Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI

Yeni Üye
    Nereden
    Personel şefi

Merhabalar,

2007 yılında çıkan genelge ile çalışanlarımızın bir bölümü bu kapsama girmesine rağmen uygulamayı yapmadık , geriye dönük uygulamayı bizyapsak yada uygulamaz isek ve bu bir teftiş ,kontrol sırasında çıksa ne gibi farklılıkları olur (prim farkı ve faizi dışında ipc olmadığı söyleniyor doğrumudur), ayrıca bu aydan itibaren sgk ya bildirimleri yapsakne ile karşılaşırızkonu ile ilgili bilgisi olanlardan yardım bekliyorum ?
    teşekkürler

Üye

Alıntı Eylem Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı

Merhabalar,

2007 yılında çıkan genelge ile çalışanlarımızın bir bölümü bu kapsama girmesine rağmen uygulamayı yapmadık , geriye dönük uygulamayı bizyapsak yada uygulamaz isek ve bu bir teftiş ,kontrol sırasında çıksa ne gibi farklılıkları olur (prim farkı ve faizi dışında ipc olmadığı söyleniyor doğrumudur), ayrıca bu aydan itibaren sgk ya bildirimleri yapsakne ile karşılaşırızkonu ile ilgili bilgisi olanlardan yardım bekliyorum ?
    <div>teşekkürler</div>
    APHB verildiğinden ipc gelmiyebilir. Ama işçilere ait belge türü değiştiğinden Fiili Hizmete ait belge türü değişik olduğundan bildirgeler iptal olabilir. Yeniden bildirge isteyebilirler. ayrıca vermezseniz sgk emeklilik durumu söz konusu olduğundan 15-20 yıl sonra olsa bile fiili çalışma yaptığı sürelere ait bilgileri tekrar istemektedir. Malum olduğu üzere Fiili hizmet çalışanı erken emeklilik hakkına sahip olabiliyor.

Kıdemli Üye

vallahi bende aynı durumdayım üstadım buzamana kadar fiili hizmetle ilgili hiçbir işlem yapmadım daha doğrusu yapmaya teşebbüs etsemde prosedürden korktuğumdan bi türlü hayata geçiremedim nasıl yapacağız bilmiyorum değerli üsdatlarımızdan fiili hizmetle ilgili yardımlarını bekliyoruz.
    Yaşayamadıklarıma EYVALLAH , Yaşadıklarıma ELHAMDÜLİLLAH , Yaşayacaklarıma BİSMİLLAH ,Yaşamayı arzuladıklarıma da İNŞALLAH

Üye
    Eylem Hanım, yazdıklarınızdan işçilerin 2007 yılında itibari hizmetli olarak çalıştığını, 2008 ekim den itibarende fiili hizmet kapsamında çalıştığı ve fiili hizmet kapsamında çalışmaya devam ettiğini anlıyorum. 3600 gün çalışma şartı var işçi 3600 gün sonra kendisine eklenecek prim gününü ve yaşı göremezse Önce SGK bildirebilir. Bizde SGK bu şekilde hizmet tespiti için yazılar gönderiyor. Puantaj, bordro, fiili hizmet kayıtlarını istiyor. SGK ile konuyu görüşün diyorum.

Ziyaretci
    biz geçen ay tarihi olarak prim bildirgesini verdik ama önceki aylar boşa gitmiş oldu,,,032 kodla vereceksiniz.

Yeni Üye
    Nereden
    Personel şefi

Evet 2007 de itibari hizmet 2008 den sonra fiili hizmet kapsamında çalışmaya devam ediyorlar ,aslında doğrusu geriye dönük 2007 marta kadar iptal ve ek vererek düzeltmek sanırım ama şu an için bunu yapamıyorum, ipc varmı ondan emin değilim bazı kaynaklar var bazıları yok diyor
    bende temmuz ayından başlasammı, hiç başlamasammı hangisi doğru olur onu bilemedim ?

kadir21 anladığım kadarı ile sizdesüregelen uygulamayı geçen ay başlayarak bildirmişsiniz sgk dan bir uyarı,teftiş vesaire gelmezmi neden şimdi başlıyorsunuz vb gibi sonuçta o iş işyerinde yeni başlamadı öncesi niye yok gibi? yanlışmı düşünüyorum,

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın eylem yılmaz eğer bu işyerinde çalışanlar gerçekten 5510/40 ve eski 506 sayılı kanun kapsamında itibari hizmet kapsamında ise bildiğiniz üzere burda prim farkı vardır uzun vadeli sigorta kolları priminde ve bu açıdan İPC kesinlikle olur kanunen ve olmalıdır 5510/102'ye göre ve diğer noktalar ile ilgili zaten arkadaşlar anlatmış ama birde şu nokta var bu durum işçilerin emekliliğini hem prim açısından etkiliyor hemde emekliliği öne çektiği için emekli maaşı ve geç emeklilikten dolayı işvereni dava edebilirler ve haklarınıda büyük ihtimalle tabi alırlar ama zararın neresinden dönersen kardır mantığı ile sgk da tanıdık varsa onunlada görüşerek yanlışı düzeltmek lazım bence,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın eylem yılmaz eğer bu işyerinde çalışanlar gerçekten 5510/40 ve eski 506 sayılı kanun kapsamında itibari hizmet kapsamında ise bildiğiniz üzere burda prim farkı vardır uzun vadeli sigorta kolları priminde ve bu açıdan İPC kesinlikle olur kanunen ve olmalıdır 5510/102'ye göre ve diğer noktalar ile ilgili zaten arkadaşlar anlatmış ama birde şu nokta var bu durum işçilerin emekliliğini hem prim açısından etkiliyor hemde emekliliği öne çektiği için emekli maaşı ve geç emeklilikten dolayı işvereni dava edebilirler ve haklarınıda büyük ihtimalle tabi alırlar ama zararın neresinden dönersen kardır mantığı ile sgk da tanıdık varsa onunlada görüşerek yanlışı düzeltmek lazım bence,kolay gelsin.
    üstadım işveren tehlikeli iş kapsamında ve filli hizmet zammı kapsamında işçi çalıştırıyor ve bildirmiyorsa bu cezai işleme tabi midir işverenin zorunluluğu var mı