<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
16. GENEL KURULUNU YAŞADIK......

TÜRMOB' un 16. olağan Genel Kurulu 01.10.2005 tarihinde Ankara 'da yapıldı. Genel Kurul Odalarımızda gelen delegasyon ,misafir katılımcılar ve konuklarımız ile gerçekleşti.
Örgütümüz bu konuda da bilinçli,olgun ve saygın bir genel kurul yapmanın sevincini yasadı.
Genel kurulumuzu katılımcıların tümü mesleğe gönül vermiş kişiler olduğu için teşekkür etmek gerekir.
Bu genel kurulun gözlemlerimi söyle özetleyebiliriz.

1-Genel kurula katılan konukların arasında sosyal güvenlik kurumların yetkilileri olsalar idi.Meslektaşlarımızın bu kurumlarda kaynaklanan sıkıntılarını paylaşmış olurlardı.

2-Meslektaşlarımızın maliye ile köprü kurduğu esnaf kesiminin ve ticaret odaların temsilcilerinin olması isterdim.Meslek mensuplarımızın DEVLET POLİTİKASI olan VERGİ ye ve dolasıyla mükellefin (esnafı) sorunlarına nasıl sahip çıktıklarını yetkili kişilerde dinlemiş olurlardı.

3-Genel kurulumuzda sn:Maliye Bakanımız konuşmasının bitiminden sonra program gereğince ayrılmak zorunda kaldı. Maliye bakanlığından genel tüm konuklarımızda genel kuruldan ayrıldılar.
Maliye Bakanlığının yetkilileri genel kurul sonuna kadar bizleri izlemiş olsalardı,sıkıntılarımızı daha iyi anlarlardı.

4-Genel kurulumuza meslekten gelen millet vekillerimizde katıldılar.Bizleri yalnız bırakmadıkları için mutluyuz.İsteğim ileride daha çok meslektaşımızı milletvekili olarak görmek.
Genel Kurullarımızı daha önceleri sonuna kadar izleyen millet vekillerimiz bu kuruldu üzüntü ile erken ayrılmak zorunda kaldılar.

5-Genel kurullar örgütlerin vazgeçilmez unsurudur.Bu unsuru organize olduğu yerin örgütümüze ve meslektaşlarımıza daha çok yakışan salon olmasını isterdim.
Salon dışında kalan veya dinlenen arkadaşlarımızın da salondaki konuşmaları dinleyebilecekleri\seyredebilecekleri ortamın olmasını isterdim..
Genel kurulda daha çok delege arkadaşın konuşmasını dilerdim.....

6-Genel Başkanımız sn:Mehmet TİMUR 'un genel kurul açılış konuşmasında;
"......son 25 yılda vergiye ilişkin kanunlarda 193 kez değişiklik ve düzenleme yapıldı.Yani her yıl 8 adet kanun çıkardık.sürekli yapılan değişiklik ve af kanunları vergi sistemimizi bozdu,vergi ahlakını çökertti.....
meslek camiası olarak zor bir yıl yaşadık....."cümleleri bir gerçeği yansıtmaktadır.
Delege olarak gelen bir meslektaşımızın başkanımızın söylediği "ZOR YIL"gerçeğini,kürsüden yaşadığı olaylar ile bir kere dile getirdiğim zaman bakanlık yetkililerinin duymasını ve bu gerçeği görmelerini beklerdim.
Aksine maliye teşkilatının daha çok yük verecekleri öğrenmek zoruma gitti..
Özellikle Kurumlar Vergisinin beyanının Şubat ayı olmasının yanlışlıklarını bizler değil ,Bakanlık yetkililerinin duymasını isterdim...

7-Yıllarca mesleği \ mesleki örgütlenmenin içinde bulunan ve bizleri en iyi şekilde temsil eden Sn:Masum TÜRKER divan başkanı olması bizleri gururlandırmıştır.

..\.

8-Genel kurulda Dünya Bankası tarafından hazırlanan Rapor konusunda sert tepki verilerek,Mesleki örgütümüz ve yapımız bütündür- parçalanamaz olgusu sevindirmiştir.
Sn:TİMUR "...BU MESLEK DENETİM MESLEĞİDİR VE BİR BÜTÜNDÜR....." diyerek konuşmasında BÜTÜNLÜK garantisini vermiştir.

9-Dünya bankası raporunda ve 3568 sayılı kanunun yeniden düzenlemelerinde konu olan unvan birliği konusunda daima sıkıntı olduğu dile gelmiştir.
20-09-2005 tarih itibari ile örgütümüz içinde bulunan SM unvanı sahip olan meslektaşlarımıza bakalım..
60.979 meslektaş tan % 48,99 u olan 29.722 kişi S.M unvanına sahip.
Bu unvanlardan % 49.80 ı olan 14.801 kişi çalışan kütüğüne kayıtlı,
Bu unvanlarda % 50,21 ı olan 14.921 kişi çalışan kütüğüne kayıtlı değildir.
Bugünkü durumu göre eğitim durumuna bakalım;
İlköğretim : 860 (%2.90)
Ortaöğretim : 1656 (%5.58)
Lise : 13177 (%44.34)( bu düzey tüm meslektaşların % 25,87 dır.)
Ön lisans : 5536 (%18.63)
Lisan : 8343 (%28.07)
Lisan üstü : 150 (% 0.51)
Toplam : 29722 dır.

Tabloda görüldüğü gibi SM unvanına sahip meslek mensuplarımızın kendi unvanları içinde % 47.20 sı olan 14.029 u (tüm meslek tasların % 23.12 sıdır .) lise üzerinde eğitim görmüşlerdir.
Bu unvana sahip olan arkadaşlarımızın çoğu 3568 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce mesleği yapmaktadırlar.

Meslek mensuplarımızın yüksek okul mezunu olduktan sonra 15 sene mesleğin içinde oldukları bilmeden...
Meslek mensuplarımızın 1989 yılında yürürlüğe giren kanunumuza sahip çıkmak için UNVAN farkına ilgilenmeden müracaat yapmaları ve bunca sene mesleği en iyi şekilde yapmalarına bakmadan...
Bu unvana 1989 tarihinden sonra sahip olan arkadaşlarımız 6 sene staj yaparak unvan almışlardır....
Bu unvana sahip arkadaşlarımızın bilgi-beceri-sürelerine bakmadan eğitim\sınavı gibi bahaneler aramaktadırlar.....
Bu Şartlarda unvan sahibi olan meslektaşımız emeklilik yaşına kadar mesleğini sürdürmüş olup,bu yaş dan sonra eğitim\sınav v.b koşullar koymak haksızlık değil mi?
16 yıl sonra bu haksızlık neden.....!
Mesleki örgütümüz yöneticileri bu gerçeği biliyorlar ve görüyorlar...

Örgütümüz içinde unvan birliği için arkadaşlarımızın tümü TÜRMOB altında birleşmektedirler.
Ancak bahaneler ile haksızlık\yanlışlık yapılması karşısında bulunmaktadırlar.
SONUÇ: Ekonomi için DENETİM;
Denetim için MUHASEBE;
Örgüt için GENEL KURUL vazgeçilmez unsurdur.
Bu genel kurulda bütün-parçalanamaz mesleki örgüt olduğumuz,
Ve bütün meslektaşlarımızı kucaklayan bir örgüt olduğumuz,
Bu örgütün adı da TÜRMOB olduğu görülmüştür.05.10.2005

Saygılarımla..
Gürsel YURTBAHAR