 20 olduğunu söyleyen, kar dağıtımını düşünmeyen kasada 200 000 - 300 000 TL gibi bir nakitin gözükmesinin ne anlama geldiğini bilmeyen çok bilmiş meslektaşlarımın ikna kabiliyeti herhalde daha iyi olduğu için bu şekilde şirket isteyen ve bunun cazip olduğuna inanan 2doktor müşterimi kaybettim.Edited by: DUMANLI

  4. #4
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    31.Aralık.2009
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    7,775
    Sağlık Bakanlığının bu yazısının tarihi gerçi biraz eski o günden bu yana tamgün çalışma şartları, özel hastanelerde veya kamu hastanelerinde çalışan doktorların özel muayene çalıştırmaları hakkında çok önemli değişiklikler yapıldı. Dolayısıyla bakanlığın şirketleşmeye bakış değişti mi emin değilim ama meslektaşlarımın bakışının değişmediğini şirketin gerçek vergi yükünün hala yanıltıcı bir şekilde yanlış anlatıldığını üstelik yeni TTK nında neler geitirip neler götürdüğünü dahi merak etmediklerini bu forumdaki soru ve cevaplardan üzülerek görüyorum.